• امروز : سه شنبه - ۱۵ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 13 - جماد أول - 1444
  • برابر با : Tuesday - 6 December - 2022

اخبار ویژه

واحد ۴ بخار نیروگاه نکا پس از پایان تعمیرات غیر مترقبه وارد مدارتولید شد ادامه بازی علی کریمی در زمین دشمن/ جادوگری که دست از جادوی مردم ایران برنمی‌دارد آیا بن سلمان به سرنوشت سادات دچار می شود؟ «فردوس» گروهی آتش به اختیار در گیلان/ خادمانی که سلامت را برای مناطق محروم به ارمغان می‌آورند چرا اصلاح‌طلبان در پازل تجزیه‌طلبان بازی می‌کنند؟!/ تلاش برای کلید زدن مجدد آشوب‌ها با چاشنی معیشت و اقتصاد جام جهانی، نمایشگاه نفرت ملت‌ها از رژیم صهیونیستی/ آزادی فلسطین، شعار محوری در قطر استفاده از فرصت و ظرفیت‌های عظیم دریا به فرهنگ عمومی در کشور تبدیل شود دستور “بانیان آشوب” برای به خیابان کشاندن کودکان!/ رفراندوم تشییع حاج‌قاسم و مشکل جریان چپ بی‌خیال شهادت، شاسی بلند ما را کِی می‌دهید؟ هتریک دروغ‌پراکنی علی کریمی در ۴۸ ساعت/ جا زدن تصویر تصادف به جای یک معترض واکنش فدراسیون فوتبال به شیطنت آمریکایی‌ها/ قدردانی از عنایت رهبر انقلاب به تیم ملی کوکتل‌اندازهای دهه ۶۰ چه کسانی بودند؟ مخالفت پرستاران با تصمیم عجولانه وزارت بهداشت/ کارانه‌ای که علی‌الحساب نیست وعده ‌آبفای مازندران برای ساخت مخزن آب شُرب روستاهای منطقه سُرخ‌آباد برپایی نمایشگاه اقتصاد مقاومتی هفته بسیج در آمل شروع پیشرفت کشور در حوزه های مختلف از آموزش و پرورش است

1

رسوایی مطبوعاتی و اطلاعاتی اسرائیل با انتشار گزارشی درباره «سید حسن نصرالله»

  • کد خبر : 33485
  • ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۲
رسوایی مطبوعاتی و اطلاعاتی اسرائیل با انتشار گزارشی درباره «سید حسن نصرالله»
سازمان اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی درحالی از چند روز قبل برای انتشار گزارشی درباره سید حسن نصرالله جنجال به پا کرده بود که محتوای آن درواقع توهین بزرگی به سطح مطبوعات و اطلاعات اسرائیل تلقی می‌شود.

به گزارش پیک نکا، اخیرا روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارانوت» گزارشی طولانی درباره «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب الله لبنان تحت عنوان «در سر نصرالله» منتشر کرد. این گزارش از نظر زمان، شکل، محتوا و نکات که توسط سازمان اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی تهیه شده، درواقع مجموعه‌ای از مغالطه هاست که با هدف و منظور خاصی مطرح شده است. محتوای این گزارش نشان می دهد که بیشتر برای اسرائیلی‌ها نوشته شده تا لبنانی ها.

گزارش مذکور صهیونیستی که با تصمیم فرماندهی ارتش، مقامات اطلاعاتی و سران سیاسی رژیم صهیونیستی منتشر شده نتیجه مصاحبه با تعدادی از کارکنان بخش اطلاعات نظامی اسرائیل (امان) و متخصصان پرونده دبیر کل حزب الله است. اما برخلاف جنجال‌های چشمگیر این گزارش در رسانه های اسرائیلی چند روز قبل از انتشار آن، اطلاعات مهم زیادی در آن به چشم نمی خورد و صهیونیست ها تلاش می کنند نشان دهند که گزارش مذکور نتیجه یک کار اطلاعاتی است. این گزارش شامل عبارات و توصیف‌های عجیبی درباره سیدحسن نصرالله است که پیش از این در رسانه های عبری زبان منتشر نشده بود، اما ارزش محتوایی چندانی هم ندارد.

دکتر «ق» یکی از کارشناسان ارشد استراتژیک تیم تحقیقاتی سازمان اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی در این گزارش آورده است، حسن نصرالله در رسانه‌های اسرائیلی زندگی می‌کند، او خبرنگاران را می شناسد، این روش شناخت نصرالله از جامعه و مردم اسرائیل است تا بتواند با آنها پیام رد و بدل کند. در دوره اخیر رسانه های اسرائیلی حتی بستری بیشتر از رسانه های لبنانی در اختیار او  قرار داده‌اند. اهمیتی که رسانه های اسرائیل به نصرالله می دهند او را مغرور می‌کند.

