• امروز : پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 4 - ربيع أول - 1444
  • برابر با : Thursday - 29 September - 2022

اخبار ویژه

گزارش تصویری | امت رسول‌الله در نکا به میدان آمدند گزارش تصویری | مردم شهرستان نکا یکصدا علیه اغتشاشگران یک مرگ مشکوک مخالفان نظام را به میدان آورد/ تنها راه پیروزی امت اسلام مقاومت در برابر دشمن است گزارش تصویری | ققنوس سرد آسایش از این جهنم خیس سر بر می‌آورد بهره برداری از پروژه آبرسانی سنگر – کفرات نکا با بهره مندی ۱۰۲ خانوار روستایی تخصیص ۱۵۰ تن نهاده دامی به دامداران منطقه هزارجریب نکا گزارش تصویری | سوگواره احلی من العسل به یاد قاسم‌بن‌الحسن در شهرستان نکا گزارش تصویری | وداع با شهدای مدافع حرم در اجتماع بزرگ عاشورائیان نکا تأکید بر اهمیت نظافت مساجد و نمازخانه‌ها/ باید عاشق نماز تربیت کنیم رئیسی: نباید به‌ دلیل برخی حواشی از زیر بار مسؤولیت تصمیمات بزرگ شانه خالی کنیم ایران در کانون توجه «انجمن امنیتی اسپن» سید حسن نصرالله: محاصره اقتصادی جنگ است، مقابله با آن جهاد/ آمریکا و اسرائیل شیطان زمانه هستند حکم مجازات هتک حیثیت در فضای مجازی پروژه سیاه انگلیس برای آوارگان افغان آبخیزداری پادزهری برای سیلاب ها؛ خسارت ۴هزار میلیاردی هر سیل به کشاورزی! برای ترویج نماز در جامعه، نماز سپاه دشمن در کربلا را تبلیغ نکنیم/ وظیفه خطیر مدیران در ترویج نماز

0

پرستاران، فرزندان شایسته نوعدوستی ایرانیان/ حل مشکلات حرفه‌ای، بهترین تکریم سفیدپوشان آسمانی است

  • کد خبر : 28645
  • ۳۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۸
پرستاران، فرزندان شایسته نوعدوستی ایرانیان/ حل مشکلات حرفه‌ای، بهترین تکریم سفیدپوشان آسمانی است
نمی‌توان با معیارهای زمینی اقدامات آسمانی این عاشقان فداکاری را محاسبه کرد، آن‌چنانکه رفتار شیرزن کربلا را نمی‌توان نمره زمینی داد و بر او و رهروانش درود بی پایان تقدیم نداشت که قله معرفت و شکیبایی و ایثارند.

به گزارش پیک نکا، به نقل از بلاغ ، چه زیبا نامگذاری است میلاد قله‌نشین فداکاری و جان‌نثاری، که در کربلا و وقایع پس از آن، ثابت کرد که زینت همه بانوان جهان در همه عصرها و برای همه نسل‌هاست.

اوکه به زنان عالم هویت الهی و انسانی و شرافت زیست مجاهدانه بخشید، “زینت” صحنه‌های سرنوشت ساز و معیار موفق‌ترین زنان تاریخ و به ستوه آورنده ظالمان، طاغیان و گردنکشانی است که در هر عصری برای امیال پلید خود، تجاوز و زیاده‌خواهی را سیاق زندگی پلیدانه خویش قرار می‌دهند.

“زن”، که مهم‌ترین نقش را در خانواده و بقاء نسل‌ها دارد، اگر بخواهد قادر است سعادت و شقاوت جامعه را تعیین کند، نیازمند “مکتب تربیتی” است تا خود سپس “مکتب‌دار” جوامع در نظام تربیتی شود. طبیعت خدادادی “زن”، عفاف، پاکدامنی، فضیلت گرایی، مادرشدن و عشق‌ورزی به فرزندان و همسر خود است. او مظهر نوعدوستی و فطرت‌جویی الهی است. بزرگ‌ترین خدمت به این آفریده برجسته خداوند، فراهم آوردن زمینه‌های لازم برای رشد و تعالی معنوی او است که اگر غیر این شود، دنیا دچار مصیبت عظما خواهد شد؛ چراکه زن به همان اندازه‌ای که در شکل‌دادن فضیلت‌ها و رشد و ارتقاء معنویت نقش‌آفرین است، به همان اندازه و حتی بیشتر می‌تواند عامل هلاکت و نابودی اخلاق، عفاف، پاکدامنی و کمالات شود.

