• امروز : دوشنبه - ۱۴ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 12 - جماد أول - 1444
  • برابر با : Monday - 5 December - 2022

اخبار ویژه

واحد ۴ بخار نیروگاه نکا پس از پایان تعمیرات غیر مترقبه وارد مدارتولید شد ادامه بازی علی کریمی در زمین دشمن/ جادوگری که دست از جادوی مردم ایران برنمی‌دارد آیا بن سلمان به سرنوشت سادات دچار می شود؟ «فردوس» گروهی آتش به اختیار در گیلان/ خادمانی که سلامت را برای مناطق محروم به ارمغان می‌آورند چرا اصلاح‌طلبان در پازل تجزیه‌طلبان بازی می‌کنند؟!/ تلاش برای کلید زدن مجدد آشوب‌ها با چاشنی معیشت و اقتصاد جام جهانی، نمایشگاه نفرت ملت‌ها از رژیم صهیونیستی/ آزادی فلسطین، شعار محوری در قطر استفاده از فرصت و ظرفیت‌های عظیم دریا به فرهنگ عمومی در کشور تبدیل شود دستور “بانیان آشوب” برای به خیابان کشاندن کودکان!/ رفراندوم تشییع حاج‌قاسم و مشکل جریان چپ بی‌خیال شهادت، شاسی بلند ما را کِی می‌دهید؟ هتریک دروغ‌پراکنی علی کریمی در ۴۸ ساعت/ جا زدن تصویر تصادف به جای یک معترض واکنش فدراسیون فوتبال به شیطنت آمریکایی‌ها/ قدردانی از عنایت رهبر انقلاب به تیم ملی کوکتل‌اندازهای دهه ۶۰ چه کسانی بودند؟ مخالفت پرستاران با تصمیم عجولانه وزارت بهداشت/ کارانه‌ای که علی‌الحساب نیست وعده ‌آبفای مازندران برای ساخت مخزن آب شُرب روستاهای منطقه سُرخ‌آباد برپایی نمایشگاه اقتصاد مقاومتی هفته بسیج در آمل شروع پیشرفت کشور در حوزه های مختلف از آموزش و پرورش است

2

نیازی به تماس با مدرسه نیست؛ همه دانش‌آموزان فردا به مدرسه بروند/ بازگشایی مدارس مغایر با مصوبات ستاد ملی کرونا نیست

  • کد خبر : 13616
  • ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۲
نیازی به تماس با مدرسه نیست؛ همه دانش‌آموزان فردا به مدرسه بروند/ بازگشایی مدارس مغایر با مصوبات ستاد ملی کرونا نیست
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه نیازی نیست خانواده‌ها تماس با مدرسه بگیرند، گفت: همه دانش‌آموزان باید صبح فردا در مدارس حاضر شوند.

به گزارش پیک نکا، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش درباره آغاز فعالیت مدارس در روز شنبه و بلاتکلیفی برخی خانواده‌ها برای حضور دانش آموزان در مدارس و اظهارنظر برخی مسئولان مبنی بر اینکه خانواده‌ها با مدارس تماس بگیرند و ببینند مدارس باز هستند یا خیر، اظهار کرد: این حرف دقیق منتقل نشد و تصور شد که خانواده‌ها باید با مدارس تماس بگیرند تا بدانند حضوری هستند یا خیر، قطعاً همه جا مدارس حضوری است و همه دانش‌آموزان باید روز شنبه در مدارس حضور داشته باشند.

وی افزود:تصمیمات از دو ماه قبل گرفته شد و معلوم بود که مدارس از ۱۵ شهریور دایر هستند.وضعیت‌های متفاوت را اعلام کرده بودیم که قرار بود به اشکال مختلف عمل شود اما در جلسه با وزارت بهداشت اعتقاد بر این بود اگر مناطق را به قرمز، زرد و سفید تقسیم کنیم فاصله بین این وضعیت‌ها زیاد نیست و حتی در مناطق سفید عدم رعایت پروتکل‌ها باعث شیوع بیماری می‌شود بنابراین در تمام کشور یک پروتکل اعمال خواهد شد، تجربه برگزاری مراسم دهه اول محرم نیز مزید بر علت شد تا در  تمام مناطق کشور یک پروتکل سختگیرانه را اعمال کنیم.

