• امروز : شنبه - ۸ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : 16 - ربيع أول - 1445
  • برابر با : Saturday - 30 September - 2023

اخبار ویژه

گزارش تصویری | نشست خبری فرماندار نکا به مناسبت فجر چهل‌وچهارم انقلاب اسلامی افتتاح و کلنگ‌زنی پروژه‌های چهل‌وچهارمین فجر انقلاب به ارزش بیش از ۴۰۰۰ میلیارد در نکا وقوع زمین لرزه در نکا/ زمین‌لرزه ۴.۲ ریشتری در مرکز مازندران گاز نکا وصل است /تکذیب هرگونه قطع گاز در مازندران متلاشی شدن باند سارقان موتورسیکلت در نکا گزارش تصویری | راهپیمایی محکومیت اقدام شنیع نشریه فرانسوی در نکا تنزل سفارت فرانسه تا حد کاردار از سوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گزارش تصویری | رویداد بزرگ جمانه در آستانه ولادت حضرت زهرا(س) در نکا برگزاری رویداد جُمانه در آستانه ولادت حضرت زهرا(س) مخصوص بانوان به میزبانی نکا کشت قراردادی گندم درمزارع نکا دستگیری سارق اموال بیمارستانی در نکا سهل‌انگاری موجب آتش سوزی در جنگل‌های نکا شد گزارش تصویری | سومین سالگرد سیدالشهدای مقاومت در مسجد جامع نکا واحد ۴ بخار نیروگاه نکا پس از پایان تعمیرات غیر مترقبه وارد مدارتولید شد ادامه بازی علی کریمی در زمین دشمن/ جادوگری که دست از جادوی مردم ایران برنمی‌دارد آیا بن سلمان به سرنوشت سادات دچار می شود؟

1

خسارت خود شمایید آقای سفیر به اجبار بازنشسته!/ تکذیب بازداشت یکی از فرماندهان ارتش / بازگشت به برجام و عبور از گزینه تغییر رژیم نقشه راه دموکرات‌های امریکا

  • کد خبر : 4268
  • ۰۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲:۵۵
خسارت خود شمایید آقای سفیر به اجبار بازنشسته!/ تکذیب بازداشت یکی از فرماندهان ارتش / بازگشت به برجام و عبور از گزینه تغییر رژیم نقشه راه دموکرات‌های امریکا
سفیر سابق (به اجبار بازنشسته کشورمان) در آلمان مدعی شد نفوذ منطقه‌ای برای ایران پرهزینه است.

به گزارش پیک نکا، روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند

 

کیهان

خسارت خود شمایید آقای سفیر به اجبار بازنشسته!

سفیر سابق (به اجبار بازنشسته کشورمان) در آلمان مدعی شد نفوذ منطقه‌ای برای ایران پرهزینه است.

علی ماجدی ضمن یادداشتی درباره قرارداد ۲۵ ساله با چین، به نظریه برژینسکی استناد کرد و نوشت: درباره کشور ما با توجه به دشمنی علنی با آمریکا که گویا تداوم داشته و چشم‌اندازی برای تغییر آن فعلا متصور نیست و با عنایت به قدرت منطقه‌ای ایران در خاورمیانه و ارتقای آن یا دست‌کم حفظ این قدرت، چگونه می‌توان براساس نظریه برژینسکی مولفه‌های قدرت را حفظ، متعادل و ارتقا داد.

قدرت نظامی و دفاعی کشور با تلاش‌های مستمر سپاه و ارتش در سطح منطقه و کمبودهای احتمالی آن از طریق روسیه قابل تامین است و نفوذ سیاسی ایران در برخی از کشورهای منطقه تردید ناپذیر است؛ اگرچه باید پذیرفت و اذعان کرد که این نفوذ پرهزینه بوده است اما ضعف کشورمان در شرایط فعلی با توجه به تحریم‌های یک‌جانبه و غیرقانونی آمریکا، قدرت اقتصادی کشور را به صورت چشمگیری کاهش داده است که از یک طرف فشار سنگینی بر مردم عزیزمان تحمیل کرده و از سوی دیگر این مولفه قدرت در صحنه منطقه‌ای و جهانی رو به تحلیل رفتن است.

