• امروز : دوشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : 11 - ربيع أول - 1445
  • برابر با : Monday - 25 September - 2023

اخبار ویژه

گزارش تصویری | نشست خبری فرماندار نکا به مناسبت فجر چهل‌وچهارم انقلاب اسلامی افتتاح و کلنگ‌زنی پروژه‌های چهل‌وچهارمین فجر انقلاب به ارزش بیش از ۴۰۰۰ میلیارد در نکا وقوع زمین لرزه در نکا/ زمین‌لرزه ۴.۲ ریشتری در مرکز مازندران گاز نکا وصل است /تکذیب هرگونه قطع گاز در مازندران متلاشی شدن باند سارقان موتورسیکلت در نکا گزارش تصویری | راهپیمایی محکومیت اقدام شنیع نشریه فرانسوی در نکا تنزل سفارت فرانسه تا حد کاردار از سوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گزارش تصویری | رویداد بزرگ جمانه در آستانه ولادت حضرت زهرا(س) در نکا برگزاری رویداد جُمانه در آستانه ولادت حضرت زهرا(س) مخصوص بانوان به میزبانی نکا کشت قراردادی گندم درمزارع نکا دستگیری سارق اموال بیمارستانی در نکا سهل‌انگاری موجب آتش سوزی در جنگل‌های نکا شد گزارش تصویری | سومین سالگرد سیدالشهدای مقاومت در مسجد جامع نکا واحد ۴ بخار نیروگاه نکا پس از پایان تعمیرات غیر مترقبه وارد مدارتولید شد ادامه بازی علی کریمی در زمین دشمن/ جادوگری که دست از جادوی مردم ایران برنمی‌دارد آیا بن سلمان به سرنوشت سادات دچار می شود؟

3

نقد عملکرد دولت باید با ارائه سند و مستدل باشد

  • کد خبر : 36399
  • ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۶
نقد عملکرد دولت باید با ارائه سند و مستدل باشد
ساری - ایرنا - دبیر حزب وحدت و همکاری ملی مازندران با اظهار این که نامزدهای ریاست جمهوری مناظره با یکدیگر را به همایش نقد و تخریب دولت تبدیل کرده‌‍‌اند ، گفت : متاسفانه نقدهایشان هم فاقد پشتوانه علمی بود ، در حالی که نقد عملکرد دولت باید با ارائه سند و مستدل باشد.

به گزارش پیک نکا، علی اصغر بهمنش روز پنجشنبه  ایرنا افزود : همیشه عنوان شده که نقد منصفانه باعث رفع کاستی ها و حرکت به جلو می شود و این در صورتی امکان پذیر است که نقدها پشتوانه علمی داشته باشد ، دلیل و سند برایش ارائه شود و مهم تر از همه ریشه های ناموفق بودن عملکرد با نگاه علمی و عقلانی شکافته شده و راهکار ارائه شود.

وی با اظهار این که در مناظره های ریاست جمهوری با وجود این که دولت مستقر به سیبل نقد و تخریب تبدیل شده بود ، هیچ کس حرفی از علت مشکلات و راهکار برون رفت ارائه نکرد ، گفت : مرز اینگونه نقد کردن به خاطر مستند و مستدل نبودن و نپرداختن به ریشه ها و عدم ارائه راهکار با تخریب مشخص نمی شود و مردم هم با اینگونه برخورد قانع نمی شوند که پای صندوق رای حاضر شوند.

این فعال سیاسی با تبیین فرق نقد و تخریب یکی از تفاوت های این دو را در حسن نیت افراد دانست و افزود : در نقد زمانی که با پشتوانه علمی و مستدل باشد و ریشه ها شناسانده شود ، حتی اگر راهکار هم ارائه نشود ، مخاطب می فهمد حسن نیت وجود دارد ولی وقتی مطالب بدون پشتوانه و کلی طرح می شود و به ریشه ها توجهی نمی شود و راهکار بدیل هم ارائه نمی گردد ، اینجا دیگر ما با تخریب مواجه هستیم و مخاطب اینگونه برداشت خواهد کرد که اظهارات از روی بغض و کینه  صورت می گیرد.

