• امروز : دوشنبه - ۱۷ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : 16 - رجب - 1444
  • برابر با : Monday - 6 February - 2023

اخبار ویژه

گزارش تصویری | نشست خبری فرماندار نکا به مناسبت فجر چهل‌وچهارم انقلاب اسلامی افتتاح و کلنگ‌زنی پروژه‌های چهل‌وچهارمین فجر انقلاب به ارزش بیش از ۴۰۰۰ میلیارد در نکا وقوع زمین لرزه در نکا/ زمین‌لرزه ۴.۲ ریشتری در مرکز مازندران گاز نکا وصل است /تکذیب هرگونه قطع گاز در مازندران متلاشی شدن باند سارقان موتورسیکلت در نکا گزارش تصویری | راهپیمایی محکومیت اقدام شنیع نشریه فرانسوی در نکا تنزل سفارت فرانسه تا حد کاردار از سوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گزارش تصویری | رویداد بزرگ جمانه در آستانه ولادت حضرت زهرا(س) در نکا برگزاری رویداد جُمانه در آستانه ولادت حضرت زهرا(س) مخصوص بانوان به میزبانی نکا کشت قراردادی گندم درمزارع نکا دستگیری سارق اموال بیمارستانی در نکا سهل‌انگاری موجب آتش سوزی در جنگل‌های نکا شد گزارش تصویری | سومین سالگرد سیدالشهدای مقاومت در مسجد جامع نکا واحد ۴ بخار نیروگاه نکا پس از پایان تعمیرات غیر مترقبه وارد مدارتولید شد ادامه بازی علی کریمی در زمین دشمن/ جادوگری که دست از جادوی مردم ایران برنمی‌دارد آیا بن سلمان به سرنوشت سادات دچار می شود؟

1

علائمی که می گویند رباط صلیبی دچار آسیب شده است + درمان‌های طبیعی و خانگی

  • کد خبر : 13594
  • ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۵
علائمی که می گویند رباط صلیبی دچار آسیب شده است + درمان‌های طبیعی و خانگی
علل و علائم پارگی رباط صلیبی جیست؟ ترمیم آن چگونه صورت می گیرد؟ در این مقاله به بررسی روش های تشخیص و درمان آسیب رباط صلیبی می پردازیم.

به گزارش پیک نکا، آسیب دیدگی رباط صلیبی (ACL) ، پارگی و یا کشیدگی رباط صلیبی قدامی است. زانوی شما ممکن است متورم باشد، احساس بی  ثباتی داشته باشد و در هنگام تحمل وزن بسیار دردناک باشد. بسته به شدت آسیب رباط صلیبی، درمان ممکن است شامل استراحت و تمرین  های توان  بخشی بوده تا به شما در بازیابی قدرت و ثبات کمک کند و یا ممکن است جراحی ای انجام شود تا به جایگزینی رباط پاره و سپس احیای آن منجر شود. یک برنامه آموزشی مناسب نیز می تواند به کاهش خطر آسیب رباط صلیبی کمک کند.
رباط صلیبی

زانو یک مفصل لولایی است که در آن استخوان ران به درشت  نی متصل می شود. ماهیچه  های چهار سر ران در جلوی ران و ماهیچه های همسترینگ در عقب ران کمک می کنند تا زانو را ثابت نگه دارند، اما در درجه اول، ثبات از رباط های زانو آغاز می شود. چهار رباط  وجود دارند که مفصل زانو را حفظ کرده و در جهت درست حرکت می دهند. رباط  طرفی داخلی و رباط طرفی خارجی از حرکت زانو به اطراف جلوگیری می کنند، در حالی که رباط های قدامی و خلفی از لغزش زانوها به جلو و عقب محافظت می کنند. بیشترین جراحت در مفاصل زانو در رباط صلیبی قدامی اتفاق می افتد.

این رباط مفصل جانبی استخوان را به درشت  نی و درست در مقابل استخوان اصلی داخلی متصل می کند. برخی از الیاف آن نیز در منیسک داخلی مخلوط می شود. در واقع دو دسته از فیبرها، رباط صلیبی قدامی را می سازند و به آن اجازه می دهند تا به زانو در خمش، کشش و چرخش کمک کند. جراحت رباط ها تحت عنوان کشیدگی رباط نامیده می شود و براساس شدت طبقه  بندی می شوند. کشیدگی رباط درجه ۱ وقتی رخ می دهد که الیاف رباط کشیده  شده، اما پاره نشده است. کشیدگی رباط درجه ۲ برخی از فیبرها را جدا می کند، اما رباط به طور عملی دست  نخورده باقی می ماند. کشیدگی رباط درجه ۳ نیز وقتی رخ می دهد که رباط به طور کامل پاره شود.
پارگی های رباط صلیبی قدامی