با اندک مرور بر تاریخ، بوضوح می‌توان عالی‌ترین تربیت شده مکتب آسمانی را که بیکران دارای صفات ممدوحه و انسانی است، ذکر کرد، بدون هیچ‌گونه تردید، حضرت “زینب” سلام‌الله‌علیها را باید با صدای بلند فریاد کرد.

زن و نقش حیاتی او در شکل دادن تمدن‌ها
علویه مدرسی، استاد حوزه، در مورد نظرگاه اسلام روی زنان معتقد است: نگاه حکیمانه اسلام و قرآن در جاهلیتی که زن تاریک‌ترین دوران تاریخ حیات خود را سپری می‌ساخت، ولادتش مایه ننگ بود و حیاتش موجب اندوه، به زن هویتی دوباره بخشید. او را از مرتبه کالا به انسانیت رسانید و تمام حقوق انسانی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و علمی وی را به او ارزانی داشت و برای حفظ کرامت، دفاع از حقوق و تبیین مسئولیت و رسالت وی سوره‌ای به نام او اختصاص یافت و اما امروز که در جاهلیت مدرن هویت، عفت و کرامت زن مدفون گردیده است بار دیگر این کوثر قرآن است که می‌تواند از روح مسیحایی خود در جسم و جان خسته زنان سرخورده از کج‌فهمی‌های جنبش‌های زنان و ناامید از سراب فمینیست بدمد و هویت ازدست‌رفته و کرامت پایمال شده آنان را به ایشان بازگرداند.

وی در ادامه افزود: امروز که بیداری جهان اسلام هوشیاری و آگاهی زنان مسلمان را می‌طلبد و حضور فعال و آگاهانه بانوان مسلمان در عرصه‌های خانوادگی، علمی، فرهنگی، اجتماعی، آموزشی و سیاسی ضروری می‌نماید، لازم است تا بار دیگر نهضت بازگشت به اسلام اصیل از سوی زنان مسلمان کشورمان مورد توجه و اهتمام جدی قرار گیرد.

اسلام احیاگر حقوق زنان تاریخ 
صدیقه شاکری، یکی دیگر از اساتید حوزه و دانشگاه، اظهار می‌دارد: اعمال زور و تحقیرها و توهین‌ها، هتک حرمت‌ها، حق‌کشی‌ها و ظلم‌ها و ستم‌ها، و هر نوع بیدادگری و بی‌عدالتی‌ها در حق زن چه در خانه و خانواده و چه در اجتماع و یا در صحنه‌های جهانی از ابتدا مرسوم بوده و هنوز هم ادامه دارد. گرچه در هر عصر و دورانی و در هر شرائط زمانی و مکانی مختلف، به نوعی زن از حق مسلم خود و حس احترام در حد شأن، محروم و در هر مقامی به شکلی مظلوم واقع شده است اما به نظر می‌رسد در هیچ موردی به اندازه خرد کردن و لگدمال نمودن شخصیت حقیقی زن برای او گران تمام نشده که این ضایعه نه‌تنها برای همه، بلکه حتی در سایه استیلای جهل و غفلت، برای خودش نیز مجهول مانده به طوری که برتر بودن یا پست‌تر شدن، همواره در ذهن زن پابرجا بوده و دغدغه خاطر دائمی برایش ایجاد کرده است و همین مجهول‌الهویه بودن و ناشناخته ماندن شخصیت حقیقی زن ، حتی برای خودش کافی است برای تغییر سرنوشت او و محرومیت از همه مواهب خدادادی، حتی حق حیات طبیعی.

