• امروز : شنبه - ۱۲ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 10 - جماد أول - 1444
  • برابر با : Saturday - 3 December - 2022

اخبار ویژه

واحد ۴ بخار نیروگاه نکا پس از پایان تعمیرات غیر مترقبه وارد مدارتولید شد ادامه بازی علی کریمی در زمین دشمن/ جادوگری که دست از جادوی مردم ایران برنمی‌دارد آیا بن سلمان به سرنوشت سادات دچار می شود؟ «فردوس» گروهی آتش به اختیار در گیلان/ خادمانی که سلامت را برای مناطق محروم به ارمغان می‌آورند چرا اصلاح‌طلبان در پازل تجزیه‌طلبان بازی می‌کنند؟!/ تلاش برای کلید زدن مجدد آشوب‌ها با چاشنی معیشت و اقتصاد جام جهانی، نمایشگاه نفرت ملت‌ها از رژیم صهیونیستی/ آزادی فلسطین، شعار محوری در قطر استفاده از فرصت و ظرفیت‌های عظیم دریا به فرهنگ عمومی در کشور تبدیل شود دستور “بانیان آشوب” برای به خیابان کشاندن کودکان!/ رفراندوم تشییع حاج‌قاسم و مشکل جریان چپ بی‌خیال شهادت، شاسی بلند ما را کِی می‌دهید؟ هتریک دروغ‌پراکنی علی کریمی در ۴۸ ساعت/ جا زدن تصویر تصادف به جای یک معترض واکنش فدراسیون فوتبال به شیطنت آمریکایی‌ها/ قدردانی از عنایت رهبر انقلاب به تیم ملی کوکتل‌اندازهای دهه ۶۰ چه کسانی بودند؟ مخالفت پرستاران با تصمیم عجولانه وزارت بهداشت/ کارانه‌ای که علی‌الحساب نیست وعده ‌آبفای مازندران برای ساخت مخزن آب شُرب روستاهای منطقه سُرخ‌آباد برپایی نمایشگاه اقتصاد مقاومتی هفته بسیج در آمل شروع پیشرفت کشور در حوزه های مختلف از آموزش و پرورش است

2

واکنش آموزش و پرورش به مخالفت ستاد کرونا تهران با بازگشایی مدارس | آموزش ترکیبی چیست؟

  • کد خبر : 10930
  • ۰۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۹:۳۷
واکنش آموزش و پرورش به مخالفت ستاد کرونا تهران با بازگشایی مدارس | آموزش ترکیبی چیست؟
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ضمن توضیح درباره آموزش ترکیبی دانش‌آموزان در شرایط شیوع کووید-۱۹، به مخالفت ستاد مقابله با کرونا تهران با بازگشایی حضوری مدارس این کلانشهر واکنش نشان داد.

به گزارش پیک نکا،  رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در واکنش به مخالفت ستاد مقابله با کرونا تهران با بازگشایی حضوری مدارس گفت: ما اعلام کردیم در هر صورت سلامت دانش‌آموزان برای ما اولویت است، طبیعتا در شرایطی که سلامتی دانش‌آموزان مورد تهدید باشد از بستر فضای مجازی و سایر بسترها برای آموزش استفاده می‌کنیم. طبیعتا آموزش‌های حضوری تاثیر بیشتری دارد، اما این شرایط یک انتخاب نیست، بلکه شرایط اجباری است.

وی ادامه داد: اگر به دلایلی مثل حفظ سلامتی دانش‌آموزان ما مجبور باشیم، دانش‌آموزان را به صورت حضوری در کلاس‌های درس نداشته باشیم، باید از بسترهای مختلف استفاده کنیم. البته در کنار آموزش‌های مجازی آموزش‌های تلویزیونی هم ارائه می‌شوند، یعنی تدریس دروس از طریق تلویزیون که امکان دانلود آن و استفاده مکرر از درس‌ها را فراهم می‌کند. طبیعتا با توجه به اینکه زمان و فضا در فضای مجازی متفاوت از کلاس حضوری است ۳۰ تا ۴۵ دقیقه آموزش می‌تواند زمان مفیدی برای آموزش مجازی باشد.

معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: البته این بدان معنا نیست که ۳۰ تا ۴۵ دقیقه فقط زمان آموزش صرف باشد، در عین حال زمان‌های دیگری برای ارزیابی یادگیری، ارائه بازخورد و بررسی تکالیف اختصاص خواهد یافت.

حکیم‌زاده افزود: در مجموع سال گذشته همکارانی که در فضای مجازی کار می‌کردند، جمع‌بندی‌شان این بود که میزان ساعت‌هایی که برای آموزش مجازی صرف می‌شود، حتی ممکن است از کلاس‌های حضوری نیز بیشتر باشد.

