• برابر با : 23 - شعبان - 1445
  • برابر با : Sunday - 3 March - 2024
3
وقتی عدوی یک ویروس سبب خیر جامعه‌سازی مهدوی می‌شود؛

313، رمز مشترک همبستگی اجتماعی یک ملت/مطالبه جهانی منجی و آخرین فرصت مانده از رمضان

  • کد خبر : 810
  • ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱:۵۵
313، رمز مشترک همبستگی اجتماعی یک ملت/مطالبه جهانی منجی و آخرین فرصت مانده از رمضان
در سایه ضعف مدیریت جهانی در کنترل و مقابله با ویروس کرونا، همبستگی اجتماعی بی‌نظیر مردمی شکل گرفته در ایران اسلامی با ماهیت ظهور منجی نه تنها آرامش بی‌نظیری را بر ایران اسلامی حاکم ساخته بلکه نیاز قطعی ملت‌ها به آخرین فرستاده را پر رنگ‌تر ساخته تا در فرصت مانده از ماه رمضان به خصوص شب‌های قدر بتوان به رقم خوردن تقدیر جامعه جهانی امیدوار بود.

به گزارش پیک نکا، سال‌ها از عزم بشریت برای تشکیل یک نظم نوین جهانی و یکپارچگی مدیریت انسان‌ها در جهان می‌گذرد و این موجود دو پا تلاش می‌کند تا خود را به عنوان تنها مدیر و تعیین‌کننده سرنوشت دیگر موجودات و همنوعان خود با برنامه‌های مادی علمی و تجربی معرفی کند.

البته این دغدغه در مسیر تحقق خودخوانده در حرکت است و هر بار نیز با چالش جدی روبرو می‌شود که تلنگر مهمی به کشورهای داعیه‌دار ابرقدرتی و توانایی حکومت بر زمین را وارد می‌سازد تا هر بار بشریت به ضعف اساسی و فطری خود به یک نظم‌دهنده متصل به منشأ قدرت و مدیریت که از سوی خالق همه موجودات فرستاده و تأیید شده باشد پی ببرد.

آخرین رویدادی که شاید جدی‌ترین چالش مدعیان جهانی مدیریت بر کل جامعه مادی‌نگر زیسته بر زمین بوده همین شیوع ویروس بسیار کوچک کرونا است که هیمنه ابر قدرتی بسیاری از کشورها را در هم شکسته و باطن ضعیف مدیریت جامعه بشری در غرب را برای همگان عریان ساخت.

در این میان مردمی که هر بار بنابر دلایل و تلنگرهایی که از سوی معبود به آنها زده می‌شد و روح منجی‌طلبی را در وجودشان تقویت می‌ساخت این بار این حس نیاز به منجی را قویتر و اساسی‌تر در خود زنده دیدند چراکه با مشاهده عمق فاجعه مدیریت دنیازده انسانی غرب، آمدن منجی را تنها راهکار عبور انسان از این وضعیت اسفناک کنونی دریافته‌اند.

* حال خوب یک جماعت
در این میان اما تنها جامعه شیعی در گستره گیتی بوده که همواره بنابر دستورات پیشوایان خود از پیامبر گرامی اسلام(ص) و ائمه معصوم تا رهبران جبهه مقاومت همواره خط سبز مهدوی در امید به آینده روشن بشریت با ظهور مصلح کل را در خود واقع‌بینانه‌تر از هر قشر و مکتب و مذهبی زنده نگه داشته است.

همین امر نیز سبب شده تا در جنگل جهانی امروز که دولت‌ها و ملت‌ها بدون رحم از یکدیگر راهزنی کرده و در چاره‌اندیشی، هم در حوزه سلامت و نجات جان انسان‌ها و هم در زمینه حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی مردم خود درمانده نظاره‌گر واقعه شده‌اند جامعه شیعی به خصوص در ایران اسلامی درحال ثبت جدیدترین رکوردهای جامه‌سازی در ماورای تصور بشر غیر الهی به سر می‌برد.