وی با بیان اینکه علاوه بر آن، مجهول ماندن قدر و شأن و ارزش وجودی او در جامعه، لطمات بزرگ و جبران‌ناپذیری برای عالم انسانیت وارد ساخته که آثار سوءاش بیش از هر زمانی دیگر در عصر حاضر مشهود و معلوم گردیده است، اضافه کرد: از طرف دیگر شناخت ماهیت وجودی زن و مواهب خدادادی که در نهادش به ودیعه گذارده شده، آن قدر‌ها هم سهل و ساده نیست که به این آسانی تحقق یابد وگرنه با قرن‌ها تاخیر به چنین سرنوشتی دچار نمی‌گردید .

زن، کانون عاطفه عفیفانه
سمیه راشدی، دانشجوی کارشناسی ارشد گرافیک، می‌گوید: از آن‌جا که زن، ظاهراً با آن مختصات جنسی مخصوص به خود، در طی اعصار و قرون متمادی، بیشتر از ورای عینک جنسیت مشاهده و شناخته شده، از این‌رو عموماً معلومات و اطلاعات جوامع بشری درباره زن در همان ظواهر امر خلاصه و متوقف گردیده است. بخصوص که درطول تاریخ همواره موضوع از دیدگاه مرد بیشتر مطرح و مورد توجه قرار گرفته و می‌گیرد تا از دیدگاه خود زن، و روشن است که حوزه دید و افق فکری مرد در برخورد با زن، قبل از همه محدود به تمایلات جنسی او گردیده و زن بیشتر از همه، از ورای عینک غرائز حیوانی قابل دید و رویت و ارزیابی بوده و هست که درنتیجه، سایر مشخصات باطنی و امتیازات فطری و طبیعی روح زن از نظرها مکتوم مانده و راه نفوذ به باطن و روح زن، عملاً برای مرد مسدود و شناخت صحیح شخصیت زن نه‌تنها برای مرد که برای خود زن نیز، به طور اصولی صورت نپذیرفته است.

وی به روز پرستار اشاره می‌کند و راجع به شیرزن کربلاء اظهار می‌دارد: وقتی نام حضرت زینب (س) به میان می‌آید بی‌شک واژه صبر و بردباری به ذهن می‌آید و شخصیت او تجسم صبر خدایی است، تحمل مصیبت‌های ایشان در زندگی از مدینه تا کربلا و از کربلا تا کوفه و شام بر کسی پوشیده نیست.

این دانشجوی گرافیک در همین ارتباط می‌افزاید: عقیله بنی‌هاشم نگرشی زیبا بر صبر و بردباری دارد تا جایی که هنگام سر بریدن برادر این جمله را می‌خواند «ما رأیت الا جمیلا» من چیزی جز زیبایی ندیدم و صبر و نگرش حضرت زینب (س) برگرفته از صبر و دیدگاه قرآنی است؛ این بانوی بزرگوار بلا را بلا نمی‌بیند بلکه تحفه‌ای از سوی خدا دانسته و راضی به رضای خدا است، عظمت خدا را درک کرده و برای همین مصیبت‌ها در نظر و دید ایشان کوچک شمرده می‌شود.

حسین مشهدی، پرستار بازنشسته، می‌گوید: چه فلسفه زیبایی در نام‌گذاری روز ولادت حضرت زینب (س) و نام‌گذاری این روز به نام «روز پرستار» دیده می‌شود؛ چرا که ایشان با صبر و بردباری از حضرت سجاد (ع) و دیگر مصیبت دیدگان واقعه کربلا پرستاری کردند و این می‌تواند الگویی برای پرستاران ما باشد؛ پرستار کسی است که کمک روحی و هم جسمی به بیمار می‌کند و این بالاترین عبادات است. حضرت زینب (س) از جمله افرادی در خاندان رسول الله (ص) هستند که نام شریفشان را خود خداوند متعال تعیین کرده‌اند یعنی این فرزند بزرگوار امیرالمؤمنین(ع) از ابتدای تولدشان مورد توجه خاص خداوند متعال بوده‌اند؛ ایشان تحت تعالیم الگوهای بالای انسانیت، یعنی در کنار خاندان وحی تربیت شدند و یکی از توصیفات حضرت زینب(س) این بود که پیامبر اکرم(ص) درباره ایشان فرمودند: “او شبیه همسرم خدیجه (س) است”.