پارگی رباط صلیبی قدامی (رباط صلیبی) یک آسیب دیدگی مفصل زانو است و معمولا هنگام ورزش روی می دهد. این مشکل موجب درد پا و عدم ثبات زانو می شود. پارگی ها اغلب در ورزش  کاران برجسته مانند تام بردی، بازیکن فوتبال، تایگر وودز، و بازیکن فوتبال، فرانکی هجاک دیده می شوند. این یکی از رایج  ترین جراحات در میان ورزش  کاران و در تمام سنین است. پارگی رباط صلیبی به وسیله معاینه فیزیکی تشخیص داده می شود. همچنین ممکن است به آزمایش تصویری مانند اشعه ایکس نیاز داشته باشید، تا مشخص شود که آیا جراحات دیگری (مانند شکستگی استخوان) نیز دارید یا خیر. بسته به میزان آسیب  دیدگی و شدت علائم آن، ممکن است به درمان به وسیله درمان فیزیکی، یک بست حمایتی، و یا جراحی نیاز داشته باشید. اغلب، توان  بخشی بخشی از بهبودی پس از درمان جراحی است.
پارگی رباط صلیبی چگونه اتفاق می افتد؟

آسیب دیدگی رباط صلیبی معمولا در طول ورزش هایی رخ می دهد که شامل توقف ناگهانی یا تغییر در جهت، پریدن و فرود آمدن هستند. ورزش هایی مانند فوتبال، بسکتبال و اسکی در سراشیبی. بسیاری از مردم هنگام بروز جراحت رباط صلیبی صدای “پاپ ” را در زانو شنیده یا احساس می کنند. ورزش کاران اغلب در هنگام توقف و تغییر جهت سریع در هنگام چرخش، دچار آسیب می شوند. افرادی که فوتبال، تنیس، بسکتبال یا والیبال بازی می کنند و یا این که ژیمناستیک کاران در زمانی که زانوهای خود را به اشتباه می چرخانند، مستعد این مشکل می شوند. سرعت شما – همراه با روشی که زانوی خود را خم کرده و یا می چرخانید – باعث می شود که رباط صلیبی قدامی را بکشید یا آن را پاره کنید. آسیب دیدگی رباط صلیبی در میان زنان رایج  تر از مردان است.
علل پارگی رباط صلیبی

رباط ها، دسته های قدرتمندی از بافت هستند که یک استخوان را به استخوان دیگر متصل می کنند. رباط صلیبی قدامی، یکی از دو رباطی است که در وسط زانو قرار دارد، استخوان اصلی ران (فیمر) را به درشت نی متصل و به ثبات مفصل زانو کمک می کند. آسیب دیدگی رباط صلیبی معمولا در طول فعالیت های ورزشی و تناسب اندام رخ می دهد که می تواند باعث اعمال فشار بر روی زانو شود:

کاهش سرعت و تغییر جهت ناگهانی
پیاده روی با گام های محکم
فرود غیر عادی بعد از پرش
توقف ناگهانی
برخورد ضربه مستقیم به زانو و یا تصادم، مانند یک تکل فوتبال

هنگامی که رباط آسیب می بیند، معمولا یک پارگی جزئی یا کامل در بافت ایجاد می شود. یک آسیب خفیف ممکن است رباط را بکشد اما آن را دست  نخورده باقی بگذارد.
علائم پارگی رباط صلیبی چیست؟

ممکن است در زمان پارگی رباط صلیبی یک صدای تغییر ناگهانی در مفاصل تان بشنوید و یا احساس کنید. اغلب مردم از شنیدن این صدای بلند متعجب می شوند، و گاهی حتی تماشاچیان نیز می توانند این صدا را در هنگام تماشای یک مسابقه ورزشی بشنوند. درست بعد از پارگی رباط صلیبی قدامی، احتمال هماتروز (خونریزی در مفاصل) سریع در مفاصل وجود دارد. این موضوع باعث تورم، قرمزی، گرما، کبودی، درد و احساس فوران در مفاصل می شود.

نشانه  ها و علائم آسیب دیدگی های رباط صلیبی  همیشه یکسان نیستند، پس اگر هرکدام از موارد زیر را تجربه کردید، باید به پزشک مراجعه کنید.:

درد و یا تورم زانو که بیش از ۴۸ ساعت طول بکشد.
مشکل ایستادن یا قدم زدن بر روی زانوی آسیب دیده
عدم توانایی در تحمل وزن خود بر روی زانوی آسیب دیده
ظاهر زشت یا عجیب در یک سمت زانوی شما

در هنگام بروز پارگی مفصل صلیبی قدامی، مفصل شما ناپایدار خواهد شد و تمایل به بیرون زدگی دارد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که شما در حال ورزش یا حتی انجام  حرکات ساده ای مثل راه رفتن یا سوار شدن به اتومبیل هستید.