اگر پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود کلاس‌ درس می‌تواند حضوری باشد

وزیر آموزش و پرورش گفت: مسئولان وزارت بهداشت پروتکل‌ها را تدوین و در اختیار وزارت آموزش و پرورش گذاشتند که اگر رعایت شود برگزاری حضوری کلاس‌های درس اشکال ندارد. این پروتکل را به مدارس ابلاغ کردیم که بر اساس آن فاصله بین دانش‌آموزان باید یک متر باشد، زمان هر کلاس حداکثر ۳۵ دقیقه باشد و دانش‌آموزان در ساعات مختلف در مدرسه حضور یابند تا شاهد اجتماع آنها نباشیم، تهویه مناسب در کلاس‌های درس انجام و پنجره‌ها باز باشد همچنین سرویس‌های بهداشتی مدارس نیز آماده باشند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: دو روز گذشته با ۱۵۰۰ نفر از مسئولان مناطق آموزش و پرورش جلساتی داشتیم و تمام موضوعات را گفتگو کردیم هم اکنون با دو ضرورت جدی مواجه هستیم. نخست، بحث آموزش است و نمی‌توان آن را تعطیل کرد، آموزش حضوری در اولویت قرار دارد مگر اینکه پروتکل‌ها اجازه ندهند و وقتی پروتکل‌ها اجازه می‌دهند آموزش حضوری برگزار خواهد شد. اصل دوم نیز این است که کلاسهای درس حضوری است و اگر جمعیت دانش‌آموزان زیاد باشد باید آنها را تقسیم کنیم. نگرانی خانواده‌ها طبیعی است اما آنها می‌توانند به مدارس بیایند و رعایت پروتکل‌ها را نظارت کنند.

شرط برگزاری کلاس‌های درس حضوری رعایت پروتکل‌های بهداشتی

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه پروتکل‌ها به ما اجازه می‌دهد تا با رعایت اصول بهداشتی، آموزش حضوری داشته باشیم، گفت: از ۱۵ شهریور قرار بود سال تحصیلی شروع شود و معلمان خانواده‌ها باید آماده می‌بودند و به معلمان گفته بودیم از ۱۵ شهریور در مدرسه حضور داشته باشند. درباره دانش‌آموزان چون تصور این بود در شرایط قرمز پروتکل‌ها اجازه حضور نمی‌دهند، گفته بودیم آموزش مجازی است اما پروتکل‌ها را که ابلاغ کردند اعلام شد برگزاری حضوری کلاس‌های درس مسیر است.

وی ادامه داد: شرایط قرمز، زرد و سفید دائم در نوسان است و خانواده‌ها مجبور می‌شدند دائم بپرسند مدرسه تعطیل است یا خیر. اما هم اکنون قطعی است که در همه جا اصل بر حضور دانش‌آموزان است.

وزیر بهداشت هم با بازگشایی حضوری مدارس موافق است

حاجی میرزایی با تاکید بر اینکه وزیر بهداشت هم موافق برگزاری کلاس‌های درس حضوری است و تصمیم در چارچوب ستاد ملی کرونا انجام شد، افزود: در جامعه افراد مختلف نفرات متفاوت دارند و ما موظف هستیم به نظرات ستادهای رسمی یعنی ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت توجه کنیم و رئیس تعداد کرونای استان تهران هم در جلسات تصمیم‌گیری حضور داشت که با تصمیمات موافق بود.