این پرستار یادآور می‌شود: دلیل نام‌گذاری ولادت حضرت زینب کبری (س) به نام روز پرستار، پرستاری ایشان از امام زمان خود یعنی حضرت امام سجاد (ع) در واقعه کربلا به همراه دیگر مصیبت زدگان این واقعه است؛ ایشان ضمن اجرای رسالت مهم حفظ و تبلیغ واقعه عاشورا از بیمار کربلا هم با بردباری تمام پرستاری کردند. در واقع، نباید تنها حضرت زینب (س) را پرستار کربلا نامید شاید این کوچک‌ترین مسئولیت این بانوی بزرگوار باشد هرچند شغل پرستاری وظیفه سنگین و ارزشمندی است با توجه به مقام حضرت زینب (س) او را پرستار نهضت و انقلاب حسینی نامید و این فلسفه نام‌گذاری روز پرستار است.

پرستارى حرفه‌اى سرشار از عواطف گوناگون انسانى و اسلامى است
اظهارات مقام معظم رهبری، قدردانی از جامعه پرستاران را از وظائف عموم می‌دانند و می‌گویند: همه موظفیم از این انسانهاى فداکار و پُرعاطفه و دلسوزى که با عمل انسانىِ پرستارى خود، از بیماران در مراحل دشوار بیمارى مواظبت و حمایت مى‌کنند، به عنوان احترام به یک ارزش انسانى والا، قدردانى کنیم. پرستارى حرفه‌یى انسانى و اسلامى است؛ و جامعه و کشورى مثل ما که سرشار از عواطف گوناگون است، و نقش عواطف در این جامعه، همواره نقش برجسته‌یى بوده است، باید به این حرکت عاطفى بزرگ – که داراى مبناى عقلانى و فکرى راسخى هم هست – به چشم احترام بنگرد.

پرستاران هم – چه زن و چه مرد – قدر خودشان را بدانند و این حرفه را مقدس بشمارند. هر حرکت انسانى یک پرستار براى بیمار، یک حسنه است و کمکى است به انسانى محتاج کمک؛ آن هم در شرایطى حساس. پرستارى، در کنار طبابت و هم‌وزن طبابت است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بیان اینکه ولادت حضرت زینب کبرى‌(علیهاسلام) ایجاب مى‌کند که ما دایره‌ى بحث را، بخصوص در شرایط کنونى بشریت، وسیعتر قرار بدهیم، می‌افزایند: زینب کبرى یک زن بزرگ است. عظمتى که این زن بزرگ در چشم ملت‌هاى اسلامى دارد، از چیست؟ نمى‌شود گفت به خاطر این است که دختر على‌بن‌ابى‌طالب(علیه‌السّلام)، یا خواهر حسین‌بن‌على و حسن‌بن‌على(علیهماالسّلام) است. نسبت‌ها هرگز نمى‌توانند چنین عظمتى را خلق کنند. همه‌ى ائمه‌ى ما، دختران و مادران و خواهرانى داشتند؛ اما کو یک نفر مثل زینب کبرى‌؟. ارزش و عظمت زینب کبرى‌، به خاطر موضع و حرکت عظیم انسانى و اسلامى او بر اساس تکلیف الهى است. کار او، تصمیم او، نوع حرکت او، به او این‌طور عظمت بخشید. هر کس چنین کارى بکند، ولو دختر امیرالمؤمنین(علیه‌السّلام) هم نباشد، عظمت پیدا مى‌کند. بخش عمده‌ى این عظمت از این‌جاست که اولاً موقعیت را شناخت؛ هم موقعیت قبل از رفتن امام حسین(علیه‌السّلام) به کربلا، هم موقعیت لحظات بحرانى روز عاشورا، هم موقعیت حوادث کشنده‌ى بعد از شهادت امام حسین را؛ و ثانیاً طبق هر موقعیت، یک انتخاب کرد. این انتخابها زینب را ساخت.

