• امروز : یکشنبه - ۱۳ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : 12 - رمضان - 1444
  • برابر با : Sunday - 2 April - 2023

اخبار ویژه

گزارش تصویری | نشست خبری فرماندار نکا به مناسبت فجر چهل‌وچهارم انقلاب اسلامی افتتاح و کلنگ‌زنی پروژه‌های چهل‌وچهارمین فجر انقلاب به ارزش بیش از ۴۰۰۰ میلیارد در نکا وقوع زمین لرزه در نکا/ زمین‌لرزه ۴.۲ ریشتری در مرکز مازندران گاز نکا وصل است /تکذیب هرگونه قطع گاز در مازندران متلاشی شدن باند سارقان موتورسیکلت در نکا گزارش تصویری | راهپیمایی محکومیت اقدام شنیع نشریه فرانسوی در نکا تنزل سفارت فرانسه تا حد کاردار از سوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گزارش تصویری | رویداد بزرگ جمانه در آستانه ولادت حضرت زهرا(س) در نکا برگزاری رویداد جُمانه در آستانه ولادت حضرت زهرا(س) مخصوص بانوان به میزبانی نکا کشت قراردادی گندم درمزارع نکا دستگیری سارق اموال بیمارستانی در نکا سهل‌انگاری موجب آتش سوزی در جنگل‌های نکا شد گزارش تصویری | سومین سالگرد سیدالشهدای مقاومت در مسجد جامع نکا واحد ۴ بخار نیروگاه نکا پس از پایان تعمیرات غیر مترقبه وارد مدارتولید شد ادامه بازی علی کریمی در زمین دشمن/ جادوگری که دست از جادوی مردم ایران برنمی‌دارد آیا بن سلمان به سرنوشت سادات دچار می شود؟

1
بررسی آراء و عملکرد احمدی‌نژاد/ ۱۷

وزرای احمدی‌نژاد تا چه میزان با انحرافات وی همراهی داشتند؟

  • کد خبر : 34257
  • ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۹:۴۴
وزرای احمدی‌نژاد تا چه میزان با انحرافات وی همراهی داشتند؟
نگاهی به سخنان مقام معظم رهبری در آخرین دیدار اعضای کابینه دهم، اینطور نشان می‌دهد که ایشان مخالف نادیده گرفتن تلاش‌های وزرا و کابینه به دلیل انحراف شخص رئیس جمهور و اطرافیان وی است.

به گزارش پیک نکا، شناخت‌نامه احمدی‌نژاد، پژوهشی است که به رفتارهای احمدی‌نژاد در عرصه سیاسی و اجرایی می‌پردازد، این پژوهش به نقاط عطف رئیس دولت نهم و دهم می‌پردازد و به دنبال پاسخ به این سؤال است که آیا احمدی‌نژاد تغییر کرده است؟

آنچه در ادامه می‌آید، قسمت هفدهم از این پژوهش است، در این بخش به تحلیل وزرای احمدی‌نژاد پرداخته خواهد شد.

** قسمت هشتم: چرا احمدی‌نژاد یازده روز خانه‌نشین شد و قهر کرد؟

** قسمت نهم: احمدی‌نژاد چرا و چگونه به مخالفت با روحانیت و مراجع تقلید پرداخت؟

** قسمت دهم: چرا احمدی‌نژاد در بحران سوریه با دشمنان هم نظر بود؟

** قسمت یازدهم: اتهامات احمدی‌نژاد به سپاه پاسداران از چه زمانی آغاز شد؟

** قسمت دوازدهم: وقتی احمدی‌نژاد خود را هم رئیس‌جمهور می‌دانست هم رئیس شورای نگهبان

** قسمت سیزدهم: کدام رفتار احمدی‌نژاد برای رهبر انقلاب عجیب و غریب بود؟

** قسمت چهاردهم: پشت پرده نمایش محمود احمدی‌نژاد برای مبارزه فساد چه می‌گذشت؟

** قسمت پانزدهم: طرح احمدی‌نژاد برای سرکوب و بازداشت گسترده معترضان انتخابات ۸۸

** قسمت یازدهم: مشایی دلیل برکناری بسیاری از وزرای دولت نهم و دهم


سرنوشت وزرای دولت احمدی نژاد

دولت‌احمدی‎نژاد وزرای جوان و تازه واردی را به سیستم مدیریتی و سیاسی کشور معرفی کرد. احمدی‎نژاد برای بسیاری از این افراد تبدیل به دروازه‌ای برای ورورد به به سیاست شد. هرکدام از مدیران دولت‌های نهم و دهم بعد از این دولت‌ها گرایشات سیاسی متفاوتی پیدا کرده و گروه‌های سیاسی جدید را شکل دادند. برخی به احمدی‎نژاد وفادار مانده و برخی تلاش کردند تا هویت سیاسی مستقلی برلی خود رقم بزنند. البته  برخی از وزرای احمدی‎نژاد، قبل از عضویت در دولت وی گرایشاتی به جریانات یا افراد موجود سیاسی داشتند و پس از دوران احمدی‎نژاد نیز، در مسیر همان گرایشات باقی ماندند.

