• امروز : پنج شنبه - ۱۶ آذر - ۱۴۰۲
  • برابر با : 25 - جماد أول - 1445
  • برابر با : Thursday - 7 December - 2023

اخبار ویژه

گزارش تصویری | نشست خبری فرماندار نکا به مناسبت فجر چهل‌وچهارم انقلاب اسلامی افتتاح و کلنگ‌زنی پروژه‌های چهل‌وچهارمین فجر انقلاب به ارزش بیش از ۴۰۰۰ میلیارد در نکا وقوع زمین لرزه در نکا/ زمین‌لرزه ۴.۲ ریشتری در مرکز مازندران گاز نکا وصل است /تکذیب هرگونه قطع گاز در مازندران متلاشی شدن باند سارقان موتورسیکلت در نکا گزارش تصویری | راهپیمایی محکومیت اقدام شنیع نشریه فرانسوی در نکا تنزل سفارت فرانسه تا حد کاردار از سوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گزارش تصویری | رویداد بزرگ جمانه در آستانه ولادت حضرت زهرا(س) در نکا برگزاری رویداد جُمانه در آستانه ولادت حضرت زهرا(س) مخصوص بانوان به میزبانی نکا کشت قراردادی گندم درمزارع نکا دستگیری سارق اموال بیمارستانی در نکا سهل‌انگاری موجب آتش سوزی در جنگل‌های نکا شد گزارش تصویری | سومین سالگرد سیدالشهدای مقاومت در مسجد جامع نکا واحد ۴ بخار نیروگاه نکا پس از پایان تعمیرات غیر مترقبه وارد مدارتولید شد ادامه بازی علی کریمی در زمین دشمن/ جادوگری که دست از جادوی مردم ایران برنمی‌دارد آیا بن سلمان به سرنوشت سادات دچار می شود؟

17

چرا برخی دانشجویان فحاش شده‌اند؟ / آغاز محاکمه آشوبگران بعد از بخشش پشیمان‌ها

  • کد خبر : 42223
  • ۰۳ آبان ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۹
چرا برخی دانشجویان فحاش شده‌اند؟ / آغاز محاکمه آشوبگران بعد از بخشش پشیمان‌ها
مطالعات نشان می‌دهد اتفاقاتی که رخ داده است، هویت طبقاتی دارد، اما منظور از طبقه نه به معنای طبقه اقتصادی و معیشتی، بلکه به معنای عام و قشری اجتماعی است.

به گزارش پیک نکا، روزنامه‌های امروز سه شنبه سوم آبان ماه در حالی چاپ و منتشر شد که پیام امریکا برای توافق، حواشی حضور سخنگوی دولت در دانشگاه خواجه نصیر و شیوع آنفلوآنزا در بعضی از استان‌ها در صفحات نخست روزنامه‌های امروز برجسته شده است.

روزنامه اعتماد در شماره امروز خودگفت‌وگویی دارد با سیدحسین مرعشی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی درباره چالش‌های اعتراضات خیابانی، شعارهای ساختارشکن و ضرورت اصلاحات وی در این مصاحبه که با تیتر «تکیه بر اکثریت به جای اقلیت» عکس یک شده، می‌گوید:

نباید ایران را به سمت سیاهچاله‌های ناشناخته هدایت کنیم، بلکه کشور را باید به سمت مودت و دوستی هدایت کنیم. سیستم از همین فردا می‌تواند اقدامات اصلاحی را آغاز کند. ابتدا دولت دست به تغییر کابینه بزند، صداوسیما روند تغییر را آغاز کند. اعتراض به رسمیت شناخته شود و دوستانی که در قوای سه‌گانه مسوولیت دارند اگر به آینده کشور علاقه دارند باید صدای معترضان را بشوند. هر چند حضور معترضان هنوز میلیونی و گسترده نیست، اما واقع آن است که این صداها از سوی جمعیت چند ده میلیونی مردم حمایت می‌شود.

مرعشی در ادامه گفته است:

مهم این است که سیاست گذاران متوجه این امر شوند که نمی‌شود کشور را با اقلیت اداره کرد. کشور باید با مشارکت ۶۵ به بالا پیش برود. جبهه پایداری اقلیتی است که خواب سیطره بر کشور را می‌بیند که هیچ وقت هم تعبیر نمی‌شود، آن‌ها هم باید یاد بگیرند که به اندازه سهم‌شان در مدیریت کشور حضور داشته باشند.