عشق عقلانی، پشتوانه اقدام عفیفانه زن مسلمان
مقام معظم رهبری با اشاره به این مطلب که قبل از حرکت به کربلا، بزرگانى مثل ابن‌عباس و ابن‌جعفر و چهره‌هاى نامدار صدر اسلام، که ادعاى فقاهت و شهامت و ریاست و آقازادگى و امثال اینها را داشتند، گیج شدند و نفهمیدند چه‌کار باید بکنند؛ یادآور شد: ولى زینب کبرى گیج نشد و فهمید که باید این راه را برود و امام خود را تنها نگذارد؛ و رفت. نه این‌که نمى‌فهمید راه سختى است؛ او بهتر از دیگران حس مى‌کرد. او یک زن بود؛ زنى که براى مأموریت، از شوهر و خانواده‌اش جدا مى‌شود؛ و به همین دلیل هم بود که بچه‌هاى خردسال و نوباوگان خود را هم به همراه برد؛ حس مى‌کرد که حادثه چگونه است. در آن ساعت‌هاى بحرانى که قوی‌ترین انسان‌ها نمى‌توانند بفهمند چه باید بکنند، او فهمید و امام خود را پشتیبانى کرد و او را براى شهید شدن تجهیز نمود. بعد از شهادت حسین‌بن‌على هم که دنیا ظلمانى شد و دلها و جانها و آفاق عالم تاریک گردید، این زن بزرگ یک نورى شد و درخشید. زینب به جایى رسید که فقط والاترین انسانهاى تاریخ بشریت – یعنى پیامبران – مى‌توانند به آن‌جا برسند.

اگر زن به فکر تجملات و خوشگذرانی‌ها و هوس‌هاى زودگذر و تسلیم شدن به احساسات بى‌بنیاد و بى‌ریشه باشد، نمى‌تواند آن راه را برود؛ باید این وابستگی‌ها را که مثل تار عنکبوت بر پاى یک انسان رهروست، از خود دور کند، تا بتواند آن راه را برود؛ کمااین‌که زن ایرانى در دوران انقلاب و در دوران جنگ همین کار را کرد، و انتظار این است که در همه‌ى دوران انقلاب همین کار را بکند.

حضرت زینب، بهترین الگوی زنان عالم بویژه پرستاران
رهبر فرهیخته انقلاب الگوى زن ایرانى را راه حضرت زینب دانست و اظهار کرد: در این راه، همان است که گفته شد؛ زینب الگوست. زینب زنى نبود که از علم و معرفت بى‌بهره باشد؛ بالاترین علم‌ها و برترین و صافی‌ترین معرفت‌ها در دست او بود. همان «سکینه‌ى کبرى‌»یى که شما اسمش را در کربلا شنیده‌اید، و دختر امام و برادرزاده و شاگرد زینب است – کسانى که اهل تحقیق و کتابند، نگاه کنند – او یکى از مشعلهاى معرفت عربى در همه‌ى تاریخ اسلام تا امروز است. کسانى که حتّى زینب و پدر زینب و پدر سکینه را قبول نداشتند و ندارند، اعتراف مى‌کنند که سکینه(علیهاسلام) یک مشعل معرفت و دانش است.