بسیاری از افراد در هنگام آسیب دیدگی، صدای ترکیدنی را در زانوی خود می شنوند. اما این اتفاق برای همه نمی افتد.

علائم متداول عبارتند از:

درد
اگر جراحت کوچکی داشته باشید، ممکن است احساس درد نکنید. اما ممکن است در امتداد خط مفاصل زانوی خود احساس ناراحتی بکنید. برخی افراد دچار مشکل ایستادن یا اعمال فشار بر روی پای مجروح هستند.
تورم
این احتمال وجود دارد که این اتفاق در ۲۴ ساعت اول رخ دهد. شما می توانید با قرار دادن یخ بر روی زانو و یا بالا بردن پا به وسیله قرار دادن آن بر روی یک بالش، تورم را کاهش دهید.
مشکل راه رفتن
اگر قادر هستید که به پای مجروحتان فشار وارد کنید، ممکن است متوجه شوید که راه رفتن سخت تر از معمول است. برخی از مردم متوجه می شوند که مفاصل زانو شل تر از آنچه که باید باشند، هستند.
دامنه حرکتی کم تر
پس از اینکه به رباط صلیبی آسیب وارد می کنید، احتمال دارد که مانند حالت عادی، قادر به خم کردن و انعطاف زانوی خود نباشید.

چه زمانی برای پارگی رباط صلیبی به پزشک مراجعه کنم؟

در صورتی که آسیب وارده به زانوی شما نشانه یا نشانه  های یک آسیب رباط صلیبی است، به دنبال درمان فوری باشید. مفصل زانو یک ساختار پیچیده متشکل از استخوان، رباط  ها، تاندون  ها و دیگر بافت  ها است که در ارتباط با یکدیگر کار می کنند. یک تشخیص سریع و دقیق برای تعیین شدت جراحت و انجام درمان مناسب ضروری است.
عوامل خطر پارگی رباط صلیبی

عواملی وجود دارند که خطر آسیب دیدگی رباط صلیبی را افزایش می دهند، عواملی از جمله:

زن بودن – احتمالا به خاطر تفاوت در ساختار، قدرت ماهیچه و تاثیرات هورمونی
شرکت در ورزش های خاص مانند فوتبال، بسکتبال، ژیمناستیک و اسکی در سراشیبی
شرایط نامناسب بدن
پوشیدن کفشی که مناسب پا نیست
استفاده از تجهیزات ورزشی ثابتی که به درستی تنظیم نشده اند
بازی کردن بر روی سطح خاکی مصنوعی

مشکلات پارگی رباط صلیبی

افرادی که آسیب دیدگیرباط صلیبی را تجربه می کنند در معرض خطر بالاتر ابتلا به آرتروز زانو قرار دارند. حتی اگر جراحی بازسازی رباط هم انجام دهید، ممکن است که تورم مفاصل رخ دهد. چند عامل، احتمال خطر آرتروز را بالا می برند؛ عواملی مانند شدت آسیب دیدگی، وجود صدمات مربوطه در مفصل زانو و یا سطح فعالیت پس از درمان بر این امر تاثیر  گذارند.
لوازم ورزشی مناسب برای جلوگیری از آسیب دیدگی رباط صلیبی

برای جلوگیری از آسیب دیدگی، در هنگام ورزش، از پد و محافظ پای مناسب استفاده کنید. اگر اسکی در سراشیبی انجام می دهید، دقت کنید که چوب اسکی شما به درستی توسط یک متخصص تنظیم شود، به طوری که اگر بخواهید اسکی کنید، در صورت افتادن، چوب اسکی تان به راحتی جدا شود. استفاده از محافظ زانو برای جلوگیری از آسیب دیدگی رباط صلیبی یا کاهش خطر آسیب مکرر بعد از عمل جراحی کاربردی ندارد.
علل و عوامل خطر پارگی رباط صلیبی قدامی

در جراحت  های غیر تماسی، فرد یا معمولا به سرعت تغییر جهت می دهد یا توقف ناگهانی دارد و یا فرود بعد از پرش نامناسبی انجام می دهد. در ورزش  های برخوردی، پا معمولا ثابت است و ضربه باعث کشش بیش از حد زانو می شود. ورزش  های پرخطر شامل فوتبال، بسکتبال و اسکی هستند. استفاده از کفش های میخ دار نیز خطر آسیب دیدگیرباط صلیبی  را افزایش می دهد. زنان در معرض خطر بالاتری قرار دارند. دلایل بالقوه برای این افزایش خطر ممکن است شامل تفاوت  هایی در آناتومی، آموزش و تجربه فعالیت باشد. تفاوت  های ژنتیکی مرتبط با چگونگی انقباض ماهیچه  ها ممکن است دلیل دیگری برای افزایش خطر در بانوان باشند.

