• برابر با : 16 - شوال - 1445
  • برابر با : Wednesday - 24 April - 2024
3

اعترافات سیف درباره بی‌خاصیتی برجام و آمارهای عجیب دولت

  • کد خبر : 1416
  • ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۴:۵۵
اعترافات سیف درباره بی‌خاصیتی برجام و آمارهای عجیب دولت
رئیس ‌کل سابق بانک مرکزی طی گفت‌و‌گویی به عدم حل مشکلات بانکی پس از برجام، آمارهای عجیب روحانی از گشایش برجام و بالا بردن افراطی توقع مردم از برجام و... ‌اشاره کرد.

به گزارش پیک نکا، ولی‌ا… سیف در واکنش به این ادعا که برجام نتوانست مشکل بانکی ما را حل کند، گفت: درست است. مسائل نظام بانکی حل نشد. آقای رئیس‌جمهور انتظارات زیادی را ترسیم کرده بود. مثلا همان زمانی که ایشان گفت در روز اول اجرای برجام ۱۰۰۰ ال‌سی باز می‌شود من خصوصی به رئیس ‌دفتر ایشان گفتم از کجا این اطلاعات به ایشان داده شده است؟ گویا این اطلاعات توسط یکی از اعضای اتاق بازرگانی به ایشان داده شده بود. توقع از برجام را به صورت افراطی بالا برده بودند.
وی با‌اشاره به کارشکنی‌های آمریکا در قبال مبادلات بانکی با ایران اظهار داشت: آمریکایی‌ها به بانک‌هایی اروپایی که با ایران کار می‌کردند، مراجعه می‌کردند و می‌گفتند شما مراقب باشید و با ایران کار نکنید. مثلا یک بانک سوئیسی که پذیرفته بود با ایران کار کند، آمریکایی‌ها با آن بانک تماس گرفته و گفته بودند نباید با ایران کار کنید و در غیر این صورت با ما طرف می‌شوید.

دستاورد «تقریبا هیچ» برجام واقعیت بود
رئیس ‌کل سابق بانک مرکزی درباره عبارت «تقریبا هیچ» که در سازمان ملل به عنوان دستاورد بانکی برجام بیان کرده بود، گفت: البته یک «تقریبا» هم گفتم. یعنی یک جزئیاتی برای ما باز شد و نسبت به وضعیت گذشته قابل مقایسه نبود. وقتی به ایران آمدم دوستان در دولت برایم بیشتر توضیح دادند. اما آنچه که مسلم است من واقعیت را گفتم و حرف دلم را زدم.

سیف اضافه کرد: توقع کارشناسی منطقی از برجام نمی‌توانست اینقدر باشد. راجع به سوئیفت یادتان می‌آید چه فضایی بود؟ این سوئیفت اصلا هیچی نبود و همین الان هم هیچی نیست. آن زمان به یک تابو تبدیل شده بود. شما می‌دانید وقتی برای یک چیز به این کم اهمیتی چنین جوی درست می‌شود چقدر مذاکره‌کننده ما را در موضع ضعف قرار می‌دهد؟ طرف مقابل از موقعیت سوءاستفاده می‌کند و می‌گوید ما به شما سوئیفت داده‌ایم!

وی درباره دست خالی تیم ایرانی در مذاکرات کارشناسی توضیح داد: در جلسه‌ای که در لوزان داشتیم (طرف مقابل) یک تیم کارشناسی پشت سرش بود اما از تیم ایرانی فقط من بودم و آقای کامیاب و آقای دکتر عزیزی و آقای انصاری. در حالی که طرف مقابل یک تیم بزرگ کارشناسی داشت و نمایندگان اتحادیه اروپا هم با او بودند، هر لحظه مباحث را با افراد پشت صحنه هماهنگ می‌کرد اما من باید در لحظه خودم تصمیم می‌گرفتم! همه جا اینگونه است.