بهمنش نقد عملکرد دولت ها را یکی از ابزارهای مهم اصلاح روش ها و بهینه سازی سیستم اداره کشور در دوران مدرن دانست و گفت : نقد عملکرد دولت باید همواره در کشور ساری و جاری باشد و رسانه ها و احزاب و نخبگان باید در این زمینه احساس مسئولیت کنند ، ولی نامزدهای ریاست جمهوری هنگام قرار گرفتن پشت میز مناظره باید برنامه هایشان را ارائه دهند و تبیین و تشریح کنند و البته پس از این مرحله می توانند برنامه خودشان را با مقایسه عملکرد دولت در همان بخش تبلیغ نمایند و به عنوان برنامه بدیل و بدیع معرفی کنند .

وی با اظهار این که تاکنون با برگزاری دو مناظره میان نامزدهای ریاست جمهوری مردم شاهد چنین نگاهی به مناظره از سوی نامزدها نبودند و احساس اجحاف می کنند ، تاکید کرد : نامزدها باید بدانند در این دوره از انتخابات بیشتر از هر زمانی با شهروندان آگاه به مسایل روز و مشکلات کشور مواجه هستند چون اولا مردم مشکلات کشور را با گوشت و پوستشان احساس می کنند  و بر معیشتشان تاثیرگذاری کرده است و ثانیا به یمن فضای مجازی و شبکه های اجتماعی تا حدود زیادی ریشه های مشکلاتی که سفره اشان را کوچک تر کرده می شناسند ، در نتیجه مناظره کنندگان باید با نگاه به چنین شهروندانی مسایل را مطرح کنند.

این فعال سیاسی مازندران گفت : مطمنا هر دولتی در زمان فعالیت خود نقاط ضعف و قوتی دارد که دولت آقای روحانی نیز از این قاعده مستثی نبوده است ، اما بخشی از این نقاط ضعف به خودِ دولت بر نمی گشت و ناشی از مسائل بین المللی و خارجی بوده است .

وی با تاکید بر این که دیدگاه بی طرفانه در خصوص عملکرد دولت آقای روحانی دارد ، افزود : برخی نامزدهای انتخاباتی مسائلی مربوط به سلامت و ارائه خدمات در این بخش ارائه کردند و عنوان شد این دولت در این زمینه اقدام لازم و مناسب را انجام نداده است ، در حالی که طرح تحول نظام سلامت از طرح های بسیار خوب و قوی این دولت بوده است که نتیجه آن را ما در زمینه های مختلف بهداشت و درمان همچون افزایش تعداد مراکز درمانی ، هتلینگ بیمارستان ها و پوشش بیمه ای شاهد هستیم .

بهمنش گفت : دولت آقای روحانی در پنج سال نخست روی کار آمدنش توانست فعالیت های خوبی را در جامعه انجام دهد که موردی از آن همین مسائل مربوط به بهداشت و درمان است و مردم اینها را می بینند.

وی یکی از دستاوردهای دولت تدبیر و امید را به سرانجام رساندن برجام و خارج کردن پرونده هسته ای ایران از شورای امنیت سازمان ملل دانست  و افزود : این که دولت بعدی آمریکا به صورت یکجانبه و غیراخلاقی از این توافق خارج شد ، تقصیر دولت آقای روحانی نبوده است چنان که از بسیاری از پیمان های بین المللی دیگر هم خارج شد و جهان را دچار شوک کرد.

این فعال سیاسی با تقسیم عملکرد دولت تدبیر و امید به دو مقطع قبل و بعد از سال ۹۷ ، توضیح داد :  از سال ۱۳۹۷ و با خروج یک طرفه ترامپ از برجام دولت درگیر مشکلات و تبعات آن شد. در زمان امضای برجام هم این موضوع قابل پیش بینی نبود و اتفاقا زیرکی مذاکره کنندگان ایرانی برجام این بوده که آن  را طوری رقم زدند که خروج آمریکا با انتقاد هم پیمانانش مواجه شد و آنها محکومش کردند ولی در مناظره نامزدهای ریاست جمهوری طوری برخورد شد که انگار دولت آقای روحانی مقصر خروج ترامپ از برجام بوده است.