رفتن این راه، به معناى دور شدن از دانش و معرفت و بینش جهانى و روشنفکرى و معلومات و آداب نیست؛ اینها وراى آنهاست. زن اسلامى، زنى است که راه را درست مى‌رود؛ هدف را درست تشخیص مى‌دهد و در این راه حاضر به فداکارى است. و چنین زنى عظمت مى‌آفریند؛ همچنان که زنان ایران عظمت آفریدند؛ اینها تعارف نیست.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اضافه کرد: اگر زنان به انقلاب نپیوسته بودند، انقلاب پیروز نمى‌شد؛ جوانان براى پیوستن به صفوف انقلاب، از خانه‌ها بیرون نمى‌آمدند؛ مادرانشان نمى‌گذاشتند، یا حداقل آنها را تشویق نمى‌کردند. اگر زنان دل در گرو انقلاب نداشتند، مردان این‌طور آزادنه در صفوف انقلاب جانفشانى نمى‌کردند. نقش زن در انقلاب، هم به طور مستقیم، و هم به طور غیرمستقیم، یک نقش برجسته و مجموعاً نقش اول است؛ در جنگ هم همین‌طور بود.

کرونا، بهانه‌ای برای حماسه‌آفرینی فرشتگان آسمانی ایران 
رئیس سازمان نظام پرستاری نیز در تشریح مشکلات پرستاران هنگام شیوع کرونا از ابتلای ۶۰ هزار نفر از آنها به این بیماری خبر می‌دهد و گفت: همچنین تا کنون حدودا ۱۰۰ نفر از گروه پرستاری بر اثر ابتلا به این بیماری جان باختند.

رئیس سازمان نظام پرستاری ایران ضمن تشریح مشکلات پرستاران هنگام شیوع کرونا از ابتلای ۶۰ هزار نفر از آنها به این بیماری خبر داد و گفت: همچنین تا کنون حدودا ۱۰۰ نفر از گروه پرستاری بر اثر ابتلا به این بیماری جان باختند.

محمد میرزابیگی با بیان اینکه حدوداً یک سال است که دور پنجم سازمان نظام پرستاری آغاز به کار کرده است، افزود: در این یکسال علاوه بر بیماری کرونا سایر حوادث نیز به وجود آمد که به معنای واقعی کلمه پیگیری را برای ما سخت می کرد. ما چهار اولویت برجسته مربوط به مردم، نظام سلامت و پرستاران در عرصه خدمت و قصد پیگیری مشکلات را داریم.

وی با اشاره به اینکه شعار امسال روز پرستار (نبض سلامت جامعه، ضربان قلب پرستار) است، گفت: این شعار با تعداد ابتلا و شهدای پرستاری در دوران کرونا به اثبات رسید. از حدود ۱۴۵ هزار پرستار مشغول بر بالین بیماران حدوداً ۶۰ هزار نفر به این بیماری مبتلا شدند و حدود ۱۰۰ نفر نیز از گروه پرستاری جان باختند. در حال حاضر نیز ۶۰۰۰ نفر یا در قرنطینه هستند و یا به شکل استعلاجی به مرخصی رفتند تا دوره بیماری را طی کنند.

رئیس سازمان نظام پرستاری در ادامه سخنان خود افزود: حدودا ۲۵۰ هزار نفر پرستار در کشور از دانشجو تا بازنشسته داریم و ۱۹۵ دانشکده پرستاری با ۶۰ هزار دانشجو فعال هستند. از تعداد یاد شده ۳۰ هزار نفر در بخش غیر دولتی و تامین اجتماعی شاغل هستند و ۲۰ هزار نفر نیز در مراکز ارائه خدمات در منزل فعال هستند.

پرستار ایرانی، فراتر از استاندادهای جهانی
وی با اشاره به اصلی ترین مشکل پرستاران در کشور گفت: مشکل کمبود نیرو معضلی است که همواره به آن اشاره می کنیم. در حال حاضر حدوداً ۱۷۰ هزار تخت بیمارستانی داریم که برای این تعداد تنها ۱۴۰ هزار پرستار مشغول بکار هستند در حالیکه به شکل استاندارد باید به ازای هر تخت بیمارستانی ۲.۵ پرستار به کار گرفته شوند اما اکنون این رقم در کشور ما حدودا ۰.۹ است.

