وی افزود: ما باید هم استراتژی خود را تغییر بدهیم و هم تاکتیک‌ها و روشهای خود را عوض کنیم. این وضعیت به توسعه پایدار نمی‌رسد. امیدوارم با حمایت مردم دولتی بر سر کار آید که با عقلانیت کشور را اداره کند و اجازه ندهد که سیاست، اقتصاد را هدایت کند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این پرسش که برنامه وی در زمینه برجام چیست، اظهار کرد: برجام مسئله مهمی است و مورد تأیید نظام و مورد تاکید رهبری است و ایشان هم گفته‌اند که این برجام باید اجرایی شود امیدوارم آمریکا همانطور که از برجام خارج شد به آن بازگردد و تعهدات خود را اجرایی کند ما هم به تعهدات خود بعد از راستی‌آزمایی بازگردیم.

همتی افزود: اگر در این دولت به نتیجه برسد که بهتر اما اگر به دولت من برسد من آن را دنبال خواهم کرد تا اجرایی شود.

وی با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری خارجی ادامه داد: در شرایط فشار حداکثری دشمن ما مقاومت کردیم و جلوی فروپاشی اقتصادی که هدف آنان بود ایستادیم و این پیچ فشار حداکثری را رد کردیم اما کشور را نمی‌شود با تهاتر اداره کرد برخی فکر می‌کنند ملت رفاه آرامش و زندگی نمی‌خواهد ما که نیامدیم صبح تا شب مردم تحت فشار باشند!

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه باید تعامل اقتصادی و بانکی بیشتری با دنیا داشته باشیم، تصریح کرد: FATF چیزی نیست جز اینکه معاملات بانکی مشخص و شفاف باشد اما آن را اینقدر ترسناک نشان می‌دهیم این معاهده درباره تروریسم است و ما که خودمان دشمن تروریسم هستیم چرا باید با این معاهده مشکل داشته باشیم؟

همتی گفت: بدون برونگرایی اقتصاد رشد نمی‌کند و باید در دولت سیزدهم به طور جدی این موضوع پیگیری شود.

وی در پاسخ به این پرسش که سطح روابط ایران با آمریکا در دولت وی چه تغییری خواهد کرد، گفت: اینکه سیاست کلی ما در سیاست خارجی چه باشد مشخص است که چگونه و در کجا تعیین می‌شود اما در رابطه با آمریکا ما تا به حال ندیدیم که آنان اعتمادسازی کنند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه لازم است دولت آمریکا اعتمادسازی کند، افزود: اگر دولت آمریکا اعتمادسازی کند و به دنبال ضربه زدن به جمهوری اسلامی نباشد چرا باید مشکلی در زمینه همزیستی مثبت برای پیشبرد صلح جهانی و صلح منطقه وجود داشته باشد؟

همتی در پاسخ به پرسشی درباره نامه وی در زمینه بنزین ۵ هزار تومانی تصریح کرد: دوستانی که نامه را منتشر کردند چرا کلش را منتشر نمی‌کنند؟ چرا فقط یک بخش از آن را منتشر می‌کنند؟ این نامه به رهبری و دولت نوشته شد و دولت هم در زمان خودش آن را اجرا نکرد من بیشتر هدفم رسیدگی به وضعیت معیشت مردم و جلوگیری از تورم بیشتر بود اما چون در این زمینه آنچه که گفته بودم انجام نشد ما نتوانستیم نه موضوع افزایش قیمت بنزین و نه حوادث بعد از آن را مدیریت کنیم.

وی گفت: یک چهارم از نامه من که منتشر شده است و در آن دو نکته مهم دارد یکی اینکه باید یارانه مردم تا ۹۵ هزار تومان افزایش یابد من به دنبال معیشت مردم هستم نکته دوم این است که در آن بخش نامه گفته‌ام که با تدبیر باید این امر اجرایی شود اما کجا در افزایش قیمت بنزین تدبیر حاصل شد؟