چرا برخی دانشجویان فحاش شده‌اند؟ / آغاز محاکمه آشوبگران بعد از بخشش پشیمان‌ها

روزنامه آرمان ملی از مطالبات غیرسیاسی نسل امروز گزارش داده و در تیتر یک خود با عنوان «عبور جوانان از ادبیات اصلاح‌طلبی و اصولگرایی» نوشته است:

 نسلی با ادبیاتی متمایز از ادبیات سیاسی کشور و خواسته‌هایی که اجتماعی است. این نسل فاقد هرگونه گرایش سیاسی از اصلاح‌طلبی و اصولگرایی هستند و با ادبیات سیاسی اپوزیسیون خارج نشین فاصله دارند. از دموکراسی نمی‌گوید و با جدایی‌طلبی فاصله دارد و فقط می‌خواهد از استانداردهای یک زندگی معمولی برخوردار باشد.

علی صوفی به این روزنامه اصلاح‌طلب گفته است:

 جوانان امروز اولاً دیگر سیاسی نیستند. دوم این که شعارهای آنها به گونه‌ای است که سلطنت‌طلب و برانداز و منافق را هم قبول ندارند. از جنگ قدرت که جنگی سیاسی است عبور کرده‌اند. جوانان امروز حقوق خود را مطالبه می‌کنند و نمی‌خواهند همراهی جریانات سیاسی داخلی را به یدک بکشند. نسل امروز که کاملاً غیرسیاسی به دنبال اهدافی است محصول گسست اجتماعی فناوری پرشتاب اطلاعات است، انقلابی که نگرش فکری نسل جوان به وجود آمده را می‌توان به انقلابی اجتماعی شناسایی کرد که هیچ‌گونه سنخیتی با نسل قبلی ندارد.

چرا برخی دانشجویان فحاش شده‌اند؟ / آغاز محاکمه آشوبگران بعد از بخشش پشیمان‌ها

روزنامه کیهان گفت‌وگویی دارد با مهدی جمشیدی پژوهشگر علوم اجتماعی که با عنوان «بررسی اغتشاشات اخیر از نگاه جـامعه‌شناختی» تیتر دو شده است. وی در این مصاحبه می‌گوید:

مطالعات نشان می‌دهد اتفاقاتی که رخ داده است، هویت طبقاتی دارد، اما منظور از طبقه نه به معنای طبقه اقتصادی و معیشتی، بلکه به معنای عام و قشری اجتماعی است. همان‌طور که «وبر» سه‌گانه طبقه، حزب و شأن را مطرح می‌کند، اگر بخواهیم در چارچوب وی صحبت کنیم، اکنون ما با یک شأن اجتماعی مواجه هستیم، یعنی جمع و برشی از جامعه که هویت فرهنگی یکپارچه دارد. ما با یک طبقه اجتماعی مواجه هستیم نه یک نسل؛ در واقع مسئله کنونی دهه هشتادی‌ها نیستند، مسئله فعلی طبقه اجتماعی است که می‌توان آن را «طبقه اجتماعی متجدد» نام نهاد.

در ادامه این گفتگو آمده است:

اکنون ما با انتخاب‌های ناصواب و نابهنجار این طبقه مواجه هستیم. در واقع باید بدانیم که گسست نسلی رخ نداده و اصلاً چنین تصویری از دهه هشتادی‌ها مشاهده نمی‌شود که مثلاً متولدان این دوره از انقلاب بریده‌اند، اکنون اتفاق تازه‌ای نیفتاده، ما با این طبقه اجتماعی در ۴۰ سال گذشته، در حوزه‌های مختلف تضاد و تنش داشتیم.

چرا برخی دانشجویان فحاش شده‌اند؟ / آغاز محاکمه آشوبگران بعد از بخشش پشیمان‌ها

روزنامه هم میهن به بررسی افزایش تعارضات در بدنه دانشجویی و اقدامات مدیریت دانشگاه‌ها در اغتشاشات پرداخته و می‌نویسد: پرداخته و نسبت به «خطر شکاف در دانشگاه» هشدار داده است ونوشته است:

 شاید تشکیل هیاتی خارج از دانشگاه و با حضور افرادی معتدل و مورد اعتماد عموم، بهترین راه برخورد با مشکل کنونی دانشگاه باشد. چنین هیاتی طبعاً می‌تواند با حضور در دانشگاه‌ها، با گرایش‌های مختلف دانشجویی و نمایندگان آنها بدون واسطه به بحث بنشیند. درشتی‌های احتمالی آنها راتحمل کند و نهایتاً آنان را برای پذیرش توافقی که منجر به حفظ آرامش دانشگاه و خشنودی همه طرف‌ها شود، متقاعد سازد.