وی می‌افزاید: نیازی به تاکید نیست که برجام و دستاوردهای آن می‌توانست کمک شایان‌توجهی به قدرت اقتصادی کشور کند و در اولین سال تصویب آن بارقه‌های امید برای دولت و ملت ایران به وجود آورد و دستاورد اولیه خود را برجا گذاشت؛ اما با خروج آمریکا و بی‌توجهی اتحادیه اروپا و کم‌وبیش کم‌توجهی چین و روسیه، وضعیت و شرایط اقتصادی کشور رو به بحران رفت؛ رشد منفی تولید ناخالص داخلی، تنزل شدید ارزش پول ملی، افزایش نرخ تورم و بیکاری که عامل‌های اساسی اقتصادی هر کشور هستند، در وضعیت بدی قرار دارند.

ماجدی در پایان می‌نویسد: نباید تردید کرد که چین به عنوان دومین قدرت اقتصادی جهان، یکی از گزینه‌های اصلی روابط اقتصادی کشور است. با این حال نباید کشورمان را از اقتصاد رقابتی موجود در جهان محروم کنیم.

در عمل باید این احتمال را داد- حتی اگر احتمال ضعیفی باشد- که نتیجه این امر ممکن است به جای قدرتمندسازی اقتصادی کشور، به بازدارندگی نفوذ سیاسی ما در منطقه بینجامد.

درباره این تحلیل شایان ذکر است؛ اولا این دیپلمات سابق (و مسئله دار) به جای این که به دشمنی دامنه‌دار آمریکا با ایران بپردازد، از تعبیر «دشمنی علنی با آمریکا» استفاده می‌کند. چرا؟ یعنی ما بودیم که در آمریکا یک دیکتاتور را سر کار آوردیم و ۱۲ سال بعد با انجام کودتا، نهضت مردم را سرکوب کردیم و سپس سرویس امنیتی جنایتکاری را راه‌اندازی کردیم که به سرکوب مردم و آزادی‌خواهان می‌پرداخت؟! آیا ما بودیم که به آمریکا، جنگ و ترور و تحریم را در طول ۴ دهه گذشته تحمیل کردیم؟!

ثانیا ادعای پرهزینه بودن نفوذ ایران نه همان شگرد عملیات روانی آمریکا و صهیونیست‌ها و انگلیسی‌هاست که از سوی آقای ماجدی طوطی‌وار تکرار می‌شود. وگرنه هیچ کشوری در دنیا نیست که در پی نفوذ سیاسی در منطقه خود نباشد و برای آن هزینه نکند. اما درباره ما واقعیت این است که اگر در عراق و سوریه با تروریسم و حامیان آن‌ها -که تهدید را برای دومین بار  تا پشت مرزهای ما آورده بودند- نمی‌جنگیدیم، باید مجددا در سرزمین خود به دفاع می‌پرداختیم و حداقل خسارت یک هزارمیلیارد دلاری جنگ تحمیلی برای کشورمان تکرار می‌شد، آیا یک مدعی کار بلدی دیپلماسی، این هزینه – فایده  کاملا روشن را نمی‌فهمد که با زبان عملیات روانی دشمن حرف می‌زند؟!

ثالثاً  غالب مالی امروز اقتصادی، رهاورد حضور موثر منطقه‌ای ایران نیست که به درستی انجام شده و امنیت و اقتدار کشور را تامین کرده، بلکه حاصل نگاه وارونه به دو مقوله «مدیریت مستقل اقتصادی» و «اعتماد به غرب» در سال‌های اخیر است. چنان‌که در زمان سفارت آقای ماجدی، میزان روابط اقتصادی ما با آلمان به حداقل رسید اما در مقابل، دبیر سوم سفارت ما در اتریش، در آلمان به شکل غیرقانونی بازداشت شد و دو سال است که در بازداشت و فشار امنیتی آلمان و بلژیک به سر می‌برد. در حقیقت برخلاف برخی تصورات و القائات، برجام، موجب وابستگی، شرطی شدن و تضعیف اقتصادی ملی ما شد.