چرا نماز جمعه تعطیل است اما مدارس باز می‌شوند؟

وی در پاسخ به این پرسش که ستاد کرونا نماز جمعه را برگزار نمی‌کند اما مدارس را که کنترل دانش‌آموزان دشوار است به به صورت حضوری برگزار می‌کند، عنوان کرد: کلاس ۱۰ نفره با اجتماعی که هزاران نفر در آن حضور دارند متفاوت است الان برخی مناطق قرمز هستند آیا در آنجا زندگی تعطیل است و خانواده‌ها به مسافرت نمی روند؟ تمام امور با رعایت پروتکل‌ها در جریان است، مدرسه هم همین گونه است.

وزیر آموزش و پرورش درباره رعایت نکات بهداشتی به ویژه در سرویس بهداشتی مدارس متذکر شد: تابستان فرصت داشتیم سرویس‌های بهداشتی را تعمیر و تجهیز کنیم و ۱۳۰ میلیارد تومان به استان‌ها ابلاغ و در اختیار مدارس قرار گرفت تا برای تجهیز سرویس بهداشتی اقدامات لازم را انجام دهند.

خانواده ها هفته اول فرصت دارند شرایط مدارس را بررسی کنند

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه فاصله طولانی دانش‌آموز با مدرسه می‌تواند باعث فشار روحی و عصبی شود و سلامت جسمی او را تهدید می‌کند، بیان کرد: دائم رصد می‌کنیم تا اگر با شرایطی مواجه شدیم که باید در تصمیمات تجدید نظر شود آن را انجام دهیم. هفته اول به خانواده ها فرصت می‌دهیم تا شرایط را بررسی کنند و به مدارس تاکید کردیم برنامه‌ریزی‌ها با مشارکت خانواده‌ها باشد ما باید یاد بگیریم چگونه می‌توانیم آموزش را ارائه داده و از دانش‌آموزان نیز محافظت کنیم.

وی درپاسخ به این پرسش که دانشجوها آموزش را به صورت مجازی دریافت  پس چرا مدارس به شکل حضوری برگزار می‌شوند، گفت: برخی دانشجویان در خوابگاه ساکن هستند که مخاطراتی دارد به همین دلیل آموزش‌ها مجازی است اما اصرار ما این است که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم  و آموزش را به شکل حضوری عرضه کنیم.

هفته اول با خانواده‌ها مدارا می‌کنیم

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ۱۳۰ میلیارد تومان سرانه بین مدارس توزیع شده است و هر چقدر لازم باشد دوباره تخصیص می‌یابد، عنوان کرد: اعلام کردیم مدرسه آماده ارائه خدمات به دانش‌آموزان است حالا اگر خانواده‌ها نگران بودند به مدارس بیایند و اوضاع را ببینند تا نگرانی رفع شود در هفته اول با مدارا رفتار می‌کنیم تا به جمع‌بندی مشترک با خانواده‌ها برسیم.

حضور دانش‌آموزان مصوبه ستاد کرونا نیست اما مغایر آن هم نیست

حاجی میرزایی ادامه داد: به تجربه همه کشورها توجه می‌کنیم اما متناسب با وضعیت کشور خود تصمیم می‌گیریم در سایر کشورها هم آموزش حضوری در اولویت است و این که از آموزش تلویزیونی استفاده می‌کنند هم وجود دارد. ۱۵ شهریور آغاز فعالیت مدرسه است و پروتکل‌ها وقتی اجازه بدهد آموزش حضوری داشته باشیم به سمت آن می‌رویم، حضور مصوبه ستاد ملی کرونا نیست اما مغایر آن هم نیست در جلسه با وزیر بهداشت و معاونان او، رئیس ستاد کرونای استان تهران هم با این تصمیم موافق بود. 

