• امروز : جمعه - ۲۸ مرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 22 - محرم - 1444
  • برابر با : Friday - 19 August - 2022

اخبار ویژه

بهره برداری از پروژه آبرسانی سنگر – کفرات نکا با بهره مندی ۱۰۲ خانوار روستایی تخصیص ۱۵۰ تن نهاده دامی به دامداران منطقه هزارجریب نکا گزارش تصویری | سوگواره احلی من العسل به یاد قاسم‌بن‌الحسن در شهرستان نکا گزارش تصویری | وداع با شهدای مدافع حرم در اجتماع بزرگ عاشورائیان نکا تأکید بر اهمیت نظافت مساجد و نمازخانه‌ها/ باید عاشق نماز تربیت کنیم رئیسی: نباید به‌ دلیل برخی حواشی از زیر بار مسؤولیت تصمیمات بزرگ شانه خالی کنیم ایران در کانون توجه «انجمن امنیتی اسپن» سید حسن نصرالله: محاصره اقتصادی جنگ است، مقابله با آن جهاد/ آمریکا و اسرائیل شیطان زمانه هستند حکم مجازات هتک حیثیت در فضای مجازی پروژه سیاه انگلیس برای آوارگان افغان آبخیزداری پادزهری برای سیلاب ها؛ خسارت ۴هزار میلیاردی هر سیل به کشاورزی! برای ترویج نماز در جامعه، نماز سپاه دشمن در کربلا را تبلیغ نکنیم/ وظیفه خطیر مدیران در ترویج نماز پیکر شهید مدافع حرم حاج رحیم کابلی مهمان اجتماع بزرگ عاشوراییان نکا دلیل واقعی اختلال در اینترنت چیست؟ پهپادهای تهاجمی ایران چگونه میدان جنگ را برای مسکو تغییر خواهند داد؟ اتمام عملیات اجرایی مجتمع آبرسانی ولامده نکا

1

ایده‌های مرتبط با هفته جهانی فضا حمایت می‌شوند

  • کد خبر : 9940
  • ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۹
ایده‌های مرتبط با هفته جهانی فضا حمایت می‌شوند
دبیر برگزاری هفته جهانی فضا با تشریح برنامه های سازمان فضایی ایران در این هفته، گفت: ایده های مرتبط با هفته فضا مورد حمایت قرار می گیرند.

به گزارش پیک نکا، سعید قربانی گفت؛ برنامه های هفته جهانی فضا را که همه ساله مانند سایر کشورها در ایران از ۱۳ تا ۱۹ مهرماه (۴ تا ۱۰ اکتبر) برگزار می شود تشریح کرد و گفت: اگرچه سالهای قبل هم بخشی از برنامه های ترویجی هفته جهانی فضا در بستر فضای مجازی برگزار می شد، اما امسال به لحاظ شرایط کرونا، تمامی برنامه های مرتبط با بزرگداشت این هفته بر بستر فضای مجازی انجام خواهد شد.

وی با اشاره به برگزاری جلسات همفکری و برنامه ریزی برای برگزاری هفته جهانی فضا، گفت: چند عنوان اصلی برای برگزاری برنامه های هفته جهانی فضا ذیل شعار امسال این هفته که «ماهواره ها زندگی را بهتر می کنند» است، ترتیب داده شده است.

ساخت فیلم مستند از خدمات و کاربردهای فناوری فضایی

مدیرکل روابط عمومی سازمان فضایی ایران با بیان اینکه بخشی از برنامه های ترویجی هفته جهانی فضا در قالب تولید محتوای مستند از لایه بالادست حوزه فناوری فضایی تا لایه پایین دست زیست بوم این فناوری که خدمات و کاربردها هستند را شامل می شود، اظهار داشت: این مستندات مربوط به کاربردها و خدماتی از ماهواره ها می شود که در زندگی مستقیم مردم تاثیر دارند و بر مسائل اقتصادی و سهولت دسترسی به خدمات مورد نیاز مردم اثر می گذارند و اگر به نحو مطلوب تامین شوند باعث افزایش رضایتمندی شهروندی خواهند شد.

قربانی افزود: ساخت این مستندات به صورت برونسپاری به افرادی که سازوکار حرفه ای تولید مستند دارند، سپرده خواهد شد. قالب این مستندات علاوه بر فیلم، شامل موارد دیگری هم می شود.

دبیر هفته جهانی فضا با اشاره به اینکه بخش دیگری که هر سال در این رویداد دنبال می کنیم تدوین مجله تصویری در قالب کارهای هنری از جمله موشن گرافی و آلبوم عکس است، گفت: در این بخش عکاسان حرفه ای نجوم، فعالیت های خوبی دارند. بخش دیگری هم به برگزاری مسابقه و جشنواره اختصاص دارد که از سنین کودک و نوجوان تا دانشجو و حتی بزرگسالان را در برمی گیرد و برای شرکت در آن به زودی فراخوان اعلام خواهیم کرد.

وی افزود: در این بخش عمده نگاهمان مربوط به لایه نوجوانان و کودکان است؛ آنهایی که ذهن های پویایی دارند و می توانند رویاپردازی کرده و ایده هایشان را در زمینه فضا به تصویر درآورده و برای ما بفرستند.