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: حجاب در کشور ما قانون است و وظیفه من اجرای قانون اساسی است. زنان کشور ما اعتقادات و باورهای عمیقی دارند و نباید در زندگی خصوصی و نحوه تعاملات مردم دخالت کنیم. چون باور داریم که زنان از قوه تشخیص برخوردار هستند نباید در امور آنها دخالت کنیم. مورد انتقاد قرار گرفتم که چرا گفته ای به زنان بی حجاب پیامک داده اید، اصلا حق این دخالت ها را نداریم و نباید با اعصاب و روان آنها بازی کنیم. حجاب قانون است و باید رعایت شود و این که دیگران تعیین کنند زنان چگونه بپوشند را اصلا قابل ندارم. نباید تا مقداری حجاب عقب تر رفت به آنها تذکر بدهیم و احضارشان کنیم. شاید با محرم خود و همسر خود در خودرو باشد نباید در حریم خصوصی آنها دخالت کنیم.

همتی گفت: ذی صلاح ترین فرد برای تعیین مسائل اقتصادی رئیس بانک مرکزی است و اصلا به تصمیمات او توجهی نمی شود. اگر اف ای تی اف را تصویب نکنیم قطعا سیستم بانکی ما آسیب می بیند. حتی در جلسه ای حاضر شدم و دفاعیات خود را بیان کردم و رهبر معظم انقلاب هم از مجمع تشخیص مصلحت نظام خواستند این مورد را بررسی کنند ولی آقایان گوش ندادند. ما با کشورهای داریم تحریم را دور می زنیم که خودشان عضو اف ای تی اف هستند.

همتی گفت: برای تعیین اعضای کابینه ام یک اصل داریم و آن این است که مسئولیت هایی که واگذار خواهیم کرد بر اساس شایستگی خواهد بود و نه بر اساس وابستگی حزبی، من به همین دلیل هنوز اعضای کابینه را انتخاب نکرده ام چون باید روند دموکراتیک را طی کنیم. زنان و برادران اهل سنت می توانند در کنار من در دولت سیزدهم باشند. از دوستان اصلاح طلب خوب و خوش فکر و اساتید دانشگاهی متخصص استفاده خواهم کرد.

همتی ادامه داد: شایستگی، لیاقت و عدم وابستگی به رانت خوران سه اصل مورد تاکید من برای انتخاب اعضای کابینه آن خواهد بود.

دوست دارند مردم با اذیت به فضای مجازی وارد شوند

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه امنیت و اقتدار منطقه ای یکی از مولفه های قدرت ما است ادامه داد: تاکنون دولت سه بار مذاکره  با عربستان داشته و با تفاهم با همسایگان می توانیم جلوی تفکر و رژیم صهیونیستی را بگیریم. در دوره ترامپ که فشار های آن و سیاست های رژیم صهیونیستی آنها توانستند در منطقه تاخت و تاز کنند ولی این اجازه را بیش از این به آنها نمی دهیم‌.

همتی ادامه داد:  فضای مجازی بیشتر از اینکه برای سرگرمی باشد بیشتر فضای کسب و کار است. ما باید فضای حقیقی جامعه را درست کنیم و نباید محدودیت اینترنت استفاده کنیم. همه دارند فیلتر شکن استفاده می کنند ولی سوال این است پول استفاده از این فیلتر شکن ها توی جیب چه کسی می رود؟ دوست دارند مردم با اذیت به فضای مجازی وارد شوند.

وی افزود: الحمدالله در انتخابات کسانی که موافق فیلتر بودند مخالف شده اند. جیره بندی کردن اینترنت اصلا معنی ندارد. فضایی ایجاد کرده ایم که باعث بازی با اعصاب و روان مردم شده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: تلاش من برای تقویت جمهوریت است و به جوانان فقط در حد حرف عمل می کنیم. از نظر اقتصادی در یک دهه گذشته به دلیل تحریم ها سرمایه گذاری در کشور منفی بوده و رشد اقتصادی سالی نیم درصد بوده است. فرصت شغلی نتوانسته ایم برای جوانان ایجاد کنیم. جوانان ما نیاز به اوقات فراغت دارند و وقتی ساعت ۱۱ شب جلوی جوانی را می گیریم که کجا می روی تعجب برانگیز است. هیچ جای دنیا این خبرها نیست.

همتی گفت: از نظر فضای کسب و کار پایین هستیم، از نظر اجتماعی به مردم فشار می آوریم و چطور باید به مردم امیدوار باشیم