دریافت رضایتنامه از خانواده‌ها برای حضور فیزیکی دانش‌آموزان تخلف است

وی درباره اقدام برخی مدارس برای دریافت رضایت‌نامه به منظور حضور دانش‌آموزان در مدارس گفت: این فضاسازی رسانه‌ای است و کارهای جعلی در فضای مجازی انجام می‌شود مثلاً گفتند بچه‌ها حتماً با خانواده‌ها بیایند یا تضمین بدهند که این موارد واقعی نیست از سوی دیگر اگر مدرسه‌ای اقدام به دریافت رضایت نامه کند قطعاً خطا است و برخورد می‌کنیم ما چنین چیزی را ابلاغ نکردیم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای مدیر مدرسه الزامی است و آن را اعمال می‌کنند، گفت: برخی می‌خواهند مدارس برگزار نشود و فضاسازی می‌کنند. هر جا بگویند، حضور دانش‌آموزان به صورت محدود نگران‌کننده و خطرناک است، آن را تعطیل می‌کنیم مدارس باید در چارچوب پروتکل‌ها کارها را انجام دهند و و نگرانی خانواده‌ها را برای ارائه آموزش کم کنند.

بازگشایی مدارس نمادین نیست

حاجی میرزایی ادامه داد: اگر بچه‌ها علائم سرماخوردگی داشتند از حضور در مدرسه ممانعت کنند همچنین تصمیم نداریم بازگشایی مدارس نمادین باشد و بعد به شکل غیر حضوری تبدیل شود، خدمات آموزشی را از طریق حضوری ارائه می‌کنیم و اگر فردی نگران است از روش‌های دیگر استفاده کند.

وی گفت: ضدعفونی مدارس باید توسط مدرسه انجام شود اما دانش‌آموزان از خانه که می‌آیند ماسک به همراه داشته باشند و در برخی مناطق گروه‌های جهادی فعال شدند و ماسک به صورت رایگان در اختیار دانش‌آموزان محروم قرار می‌گیرد. باید تلاش کنیم به تدریج اوضاع را سامان دهیم و در یک یا دو هفته پس از بازگشایی مدارس همه چیز سامان یافته و خانواده‌ها نیز نگرانی‌شان کاهش می‌یابد. دو هفته اول نیازمند مراقبت بیشتر هستیم تا مطمئن شویم همه کارها درست انجام می‌شود.

تعداد قابل توجهی از دانش آموزان به شاد دسترسی ندارند

وزیر آموزش و پرورش درباره دسترسی دانش آموزان به شبکه شاد مطرح کرد: تعداد قابل توجهی بیش از سه میلیون نفر به شاد دسترسی ندارند و امکان اینکه در فرصت کوتاه تبلت تامین کنیم موجود نیست و نمی‌خواهیم به خانواده‌ها فشار وارد کنیم بنابراین آموزش آنها به صورت حضوری و تلویزیونی ادامه خواهد داشت حتی اگر لازم باشد مراجعه تک به تک داشته باشیم آنها را آموزش میدهیم.

ساعت کار مدارس از ۸ تا ۱۰ صبح

وی گفت:بوفه مدارس تعطیل است، ساعت مدرسه خیلی کوتاه شده است و زنگ ۷۵ دقیقه‌ای به ۳۵ دقیقه کاهش یافته و زمان حضور دانش‌آموزان از ساعت ۸ تا ۱۰ است. ۶۲ درصد مدارس زیر ۱۰۰ دانش‌آموز دارند و مدارس دوشیفته تعدادشان اندک است اگر لازم باشد مدارس را سه نوبت می‌کنیم مثلاً کلاسی که بیش از ۳۵ دانش‌آموز دارد می‌تواند در سه نوبت آنها را توزیع کند.

وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد :به خانواده‌ها توصیه می‌کنیم خودشان در منزل دانش‌آموز را آموزش ندهند مدرسه جامعه پذیری را تقویت می‌کند به نگرانی خانواده‌ها حق می‌دهم به مدرسه رفته و برنامه را ببینند و اگر اطمینان کردند همه چیز درست است بچه‌ها را به مدرسه بفرستند در غیر این صورت از سایر گزینه‌ها استفاده کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا اجباری نیست که دانش‌آموزان به مدرسه بیایند، متذکر شد: توصیه ما این است که این کار را نکنند. معلمان غربالگری مجزا نمی‌شوند اما گفتیم اگر مبتلا به کرونا هستند به مدرسه نیایند تا سلامتی کامل را کسب کنند.

لینک کوتاه : https://peykneka.ir/?p=13616

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.