وی در خصوص اظهارنظر معاون برنامه‌ریزی و نظارت ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص اینکه اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی در مدارس با جمعیت بیش از ۳۰ نفر دشوار خواهد بود، گفت: ما در دستورالعمل‌هایمان برای آغاز آموزش در سال تحصیلی، ۳ منطقه را شناسایی کرده‌ایم. منطقه سفید که مناطق کم‌جمعیت مانند روستاها و عشایری هستند که مشکلی برای آموزش حضوری ندارند، از طرفی مدارس کم‌جمعیتی داریم که برخی از این مدارس تعداد دانش‌آموزانشان از ۱۰ نفر  کمتر است و می‌توانند آموزش حضوری داشته باشند. مناطقی هم که وضعیت قرمز داشته باشند به طور کلی آموزش در آنها در بستر مجازی است. زمانی که ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کنند که منطقه‌ای و استانی وضعیت قرمز دارد، طبیعتا ما نیز بازگشایی مدارس را نخواهیم داشت و تابع پروتکل‌ها هستیم.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: آموزش ترکیبی نیز مربوط به مناطق زرد است که با تقسیم‌بندی و فاصله‌گذاری انجام می‌شود و هر تصمیمی که در شورای مدرسه اتخاذ شود با اولویت حفظ سلامتی دانش‌آموزان و رعایت پروتکل های بهداشتی است. در هر حال اگر دانش‌آموزان در آموزش ترکیبی قرار است در کلاس درس حضور داشته باشند، ساعت‌های حضورشان منعطف خواهد بود و عین مدل آموزش‌های حضوری در شرایط عادی نخواهد بود.

حکیم‌زاده گفت: نه‌تنها در ایران بلکه در هیچ کجای دنیا شرایط کووید-۱۹ قابل پیش‌بینی نیست؛ یعنی اینگونه نیست که بگوییم ۴ ماه مدرسه و آموزش تعطیل شود و سپس کرونا تمام خواهد شد. کما اینکه در سال گذشته زمانی که مدارس تعطیل شدند، بخش‌های مختلف کشور پیش‌بینی‌شان این بود که ما تا شروع فصل گرما درگیر کرونا خواهیم بود، اما شرایط به گونه‌ای پیش رفت که در تابستان شرایط حادتری نسبت به اسفند و فروردین داشتیم.

وی تصریح کرد: از جهت پیش‌بینی شرایط، وضعیت این‌گونه نیست که پیش‌بینی کنیم طی ۴ یا ۶ ماه این اتفاق به طور کامل تمام خواهد شد. امروز نیز در سطح بین‌المللی اظهارنظرهایی توسط متخصصان شده که نشان می‌دهد، این اندیشه که به زودی ما شرایط فعلی را پشت سر می‌گذرانیم، یک مقدار غیرواقع‌بینانه است. بنابراین چون کرونا قابل پیش‌بینی نیست، نمی‌توان جریان آموزش، جریان زندگی و تحصیل ۱۵ میلیون دانش‌آموز را متوقف کرد. قطعا مدرسه بهترین جا برای آموزش بوده و ماموریت آموزش و پرورش این است که در هر شرایطی بتوان از هر بستری برای آموزش استفاده کند.

حکیم‌زاده درباره اقدامات سایر کشورها در شرایط شیوع کرونا گفت: تجربه کشورهای مختلف نشان می‌دهد که آنها نیز کم و بیش با این چالش‌ها درگیر بوده‌اند، اما با توجه به اینکه ما در کشورمان هم از بستر فضای مجازی و آموزش‌های تلویزیونی استفاده کردیم و هم توزیع درسنامه‌ها را داشتیم و از طرفی آموزش‌ها به صورت حضوری در مناطق کم‌جمعیت هم ارائه شد، یک تجربه واقعاً ممتاز با دستاوردهای خوب را به دست آوردیم. امیدواریم با ارتقا و تقویت بسترهای موجود، سال جدید را بدون مشکل شروع کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در تصمیم‌گیری‌ها باید دغدغه و مساله خانواده‌ها را هم در نظر داشت. بی‌برنامه رها کردن میلیون‌ها کودک و نوجوان نمی‌تواند راهکار خوب و مناسبی باشد آن هم در شرایطی که هیچ چشم‌انداز روشنی در این شرایط وجود ندارد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در پایان درباره شبکه‌هایی که در سال تحصیلی آینده مسئولیت آموزش‌های تلویزیونی دروس را خواهند داشت، گفت: شبکه‌های تخصصی قرآن و معارف در درس‌هایی که متناسب با این شبکه هست به کمک ما خواهند آمد و از شبکه‌های رادیویی که قبلا استفاده می‌شد کماکان استفاده می‌شود. همچنین شبکه‌های استانی نیز در کنار شبکه‌های سراسری یا از طریق بازپخش برنامه‌ها یا از طریق تولید برنامه‌های استانی در کار آموزش به ما کمک خواهند کرد.

لینک کوتاه : https://peykneka.ir/?p=10930

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.