اما مشخصا درباره آقای ماجدی باید یادآور شد که وی به خاطر قانون منع به کارگیری بازنشستگان، اجبارا بازنشسته شد. اما عجیب اینکه پس از بازنشسته شدن، به جای دفاع از دیپلمات مظلوم ایرانی، اتهامات جعلی محافل اروپایی علیه آقای اسدالله اسدی دیپلمات کشورمان در اتریش را تکرار کرد!! و حال آنکه گروهک‌های تروریستی، فعالان تحت حمایت دولت‌های اروپایی، آزادانه فعالیت می‌کنند. تکرار اتهامات محافل اروپایی علیه آقای اسدالله اسدی، این گمانه را که ماجدی یا برخی همراهان وی، اقدام به خیانت و وطن‌فروشی کرده‌اند، تقویت می‌کند.

او چندی پیش هم از FATF دفاع کرده بود و حال آن که مقر FATF در پاریس قرار دارد؛ همان شهری که دهه‌هاست میزبان گروهک تروریستی منافقین است. به نظر می‌رسد با توجه به تکرار اتهامات و تبلیغات ضد ایرانی محافل غربی از سوی این دیپلمات سابق، جا دارد مراجع امنیتی و قضایی، دوره عملکرد وی به هنگام حضور در وزارت خارجه و نفت و خسارت‌هایی را که به کشور وارد کرده، بررسی کنند.

تسریع در بازپرداخت بدهی ۵ میلیارد دلاری عراق به ایران

فعالان اقتصادی، تسریع در آزادسازی طلب ۵ میلیارد دلاری ایران از عراق را از جمله دستاوردهای سفر مصطفی کاظمی نخست‌وزیر این کشور به تهران می‌دانند.

فرارو با اشاره به طلب ۵ میلیارد دلاری ایران از عراق بابت صادرات گاز و برق به این کشور، از قول یحیی آل‌ اسحاق (رئیس اتاق مشترک بازرگانی دو کشور) نوشت: ایران و عراق در صدد امضای تفاهم‌نامه اقتصادی برای افزایش تبادلات تجاری تا سطح ۲۰ میلیارد دلار به صورت سالانه هستند. سفر اخیر نخست‌وزیر عراق به تهران نیز در این راستا بود و تلاش خواهد شد تا طی ۴ سال آینده سطح تبادلات بین دو کشور به ۲۰ میلیارد دلار در سال برسد.

وی افزود: همچنین تفاهمات لازم در حوزه ارزی نیز صورت گرفته تا ایران از طریق طلب‌هایی که در نزد عراق دارد، پول واردات مواد اولیه و کالاهای اساسی را پرداخت کند و در همین رابطه امضای توافق‌نامه ارزی بین دو کشور نیز محقق خواهد شد، از سوی دیگر عراق در حال حاضر به عنوان دومین شریک تجاری ایران بعد از چین محسوب می‌شود، به طوری که سال گذشته ایران ۱۲ میلیارد دلار به این کشور صادرات داشته است.

آل‌اسحاق گفت: ۹ میلیارد دلار از این مبلغ مربوط به صادرات محصولات غیر نفتی بوده که شامل کالاهای مصرفی، صنعتی، ساختمانی، بهداشتی و… است و ۳ میلیارد دلار آن مرتبط با صادرات گاز و برق به این کشور است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق بیان داشت: در زمینه نقل و انتقال ارزی با عراق، بخش خصوصی آن ۹ میلیارد دلاری که صادر کرده بود را برگردانده و در این زمینه مشکلی وجود ندارد، در مورد طلب صادرات برق و گاز به عراق، سفر نخست‌وزیر این کشور، گشایش‌های خوبی در این زمینه انجام داده و به نظر می‌رسد با برنامه‌ریزی‌هایی که صورت گرفته، این منابع به طرقی در دسترس کشورمان خواهد بود و می‌توان از آن‌ها بهره برد.