وی افزود: البته در یکسال گذشته مجوزهای استخدامی خوبی صادر شده است اما عمده استخدام هایی که قول آن را در قالب یک گروه ۷۰۰۰ نفری و یک گروه ۳۰ هزار نفری داده اند در راه است که امیدواریم روند استخدام تسریع شود.

وی با تاکید بر اینکه یک پرستار در عرصه دفاع سلامت نیاز به انگیزه و تجهیزات کافی دارد ادامه داد: از سال گذشته تا کنون رفع مشکلات در این حوزه و رفع کمبود نیرو دغدغه اصلی سازمان نظام پرستاری بوده است. تا کنون موضوع استخدام ها به خوبی پیگیری شده و دغدغه فعلی ما تسریع بخشیدن این امر است.

وی اولویت دیگر سازمان نظام پرستاری را تغییر وضعیت نیروهای شرکتی دانست و تصریح کرد: این موضوع برای ما بسیار مهم است. در حال حاضر امتیازاتی برای پرستاران شرکتی به ویژه آنهایی که در دوران کرونا فعالیت داشتند قائل شده ایم. همچنین از طریق مجلس شورای اسلامی پیگیر تغییر وضعیت نیروهای شرکتی هستیم. از نظر ما شغل پرستاری باید شغلی حاکمیتی باشد. نباید در بخش دولتی با مقررات غیردولتی اقدام به جذب پرستار کنیم. در بسیاری از بیمارستان های دولتی شرکت های غیر دولتی برای جذب پرستار فعالند که این موضوع را مناسب نمی دانیم. در شرایطی که همه پرستاران در شیفت های بسیار طولانی فعالیت می کنند نباید میان آنها تفاوتی قائل شد و نباید بگوییم پرستار درجه ۱ یا درجه ۲ داریم باید سعی کنیم با همه آنها به شکل یکسان رفتار کنیم.

لزوم رفع کاستی‌های پرستاری برای خدمت بهتر به بیماران
میرزابیگی با اشاره به اینکه سالانه بیش از ۵۰۰۰ نفر پرستار بازنشسته می‌شوند، گفت: این رقم با توجه به توسعه تخت ها و عدم استخدام های منظم نیاز روز افزون به نیروی پرستاری را نشان می دهد. طی سال های اخیر حدودا ۳۰ هزار تخت بیمارستانی به ناوگان تخت های بیمارستانی کشور اضافه شده است در حالیکه برای این تعداد به فکر پرستار نبوده ایم. روند به گونه ای بوده است که حتی به جای افراد بازنشسته نیز استخدام مناسب نداشتیم. آسیب کمبود نیرو علاوه بر افزایش فشار کاری برای پرستار سبب مشکلات عدیده برای بیماران نیز خواهد شد.

رئیس سازمان نظام پرستاری با اشاره به تاکید وزیر بهداشت مبنی بر اصلاح نظام پرداخت گفت: سال گذشته در جلسه ای که با حضور ایشان نزد رهبری داشتیم تاکید شد که نظام پرداخت قاصدک کارایی مناسبی ندارد و باید تغییر کند.

وی ادامه داد: طی یکسال گذشته با شیوع کرونا ناکارآمدی نظام پرداخت کاملا عیان شد. در شرایطی که پرکارترین، واگیردارترین و ناشناخته ترین بیماری قرن را شاهدیم می بینیم که درآمد بیمارستان ها به شدت کاهش یافته است. در طول یکسال گذشته حتی کاهش درآمدها به یک پنجم نیز رسیده است. البته نمی توان از کمک هایی که دولت در این مورد داشته است غافل بود ولی اشکال در نظام پرداخت ها کاملا برای ما مشخص شد. زیرا نظام پرداخت بر اساس سی فور سرویس است. این نظام پرداخت بر اساس عدالت نیست و دغدغه اصلی ما حاکم شدن عدالت میان پرستاران و کادر درمان است. خوشبختانه از سال گذشته تا کنون بیشتر دانشگاه های علوم پزشکی به جمع آوری سامانه قاصدک پرداختند اما هنوز هم در برخی مناطق پرداخت حقوق با این سامانه اتفاق می افتد که حذف آن خواسته این روزهای ماست.