علاوه بر این، زنان نسبت به مردان دارای لگن بزرگ تری هستند و این می تواند باعث افزایش زاویه در جایی شود که استخوان ران در مفاصل زانو به درشت  نی متصل می شود(زاویه قطری). یک زاویه بازتر، فشار را در رباط صلیبی افزایش می دهد و خطر آسیب دیدگی را بالا می برد. یک شکاف نازک در استخوان ممکن است خطر آسیب دیدگی رباط صلیبی را به ویژه در وضعیت  های غیرتماسی، افزایش دهد. شکاف استخوان ران، فاصله بین دو استخوان ران پا است که به درشت نی موجود در مفصل زانو متصل می شود. یک شکاف باریک، فضایی را که رباط صلیبی در آن واقع است کاهش می دهد و می تواند رباط را در طول حرکت زانو بفشارد.

این امر به خصوص در زمانی اتفاق می افتد که زانو در کشش بالایی قرار داشته و به طور بالقوه باعث پارگی رباط می شود. مطالعات نشان داده اند که شکاف های باریک  تر با داشتن رباط صلیبی قدامی کوچک تر و ضعیف  تر در ارتباط هستند. زنان نسبت به مردان، حجم ماهیچه کمتری داشته، اما به ویژه در زمینه بازی، تمایل به انجام وظایف مشابهی دارند. عضلات چهار سر ران و همسترینگ بزرگ تر در مردان در صورت اعمال فشار مشابه به زانو، محافظت و پایداری بهتری را از خود نشان می دهند.
پارگی رباط صلیبی قدامی در زنان

زنان و به خصوص ورزشکاران زن مستعد پارگی های رباط صلیبی هستند. تحقیقات نشان داده اند که این اتفاق در ورزش  کاران زن در مقایسه با همتایان مرد خود ۸ برابر بوده است. دلیل افزایش خطر برای دهه  ها مورد بحث قرار گرفته است و متخصصان اکنون بر این باورند که این امر ناشی از تفاوت در کنترل عصبی و عضلانی است. مردان و زنان در طول حرکات ورزشی حساس مانند فرود، ایستادن و چرخش،  وضعیت زانوی متفاوتی دارند. تفاوت در آناتومی مرد و زن و سطح هورمون نیز می تواند به میزان متفاوتی باعث پارگی رباط صلیبی قدامی شود.
تشخیص پارگی رباط صلیبی

تشخیص پارگی رباط صلیبی به چند روش انجام می شود. همراه با گوش دادن به علائم شما، پزشک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد و تحرک مفاصل، قدرت و تورم را ارزیابی خواهد کرد. پزشک شما می تواند رباط  های زانو را با آزمایشات تخصصی که ثبات زانوی شما را می سنجند، بررسی کند، آزمایشاتی از جمله:

تست لاچمن
تست لاچمن برای ارزیابی حرکت رو به جلوی درشت نی (ساق پا) انجام می شود. پزشک شما با کشیدن درشت  نی به سمت جلو می تواند پارگی رباط صلیبی را احساس کند. زانوی شما کمی خم می شود (حدود ۲۰ تا ۳۰ درجه) و در حالی که درشت  نی شما جا به جا می شود، استخوان ران (فیمر) ثابت می ماند.
تست کشویی
تست کشویی با قرار گیری زانو در زاویه ۹۰ درجه انجام می شود. درشت  نی شما به جلو و عقب کشیده می شود تا پزشک،رباط صلیبی  را با هل دادن آن به جلو و عقب ارزیابی کند.
مانور جابجایی چرخشی
انجام این آزمون در دفتر پزشک دشوار بوده و معمولا در اتاق عمل و در حالت بی هوشی مفیدتر است. مانور جابجایی چرخشی، حرکت غیر عادی مفصل زانو را هنگام پارگی رباط صلیبی قدامی، تشخیص می دهد.

در طی معاینه فیزیکی، قدرت پا و دیگر رباط  های زانو نیز ممکن است مورد ارزیابی قرار گیرد.
تست های تصویر برداری پارگی رباط صلیبی

همچنین ممکن است نیاز باشد تا اشعه ایکسی از زانویتان برداشته شود. این کار می تواند شکستگی های استخوان را تشخیص دهد. یک آزمایش تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) نیز می تواند برای تعیین این که آیا رباط شما آسیب  دیده است یا نه و یا برای پیدا کردن نشانه  هایی از دیگر صدمات مرتبط در زانو، مورد استفاده قرار گیرد. به خاطر داشته باشید که در حالی که آزمایش MRI می تواند به تشخیص آسیب  های درون و اطراف زانوی شما کمک کند، اما این آزمون همیشه برای تشخیص پارگی رباط صلیبی مورد نیاز نیست. علاوه بر بررسی انجام شده به منظور تشخیص پارگی  رباط صلیبی، پزشک بر شناسایی آسیب  های دیگری که ممکن است در زمان آسیب دیدگی اتفاق افتاده باشد، نیز تمرکز می کند.
درجه بندی پارگی رباط صلیبی

کشیدگی رباط صلیبی براساس این که رباط تا چه حد آسیب دیده است، درجه بندی می شود.