سید حمید حسینی دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق هم در همین زمینه اظهار داشت: سفر نخست‌وزیر عراق بسیار مفید فایده بود. در جریان این دیدارها دولتمردان عراقی اعلام کردند به تمام توافقاتی که بین دو کشور منعقد شده، پایبند هستند.

وی با اشاره به اینکه بحث مهم دیگر پرداخت طلب ۵ میلیارد دلاری ایران از عراق است، گفت: این پول در چند حساب ایرانی بانک TVI عراق قرار دارد که رئیس این بانک در گذشته اعلام کرده بود که یک شرکت تأسیس می‌کند و ایران می‌تواند لیست کالاها و مواد اولیه‌ای که لازم دارد را در اختیار این شرکت قرار دهد و این شرکت آن‌ها را با پولی که ایران نزد عراق دارد، خریداری می‌کند و آن‌ها را در اختیار کشورمان قرار می‌دهد، اما بعد از عوض شدن دولت در این کشور و بی‌ثباتی بعد از آن این مسئله در عمل به محاق رفت.

حسینی افزود: در سفر اخیر هیئت عراقی، رئیس بانک TVI اعلام کرد این شرکت تأسیس شده و ایران می‌تواند واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید را از طریق این شرکت انجام دهد، تا آن ۵ میلیارد دلاری که در نزد عراقی‌ها نیز وجود دارد، تسویه شود، این در حالی است که سفر انجام شده نگاه دولت جدید عراق به ایران را عوض کرد، چون همگی آن‌ها افراد جدیدی بودند.

علت دفاع از اشغالگری آمریکا خامی نبود، نفوذ و خیانت بود

عضو افراطیون دفتر تحکیم در دوره اصلاحات اذعان کرد مشی این طیف در آن دوره به رادیکالیسم و تندروی در حد حمایت از اشغال عراق توسط آمریکا رسیده بود.

عبدالله مومنی درباره حمایت طیف علامه دفتر تحکیم از اشغال عراق در بیانیه‌ای موسوم به «بهار بغداد»!، به روزنامه سازندگی گفت: موضوع بیانیه تحلیل حمله آمریکا به عراق در نوروز سال ۱۳۸۲ و سقوط صدام حسین در عرض چند هفته بود. اگرچه تیتر اصلی بیانیه «بگذارید تا این وطن دوباره وطن شود» بود اما در آن زمان به بیانیه «بهار بغداد» موسوم شد و تاکنون نیز تحت همین عنوان نقد می‌شود. تحلیل مفاد ارائه‌شده  در این بیانیه همیشه در این سال‌ها دم‌دست‌ترین مورد برای منتقدان کارنامه دفتر تحکیم وحدت در دهه ۸۰ بوده است. مدعای اصلی منتقدان این است که در این بیانیه دفتر تحکیم وحدت ضمن استقبال و تایید حمله آمریکا به عراق، غیرمستقیم وضعیت مشابهی را برای ایران آرزو کرده و آن را توجیه اخلاقی کرده است.

وی افزود: برای اینکه مخاطب شبهه غلتیدن به چاله توجیه‌گری را احساس نکند، به صراحت می‌گویم که کلیت بیانیه بهار بغداد، بخشی از مفاد آن و تحلیل کلی برخاسته از این بیانیه در مجموع اقدامی اشتباه و خارج از مسیر کلی جنبش دانشجویی بوده و اگر امروز به نوروز ۸۲ بازگردم، نه‌تنها با صدور چنین بیانیه‌ای همدل و همراه نخواهم بود، بلکه در برابر آن خواهم ایستاد. اما معتقدم بهار بغداد تاثیر جدی در کنش دفتر تحکیم وحدت در دهه ۸۰ نداشته است و بیش از حد ممکن به آن پرداخته شده؛ آن هم توسط مخالفان. بعضا این بیانیه را چماقی برای کوبیدن بر سر فعالان هزینه‌پرداز جنبش دانشجویی کرده‌اند.

وی ضمن توجیه بخش‌هایی از بیانیه مذکور می‌گوید: بیانیه هشدار درباره بی‌دفاع شدن یک حکومت در برابر دشمن خارجی بود و این که مردم، از حکومت حمایت نکنند.

