• برابر با : 4 - شوال - 1445
  • برابر با : Friday - 12 April - 2024
4
شهرداری نکا دومین خودروی شاسی را برای چه می‌خواهد؟

شاسی‌سواری چراغ‌خاموش شورا و شهرداری نکا از جیب مردم

  • کد خبر : 945
  • ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۴
شاسی‌سواری چراغ‌خاموش شورا و شهرداری نکا از جیب مردم
در شرایطی که بسیاری از مردم در شرایط سخت اقتصادی به سر برده و توان اداره زندگی حداقلی خود را نیز ندارند و ازسوی دیگر بسیاری از پروژه‌های شهری بلاتکلیف بر زمین مانده، شنیده‌ها از موافقت شورای شهر با درخواست شهرداری برای خرید بی سروصدای دومین خودروی شاسی گرانقیمت برای این مجموعه حکایت دارد.

به گزارش پیک نکا، شنیده‌ها از تصویب یکی از عجیب‌ترین درخواست‌های شهرداری نکا از سوی شورای این شهر حکایت دارد که می‌تواند یکی از جنجالی‌ترین و بحث برانگیزترین اخبار مربوط به این دوره شهرداری و شورای شهر نکا تلقی شود.

بنابر اخبار واصله، شهرداری نکا که هم اکنون از یک خودروی شاسی بهره برده و در اختیار شهردار این شهر قرار دارد، درخواست جدیدی را در سال 98 برای خرید خودروی شاسی دیگری به شورای این شهر ارائه داده و پیگیری کرده است.

گفته می‌شود در درخواست شهرداری آمده تا ضمن موافقت با فروش خودروی مگان در اختیار این مجموعه از سوی شورا، مجوز لازم برای خرید یک خودروی شاسی دیگر نیز به شهرداری نکا داده شود که با این تفاسیر دومین خودروی شاسی به این نهاد مدیریت شهری نکا اضافه شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد این درخواست با کسب اکثریت آرا و تنها با یک رأی مخالف در شورای شهر نکا به تصویب رسیده و در واقع اجازه فروش خودروی مگان و خرید خودروی شاسی از سوی شورا به شهرداری نکا داده شده است.

نکته قابل توجه این است که این خودروی مگان مورد بحث، مدل سال 89  بوده و بخشی از خاطرات مردم و مسئولان نکا را در زمان فرماندار سابق این شهرستان تداعی می‌کند که  با یک مگان سفید رنگ با پلاک سفید معمولی، در تمام برنامه‌ها حضور می‌یافت و همان زمان نیز گفته می‌شد که از سوی شورای شهر و شهرداری نکا به صورت قرضی پیشکش نماینده ارشد دولت در این شهرستان شده بود.

البته همان زمان نیز فرماندار وقت این خودرو را غیردولتی و هدیه یکی از مجموعه‌ها بدون اشاره به نام مجموعه به فرماندار برای حضور در برنامه‌ها آن هم به صورت قرضی بر می‌شمرد اما از آن زمان تاکنون، هیچ یک از مسئولان شورا، شهرداری و یا دولت در این شهرستان در قبال آن بیش از این روشنگری نکردند تا همچنان این شبهه در اذهان باقی مانده باشد.

* لزوم پاسخگویی شهردار و رئیس شورا
برهمین اساس سوالات بسیار مهمی در این زمینه به وجود می‌آید که لازم است شهردار و ریاست شورای شهر نکا به منظور تنویر افکار عمومی و در راستای شفافیت هرچه بیشتر به آن پاسخ صادقانه دهند.

اول اینکه شهرداری نکا که یک مجموعه مدیریت شهری بوده و بیشتر خودروهای آن، مگر در زمان‌های بحرانی که شرایط برای همه دستگاه‌ها یکسان است، در محدوده شهر عبور و مرور دارند چه نیازی به دو خودروی شاسی دارد.
در شرایطی که یک خودرو در اختیار شهردار بوده و برای عبور و مرور در برنامه‌ها و یا سفرهای خارج شهری از آن استفاده می‌شود، بنابراین گمان نمی‌رود نوع فعالیت این نهاد نیاز به خودروی شاسی اضافه‌تری را طلب کند.

