• امروز : یکشنبه - ۱۳ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : 12 - رمضان - 1444
  • برابر با : Sunday - 2 April - 2023

اخبار ویژه

گزارش تصویری | نشست خبری فرماندار نکا به مناسبت فجر چهل‌وچهارم انقلاب اسلامی افتتاح و کلنگ‌زنی پروژه‌های چهل‌وچهارمین فجر انقلاب به ارزش بیش از ۴۰۰۰ میلیارد در نکا وقوع زمین لرزه در نکا/ زمین‌لرزه ۴.۲ ریشتری در مرکز مازندران گاز نکا وصل است /تکذیب هرگونه قطع گاز در مازندران متلاشی شدن باند سارقان موتورسیکلت در نکا گزارش تصویری | راهپیمایی محکومیت اقدام شنیع نشریه فرانسوی در نکا تنزل سفارت فرانسه تا حد کاردار از سوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گزارش تصویری | رویداد بزرگ جمانه در آستانه ولادت حضرت زهرا(س) در نکا برگزاری رویداد جُمانه در آستانه ولادت حضرت زهرا(س) مخصوص بانوان به میزبانی نکا کشت قراردادی گندم درمزارع نکا دستگیری سارق اموال بیمارستانی در نکا سهل‌انگاری موجب آتش سوزی در جنگل‌های نکا شد گزارش تصویری | سومین سالگرد سیدالشهدای مقاومت در مسجد جامع نکا واحد ۴ بخار نیروگاه نکا پس از پایان تعمیرات غیر مترقبه وارد مدارتولید شد ادامه بازی علی کریمی در زمین دشمن/ جادوگری که دست از جادوی مردم ایران برنمی‌دارد آیا بن سلمان به سرنوشت سادات دچار می شود؟

1

کشف حقایق عجیب درباره ویروس ها و کرونا

  • کد خبر : 12339
  • ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱:۴۷
"کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 " ویروسی که امسال جهان را ویران کرده است، یک ارگانیسم زنده نیست. ویروس ها زنده نیستند. آنها مثل ماشین های بیولوژیکی بسیار کوچک هستند.

به گزارش پیک نکا، ویروس دقیقا چیست؟ بسیاری از افراد زیاد با مباحث علمی و پزشکی آشنایی ندارند، بنابراین امروز می خواهیم چند ویژگی اساسی ویروس را توضیح دهیم.

به طور کلی ویروس ها فقط دو عملکرد دارند:آنها به سلول های افراد حمله می کنند و سپس ماشین های سلول های افراد را قرض می گیرند تا خودشان را کپی کنند. به زبان ساده ویروس ها ارگانیسم هایی هستند که انسان را آلوده می کنند اما در واقعیت آنها تقریبا همه موجودات زنده از باکتری گرفته تا گیاهان وحیوانات را آلوده می کنند. پس از ایجاد نسخه های بسیار از بین می روند و معمولاً سلول مورد نظر خود را نیز از بین می برند و دوباره آن کار را انجام می دهند.

حال طی این بخش به شرح یک مورد عجیب در مورد ویروس ها می پردازیم. تمام موجودات زنده در این سیاره از دستورالعمل های رمزگذاری شده در دی.ان.ای ساخته شده اند. برخی ویروس ها همچنین از دی.ان.ای ساخته شده اند اما بسیاری از آنها به جای آن از آر.ان.ای ساخته شده اند. آر.ان.ای بسیار شبیه دی.ان.ای است اما آن ساختار مارپیچ معروف دو رشته ای را ندارد و در عوض تک رشته ای است با این حال می توانید در نظر بگیرید که چقدر کوچک هستند. ویروس کووید-۱۹ که کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ نام دارد، فقط ۲۹ ژن دارد که تحت ۳۰ هزار حرف آر.ان.ای رمزگذاری می شوند.

ویروس های دیگر می توانند حتی کوچکتر باشند:ویروس آنفلوانزا تنها ۱۰ ژن دارد که با ۱۳ هزار و ۵۸۸ حرف آر.ان.ای رمزگذاری شده است. در مقابل، ژنوم انسان حدود ۳ میلیارد حرف دی.ان.ای و بیش از ۲۰ هزار ژن دارد. به عبارت دیگر ژنوم ما ۱۰۰ هزار برابر اطلاعات بیشتری که در آن رمزگذاری شده نسبت به ویروس کووید-۱۹ دارد.

با این حال این ساختارهای ساده با تعداد انگشت شماری از ژن ها می توانند ما را نابود کنند. ویروس ها از نظر فیزیکی نیز کوچک هستند. در واقع آنقدر کوچک که در زیر میکروسکوپ معمولی دیده نمی شوند. باکتری ها در مقایسه با ویروس ها بسیار بزرگتر هستند. در حقیقت، باکتری ها نیز مانند انسان دچار عفونت ویروسی می شوند.