مومنی در عین حال اذعان کرد: موضوع اصلی که بیانیه بهار بغداد را دچار مشکل می‌کند و انتقادها بدان را وارد می‌سازد، تحلیلی است که دانشجویان درباره مقوله جنگ و مفید بودن آن ارائه می‌کنند. دانشجویان با مقایسه دهه‌ها ظلم و جنایت صدام، حمله آمریکا برای براندازی او را بسیار کم‌هزینه‌تر از آن چند دهه توصیف می‌کنند. در حالی که این سخن از روی خام‌اندیشی و کم‌تجربگی ما بود. همچنین تجویز جنگ در تعارض با مشی صلح‌طلبی فعالیت‌های دانشجویی و مقابله با انواع و اشکال خشونت‌طلبی بود. نمی‌توان برای رهایی از امری مذموم، امری منفی‌تر و غیرقابل دفاع‌تر از آن یعنی خشونت را تجویز و تئوریزه کرد. از سال ۱۳۸۲ تاکنون هزاران نفر از مردم عراق در نتیجه آتشی که به‌دنبال حمله آمریکا به این کشور افروخته شد، از میان رفته‌اند. در بیانیه بهار بغداد عباراتی هست که جنگ و مآلاً خشونت را به‌عنوان یک راه‌حل برای رسیدن به وضعیت بهتر تجویز کرده است که اساسا این نگرش را باید ناشی از عصبانیت و طاق آمدن صبر کم جوانی و عدم نگرش عمیق قلمداد کرد.

تلاش برای توجیه مواضع خائنانه عناصر نفوذی در دفتر تحکیم وحدت در حالی است که اولا دفتر تحکیم وحدت برآمده از انجمن‌های اسلامی دانشجویان بود و اصالت خط امامی داشت اما نفوذی‌ها سعی کردند این تشکل انقلابی را در حد ضدانقلاب و گروهک‌ها قرار دهند. ثانیا برخی از این عناصر نفوذی – وابسته به سلطنت‌طلب‌ها و گروهک‌هایی مانند نهضت آزادی- پس از فرار از کشور، ماهیت وطن‌فروشانه خود را به نمایش گذاشتند، به استخدام ضدایرانی‌ترین محافل آمریکایی و صهیونیستی درآمدند و بارها خواستار تحریم ملت ایران

شدند.

تداوم پرداخت خسارت‌های برجام از جیب ملت ایران امکان‌پذیر نیست

یک خبرگزاری دولتی با انتقاد از عهدشکنی و وقت‌کشی اروپا در اجرای برجام نوشت: اگر اروپا امروز به عهدشکنی پایان ندهد، چه زمان دیگری برای حل این مشکل مناسب خواهد بود؟ دولت به‌دلیل فشارهای روزافزون افکارعمومی، بیش از این نمی‌تواند یکجانبه خسارت دولت‌های مسئولیت‌نشناس و غیرمتعهد به قوانین بین‌المللی و ناقضین توافق‌نامه برجام را از جیب ملت ایران پرداخت نماید.

خبر آن‌لاین نوشت: وزیر امور خارجه پیش از این  در پنج نامه مستقل،  موارد «عدم پایبندی» آمریکا و سه کشور اروپایی را طبق بند ۳۶ برجام به کمیسیون مشترک ارجاع نموده است. در آخرین نامه ظریف به بورل، موضوع بی‌تحرکی و مسئولیت‌نشناسی سه کشور «فرانسه، آلمان و بریتانیا»، در قبال برجام به عنوان معضلی در راستای اجرای این توافق مطرح و برگزاری نشست کمیسیون حل اختلاف درخواست شده است

متاسفانه شاهدیم که تروئیکای اروپا ضمن عدم پایبندی به انجام تکالیف و مسئولیت‌های مصرح در توافق برجام با زیاده‌خواهی، پرونده‌ای برای ایران در شورای حکام مفتوح نمود تا  قطعنامه‌ای را جهت تشدید فشار حداکثری از ناحیه تروریسم اقتصادی آمریکا آن هم  بنا به گزارش‌های غیرمستند پخت‌وپز و صادر نمایند.