 رسوایی مطبوعاتی و اطلاعاتی اسرائیل با انتشار گزارشی درباره «سید حسن نصرالله»

این کارشناس صهیونیست، بخشی از تیم کارشناسان در تیپ تحقیقاتی امان است که همه آنها بر یک موضوع تمرکز دارند: تجزیه و تحلیل شخصیت و اقدامات دبیر کل حزب الله به منظور ارزیابی پاسخ های وی به سناریوهای مختلف. این کارشناسان اطلاعاتی را که به آنها منتقل می شود به روز کرده و پرونده دبیرکل حزب الله را در سازمان اطلاعات نظامی اسرائیل تکمیل می‌کنند.

در این گزارش آمده است، شخصیت نصرالله بسیار جالب و پیچیده است و نمی‌توان همه چیز را درباره او شناخت. حسن نصرالله از شایستگی سیاسی و استراتژیک منحصر به فردی طی سه دهه گذشته برخوردار بوده و چهره خود را به عنوان یک رهبر تثبیت کرده که بحثی درباره آن وجود ندارد. افکار و اقدامات دبیر کل حزب الله پنهانی بوده و کمتر مشورت می‌کند و مغرور است.

صهیونیست‌ها در گزارش خود اینگونه نتیجه گیری می‌کنند که شخصیت دبیر کل حزب الله لبنان متشکل از دو هویت مذهبی- اسلامی و سیاسی -پراگماتیک است و همچنین یک جمعیت غیر نظامی را اداره می کند.

یکی از کارشناسان تیم تحقیقاتی سازمان اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی می‌گوید، حسن نصرالله تعهد زیادی نسبت به خودش دارد و قصد ندارد وارثی برای خود تعیین کند و همه تصمیم گیری‌ها به عهده خود اوست.

تیم تحقیقاتی سازمان امان که پرونده سید حسن نصرالله را مورد بررسی قرار می‌دهند شامل سه بخش است: یک شاخه سیاسی که درباره فعالیت های سیاسی دبیر کل حزب الله تحقیق می کند؛ یک شاخه استراتژیک که اقدامات نصرالله در زمینه سیاسی- نظامی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و یک شاخه اقتصادی.

 رسوایی مطبوعاتی و اطلاعاتی اسرائیل با انتشار گزارشی درباره «سید حسن نصرالله»

هر یک از این بخش ها از چندین گروه با حضور نظامیان زن و مرد تشکیل شده که برخی از آنها کارشناسان متخصص در زمینه خاورمیانه، علوم سیاسی و رسانه هستند و برخی  از این افراد از فارغ‌التحصیلان دوره های داخلی در بخش تحقیقات اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی محسوب می‌شوند. همه این افراد از کارشناسان با تجربه اسرائیلی  به شمار می روند که برخی از آن ها مشغول فعالیت در ارتش اسرائیل هستند و مستقیماً با گروه تحقیقاتی در امان ارتباط دارند.

جالب توجه است که همه این تلاش های رژیم صهیونیستی تنها برای جاسوسی درباره یک نفر است  و در اتفاقی بی سابقه ارتش اسرائیل به روزنامه یدیعوت آحارانوت اجازه داد تا با شماری از کارشناسان درباره عرصه لبنان مصاحبه کرده و دیدگاه های جدید درباره دبیرکل حزب‌الله را مورد بررسی قرار دهد.

در گزارش بخش اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی آمده است، هیچ تصمیمی در لبنان بدون تایید دبیرکل حزب الله گرفته نمی شود.

یک کارشناس مسائل استراتژیک در امور لبنان در این گزارش مدعی شد، حسن نصرالله از خانه بیرون نمی رود، نزدیک پنجره ها نمی شود و عملاً روز روشن را نمی بیند؛ چرا که می داند اسرائیل او را شناسایی می‌کند. در صحبت های او مشخص است که چه رفتار سنگینی دارد. او از زندگی ورزشی محروم است و نور آفتاب به او نمی‌خورد. به طور کلی دبیر کل حزب الله زندگی معمولی ندارد، اما با این شرایط چگونه موفق شده سازمان پیچیده ای مانند حزب الله را اداره کند. گروهی که امور نظامی سید حسن نصرالله در قبال رژیم صهیونیستی را پیگیری می‌کند در این زمینه گزارش داد، دستورالعمل های نصرالله برای سازمان وی کاملا روشن است: پاسخ به هرگونه اقدام علیه یک فرد لبنانی و یا تجاوز به حاکمیت این کشور. اعضای حزب‌الله به خوبی می‌دانند که نصرالله چه پاسخی میخواهد.