مصداق بارز این ادعا را نیز بدون شک باید در قامت یک انسجام مثال‌زدنی برای کمک به افراد آسیب‌دیده از شیوع بیماری کرونا در ایران اسلامی بررسی کرد، جایی که حس همدلانه مردم با لبیک به فراخوان رهبر معظم انقلاب موجی از کمک‌ها و رسیدگی به اقشار آسیب‌پذیر را در جامعه به تلاطم واداشته که نه تنها خبری از آنچه به عنوان اثرات وحشتناک شیوع این بیماری در غرب به صورت مداوم در رسانه‌ها بازتاب داده می‌شود در ایران مشاهده نمی‌شود بلکه آرامشی شیرین فضای عمومی جامعه را در بر گرفته است.

هرچند این کمک‌ها مقطعی است و مشکلات اقتصادی و اجتماعی یقینا نیاز به برنامه‌های جامع و کارآمد بلند مدت دارد اما از سوی دیگر در بحران‌ها نیز یک تصمیم اشتباه و یا اقدام نسنجیده می‌تواند نتایج وحشتناکی را به همراه داشته باشد حال آنکه وحدت همدلانه مردمی، کشتی جامعه ایرانی اسلامی را در طوفان مبتلا شده جهانی به آرامی در حال عبور به ساحل آرامش قرار داده است.

البته این تنها یک ادعا نیست بلکه کمتر کسی پیدا می‌شود که خود را درگیر این رویداد پر برکت نساخته باشد و یا حداقل از آن بی‌خبر باشد هرچند این رویکرد اجتماعی آغاز شده در ایران  اسلامی هم تحسین جهانی را به همراه داشته و هم به الگویی برای سایر مردم جهان تبدیل شده است.

* نوید یک اتفاق خوب با رمز 313
این موج منجی‌خواهی تنها معطوف به خارج از ایران اسلامی نبوده و در جوامع شیعی نیز با ابتلا به امتحان الهی نیاز به مصلح آخرالزمان بیش از پیش حس شده و به نوعی در تمام اقدامات و برنامه‌های پس از شیوع این بیماری گسترده جهانی به صورت خواسته و ناخواسته جاری و ساری شده است.

یکی از مصادیق شمولیت روح مهدوی برنامه‌ها نیز بیش از تمام رویکردها در رزمایش کمک مومنانه خودنمایی می‌کند جایی که در تهیه سبدهای معیشتی هم در کمیت و هم در کیفیت اقدامات، بازهم نمادها و علامات مهدوی و آخرالزمانی به خوبی جلوه‌گری کرده است.
نماد عددی بارز در این رزمایش تخصیص تعداد سبدهای معیشتی و کالاهای در نظر گرفته شده برای کمک به نیازمندان و اقشار آسیب‌دیده به تعداد 313 بوده که در بیشتر اقدامات گروه‌ها و نهادها در سطح کشور بازخورد داشته است.

در کنار آن نیز به فعالیت‌های فرهنگی تکمیلی از قبیل بسته‌های فرهنگی شامل پوستر، تصاویر، ادعیه و سایر اقدامات به خوبی می‌توان تأکید کرد که به صورت مستمر از زمان آغاز شیوع بیماری کرونا به خصوص در زمان‌های خاص همچون اعیاد نیمه شعبان و میلاد امام حسن(ع) در نیمه ماه مبارک رمضان و ایام قدر روی داده است.

* موج خروشان همدلی از شرق تا غرب مازندران
یکی از استان‌هایی که ورود بسیار خوبی در پای کار آمدن ظرفیت مردمی برای کمک‌های مومنانه مردمی داشته مازندران بوده که موج همدلی ایجاد شده یادآور خلق حماسه‌های مردمی در دوران جنگ تحمیلی است.

در همین راستا غلامرضا شریعتی در گفت‌وگو با ما با اشاره به برپایی رزمایش بزرگ کمک مومنانه در سطح استان مازندران، اظهار کرد: پس از اعلام رزمایش کمک مومنانه از سوی رهبر معظم انقلاب به همراه همه دستگاه‌های حمایتی استان، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و رده‌های مختلف سپاه پاسداران شروع به فعالیت کردیم.

وی افزود: کارهای بسیار خوبی هم در مرحله اول و هم در مرحله دوم از ماه ماه مبارک رمضان صورت گرفته که تاکنون رقم بسیار سنگینی از این کمک‌ها داده شد است البته همه کمک‌های توزیع شده در این رابطه نبوده بلکه بعضا گروه‌ها، نهادها و خیریه‌ها نیز به صورت خودجوش فعالیت داشته‌اند.