با ماهواره ها مکالمه کنید

قربانی با بیان اینکه بخش دیگری از برنامه های ترویجی هفته جهانی فضا در قالب مسابقات به نام «الو ماهواره» تدوین شده است، توضیح داد: همانطور که می دانیم تکنولوژی فضاپایه به سرعت رو به پیشرفت است، برای مثال با وجود اینکه در سال های گذشته  در نسل سوم فناوری فضایی، ماهواره هایی با وزن های ۲۵۰ تا ۳۰۰ و یا ۵۰۰ کیلوگرم به فضا پرتاب می شد اما هم اکنون ماهواره ها به صورت منظومه ای و در ابعاد ۱۰*۱۰*۱۰ پرتاب می شوند و وظایف سنجش از دوری و ارتباطی یک ماهواره را تامین می کنند؛ این تکنولوژی به سرعت در حال تغییر است.

وی اضافه کرد: ما در بخش «الوماهواره» از تمامی مردم می خواهیم در این فراخوان شرکت کرده و فرض کنند که می خواهند یک ارتباط مکالمه ای با یک ماهواره اپراتور داشته باشند؛ در این مسابقه مردم باید به ما بگویند که چه انتظاراتی از ماهواره دارند و چه خدماتی مورد درخواستشان است.

دبیر هفته جهانی فضا با بیان اینکه ممکن است بخشی از این انتظارات هم اکنون هم دایر باشد و مردم از آن بی اطلاع باشند و ما باید در قبال آن اطلاع رسانی کنیم، خاطرنشان کرد: ممکن است بخشی از این انتظارات هم یک رویا محسوب شود و ما آن را به بخش های تحقیقاتی (R&D ) منتقل خواهیم کرد. در این فراخوان هر فرد باید در حال صحبت با ماهواره از خود یک فیلم یک دقیقه ای بگیرد.

وی گفت: در تلاش هستیم که این مسابقه به صورت بین المللی نیز برگزار شود و از کشورهای دیگر هم در مجمع منطقه ای فضایی (اپسکو ) و هم مجمع جهانی فضایی (کوپوس) خواستیم این فراخوان را در قالب مجمع منطقه ای و جهانی اعلام کنند و ما شرکت کننده خارجی نیز داشته باشیم و یا ایرانیان خارج از کشور هم بتوانند در این فراخوان مشارکت کنند.

مکالمه ۱۰ دقیقه ای با ایستگاه بین المللی فضایی

قربانی گفت: بخش دیگری از برنامه های هفته جهانی فضا مربوط به نشست های مجازی و وبینارهای گفتگو محور است که با حضور متخصصان داخلی و پژوهشگرهای دانشگاهی صورت می گیرد؛ البته برنامه ریزی شده که با همکاری و تعامل منطقه ای و بین المللی نقش آفرینان فضایی، با چند نفر از متخصصان فضایی ایرانی خارج از کشور هم گفتگو داشته باشیم و برنامه ریزی برای آن انجام شده است؛ در همین حال در تلاش هستیم تا با ایستگاه بین المللی فضایی نیز یک ارتباطی حدود ۱۰ دقیقه ای داشته و یک مکالمه مستقیم داشته باشیم.

ایده های مرتبط با هفته جهانی فضا حمایت می شوند

مدیر روابط عمومی سازمان فضایی ایران با اشاره به برنامه های این سازمان برای حمایت از طرح ها و ایده های مرتبط با هفته جهانی فضا نیز گفت: سازمان فضایی خودش را مکلف به حمایت از طرح ها و ایده های مرتبط با فناوری فضایی در حد بضاعتش می داند؛ بر این اساس در پرتال سازمان فضایی در درگاه هفته جهانی فضا، فرم ثبت ایده قرار داده شده است.

وی گفت: بخش خصوصی، استارت‌آپها و شرکت های دانش بنیان و خلاق می توانند برای هفته جهانی فضا هر برنامه و یا پیشنهادی که دارند به نام خودشان ثبت و انتظاراتشان را از سازمان فضایی ایران اعلام کنند. ما نیز براساس این درخواست ها از این ایده ها حمایت می کنیم.

قربانی با بیان اینکه از اوایل هفته گذشته جلساتی را برای نامگذاری روزهای هفته جهانی فضا برگزار کردیم، ادامه داد: طبق روال و سنت قبل، برای هر روز هفته جهانی فضا یک جمله تدوین کرده و در قالب شعار برای آن روز، سعی می شود که برنامه های آن روز تحت الشعاع آن شعار باشد. امسال نیز این برنامه برقرار است.

وی افزود: سال گذشته روزهای هفته جهانی فضا به نام ۷ دانشمند ایرانی نامگذاری شد و امسال نیز با توجه به خدمات ماهواره ای ذیل و مرتبط با شعار جهانی، این نامگذاری صورت گرفته و تا هفته آینده اعلام عمومی می شود. در همین حال برنامه های قابل افتتاح و بهره برداری در هفته جهانی فضا به زودی اطلاع رسانی می شود.

به گزارش مهر، مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۱۹۹۹ قطعنامه‌ای را تصویب کرد که به موجب آن، چهارم تا دهم اکتبر هر سال به عنوان «هفته جهانی فضا»، درنظر گرفته شد. این هفته حد فاصل دو رویداد تاریخی فضایی یعنی پرتاب نخستین ماهواره جهان (اسپوتنیک) و امضای نخستین معاهده استفاده صلح‌آمیز از فضای ماوراء جو در سازمان ملل است.

هدف از این کار، ترویج و توسعه دانش فضایی و آشنا کردن مردم و جوانان از نقش فناوری فضایی در زندگی انسان‌ها روی زمین اعلام شده است.

لینک کوتاه : https://peykneka.ir/?p=9940

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.