وی با بیان اینکه در دنیا، کرونا را در مشارکت انتخابات مؤثر می‌دانند، افزود: تا ۱۲ درصد کاهش مشارکت بر اثر کرونا امری طبیعی است.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: علی‌رغم فشارهای اقتصادی، دلخوری‌ها و بی‌محبتی‌هایی که شده بود و به ما دوری از صندوق را توصیه می‌کردند و علی‌رغم بی‌کفایتی برخی در اجرای انتخابات، نصاب خوبی در این دوره ثبت شد.

وی با بیان اینکه انتخاب نامزدی از جبهه انقلاب، رادمردی فرهیخته، امتحان پس‌داده با کارنامه درخشان و یار و یاوری برای رهبری که منشأ تحول و تغییر اساسی برای کشور خواهد بود، برای ما یک هدیه بود که در دهه کرامت به‌دست علی‌بن موسی الرضا(ع) اعطا شد.

زاکانی این انتخابات را دارای پیام جدیدی برای جهان دانست و گفت: انقلاب اسلامی از جنس انقلاب‌های سده گذشته نیست بلکه در گستره ایمان و فطرت انسان‌هاست و لذا مردم بعد از ۴۲ سال پای صندوق رأی حضور معناداری دارند و این حضور گسترده حامل پیامی است.

وی با تأکید بر اینکه “باید شکاف‌های قبل از انتخابات را به یکپارچگی تبدیل کنیم و از شرایط گذشته عبرت بگیریم”، تصریح کرد: باید با محوریت نخبگان و شایستگان دور هم جمع شویم و منشأ تحول باشیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه “در عرصه استقلال، استقلال فرهنگی و اقتصادی نداریم و این تهدیدی برای استقلال سیاسی ماست” گفت: آزادی داریم، اما آزادی نظارت مردم بر مسئولین و پاسخگویی به مردم نیاز به نهادینه شدن دارد.

وی ادامه داد: معنوی‌ترین کشور هستیم اما معنویتی که انقلاب اسلامی به ما وعده داده بود، باید در جامعه توسعه یابد تا عده‌ای اغیار، انقلاب را در اختیار امیال خود قرار ندهند.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با ابراز اینکه “از عدالت صحبت می‌کنیم ولی با فقر و فساد و تبعیض نمی‌توان داعیه عدالت داشت” افزود: دولت رئیسی اراده کرده است ریشه‌های فقر و فساد و تبعیض را بخشکاند.

وی اضافه کرد: امروز دولت‌مردان بر مبنای شایستگی با تبعیت از ولی می‌توانند استیفای حقوق مردم را با تکیه بر توان داخلی و خنثی‌سازی تحریم و همچنین مشکلات را گام به گام حل کنند، این امر الزاماتی دارد که نیروهای انقلاب باید ید واحده باشند. بعد از انتخابات باید انسجام صد برابر دوران انتخابات شود تا کار کنیم. ما هنوز در پله اولیم و باید امیال شخصی را کنار بگذاریم.

زاکانی با تأکید بر اینکه “با تغییر رویکرد از توجه به خارج، به خودباوری با تکیه بر ایمان و آرمان خدمتگزاری، باید به توان داخلی تکیه کنیم و از همه فرصت‌های منطقه‌ای و جهانی بهره ببریم” ابراز داشت: با شایسته‌سالاری و زمینه‌سازی نظارت مردم بر مسئولان و پاسخگویی و مشارکت مردم در ساختن ایران با محوریت نخبگان و شایستگان، این کشور را آباد سازیم.

وی با تصریح به اینکه “انقلاب یک تکلیف بزرگ در گام دوم بر گردن ما گذاشته است”، گفت: باید همه تلاش خود را بکنیم تا گام اساسی انقلاب در ساختن یک کشوری که از استقلال و آزادی کامل و عدالت مؤثر و معنویت بالا و پیشرفت همه‌جانبه برخوردار است مطابق با آرمان انقلاب قیام کنیم.

این نماینده مجلس با تأکید بر اینکه “لازم است که برای نسل چهارم و پنجم انقلاب، گذشته پرافتخار کشور و مسیری را که برای رسیدن به این نقطه طی شده است تبیین و ترسیم کنیم”، افزود: مسیر آینده نباید جدا از راه طی‌شده باشد، باید به گذشته افتخار کرد و به ملت بالید ولی با جدا کردن پلشتی‌ها، زمینه‌سازان اشرافیت و رانت را کنار بزنیم و شرایطی را رقم زنیم که ملت رشید ایران را بر بام جهان بنشانیم.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت رئیسی باید کنار همه نهادهای حاکمیتی و حکومتی و کنار مردم، عرصه انتخابات را به ظرفیت اساسی تبدیل کند، گفت: متأسفانه عده‌ای دولت با ۷۰ درصد مشارکت را تحویل گرفتند و با ۴۸ درصد تحویل دادند اما ما باید مشارکت را در دور آینده به ۸۰ درصد برسانیم.

وی سرخوردگی مردم از عملکرد دولت را به‌معنای سرخوردگی از نظام ندانست و گفت: برخی به‌جای پاسخگویی، انشا می‌خوانند. ما بنا نداریم رفتارهای غلط شما را تکرار کنیم و انتخابات را به ابزار شکاف بین مردم تبدیل کنیم، انقلاب یاد داده است که همه داشته‌های ما برای مردم است و باید انتخابات موجب وحدت ما شود نه موجب حذف برخی از ظرفیت‌های کشور.