• امروز : یکشنبه - ۸ خرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 28 - شوال - 1443
  • برابر با : Sunday - 29 May - 2022

اخبار ویژه

و این بار کتایون ریاحی از سال‌های دور می‌گوید/ افشاگری کتایون ریاحی اینستاگرام را ترکاند! هدف از مراسم روز پرچم خنثی کردن آثار «سیف القدس» است بازتاب گسترده شهر پهپادی ارتش ایران در رسانه‌های اسرائیلی این کار‌ها برای ۵۰سال به بالا‌ها ممنوع است! ابتلا به آبله میمون به ۲۰۰ مورد در ۲۰ کشور رسید یارانه خرداد چه زمان قابل برداشت است؟ | یارانه نقدی خرداد کی واریز می شود؟ حالا نوبت کره جنوبی است! مقابله با پدیده گرد و غبار از مهمترین اولویت‌های دستگاه دیپلماسی است واکنش سخنگوی دولت به لغو بازی فوتبال ایران و کانادا خیال پرسپولیسی‌ها از خرید جدیدشان راحت شد بیانی: فدراسیون فوتبال کشتی به گِل نشسته است/ قهرمانی استقلال را باید به یک نفر ویژه تبریک گفت با حمله به تل آویو سیلی بزرگی به اسرائیل نواختیم این ستاره در پرسپولیس ۲۰۰ تایی می‌شود کلوپ: نمی‌دانم چه حسی خواهم داشت اگر قهرمان شویم/ تاریخ می‌گوید رئال مادرید شانس بیشتری دارد خبر خوش دولت برای حقوق بازنشستگان | افزایش حقوق بازنشستگان واریز شد؟ بلینکن: سوئد و فنلاند بزودی عضویت ناتو را بدست خواهند آورد

3

واکنش نمایندگان مردم بابل به واقعه روستای تورسو

  • کد خبر : 31646
  • ۰۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۹:۵۰
واکنش نمایندگان مردم بابل به واقعه روستای تورسو
نمایندگان مردم بابل با صدور بیانیه ای نسبت به تخریب بناهای احداثی روستای تورسو بندپی شرقی بابل واکنش نشان دادند.

به گزارش پیک نکا، در بیانیه مهدی سعادتی و علی کریمی فیروزجایی دو نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی پیرامون واقعه اخیر در روستای تورسو آمده است : بی شک یکی از بزرگترین دستاورد‌های بزرگ نظام مقدس جمهوری اسلامی اجرای عدالت و نهادینه کردن قانون در جامعه بوده و باید به این مهم توجه داشت که این نظام حکومتی بر پایه مردم سالاری دینی است که حمایت از پابرهنگان، مستضعفان و محرومان جز لاینفک اصول آن بوده که توجه به این اصل بار‌ها توسط امامین انقلاب به مسئولان به عنوان یک مطالبه گوشزد شده است.

حفظ و حراست از منابع طبیعی و ملی وظیفه آحاد مردم و مسئولان می‌باشد و برهمه تکلیف است که به قوانین موجود در این حوزه احترام گذاشته و نسبت به متولیان این سرمایه ملی همکاری همه جانبه داشته باشند.
هر چند اجرای چنین قوانینی (برای حفظ منابع طبیعی و ملی) در جامعه امری ضروری و واجب است، اما در اجرای آن باید به مصالح کلی حاکم بر جامعه و حفظ کرامت اقشار مستضعف و حاشیه‌نشینان نیز توجه ویژه کرد.
نمایندگان مردم بابل در مجلس در ادامه اعلام کردند آنچه در روستای تورسو از توابع بخش بندپی شرقی شهرستان بابل و در آستانه میلاد امام اول شیعیان حضرت علی (ع) رخ داد کام مردم و علاقمندان نظام اسلامی را تلخ کرد و موجب تأسف و تالم شدید اینجانبان شد.
آنان یادآور شدند، انتظار بر این است که متولیان و مسئولان مرتبط با این حوزه به هنگام تصویب و اجرای چنین قوانینی که برای حفظ جنگل‌ها و منابع طبیعی و مصون ماندن آن‌ها از تصرف مردم است، آسیب‌ها و ملزومات اجرای آن را نیز مورد توجه قرار دهند تا سبب رنجش و ایجاد یاس و ناامیدی در مردم آن منطقه و تحریک احساسات عمومی نگردند و ساکنان محروم این مناطق در فصل سرما بی سرپناه نمانند.
در ادامه بیانیه ابراز امیدواری شد با توجه به رویکرد مثبت ریاست محترم قوه قضائیه نسبت به توجه و عنایت ویژه به آحاد مردم مستمند و دارای سکنه در روستاها، مسئولان نظام اسلامی در هر جایگاهی به ویژه وزیر جهاد کشاورزی و مدیران این وزارتخانه همواره تلاش نمایند که در جاری ساختن قوانین در جامعه تدبیری را در نظر بگیرند تا تصویری زیبا و حقیقی از حکومت اسلامی در نگاه مردم شکل گیرد و امید آن‌ها به نظام اسلامی در حل مشکلاتشان افزون شود.