 رسوایی مطبوعاتی و اطلاعاتی اسرائیل با انتشار گزارشی درباره «سید حسن نصرالله»

بر اساس این گزارش دبیرکل حزب الله، تلفن همراه ندارد و پیام‌های خود را ازطریق معدود افرادی که با آنها ارتباط دارد منتقل می کند. از جمله این افراد «شیخ نعیم قاسم» معاون او و «هاشم صفی‌الدین» رئیس کمیته اجرایی حزب الله است. تیم تحقیقاتی امان در تلاش است بفهمد سید نصرالله چگونه پیام ها را از طریق این افراد رد و بدل می کند. نصرالله یک قهرمان در زمینه یادگیری است. با وجود سن زیاد و فشاری که روی دبیر کل حزب الله وجود دارد، او اغلب دیر به خواب می رود و وقت خود را صرف یادگیری می کند.

در گزارش سازمان اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی آمده است با وجود این که اسرائیلی ها هر گونه تهدید از جانب دبیرکل حزب الله را به دقت زیر نظر دارند اما در حال حاضر موضوع اصلی برای نصرالله اتفاقات داخلی و پیچیده لبنان است. نصرالله در زندگی روزمره خود بیشتر از تحولات منطقه‌ای، تحولات لبنان را مورد بررسی قرار می‌دهد. او همچنین در آخرین سخنرانی خود به مسائل داخلی لبنان پرداخت. البته بخشی از سخنان او درباره هشدار به اسرائیل در خصوص جنگ احتمالی آینده نیز در رسانه‌های اسرائیل بسیار خبرساز شد.

 رسوایی مطبوعاتی و اطلاعاتی اسرائیل با انتشار گزارشی درباره «سید حسن نصرالله»

در پاسخ به این گزارش سازمان اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی، «ابراهیم امین» سردبیر روزنامه الاخبار با انتشار مقاله ای نوشت، من از دهه ۹۰ تا کنون رسانه های اسرائیلی را دنبال می کنم و ما روزنامه های دشمن صهیونیستی را از طریق مجلات خاصی در قبرس به دست می آوریم. قبل از ورود مترجمان به بیروت که در زندان‌های رژیم صهیونیستی بودند دنیای اینترنت در لبنان رونق گرفت و رسانه های لبنانی توانستند به همه نشریه های دوره‌ای اسرائیل دست پیدا کنند.

در ادامه مقاله آمده است گزارشی که اخیرا اسرائیلی‌ها درباره سیدحسن نصرالله منتشر کرده‌اند بیانگر وخامت اوضاع صهیونیست‌ها در بسیاری از سطوح از جمله مطبوعات است. چگونه گروه تحریریه روزنامه یدیعوت آحارانوت این توهین حرفه‌ای به خود را پذیرفته و موافقت کرد مقاله‌ای را تهیه کند که یک دانشجو در دانشکده ارتباطات رسانه‌ای می توانست مقاله کوتاه تر و بهتر از آن را در باره برجسته‌ترین دشمن اسرائیل یعنی آقای سید حسن نصرالله بنویسد.

صهیونیست‌ها از چند روز قبل تبلیغات و جنجال‌های زیادی مبنی بر این که یک رویداد مطبوعاتی در راه است به پا کرده بودند، مبنی بر اینکه بخش اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل قرار است یک گزارش افشاگرانه درباره دبیرکل حزب الله منتشر کند. اما این گزارشی که منتشر شد فاقد هر گونه اطلاعات مستند و با ارزش بود.

باید در وهله اول اشاره کنیم که این گزارش نتیجه مصاحبه‌های کارکنان بزرگترین سرویس اطلاعاتی اسرائیل است که بودجه زیادی به خود اختصاص می‌دهد. فعالیت های این سازمان مربوط به جمع آوری و تحلیل اطلاعات نظامی از طریق منابع مختلف است و ماموریت آن تشخیص به موقع هشدارها درباره جنگ و فعالیت های نظامی است. بنابراین گزارشهایی که از جانب این سازمان منتشر می‌شود تاثیر زیادی بر محافل تصمیم گیری تل‌آویو دارد. در واقع امان، سرویس اطلاعات و مطالعات داخلی رژیم صهیونیستی نیز محسوب می‌شود و نقش برجسته ای در سیاستهای اسرائیل در قبال دشمنان خود دارد. متخصصان زیادی از رشته های کامپیوتر، ریاضیات، اقتصاد و سیاست در این سازمان مشغول به فعالیت هستند.