میرزابیگی با تاکید بر اینکه ساماندهی نظام پرداخت اصلی مهم است، گفت: یعنی در نظام سلامت به سمت عدالت در خدمت و بازتوزیع درآمدها حرکت کنیم که این موضوع نیز تنها شامل حال پرستاران نیست و شامل حال تمام کادر درمان می شود. نظام پرداخت باید در ایجاد انگیزه برای پرستاران نقش موثر ایفا کند. در صورتیکه این نظام پرداخت حذف شود ما نیز آماده ارائه نظرات و پیشنهادات خود هستیم.

روز پرستار، موعد تحقق وعده‌ها
وی با اشاره به اینکه بر اساس قول هایی قرار است از اول دیماه فوق العاده ویژه پرستاران پرداخت شود گفت: تا امروز تمام شواهد نشان می دهد که این قول اجرایی خواهد شد.

وی افزود: ما در نظام سلامت پس از کرونا شاهد هستیم و پس از کرونا به این نتیجه رسیدیم که نباید میدان عرصه خدمت صرفا بیمارستان ها باشند. بیماران مزمن و مبتلایان به بیماری های غیر واگیر می توانند در خانه ها خدمات مراقبتی را دریافت کنند. ما باید زمین بازی را برای بیماری های مزمن از بیمارستان ها به سمت جامعه ببریم. اکنون بالغ بر ۱۰۰۰ مرکز مراقبت در منزل داریم که باید فعالیت آنها افزایش یابد. برای پنج بیماری مزمن با شورای عالی بیمه هماهنگی هایی داشته ایم تا با تحت پوشش بردن آنها افراد بیشتری بتوانند از خدمات مراقبت در منزل استفاده کنند. نکته قابل توجه این است که در اینگونه خدمات چارچوب وظایف هر فرد مشخص خواهد بود. در این بین می توانیم خود بیمار و یا اطرافیان او را نیز در زمینه بیماری فرد آگاه کنیم و آموزش هایی را به او بدهیم.

رئیس سازمان نظام پرستاری افزود: طی یکسال گذشته تعدیل روند اعتباربخشی را پیگیر هستیم تا ثبت وضعیت و خدمات ارائه شده به شکل دقیق اتفاق بیفتد و از پرستار همان استفاده‌ای را کنند که وظیفه مشخص اوست.

مناعت طبع، سرمایه گرانقدر نظام پرستاری ایران
وی با اشاره به وجود معوقات برای پرستاران گفت: در شرایطی که سال قبل معوقات حتی به ۱۸ ماه هم می رسید توانستیم با رایزنی های صورت گرفته معوقات را به سه تا چهار ماه برسانیم. اگرچه میزان دریافتی ها کاهش یافته است اما معوقات به لحاظ تعداد ماه کم شده است.

میرزابیگی افزود: یکی از کارهایی که پس از شیوع کرونا در سازمان نظام پرستاری انجام می دهیم برگزاری ستاد صحت (صیانت – حمایت – تامین نیروی انسانی) است این جلسه برای رصد کردن آخرین وضعیت پرستاران در کشور در بحران کروناست تا تمام موضوعات به شکل روزانه ثبت و پیگیری شود.

وی با اشاره به اقدام دیگر سازمان نظام پرستاری ادامه داد: ما در طرح محله محور مقابله با کرونا تحت عنوان طرح شهید حاج قاسم سلیمانی نیز فعال هستیم.

رئیس سازمان نظام پرستاری با اشاره به پیگیری برخی مسائل آموزشی پرستاران نیز اظهار کرد: در این رابطه برای کارورزی دانشجویان سال آخر جلساتی را برگزار کرده ایم تا آنها هم بتوانند بر اساس برخی ضوابط حقوق دریافت کنند.

لینک کوتاه : https://peykneka.ir/?p=28645

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.