ایران بارها درخواست نموده مسیرهای مبادلات مالی برای تهیه ملزومات مبارزه با کرونا هرچه سریع‌تر باز شود. اما اینکه به بهانه پاندمی کرونا موضوع حل و فصل اختلافات به منظور تبری جستن از سیاست‌های خصمانه دونالد ترامپ به زمان دیگری موکول گردد، با هیچ منطقی سازگار نیست. چنین برداشت می‌گردد که مقام ارشد اتحادیه اروپا با چشم بستن بر واقعیات و ضرورت‌های حیاتی، استمرار جنایت ضدبشری آمریکا و همراهی تروئیکا با ترامپ را بدین شکل توجیه می‌نمایند. بنابراین چشم‌پوشی در قبال اقدامات ناصواب، غیرمسئولانه و شرارت‌آمیز آمریکا و دیگر شرکای وظیفه‌نشناس اروپایی برجام، آن هم پس از شش درخواست از سوی ایران موجه نمی‌باشد.

دولت دونالد ترامپ اینک به‌دلیل اتخاذ سیاست‌های نژادپرستانه و فاشیستی در داخل و خارج آمریکا در انتهای راه قرار گرفته است. اما از مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و به ویژه تروئیکا اروپایی انتظار می‌رود مسئولانه عمل نموده، به رفتارهای دوگانه و وعده‌های توخالی پایان دهند. تروریسم اقتصادی آمریکا و نیز رفتار شرکای مسئولیت‌نشناس برجام هرگز از سابقه تاریخی حذف نخواهد شد.

ایران

بازگشت به برجام و عبور از گزینه تغییر رژیم نقشه راه دموکرات‌های امریکا

خبر اول اینکه، پیش‌نویس برنامه پیشنهادی حزب دموکرات امریکا در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ منتشر شده که بخشی از آن شامل بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران است. به‌گزارش تابناک به نقل از بی‌بی‌سی، در این برنامه پیشنهادی همچنین با تأکید بر «پایان مسئولانه جنگ‌های همیشگی» از ضرورت کاهش مداخله نظامی در افغانستان و یافتن «راه حل سیاسی پایدار و فراگیر» گفته شده است. در بخش مربوط به ایران این سند ۸۰ صفحه‌ای، دموکرات‌ها می‌گویند از مسیر دولت ترامپ برای «جنگ با ایران» برمی‌گردند و به دیپلماسی هسته‌ای، کاهش تنش و گفت‌وگوی منطقه‌ای اولویت می‌دهند. همچنین «دموکرات‌ها معتقدند که ایالات متحده نباید تغییر رژیم را به دیگر کشورها تحمیل کند و در ارتباط با ایران هم تغییر رژیم را به‌عنوان یکی از اهداف سیاست امریکا رد می‌کنند.» آنها با ستایش توافق هسته‌ای گفته‌اند که برجام «بنا بود آغاز دیپلماسی ما با ایران باشد، نه پایان آن» و بر این مبنا خواهان مذاکرات جامع برای تمدید محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران شده‌اند. برنامه دموکرات‌ها همچنین به‌دنبال مذاکراتی برای حل به گفته آنها «اقدامات تهدیدآمیز» ایران است، اقداماتی نظیر «سرکوب داخلی»، «تجاوزهای خارجی» و برنامه موشکی.

رایزنی ترامپ و پوتین درباره برنامه هسته‌ای ایران

خبر دیگر اینکه، کاخ کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا با ولادیمیر پوتین همتای روس خود تلفنی گفت‌وگو کرد. در این بیانیه آمده است: طرفین در این گفت‌وگوی تلفنی درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو و بر ضرورت تلاش‌های جمعی برای حفظ ثبات منطقه و نظام منع اشاعه هسته‌ای تأکید کردند. بنا بر اعلام کرملین، توسعه روابط دوجانبه از دیگر موضوعات مورد بررسی در این دیدار بود. به‌گزارش خبرآنلاین، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در توئیتی به همین موضوع اشاره کرد و نوشت: «یک خبر بسیار دلگرم کننده، که هر روز اتفاق نمی‌افتد. سران روسیه و امریکا به تبادل دیدگاه‌ها درباره موضوعات مرتبط با ایران پرداختند. هر دو طرف بر ضرورت تلاش‌های جمعی برای حفظ ثبات در منطقه و همچنین رژیم جهانی عدم اشاعه هسته‌ای تأکید کردند.»