کشیدگی درجه ۱
کششی جزئی در رباط است و زانوی شما هنوز نسبتا ثابت است.
کشیدگی درجه ۲
یک پارگی جزئی است و رباط آن قدر کشیده شده است، که شل شده و یا آسیب  دیده باشد. این موارد نسبتا نادر هستند.
کشیدگی درجه ۳ و بالاتر
پارگی کامل رباط صلیبی وجود دارد و مفصل زانو کاملا ناپایدار می شود و در صورت نیاز به اصلاح، جراحی تقریبا اجتناب ناپذیر خواهد بود.

درمان پارگی رباط صلیبی

بسیاری از افرادی که پارگی رباط صلیبی را تجربه می کنند، در عرض چند هفته پس از آسیب دیدگی، احساس بهتری پیدا می کنند. اکثر مردم پس از پارگی رباط صلیبی و به خصوص اگر رباط صلیبی به طور جزئی آسیب  دیده باشد، به جراحی نیاز ندارند. اگر ورزش نمی کنید، و اگر زانویتان ناپایدار نیست پس ممکن است به جراحی رباط صلیبی نیاز نداشته باشید.
مدیریت محافظه کارانه برای پارگی رباط صلیبی

اگر پارگی رباط صلیبی قدامی جزئی داشته باشید، می توانید از روش مدیریت محافظه کارانه بهره  مند شوید، که می تواند ترکیبی از استراحت، کنترل درد، و مدیریت تورم باشد. در نهایت، می توانید درمان فیزیکی را شروع کرده و یا از یک محافظ زانو استفاده کنید. درمان فیزیکی برای پارگی جزئی رباط صلیبی شامل تمرینات مقاومتی ، تمرین  های تعادلی و تمرینات حرکتی است. با این وجود، حتی اگر هیچ دردی را تجربه نکردید، ممکن است به علائم دائمی ناپایداری زانو مبتلا شوید. چندین عامل مهم در تصمیم  گیری در مورد جراحی رباط صلیبی وجود دارد. شما باید دفعات و شدت علائم خود و اینکه آیا آماده انجام جراحی و بهبود هستید یا خیر را در نظر بگیرید.
جراحی پارگی رباط صلیبی

جراحی معمول پارگی رباط صلیبی با نام بازسازی رباط صلیبی شناخته می شود. ترمیم رباط معمولا امکان پذیر نیست، بنابراین رباط با استفاده از تاندون یا رباط دیگری بازسازی می شود. رویکردهای مختلفی برای جراحی رباط صلیبی وجود دارد و پزشک شما توضیح می دهد که کدام یک از اینها برای شما بهتر است. برای مثال، انواع مختلفی از پیوند را می توان برای بازسازی رباط صلیبی مورد استفاده قرار داد. پزشک شما می تواند از یکی از رباط  های بدن و یا از یک پیوند دهنده استفاده کند. به طور معمول، استفاده از رباط خودتان باعث بهبود بهتری می شود. عمل رباط صلیبی دارای خطراتی از جمله موارد زیر است:

عفونت
ناپایداری مداوم
درد
سفتی و دشواری
بازگشت به سطح قبلی فعالیت

در طول عمل جراحی رباط صلیبی چه اتفاقی می افتد؟

عمل بازسازی رباط صلیبی  از پیوند (قطعه ای از بافت) برای بازسازی رباط صلیبی  استفاده می کند. پیوند می تواند از تاندونی از بدن خود بیمار یا از بدن شخصی دیگر باشد. جراحی ترمیم رباط صلیبی معمولا به صورت آرتروسکوپی انجام می شود. این نوع جراحی با استفاده از یک دوربین کوچک به نام آرتروسکوپ و ابزارهای کوچکی که از طریق بریدگی  های کوچک وارد می شوند، انجام می شود. بازیابی جراحی رباط صلیبی می تواند ۶ تا ۱۲ ماه طول بکشد. اگر ترمیم رباط صلیبی را انجام دهید، ممکن است نیاز باشد تا پس از جراحی از چوب زیر بغل و محافظ ساق پا استفاده کنید. بعضی از افراد ممکن است بعد از جراحی به یک محافظ زانو نیاز داشته باشند. درمان فیزیکی برای درمان زانو مهم است. این کار به موارد زیر کمک می کند:

بهبود دامنه حرکت و انعطاف پذیری
بازیابی قدرت زانو، ران و ساق پا
کاهش درد و تورم
بهبود تعادل