هم‌میهن همچنین به نقل از غلامرضا ظریفیان معاون دانشجویی وزارت علوم در دولت خاتمی نیز تاکید کرده که در درون دانشگاه اگر گفت‌وگو میان دانشجویان، جدالی باشد، مبارک است، اما اگر به سمت خشونت‌های کلامی باشد و منجر به برخوردهای فیزیکی شود، اعلام خطر برای جامعه است.

چرا برخی دانشجویان فحاش شده‌اند؟ / آغاز محاکمه آشوبگران بعد از بخشش پشیمان‌ها

روزنامه وطن امروز حضور بهادری جهرمی، سخنگوی دولت در دانشگاه خواجه نصیر را مورد بررسی قرار داده و از «گفت‌وگو و مدارا» گفته است. این روزنامه ا با اشاره به اینکه حضور نمایندگان دولت در دانشگاه‌ها نوشته است:

برخی دانشگاه‌های کشور در هفته‌های اخیر شاهد برخی حرکات هنجارشکنانه و درگیری‌هایی میان دانشجویان بود… د. با تمام این اوصاف دانشگاه را کماکان باید یکی از کلیدی‌ترین محیط‌ها برای برقراری گفت‌وگو و نقد در جامعه دانست. البته حاکم شدن فضای هتاکی و حاشیه‌آفرینی مهم‌ترین مانع در برابر نقد و گفت‌وگو به حساب می‌آید. بر همین اساس، حرکت به سمت حاکم شدن فضای منطق و گفت‌وگو، ضرورتی جدی و انکارناپذیر برای محیط دانشگاهی کشور است.

در ادامه این گزارش آمده است:

ورود مسؤولان به دانشگاه‌ها و برقراری فضای گفت‌وگو میان دانشجویان با مقامات رسمی می‌تواند در فضای ملتهب فعلی رویه‌ای راهگشا باشد. بهادری جهرمی راهی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی شد تا ضمن گفت‌وگوی مستقیم با دانشجویان، شنونده مطالبات معترضان باشد، حضور سخنگوی دولت در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در میان انبوهی از حاشیه و هتاکی نیمه‌تمام ماند.

چرا برخی دانشجویان فحاش شده‌اند؟ / آغاز محاکمه آشوبگران بعد از بخشش پشیمان‌ها

اغتشاش‌گران محاکمه می‌شوند

روزنامه جوان خبر داده است که در روزهای آینده شاهد برگزاری دادگاه‌های عوامل آشوب و ناآرامی‌های اخیر خواهیم بود. برای مردم که از مزاحمت‌ها و بعضاً ناامنی‌های ناآرامی‌های یک ماه گذشته به تنگ آمده‌اند و گاه روال عادی زندگی‌شان به هم خورده، این سؤال مطرح بود که چرا محاکمه دستگیرشده‌های آشوب زودتر آغاز نمی‌شود تا بلکه جدیت دستگاه قضایی در برخورد با عوامل آشوب، مانع تکرار آن شود؛ اما تکمیل پرونده و انجام بازپرسی‌ها طبعاً زمان می‌برد. سرانجام روز گذشته، رئیس قوه قضائیه اعلام کرد که در هفته آینده، محاکمه‌ها آغاز می‌شود. پیش از این، رئیس قوه قضائیه از علنی بودن این دادگاه‌ها در صورت تشخیص قاضی گفته بود.

چرا برخی دانشجویان فحاش شده‌اند؟ / آغاز محاکمه آشوبگران بعد از بخشش پشیمان‌ها

 

 

مخاطبان گرامی، محتوا و ادعاهای مطرح‌شده در این مطلب، صرفاً جهت گردآوری، بررسی و انتشار اخبار، مطالب، رویکردها و دیدگاه‌های سایر رسانه‌ها منتشر شده و ادعاها و القائات احتمالی این مطالب هرگز مورد تأیید پایگاه خبری پیک نکا نیست، لذا ممکن است بخشی از اطلاعات موجود در این مطلب درست نباشد. لطفا در صورت مشاهده هر گونه ایراد مشکل را گزارش کنید.

لینک کوتاه : https://peykneka.ir/?p=42223

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.