این دو نماینده از وزیر جهاد کشاورزی خواستند تا رسیدگی لازم در خصوص نحوه برخورد ناپسند و غیراخلاقی مأمورین منابع طبیعی با مردم بی پناه و مظلوم روستای فوق الذکر را در دستور کار خود قرار داده و نتیجه آن را به اطلاع مردم شهید پرور شهرستان بابل برساند.

ماجرای تخریب خانه‌های مردم در تورسوی بابل چه بود؟
روستای جنگلی تورسو در ۱۲ کیلومتری گلوگاه مرکز بخش بندپی شرقی با جمعیتی حدود ۳۵۰ نفر و ۷۸ خانوار است که چند روز پیش مأموران منابع طبیعی شهرستان با حکم دادگاه تعدادی از خانه‌های مسکونی این روستا را به دلیل آنچه که غیر قانونی بودن ساخت در حریم جنگل و مراتع اعلام شد تخریب کردند.

اداره کل منابع طبیعی مازندران تخریب خانه ها در روستای تورسوی بابل را در راستای حفاظت از انفال اعلام کرد.

منابع طبیعی در خصوص مسائل پیش آمده پیرامون تخریب ابنیه احداثی در جنگل تورسوی بندپی شرقی، توضیحاتی ارائه داد:

اداره منابع طبیعی شهرستان بابل در راستای انجام وظایف ذاتی و سازمانی مبنی بر حفاظت و صیانت از انفال، براساس اعمال تبصره ذیل ماده ۵۵ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع با کسب دستور از مقام قضایی اقدام به ممانعت از تجاوز و تصرف اراضی ملی از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی نموده و هرگونه آثار تجاوز نظیر؛ ساخت و ساز، باغ مرکبات و سیاه ریشه و هر نوع تغییر کاربری را جمع آوری می کند.

واحدهای مسکونی غیرقانونی، امتیازات آب و برق بدون ضابطه

در همین رابطه مامورین حفاظتی منابع طبیعی بعنوان پیش قراولان مدافع انفال با حضور در جنگل تورسو با بررسی‌های انجام شده از سوی واحد منابع طبیعی تابعه، چندین واحد مسکونی که به صورت کاملا غیرقانونی احداث شده با قدمت کمتر از دو سال بوده و امتیازات برق و گاز را از سوی دستگاه‌های خدمات رسان را آن هم بدون ضابطه و رعایت تشریفات اداری و استعلام از دستگاه متولی انفال دریافت کردند را بر طبق قانون و دستور مقام قضایی و با حضور نماینده دادگاه بخش بندپی و مامورین انتظامی پاسگاه انتظامی سجادرود و رئیس و مجموعه همکاران زحمتکش حفاظت اداره منابع طبیعی شهرستان بابل ضمن بیان و توجیه دستور قضایی، خواهان همکاری بانیان ابینه احداثی شدند که شوربختانه با مقاومت آنان روبرو و نه تنها به درخواست مامورین منابع طبیعی وقعی ننهادند بلکه با نثار انواع توهین‌ها و فحاشی، ماموران وظیفه شناس و خدوم صیانت از منابع ملی و مسئولین نظام را مورد عتاب و خطاب قرار دادند.

در این میان زنی میانسال و دو جوان دیگر حاضر در صحنه، با انجام حرکات نمایشی و ایجاد درگیری قصد اخلال در روند اجرای حکم را داشته که با دخالت پرسنل انتظامی حاضر در محل زمینه برای تخریب بنا‌های غیرمجاز فراهم شده و در نهایت حکم به مرحله اجرا درآمد.
توضیح اینکه در سنوات قبل تک خانوار‌های پراکنده و جنگل نشینان در داخل جنگل‌های طبیعی منطقه بندپی شرقی به شغل دامداری مشغول بودند که به واسطه دخالت بعضی از افراد متنفذ و دارای قدرت در منطقه با سوءاستفاده از موقعیت شغلی اقدام به صدور کد‌های روستایی برای تک خانوار‌های پراکنده در داخل جنگل کرده و به واسطه صدور این کد‌ها دستگاه‌های خدمات رسان بدون رعایت موازین قانونی و کسب نظر موافق دستگاه متولی انفال مبادرت به توزیع خدمات فاقد مجوز در سطح جنگل‌های منطقه بندپی شرقی کردند که به دلیل این عمل غیر کارشناسی، زمینه برای دخل تصرف و نابودی جنگل‌های هیرکانی فراهم شد.