بهبودی پس از پیوند رباط صلیبی زمان بر است. پس از جراحی، مهم است تا زمانی صرف التیام پیوند شود، مگرنه ممکن است این روش با شکست مواجه شود. این فرآیند چند ماه طول می کشد. خبر خوب این است که اغلب افراد، پس از جراحی رباط صلیبی با مشکلی مواجه نمی شوند.
توان بخشی پس از جراحی رباط صلیبی

توان  بخشی پس از جراحی یکی از مهم ترین جنبه  های درمان است. تمرین ها بر روی بازیابی حرکت و قدرت و بهبود پایداری مفاصل برای جلوگیری از آسیب های آتی، تمرکز دارند. شما می توانید یاد بگیرید که در طول بهبودی، بعضی از تمرین ها را خودتان انجام دهید. بهبود خیلی سریع و یا خیلی آهسته می تواند برای نتایج کلی حاصل از عمل جراحی مضر باشد، بنابراین مهم است که بازیابی شما تحت هدایت مشاور و پزشک انجام شود. برای بازگشت به فعالیت کامل، ممکن است که توان بخشی، شش تا نه ماه طول بکشد:

در دو تا سه هفته اول، هدف درمان فیزیکی افزایش دامنه حرکت زانو به روش کنترل شده می باشد. از آنجا که پیوند رباط به زمان نیاز دارد تا در جای خود التیام یابد، خم شدن بیش از حد و یا چرخش باعث می شود که پیوند به درستی انجام نشود. هدف دو هفته اول، کشش کامل (راست شدن)مفصل زانو و چرخش ۹۰ درجه (خمش)است.
در هفته های سوم تا ششم، هدف این است که گستره حرکت زانو کامل شود. بدین منظور ممکن است تمرینات مقاومتی ای در نظر گرفته شود. در این زمان اغلب دوچرخه  سواری و یا کوهنوردی توصیه می شود.
برای چند ماه آینده، هدف، افزایش قدرت و چابکی و حفظ دامنه ی حرکت است. این پیشرفت، از نزدیک و توسط جراح و درمانگر فیزیکی کنترل می شود، تا از زانوی بازسازی شده محافظت کند و بیمار را به سمت بهبود کامل سوق دهد.

بست های رباط صلیبی

شاید لازم باشد که بعد از جراحی بازسازی رباط صلیبی از یک بست زانو استفاده کنید. این بست ها برای محدود کردن محدوده حرکت شما طراحی شده اند، به محکم کردن زانوی شما کمک می کنند و به رباط صلیبی اجازه می دهند که مسیر بهبودی را به درستی طی کند. بعد از جراحی، هر فردی به یک بست زانو نیاز ندارد و این تصمیم بر این اساس است که این بست تا چه حد به التیام زانو کمک می کند.
جراحی رباط صلیبی کودکان

تصمیم درباره جراحی رباط صلیبی برای کودکان نیازمند بررسی تعدادی از عوامل است که در بزرگسالان وجود ندارد. جراحی، خطر بروز مشکلات رشد را در کودکان افزایش می دهد. جراحی رباط صلیبی می تواند منجر به اختلالاتی مانند تغییر شکل مفصل در حین رشد شود. اگر رباط صلیبی ثابت نشده است، شما و پزشک اطفال تان باید خطر مشکلات صفحه رشد ناشی از جراحی را با خطر آسیب دیدگی دائمی زانو کاهش دهید.
درمان های طبیعی برای پارگی مفصل زانو