فناوری جدید هیجان انگیز معروف به کریسپر در واقع مکانیسمی است که توسط باکتری ها برای مقابله با عفونت های ویروسی ایجاد شده است. یکی از نتایج کوچک بودن ویروس این است که وقتی آنفولانزای ۱۹۱۸ در جهان شیوع پیدا کرد، هیچ کس نمی دانست که این بیماری توسط یک ویروس ایجاد شده است. دانشمندان در آن زمان فناوری لازم برای دیدن ویروس را نداشتند. ویروس آنفلوانزا ۱۵ سال بعد و در سال ۱۹۳۳ کشف شد.

باکتری به نام هموفیلوس آنفلوآنزا به این دلیل نامگذاری شده که دانشمندان در آن زمان تصور می کردند باعث ایجاد آنفلوانزا می شود که اینطور نبود. این باکتری می تواند باعث عفونت گوش و گاهی اوقات مننژیت کشنده شود و به همین دلیل واکسن هموفیلوس آنفلوانزا که از عفونت جلوگیری می کند یکی از واکسن های مهم است که در دوران کودکی افراد دریافت می کنند.

واقعیت عجیب دیگر درباره ویروس ها این است که آنها سلول نیستند. آنها دیواره سلولی مناسبی ندارند، به همین ترتیب فقط یک پوسته هستند که از چند پروتئین ساخته شده است. این پوسته ها کد ژنتیکی ریز ویروس را در پوشش کپسول خود قرار می دهند. ما آنها را به دلیل نداشتن یک کلمه بهتر ، “ذرات” می نامیم.

ویروس ها در همه جا وجود دارند و به مراتب بیشتر از باکتری ها هستند. باکتری ها به نوبه خود بسیار بیشتر از گیاهان و حیوانات هستند. ویروس ها همچنین در آنچه انجام می دهند ویران کننده هستند (آلوده کردن سلول های زنده و ربودن آن سلول ها برای ایجاد ویروس های بیشتر) ، به همین دلیل ما هرگز نمی توانیم از شر آنها خلاص شویم. در حالی که ما نمی توانیم از شر آنها خلاص شویم ، می توانیم با ویروس هایی که باعث بیماری های انسانی مانند کووید-۱۹ می شوند، مبارزه کنیم. بهترین راه برای انجام این کار جلوگیری از حمله ویروس ها به سلول های ما است اما چطور؟ تنها یک راه خوب وجود دارد که اطلاعاتی از آن در دست داریم و آن اینست که از سیستم ایمنی بدن انسان برای مقابله با آنها در سطح مولکولی استفاده کنیم.

در حالی که ویروس ها ساده هستند، سیستم ایمنی بدن بسیار پیچیده است. این جایی است که واکسیناسیون وارد می شود. وقتی ویروس به ما حمله می کند، سیستم ایمنی بدن ما سلول های طراحی شده ای ایجاد می کند که ویروس را تشخیص داده و از بین می برد. سپس این دو وارد مرحله نهایی می شوند که همانند یک مسابقه است. که اگر سیستم ایمنی برنده شود، تمام ذرات ویروسی را از بین می برد و اگر ویروس، بدن میزبان را تحت الشعاع قرار دهد، نتیجه می تواند کشنده و خطرناک باشد.

در مورد بیماری کووید-۱۹ سیستم ایمنی بدن بسیاری از افراد به اندازه کافی سریع پاسخ می دهند تا از بیمار شدن جدی فرد جلوگیری کنند. با این حال در برخی موارد که سیستم ایمنی برخی افراد این کار را انجام نمی دهند، نتایج تغییر کرده و بیماری فرد بسیار جدی می شود. یکی از راهکارهای مورد استفاده توسط بسیاری از واکسن های در دست تهیه کووید-۱۹ این است که تنها یکی از پروتئین های کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ را تهیه کنند.

پس از آن واکسن سیستم ایمنی بدن را آماده می کند تا ویروس کووید-۱۹ را پیش از ایجاد عفونت شناسایی کند. سپس اگر آن شخص واقعاً آلوده باشد، سیستم ایمنی بدن به سرعت عمل می کند و قبل از ایجاد عفونت با کووید-۱۹ می جنگد. کووید-۱۹ توسط یک دستگاه بیولوژیکی خیلی کوچک با ۲۹ ژن ایجاد می شود. این ویروس می تواند بی رحمانه سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار دهد، اما سیستم ایمنی بدن ما اگر قوی باشد و سرنخ های مهم را شناسایی کند، می تواند آن را از بین ببرد.

لینک کوتاه : https://peykneka.ir/?p=12339

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.