وی افزود : این بی انصافی است که ما اداره کشور با همه مشکلات و مشقات پس از سال ۹۷ و خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم های ظالمانه بی سابقه طی ۴۰ سال عمر انقلاب اسلامی را نبینیم . این دولت توانسته در چنین شرایطی که درآمدهای نفتی تقریبا به صفر رسید و بانک های ما تحت تحریم قرار گرفتند و در داخل هم عده ای با معطل نگه داشتن لایحه پیوستن ایران به  گروه ویژه اقدام مالی موسوم به « اف ای تی اف FATF » حلقه محاصره را تنگ تر کردند ، کشور را اداره کند.

دبیر حزب وحدت و همکاری ملی در مازندران گفت : انتظار از نامزدهای ریاست جمهوری این است که اگر قرار است نقاط ضعف دولت و برجسته کردن آن تبدیل به محتوای مناظره اشان شود ، حداقل نقاط قوت و کارهای انجام شده در این هشت سال را نیز عنوان کنید. اینگونه چشم بستن بر تمامی خدمات دولت و توصیف عملکرد دولت با عناوین ” عملکرد بد” قبال قبول نیست و مردم نیز آن را تایید نمی کنند .

وی افزود : این که برای کسب رای مردم بخواهیم تمام این خدمات را نادیده بگیریم و دولت را تخریب کنیم ، به نظام هم ظلم کرده ایم . مردم نیز این مسائل و اهداف را لمس می کنند و نامزدها مطمئن باشند با ادامه این روند ، شاهد پاسخ معکوس مردم خواهند بود.

 

نقد عملکرد دولت باید با ارائه سند و مستدل باشد

پاسخ نه مردم به تخریب‌ها 

وی ادامه داد : شرافت انسانی و عقل این اجازه را نمی دهد که برای اینکه به مقام و یا جایگاهی برسیم از هر طریقی به دنبال ضربه زدن به دیگری باشیم ، بلکه باید از نظر توانایی ، تجربه ، سوابق و توانمندی فنی و علمی خود را اثبات کنیم و دیگران را هم با همین ترازو مورد ارزیابی قرار دهیم.قطعا در این صورت شنونده و بیننده را می توانیم مجاب کنیم که حرف ها و اظهارنظرهایی که می کنیم معتبر و قابل استناد است ، نه اینکه با حرف های دور از اخلاق به دنبال زدن و تحریب یک نفر باشیم تا بتوانیم به خواسته مورد نظر خود برای به دست آوردن آن جایگاه برسیم.

بهمنش گفت : مردم کشورمان که خسته از بداخلاقی ها و مسائل اینچنینی هستند بسیار در این زمینه هوشیارند و نمی توان نظر و آرای مردم را با این بداخلاقی ها جلب کرد.

وی از دروغ و توهین به عنوان دو فاکتور و عنصری نام برد که در مناظرات کاندیداهای ریاست جمهوری به وضوح دیده شد ، و تاکید کرد : این شیوه برخورد میان افرادی که قرار است رییس یکی از قوای کشور شوند مناسب نیست . باید این رویه اصلاح شود.

این فعال سیاسی گفت : با توجه به اینکه در مناظراتی که صورت گرفت و گفتمان های انجام شده برنامه ای از سوی کاندیداها مطرح نشده است و تنها شیوه و روال تخریب جای خود را به ارائه برنامه داده است ، قطعا مردم در انتخابات پیش رو بر اساس عملکرد گذشته به این افراد رای خواهند داد چون مناظره تا اینجا آنها را به نتیجه نرسانده است و این یعنی ما دو مناظره خنثی داشته ایم با این تفاوت که ممکن است نتیجه  معکوس هم بدهد یعنی به جای ترغیب مردم به مشارکت ، آنها را دلسرد کرده باشد  .