زردچوبه
زردچوبه یک ادویه جادویی است که از دوران باستان، به طور گسترده ای برای درمان مشکلات مختلف استفاده می شده است و همچنین در آشپزی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. برای ایجاد خمیر غلیظ نیاز به مخلوط کردن ۱ قاشق سوپ خوری یا بیشتر زرد چوبه با آب را دارید. سپس خمیر را بر روی ناحیه ی آسیب  دیده قرار دهید و آن را با پارچه نخی و یا نوارهای پارچه  ای ببندید. تا آنجا که می توانید آن را در همان حالت باقی بگذارید. بهتر است تا قبل از خوابیدن این کار را انجام دهید، زیرا ثابت نگه داشتن آن در طول شب راحت تر است. بانداژ را بردارید و محل را با آب ولرم بشویید. همچنین می توانید قبل از رفتن به تخت  خواب شیر زردچوبه بنوشید.
زنجبیل
زنجبیل یکی از بهترین روش  های درمانی برای آسیب دیدگی رباط است که به طور گسترده در آشپزی و برای درمان مشکلات سلامتی به کار می رود. زنجبیل شامل ویژگی  های ضد التهابی است و باید هر روز مصرف شود. دو اینچ زنجبیل خرد شده، ۱ قاشق سوپ خوری چای سبز ارگانیک، یک لیتر آب، عصاره لیمو تازه و مقداری عسل تهیه کنید. تمام مواد لازم را به آب اضافه کنید و به مدت ۲ تا ۳ دقیقه بجوشانید. آن را در طول روز بنوشید.
نمک اپسوم
نمک اپسوم یک محصول طبیعی عالی است که در بهبودی سریع، موثر است. بعد از ورزش شدید، حمام نمک اپسوم، ماهیچه  های شما را تسکین می بخشد. بسیاری از مطالعات ثابت کرده اند که نمک اپسوم، درد مفاصل و ماهیچه  ها را کاهش می دهد، جریان خون را افزایش می دهد، عملکرد ماهیچه را بهبود می بخشد و بدن و ذهن را آسوده می کند. فقط ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در حمام نمک اپسوم بمانید و بافت های خود را به خوبی ماساژ دهید.
آب میوه
آب آناناس و آب انار هر دو شامل آنزیم  هایی هستند که دارای خاصیت ضد التهابی و ضد تورم اند، که به فرآیند التیام سرعت می بخشند. همچنین می توانید عصاره سبزیجات سبز و یا اسموتی هایی را که حاوی آنتی اکسیدان هستند، مصرف کنید. آب میوه تازه تهیه کنید، کمی زنجبیل و زرد چوبه را در آن بریزید و بنوشید.
کمپرس سرد
یک روش طبیعی دیگر برای درمان این پارگی به وسیله روش درمانی کمپرس سرد است که برای کاهش تورم موثر است. توصیه می شود که هر ۲ تا ۳ ساعت، کمپرس سرد اعمال شود و این کار را برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه انجام دهید. شما برای این کار به یخ، دستمال حمام، حوله و کیسه پلاستیکی نیاز دارید. حالا یخ را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید، آن را با یک حوله حمام بپوشانید و روی زانوی خود بمالید. از یک حوله برای پاک کردن آب استفاده کنید. در صورت تحمل می توانید کمپرس را برای مدت طولانی  تر از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه انجام دهید.
گیاه دم اسبی
این گیاه، دارویی شگفت  انگیز است که شامل بسیاری از ترکیبات سالم مثل سیلیسیم، پتاسیم و منگنز نیز می شود که به همین دلیل به بهبود بافت  های ارتباطی مفاصل کمک می کند. شما می توانید از خیسانده آن یا حل کردن ۱۰ قطره از روغن دم اسبی در یک فنجان آب استفاده کنید و مخلوط را ۵ تا ۶ بار در روز مصرف کنید. شما هم چنین می توانید چای دم اسبی را مصرف کرده و یا روغن آن را بر روی زانو بمالید.
روغن کرچک
به منظور تسکین درد و التیام سریع  تر، یک قاشق چای خوری روغن کرچک را در دستان خود بریزید و منطقه مورد نظر را ماساژ دهید. سپس آن ناحیه را با پارچه  ای بپوشانید و سپس یک بطری و یا یک پتو در بالای آن قرار دهید. ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به همان حالت بگذارید. هم چنین می توانید ۳ تا ۴ بار در روز آن را با روغن  های معطر، از جمله نعناع، انگورک، علف لیمو، تنباکوی کوهی، بابونه و گل بی مرگ ترکیب کرده و بر روی ناحیه آسیب دیده ماساژ دهید.

تمرین هایی برای کمک به توان بخشی رباط صلیبی

اگر با آسیب دیدگی رباط صلیبی مواجه شدید، تعدادی ورزش وجود دارد که می توانید برای حفظ قدرت و حرکت و بدون ایجاد آسیب بیشتر به رباط صلیبی در خانه انجام دهید. این کار را می توان قبل از جراحی و یا در طول درمان فیزیکی و به صورت مداوم انجام داد. هدف این است که از اعمال فشار بر زانو و یا هر ورزشی که ممکن است سنگین باشد، اجتناب شود. در عوض، بر روی تقویت ماهیچه های پیرامون زانو و ران تمرکز خواهید داشت. در این حین به تدریج محدوده ی حرکت خود را افزایش می دهید تا زانویتان از حرکت نماند. در صورت نیاز، با انجام این کارها در خانه (به طور ایده  آل با دخالت پزشک یا مشاور فیزیکی)، می توانید برای جراحی آماده شده و یا از مزایای کامل یک برنامه توان بخشی ساختاری بهره مند شوید.
تمرین های توان بخشی رباط صلیبی برای زمانی که زانو همچنان آسیب پذیر است

در اینجا سه مورد از بهترین (و امن  ترین) تمرینات برای درمان آسیب دیدگی رباط صلیبی آورده شده است:

لغزش پاشنه، بدون هیچ وزنی، مفصل زانو را می کشد. با نشستن روی زمین و با پاهای باز شروع کنید. در حالی که پاشنه تان را روی زمین و به سمت خودتان کج می کنید، به آرامی زانوی مجروح را خم کنید. سپس به آرامی پای خود را به سمت راست حرکت داده و این کار را ۱۰ بار تکرار کنید.
انقباضات هم اندازه چهارسر نیز نشسته انجام می شود. برای این کار باید با پای مجروح خود روی زمین بنشینید و پای دیگر را خم کنید. سپس به آرامی برای ۱۰ ثانیه و بدون حرکت پا، فشاری را بر روی زانوی مجروح اعمال کنید. این کار را ۱۰ بار تکرار کنید.
خمش زانوی درازکش شامل دراز کشیدن روی شکم و با پاهای راست است. حالا زانوی مجروح خود را خم کنید و پاشنه تان را به طرف باسن خود بیاورید. پنج ثانیه صبر کنید. استراحت کنید. این کار را ۱۰ بار تکرار کنید.

هنگامی که برای اولین بار شروع به تمرین کردید، احتمالا درد و ناراحتی زیادی را تحمل خواهید کرد، اما ضرب  المثل “بدون رنج، گنج میسر نمی شود” را فراموش نکنید. اما باید بدانید که فشار بیش از حد ممکن است باعث بدتر شدن اوضاع شود و منجر به زمان بهبودی طولانی تر شود.
تمرین های توان بخشی رباط صلیبی پس از کاهش تورم

وقتی ورم مفاصل تان کم شد، باید به تدریج قادر باشید تا بدون کمک روی دو پای خود حرکت کنید. زمانی که شما کاملا قادر به انجام این کار شدید، می توانید تمرین  های زیر را شروع کنید:

کشش زانوی منفعل
به دو صندلی با ارتفاع برابر نیاز دارد. صندلی ها را به فاصله کمی کوتاه  تر از طول پای خود قرار دهید. بر روی یک صندلی بنشینید و پاشنه تان را روی صندلی طرف دیگر قرار دهید. پای خود را آرام کنید و به زانویتان اجازه دهید که صاف شود. یک تا دو دقیقه در روز در این حالت استراحت کنید تا به تدریج عضلات عقب ران کشیده شوند.
بالا بردن پاشنه
در حالت ایستاده انجام می شود. با قرار دادن یک دست بر روی پشت یک صندلی و به منظور حفظ تعادل شروع کنید. سپس به آرامی پاشنه پای مجروح خود را بلند کنید و روی نوک پنجه خود بایستید. برای مدت پنج تا ده ثانیه در این حالت بمانید. پاشنه ی پا را به آرامی پایین بیاورید. این کار را ۱۰ بار تکرار کنید.
اسکات نیمه در حالت ایستاده
به وسیله نگه داشتن یک میز محکم با هر دو دست انجام می شود. پاهایتان را از هم جدا کنید و به آرامی زانوهای خود را خم کنید و باسن خود را تا نیمه خم کنید. ۱۰ ثانیه صبر کنید و سپس به آرامی به وضعیت ایستاده بازگردید. این کار را ۱۰ بار تکرار کنید.
کشش زانو
به یک طناب ورزشی نیاز دارد. برای شروع، یک انتهای طناب را دور پایه میز و انتهای دیگر را دور قوزک پای آسیب دیده قرار دهید. هر دو طرف طناب ورزشی را محکم دور میز ببندید و قوزک پای مجروح خود را در انتهای این حلقه قرار دهید و به آرامی زانوی خود را تا حدود ۴۵ درجه در مقابل مقاومت طناب حرکت دهید. چند ثانیه صبر کنید و به آرامی به وضعیت ایستاده بازگردید. این کار را ۱۰ بار تکرار کنید.
ایستادن بر روی یک پا
راه خوبی برای ایجاد و ارزیابی قدرت و تعادل شما است. این کار را با بلند کردن پای سالم انجام دهید و برای ۱۰ ثانیه بدون کمک به پای آسیب دیده استراحت کنید. این ورزش در ابتدا چندان آسان نیست، اما با گذشت زمان و صبوری، باید بتوانید برای چند هفته این کار را انجام دهید.

جلوگیری از پارگی رباط صلیبی قدامی

خطر آسیب  دیدگی رباط صلیبی را می توان با انجام تمرین  های آموزشی که بر تعادل، چابکی و قدرت تمرکز دارند، کاهش داد. با آموزش ماهیچه  های دور زانو به این صورت که وقتی تحت فشار قرار می گیرند چگونه واکنش نشان دهند، می توان به کاهش آسیب کمک کرد. مشکلات ماهیچه ای عصبی به صورت ناخودآگاه و در طول فعالیت های پرشی و تعادلی اتفاق می افتند. بنیاد پزشکی سانتا مونیکا یک برنامه ورزشی تهیه کرده است که برای کاهش خطر آسیب  های وارده به زانو طراحی شده است. این تمرینات شامل گرم کردن، تقویت، پلومتریک، چابکی و کشش است.

لینک کوتاه : https://peykneka.ir/?p=13594

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.