دوم اینکه به نظر می‌رسد رئیس و سخنگوی شورای شهر نکا علاوه بر روشنگری در زمینه خودروی مگانی که تنها مدتی در اختیار نماینده دولت در این شهرستان قرار داشته و پس از آن نیز خبری از این خودرو در رفع نیاز و امورات شهرداری نبوده، باید به سوال مهم دیگری درخصوص خرید خودروی شاسی جدید نیز پاسخ دهد.
اینکه این موضوع چگونه و در چه شرایطی در صحن شورای شهر نکا مطرح شده و شورا با چه منطق و استدلالی نسبت به تصویب این درخواست، که هزینه چند صد میلیونی را بر دوش شهرداری قرار می‌دهد، پذیرفته و مصوب ساخته است.

سوم اینکه باتوجه به شرایط اقتصادی کشور و لزوم اهتمام همه مردم و به خصوص مسئولان در کمک به رونق تولید و توجه به تولید ایرانی، چرا نسبت به خرید یک خودروی ایرانی اقدام نشده و درخواست برای یک خودروی شاسی گرانقیمت خارجی بوده است؟.

سوال چهارم نیز این است که بدون درنظر گرفتن راه‌های تأمین هزینه این خودروی شاسی جدید از بودجه دولتی و پرداخت‌های مردمی تا حتی هدیه رایگان پرداخت شده از سوی هر شخص یا نهادی، آیا باوجود بلاتکلیفی و بر زمین بودن بسیاری از پروژه‌های وعده داده شده شهردار نکا، بهتر نبود این هزینه به جای تهیه خودرویی که چندان ضرورت نداشت به پیشرفت این پروژه‌ها اختصاص می‌یافت؟.

* هزینه تراشی از جیب مردم؛ ممنوع!
نکته قابل توجه این است که روزگار نه چندان دوری در عمر همین دولت فعلی خودروی مگان سفیدرنگی تنها زیر پای مسئول ارشد اجرایی شهرستان نکا دیده شد و پس از آن نیز هرگز رویت نشد و امروز خبر از فروش همان خودروی مگان و خرید یک خودروی شاسی جدید به گوش می‌رسد.
آیا قرار است این خودروی شاسی جدید که به نظر نمی‌رسد شهردرای نکا نیاز مبرمی به آن داشته باشد این بار نیز با شایعه و حواشی پیشکش به دیگر مسئول ارشد این شهرستان که هیج استناد قانونی نداشته و تخلف نیز به شمار می‌آید مواجه شده و یا آیا قرار است اتفاق خاصی در صحنه معادلات سیاسی این شهرستان با محوریت شهرداری و شورای شهر بیفتد؟.

خودرویی که با مشخص بودن نوع آن گویی علاوه بر سفارش خرید، پرداخت مبلغ قابل توجه مورد نظر برای آن در یکی از نمایندگی‌های معتبر فروش خودرویی در شهر نکا نیز انجام شده و شاید در روزهای آینده باید شاهد رونمایی از آن در سطح شهر باشیم.
این در حالی است که بیشترین درآمد شهرداری و شورای شهر از عوارض و پرداختی‌های عمومی تأمین می‌شود و در صورت عدم پرداخت این هزینه‌ها از سوی مردم، امکان اجرای برنامه‌ها نیز برای شهرداری وجود ندارد اما چگونه می‌شود از جیب مردمی که این سال‌ها در سخت‌ترین شرایط اقتصادی به سر می‌برند اینگونه هزینه تراشی اشرافی کرد.

در این صورت از شهردار و رئیس شورای شهر نکا انتظار می‌رود هرچه سریعتر نسبت به روشنگری در این زمینه اقدام نموده و با تبیین کامل موضوع، استدلال خود و مجموعه شورا برای طرح و اجرایی شدن این درخواست را به شهروندان ارائه سازند تا بیش از این، نهادهایی که با هدف خدمت‌رسانی به مردم فعال بوده و در آن افراد زحمت‌کش فراوانی صادقانه درحال خدمت به جامعه هستند، با تصمیمات و تدابیر ناصحیح برخی نزد مردم بی‌اعتبار نشوند.

لینک کوتاه : https://peykneka.ir/?p=945

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.