روحانی می‌گفت تبعات رشد نقدینگی مال بعدهاست!
رئیس‌ کل سابق بانک مرکزی با ‌اشاره به اینکه در زمان بودجه‌گیری، بانک مرکزی قربانی می‌شد، بیان کرد: هر کسی وقتی خوب توانست جمع را متاثر کند، همه نگاه‌ها به سمت سازمان برنامه و بودجه می‌رود. آقای نوبخت می‌گوید شما که می‌دانید محدودیت بودجه داریم. بعد از آن همه نگاه‌ها به سمت رئیس‌کل بانک مرکزی می‌رود. آقای رئیس‌جمهور می‌پرسند راهی دارد؟ شما می‌گویید آقای رئیس‌جمهور ممکن است راه وجود داشته باشد ولی رشد نقدینگی چنین می‌شود و تورم چنان می‌شود. رئیس‌جمهور می‌گوید آن تبعات که برای بعد است، الان مشکل داریم. این را یک کاری بکنید!
سیف افزود: حوالی شهریور ۹۳ بود. تصور می‌شد اگر خبر توافق منتشر شود یک‌دفعه نرخ ارز افت کند، مثل دوره پذیرش قطعنامه. آنجا عنوان کردم اگر این اتفاق بیافتد من وارد بازار می‌شوم و ارز می‌خرم. از طرف برخی اعضای دولت و آقای رئیس‌جمهور به شدت به من انتقاد شد که «این حرف‌ها چیست.» وقتی این وضعیت وجود دارد نمی‌توانید انتظار داشته باشید بانک مرکزی به طور مستقل تصمیم‌گیری کند.

وی درباره وضعیت ارزی کشور در سال ۹۶ اظهار داشت: در نیمه دوم سال ۹۶ بانک مرکزی به‌شدت تحت فشار بود، چون من در عمل تا پایان سال ۹۶ بودم و بعد از آن ابتکار عمل دست خود دولت بود و ما با سیاست ارز ۴۲۰۰ تومان موافق نبودیم، به همین دلیل تا آن مقطع قیمت ارز از ۳۰۰۰ تومان در شهریور ۹۲ به ۴۸۰۰ تومان در ۲۹ اسفند رسید.

دولت نتوانست به تحریم‌ها واکنش مقتضی نشان دهد
رئیس ‌کل سابق بانک مرکزی ادامه داد: یکی از ریشه‌های مشکل ایجاد شده در دولت دوازدهم این بود که مجموعه دولت، به خصوص وزارتخانه‌هایی مثل صنعت، معدن، تجارت نتوانستند به سرعت نسبت به تهدیدات آمریکا در مورد خروج از برجام و در نهایت بازگشت تحریم‌ها واکنش مقتضی نشان دهند. مثلا تا زمان تصمیم دلار ۴۲۰۰ در فروردین ۹۷، واردات بدون هیچ محدودیتی انجام می‌پذیرفت. همه سیاست‌ها نیز در راستای حمایت و توسعه واردات بود.

سیف درباره اظهارات بدون پشتوانه کارشناسی رئیس‌جمهور گفت: یک روزی در ستاد اقتصادی دولت به من گفته شد آقای رئیس‌جمهور با این بحث‌هایی که شما می‌کنید موافق است اما باید کنترل شود. ۵۰ درصد از نرخ تورم تاثیر بگذارد روی نرخ ارز. گفتم چرا ۵۰ درصد؟ این ۵۰ درصد از کجا آمده است. گفتند حالا از هیچ که بهتر است!!‌ اشتباه استراتژیک دولت در سال ۹۵ اصرار بی‌منطق بر بازگرداندن نرخ به محدوده ۳۷۰۰ تومان بود.

وی اضافه کرد: در صورتی که گزارش‌های کارشناسی حاکی از این بود که نرخ باید در سال ۹۵ از چهار هزار تومان عبور می‌کرد. در جلسه‌ای که در دی ماه ۹۵ خدمت حضرت آقا داشتم، وقتی از جلسه برگشتم به آقای رئیس‌جمهور گزارش دادم. گفتم شما گاهی اوقات مطرح می‌کنید آقا خیلی نسبت به نرخ ارز حساس هستند اما من احساس کردم ایشان موافق هستند. البته در همان جا تاکید کردم که استنباط من از صحبت و واکنش ایشان این بود. آقای رئیس‌جمهور گفتند من مفصل با آقا صحبت کردم و نظرات ایشان را می‌دانم و من هم نظرات ایشان را می‌گویم.

لینک کوتاه : https://peykneka.ir/?p=1416

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.