منتخب یازدهم مجلس در شرق مازندران خاطرنشان کرد: درمجموع بیش از 200 هزار سبد توسط مجمع خیرین محرومیت‌زدایی و رده‌های بسیج توزیع شده که این کار پیوسته نیز درحال انجام است.

این مسئول اضافه کرد: از زمان آغاز بیماری کرونا تاکنون نزدیک به 80 میلیارد تومان توسط این مجوعه‌ها از موضوع سبد کالا و ماسک گرفته تا لباس گان و کمک بیمارستان‌ها اقدامات مختلفی صورت گرفته است.

وی گفت: این کمک‌ها توسط خیرین و مردم استان مازندران بوده که اکنون نیز به شدت از مردم درخواست می‌شود باتوجه به میزان خسارت سنگینی که به مردم وارد شده همچون گذشته مردم کار را جدی بگیرند و کمک کنند تا بتوانیم از این شرایط عبور کنیم.

* کمک‌ها با رویکرد محله و مسجدمحوری
آیت‌الله محمدباقر محمدی لائینی نماینده ولی فقیه در مازندران در گفت‌وگو با ما با اشاره به فراخوان رهبر معظم انقلاب به رزمایش کمک‌های مومنانه، اظهار کرد: در این راستا مردم شریف مازندران ازجمله شهرستان نکا در لبیک به این فراخوان تمام همت و تلاش خود را برای جمع‌آوری کمک‌های مومنانه و رساندن آن به خانواده‌های نیازمند انجام دادند.

نماینده ولی فقیه در مازندران با تأکید بر ادامه این رزمایش‌ها، خاطرنشان کرد: پایان این ماه نیز مجددا به همین شکل و با همین گستردگی این هدایا تقدیم نیازمندان خواهد شد.

این مسئول اضافه کرد: این رزمایش در سطح استان و هر شهرستانی با محوریت امام جمعه، ولی فقیه، فرمانده سپاه، فرماندار، بخشداران و مجموعه‌ای که هیئت مدیره را تشکیل می‌دهند با مسئولیت اجرایی که بر دوش سپاهیان عزیز قرار دارد برگزار می‌شود.

وی گفت: برای شناسایی نیازمندان و توزیع در میان آنان نیز محله‌محوری و مسجدمحوری منظور شده بدین معنا که فرماندهان پایگاه مقاومت، امام جماعت و مسئول هیئت امنا مساجد و دهیاران بسته‌ها را در میان خانواده‌هایی که به خصوص در این مدت با تعطیلی کسب و کار دچار مشکلات شدند تحویل می‌دهند.

محمدی لائینی ضمن تقدیر از مردم شریف همه شهرستان‌های مازندران، تصریح کرد: بسیاری از خانواده‌هایی که عزیزان خود را به علت بیماری کرونا و یا در این ایام از دست دادند و فرصت برگزاری مراسم برای آن‌ها را میسر نشد نیز اقلام به نیت اموات خود را نیز برای کمک به نیازمندان در قالب چنین طرح‌هایی اهدا کرده‌اند که جای تشکر دارد.

* دستان را به آسمان دراز باید کرد
با این نگاه به موج همدلی ایجاد شده در جامعه و حس به وجود آمده از نیاز به منجی در میان همه ملت‌های جهان به خصوص در ایران اسلامی که به نوعی خواستگاه پرداختن به موعود در ملل مختلف با تحقق انقلاب اسلامی بوده شب‌های قدر که سرنوشت یک سال مردم و ملت‌ها رقم می‌خورد بسیار با ارزش و کارآمدتر خواهد بود.

یقینا در فرصت باقیمانده از شب‌های قدر و روزهای ماه مبارک رمضان باید بیشتر از قبل مورد توجه قرار بگیرد چراکه روند شکل گرفته جوامع بشری نشان می‌دهد نا امیدی فراگیری از مدیریت فعلی به وجود آمده با توجه بیشتر به درگاه الهی و مشارکت قویتر در روند جامعه‌سازی مردمی شکل گرفته تقویت خواهد شد.

عمل و دعا دو بال موثر این روزهای مومنان است تا با خودسازی و جامعه‌سازی، مقدمه‌سازی خوبی برای مصلح کل شکل بگیرد تا با ظهور تنها امید بشر برای مدیریت جهان بتوان روزهای خوشی را تجربه کرد.

لینک کوتاه : https://peykneka.ir/?p=810

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.