خانه‌های جنگلی چوبی با پوشش تخته لت جایش را به سازه‌های بتونی با سزبندی ایرانیت و حلب با معماری چینی داده و با گذشت زمانبر حجم تصرفات و تجاوزات افزوده و روزبروز از سطح جنگل کاسته شد.

خوش نشینی در جنگل با عملکرد بدون قاعده دستگاه‌ها

با عملکرد بدون قاعده و اسلوب اداره گاز در گازرسانی به مناطق جنگلی به صورت کاملا فراقانونی موجبات تخریب بیشتر جنگل و افزایش ساخت و ساز‌های غیرمجاز را فراهم کرده بطوریکه باعت توسعه خوش نشینی و ترغیب عده‌ای متمول و فرصت طلب به منطقه شد.

در یکی دو سال اخیر با تحمیل تحریم‌های اقتصادی بین المللی بر ضد کشور ما و به دنبال آن شیوع ویروس کرونا و افزایش تقاضا برای زمین، رکود اقتصادی و بیکاری و عدم دارا بودن درآمد کافی بعضی از جنگل نشینان بویژه نسل جدید که چندان رغبتی به کار و فعالیت در دامداری و دامپروری نداشته را بر آن داشته تا به فروش اراضی جنگلی به افراد غیر بومی و قاچاق چوب روی آورند متاسفانه بخش قابل ملاحظه‌ای از جنگل از بین رفته و یا تبدیل به جولانگاهی برای تاخت زمینخواران شد.

اداره منابع طبیعی با توجه به بضاعت اندک از حیث نیرو و امکانات با عنایت به تعدد تخلفات و تجاوزات و تصرفات من غیرحق و حضور مستمر دام و دامدار به تنهایی قادر به حفظ عرصه جنگلی نبوده و با توجه به عدم همکاری بسیاری از دستگاه‌های خدمات رسان، در انجام رسالت قانونی خویش توفیقات آنچنانی نداشته است.

در پایان ذکر چند نکته در پاسخ به اتهامات و ابهامات مطرح شده در مصاحبه آقای پور رمضان امام جمعه بخش بندپی ضروری بنظر می‌رسد:

۱- در بخشی از صحبت‌های وی به یک فقره ساخت ویلای مسکونی در نزدیکی پل آهنی گاوزن محله اشاره شده بود که چرا اداره منابع طبیعی نسبت به تخریب اینگونه بنا‌ها اقدام نمی‌کند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که بنای حاضر برابر بررسی‌های صورت گرفته در خارج از اراضی منابع ملی و در حریم رودخانه سجادرود واقع که در حیطه تملک آب منطقه‌ای می‌باشد که ارتباطی با شرح وظایف اداره منابع طبیعی ندارد.

۲- امام جمعه بخش سابقه بنا‌های تخریب شده در منطقه جنگلی تورسو را ۳۶سال بیان نمودند حال آنکه این بنا‌ها در یکی دو سال اخیر احداث شده و حتی محل سکونت هیچ کس نبوده است تعیین قدمت بنا براحتی با مراجعه به تصاویر ماهواره‌ای قابل تشخیص بوده و نباید بون مطالعه و بررسی تمامی جوانب، یکطرفه و صرف یک ادعای مطرح شده، عملکرد یک دستگاه دولتی را زیر سوال برد.

۳- ادعای مطرح شده از سوی امام جمعه مبنی بر ضرب و شتم زنان و مردان جنگل نشین از ناحیه مامورین دولتی کذب محض بوده بلکه تنها این مامورین حاضر در محل اجرای حکم بوده که آماج انواع لعن و نفرین، توهین و فحاشی قرار گرفته اند.
۴- با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری در ۱۷ اسفند سال ۹۳ مبنی بر اینکه جلوی تجاوزات و تخریب‌ها در عرصه‌های منابع طبیعی باید گرفته شود و حتی اجازه ساخت حسینیه، حوزه‌های علمیه را نباید داد پس چگونه است که عده‌ای به صرف اینکه در داخل و مجاورت جنگل هستند به خود اجازه میدهند در جنگل دخل و تصرف نموده و آن را برای استفاده و مطامع شخصی خویش نابود سازند.
کوته سخن اینکه اگر در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری در حراست از منابع ملی اقدام ننمائیم چه بسا در اندک زمانی این سرمایه ملی و این مواهب الهی به ورطه نابودی کامل کشیده خواهد شد. پس بیائیم از اظهار نظر‌های بدون تحقیق و پشتوانه کارشناسی بپرهیزیم و با اقدامات نسنجیده زمینه سوء استفاده عده‌ای سودجو و فرصت طلب را فراهم نیاوریم.
لینک کوتاه : https://peykneka.ir/?p=31646

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.