وزرای احمدی‌نژاد تا چه میزان با انحرافات وی همراهی داشتند؟

چه کسانی به انحرافات احمدی نژاد پایبند ماندند؟

وزرا و اعضای دولت احمدی‎نژاد پس از دولت وی گرایشات مختلفی پیدا کردند. برخی از این افراد مانند پورمحمدی به گرایشات قبلی خود وفادار ماندند. برخی نیز مانند ثمره هاشمی، مشایی، بقایی، غلامحسین الهام و … وفاداری خود به احمدی‎نژاد را حفظ کردند. اما در این میان برخی تلاش کردند جریانی جدید را پایه گذاری کرده و هویتی مستقل برای خود رقم بزنند. از گروه‌های وابسته به احمدی‎نژاد که تلاش کردند هویتی مستقل برای خود رقم بزنند می‌توان به جبهه پایداری و جبهه یکتا اشاره کرد. جبهه پایداری توسط برخی از وابستگان احمدی‎نژاد پس از مسائل مربوط به خانه نشینی یازده روزه تشکیل شد. این افراد اکثرا معتقدند احمدی‎نژاد در دوره دولت دوم خود رو به انحراف رفته است، اما اقدامات وی در دولت اول را تأیید می‌کنند. جبهه یکتا یکی دیگر از گروه‌هایی است که وزرای احمدی‎نژاد شکل داده و تلاش کردند هویتی مستقل برای خود ایجاد کنند. اعضای این جبهه دارای گرایشات مختلف و متشتت سیاسی هستند و به نظر می‌رسد وحدت آرایی بین اعضا وجود نداشته باشد.

وزرای احمدی‌نژاد تا چه میزان با انحرافات وی همراهی داشتند؟

برخی از اعضای دولت‌های نهم و دهم تلاش کردند تا پس از این دولت‌ها موضعی میانه اتخاذ کنند این دسته افراد از سویی مایل نبودند به عنوان حلقه اطرافیان فعلی احمدی‎نژاد شناخته شوند و از سوی دیگر علاقه‌مند بودند ارتباط خود رابا احمدی‎نژاد حفظ کرده و از انتقاد به وی بپرهیزند. افرادی مانند علی نیکزاد، شمس‌الدین حسینی، فریدون عباسی و تا حدی صادق محصولی را از این دسته شمرد. برخی از این افراد مانند علی نیکزاد حتی بیانیه مسئولین دولت احمدی‎نژاد در محکومیت وی را امضا نکردند. نیکزاد در روزهای پایانی دولت دهم و در شرایطی که انحراف احمدی‎نژاد و حلقه اطرافیانش بر کسی پوشیده نبود، مشایی را برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری در وزارت کشور همراهی کرد.

کارهای خوب وزرای دولت در کنار انحرافات حلقه خاص

کابینه‌های نهم و دهم، علی رغم همه مشکلاتی که داشتند؛ توانستند اقدامات موثری را در جهت بهبود مشکلات کشور انجام دهند. بسیاری از از این اقدامات را نمی‌توان به احمدی‎نژاد و حلقه یارانش منتسب کرد بلکه توسط وزرایی انجام شده است که از لحاظ فکری از وی مستقل بودند.

نگاهی به سخنان مقام معظم رهبری در آخرین دیدار اعضای کابینه دهم، اینطور نشان می‌دهد که ایشان مخالف نادیده گرفتن تلاش‌های وزرا و کابینه به دلیل انحراف شخص رئیس جمهور و اطرافیان وی است. ایشان درباره زحمات کابینه‌های نهم و دهم فرموده اند: «در ۸ سال اخیر همه احساس و درک کردند که رئیس‌جمهور محترم و همکاران ایشان، با تحمل سختی‌ها، نسبت به همه‌ی دولت‌ها و دوره‌های دیگر، کارهای بسیار پرحجم و پرشتابی انجام می‌دهند که این واقعیت، نکته‌ی برجسته و قابل تقدیری است.» این عبارات نشان دهنده آن است که علی رغم همه انحرافات احمدی‎نژاد حتی زحمات شخص وی نیز نباید نادیده انگاشته شود.

ادامه دارد…

 

 

 

 

 

مخاطبان گرامی، محتوا و ادعاهای مطرح‌شده در این مطلب، صرفاً جهت گردآوری، بررسی و انتشار اخبار، مطالب، رویکردها و دیدگاه‌های سایر رسانه‌ها منتشر شده و ادعاها و القائات احتمالی این مطالب هرگز مورد تأیید پایگاه خبری پیک نکا نیست، لذا ممکن است بخشی از اطلاعات موجود در این مطلب درست نباشد. لطفا در صورت مشاهده هر گونه ایراد مشکل را گزارش کنید.

لینک کوتاه : https://peykneka.ir/?p=34257

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.