 

نقد عملکرد دولت باید با ارائه سند و مستدل باشد

FATT راهی برای خروج کشور از مشکلات 

بهمنش به مطالب عنوان شده از سوی برخی کاندیداهای ریاست جمهوری در باره گروه ویژه اقدام مالی موسوم به « اف ای تی اف FATF » هم گفت : یکی از عجایب مناظره این بود که افرادی که سه سال تمام با پیوستن کشور به این معاهده مخالفت می کردند ، هنگام مناظره به مدافع آن تبدیل شدند ، در حالی که این سئوال برای همگان مطرح است که اگر برجام و این معاهده حلال مشکلات کشور است پس چرا در این سال ها با معطل نگه داشتن اف ای تی اف و انتقاد تند و تیز از برجام تلاش کردند تا کشور از مزیت های آن استفاده نکند ؟

وی افزود : شکی نیست که پیوستن به معاهدات بین المللی راهی برای کمک به کشور برای رفع پاره ای از مشکلات است ، مشکلاتی که تا سر سفره مردم پیشروی کرده است. با پیوستن به  گروه ویژه اقدام مالی ی عنی اف ای تی اف FATF  ، بانک ها و موسسات مالی ایران که در شرایط محدودیت و قفل شدن قرار دارند ، از این حالت خارج می شوند . همچنین مشکلات مالی و ارزی بازرگانان و تجار در این زمینه رفع خواهد شد و این اجازه به آنها داده می شود که بتوانند تبادلات تجاری و مالی خود را انجام بدهند.

این فعال سیای گفت : پیوستن به  گروه ویژه اقدام مالی که اکثر کشورهای جهان در آن عضو هستند باعث می شود تا چالش هایی که جهان علیه ایران وضع می کند همچون شفافیت و یا  حقوق بشر برداشته شود و سنگ اندازی در مقابل اجرای آن نمی تواند به سود کشور باشد .

بهمنش همچنین از نبود دلیل قانع کننده در خصوص برخی اظهار نظرهای اقتصادی نامزدها انتقاد کرد و اظهار داشت : اینکه کاندیدایی اعلام می کند که به افراد بیکار ماهانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پرداخت می کند آن هم در شرایط مالی فعلی کشور قابل قبول و درک نیست . کسی که قرار است میلیون ها مسکن بسازد بدون این که مشخص کند منابع آن را چگونه و از کجا قرار است تامین نماید ، برخورد صادقانه با مردم نیست. وعده افزایش چندین برابری یارانه نقدی در وضعیتی که تامین مالی آن نیازمند درآمدزایی بالاست و در وضعیت اقتصادی و سیاسی و بین المللی کنونی هم دورنمایی برای آن وجود ندارد ، می تواند فریبکارانه تلقی شود.

وی افزود : اگر واقعا نامزدها برای اینگونه برنامه ها ، دستورالعمل اجرایی دارند ، باید در مناظره اعلام می کردند چون عملی کردن این برنامه ها یعنی این که ما اقتصاد ما باید وارد رشد چنددرصدی شود و سرمایه گذاری ها شتاب بگیرد و ایجاد چنین زمینه ای نیازمند رفع تحریم ها و تعامل مناسب بین المللی است ولی در این بخش نامزدها چندان اختیاری ندارند و تصمیم گیری در باره آنها حاکمیتی است در نتیجه این ابهام برای مردم مطرح می شود که با توجه به کاهش درآمدهای نفتی و مسائل مربوط به صادرات چطور منابع اجرای چنین حرفی قابل تحقق است ؟

بهمنش برنامه های مناظرات کاندیداهای ریاست جمهوری را که غالبا با تخریب یکدیگر و یا دولت انجام شده را راهکاری برای جلب مشارکت مردم ندانست و تاکید کرد : با رویه ای که از سوی صدا و سیما در برگزاری این مناظرات در پیش گرفته شد ، مردم ناامیدتر شده اند و مناظره مردم را به تصمیم برای مشارکت در انتخابات نرسانده است چه رسد به این که آنها را نسبت به وجود نامزدی اصلح و با برنامه متقاعد کرده باشد  .

 

 

 

 

 

 

 

مخاطبان گرامی، محتوا و ادعاهای مطرح‌شده در این مطلب، صرفاً جهت گردآوری، بررسی و انتشار اخبار، مطالب، رویکردها و دیدگاه‌های سایر رسانه‌ها منتشر شده و ادعاها و القائات احتمالی این مطالب هرگز مورد تأیید پایگاه خبری پیک نکا نیست، لذا ممکن است بخشی از اطلاعات موجود در این مطلب درست نباشد. لطفا در صورت مشاهده هر گونه ایراد مشکل را گزارش کنید.

لینک کوتاه : https://peykneka.ir/?p=36399

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.