بنابراین  برای اسرائیلی ها بهتر بود که چنین گزارشی در وب سایت شخصی سردبیر روزنامه یدیعوت آحارانوت منتشر شود. خوانندگان مقابل چنین گزارشی سردرگم می شوند که آیا واقعا در برابر تحلیل گران و افسران حرفه‌ای قرار دارند یا اینکه گزارش مذکور توسط گروهی از آماتورها تهیه شده است.   در این گزارش آمده است که تیم تحقیقاتی امان برای تکمیل گزارش خود با کارشناسان استراتژیک درباره امور لبنان و حزب الله صحبت کرده است. اما واقعا اسرائیلی‌ها گمان می کنند که مثلاً سرویس های امنیتی و سیاسی و نظامی وابسته به مقاومت با این اقدام صهیونیست‌ها تحریک شده و با تزریق اطلاعات ساده‌لوحانه و مضحک به رسانه ها به زندگی حرفه‌ای خود آسیب می زنند؟

 رسوایی مطبوعاتی و اطلاعاتی اسرائیل با انتشار گزارشی درباره «سید حسن نصرالله»

باید بگوییم که اسرائیلی ها تصور می کنند حزب الله آماده است مانند آنها در زمینه نظارت بر امور مقامات استراتژیک دشمن با متخصصان مصاحبه کند و پس از آن تجزیه و تحلیل و داده های آن ها را در اختیار رسانه‌های لبنان قرار دهد. این امر هرگز اتفاق نخواهد افتاد.

زمانی که اندکی  به زمان قبل تر از انتشار گزارش امان درباره سیدحسن نصرالله و به گفتگویی که در شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم اسرائیل در این زمینه وجود داشت برگردیم، می‌توانیم فاقد ارزش بودن گزارش مذکور را درک کنیم. در این گفتگو مجری از «یعقوب أخیمئیر» روزنامه نگار باسابقه و مجری سابق برنامه های شبکه کان رژیم صهیونیستی درباره هدف انتشار این گزارش پرسید که او پاسخ داد: لاف زدن … لاف زدن…

در این برنامه «آوی بنیاهو» سخنگوی پیشین ارتش اسرائیل تلاش کرد تا جلوی سخنان یعقوب أخیمئیر را بگیرد، اما او ادامه داد هر هفته نمایشی برگزار می شود و  می گوییم موفق شدیم و پرونده نصرالله را باز کردیم. واقعا کافیست!

سخنگوی پیشین ارتش رژیم صهیونیستی در این برنامه تلاش ‌کرد تا اوضاع را اصلاح کند و گفت : همه این‌ها کار اطلاعاتی محسوب می‌شود. اما اخیمئیر مجددا گفت واقعاً از این لفاظی ها متنفرم، ما هفته آینده نیز می‌گوییم پیروز شدیم بار دیگر پیروز شدیم و این داستان ادامه دارد…

اما در اینجا مسئله اصلی تبانی نامناسب میان مطبوعات و کارکنان دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی اسرائیل برای مقابله با برخی کمبودها یا حتی عقده های روانی این رژیم است که ناتوانی دشمن صهیونیستی را به اثبات می رساند. در واقع نگرانی صهیونیست ها تنها مربوط به افزایش توانایی های نظامی مقاومت نیست، بلکه آنها تلاش می‌کنند تا در مقابل جامعه اسرائیلی وانمود کنند که اطلاعات زیادی درباره سیدحسن نصرالله دارند.

اسرائیلی‌ها  می خواهند بگویند دانش و اطلاعات نظامی آنها بسیار بالاست، تا حدی که هیچ چیز نمی تواند از چشم آنها دور بماند. در واقع مهمترین مرکز اطلاعات نظامی اسرائیل در مصاحبه با ۱۵ افسر متخصص و کارشناسی که شبانه روز برای جمع آوری و تحلیل اطلاعات درباره سیدحسن نصرالله کار میکنند گزارشی را آماده کرده که محتوای آن حتی کم ارزش تر از چیزی است که پیش از این در رسانه ها وجود داشت و هیچ چیز جدید ارائه نداد. این در حالی است که بسیاری از اطلاعات این گزارش و گزارش‌های پیشین اسرائیلی‌ها درباره دبیرکل حزب الله منتشر شده بود حتی سطح کوچکی از زندگی وی را نیز فاش نمی کند.

 

 

 

 

 

 

 

مخاطبان گرامی، محتوا و ادعاهای مطرح‌شده در این مطلب، صرفاً جهت گردآوری، بررسی و انتشار اخبار، مطالب، رویکردها و دیدگاه‌های سایر رسانه‌ها منتشر شده و ادعاها و القائات احتمالی این مطالب هرگز مورد تأیید پایگاه خبری پیک نکا نیست، لذا ممکن است بخشی از اطلاعات موجود در این مطلب درست نباشد. لطفا در صورت مشاهده هر گونه ایراد مشکل را گزارش کنید.

لینک کوتاه : https://peykneka.ir/?p=33485

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.