تکذیب بازداشت یکی از فرماندهان ارتش

دست آخر اینکه، در یکی دو روز گذشته شایعه‌ای مبنی بر بازداشت یکی از فرماندهان ارشد ارتش در فضای مجازی دست به دست می‌شد که البته تکذیب شد. مهدی کشت دار مدیر عامل خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه، در توئیتی ادعای بازداشت یکی از فرماندهان ارتش را تکذیب کرد. او نوشت: «دروغ بازداشت امیر سیاری را از کجا آوردید؟ فرمانده خوشنام ارتش نه احضار شده نه بازداشت، ادعای مطرح شده از اساس کذب است، دروغ نگویید.»

آرمان

تکذیب دستگیری یکی از فرماندهان ارتش

مرکز رسانه قوه قضاییه در مورد شایعه دستگیری یکی از فرماندهان ارتش نوشت: شایعه دستگیری یکی از فرماندهان ارتش از اساس کذب است و صحت ندارد. گفتنی است سجادعابدی، فعال رسانه‌ای در این باره نوشت: خبری مبنی بر بازداشت یا احضار امیر دریادار سیاری، توسط برخی اکانت‌های ناشناس در توئیتر و برخی کانال‌های تلگرامی نزدیک به منافقان منتشر شده بود که از اساس کذب محض است.

کشف ۱۰۰ قبضه سلاح کمری

معاون سیاسی، اجتماعی فرماندار سرپل‌ذهاب در خصوص کشف ۱۰۰ قبضه سلاح کمری گفت: ۱۰۰ قبضه سلاح کمری ۹ میلی‌متری از قاچاقچیان سلاح در روستای «چفته» از توابع بخش مرکزی این شهرستان هم‌مرز با اقلیم کردستان عراق توسط نیروهای هنگ مرزی کشف و ضبط شده است. گفتنی است حسن پیرکرمی در ادامه سخنان خود در این باره افزود: این تعداد سلاح در یک عملیات و با رصد و هوشیاری نیروهای مرزبانی سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی از یک باند قاچاق سلاح در راستای برخورد جدی با قاچاق سلاح و مهمات و انسداد معابر مرزی کشف شده است. وی در ادامه اظهار داشت: این در حالی است که در این رابطه سه فرد متهم دستگیر شده و پس از تکمیل پرونده تحویل مراجع قضایی شده‌اند.

نمی‌توانم به ایران بازگردم

ستاره بسکتبال کشورمان در خصوص بازگشتش به ایران گفت: به دلیل لغو پروازها فعلا نمی‌توانم از چین به ایران بازگردم. حامد حدادی در خصوص شرایطش در لیگ بسکتبال چین و تیم نانجینگ اظهار داشت: با توجه به اینکه خودم مصدوم شدم و چند بازیکن مصدوم دیگر داشته‌ایم، نتوانسته‌ایم به مرحله پلی‌آف صعود کنیم و کارمان به پایان رسیده است. این در حالی است که وی در مورد اینکه چه زمانی به ایران باز می‌گردد، گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا پروازها لغو شده و مشخص نیست که چه زمانی این مساله اتفاق بیفتد. در حال حاضر منتظرم تا شرایط فراهم شود.

فرصت دفاع مهران مدیری به رونالدو؟!

رامین رضاییان در برنامه دورهمی به بازی ایران و پرتغال در جام جهانی گریزی زده و به بیان خاطره‌ای در این باره پرداخته است. او گفت که در این بازی روی اعصاب رونالدو کار کرده، با لمس بدنش و یک‌سری حرف‌ها «روی مخ» رونالدو رفته و باعث به هم ریختن ستاره تیم ملی فوتبال پرتغال از نظر روانی شده است. وی در ادامه در این باره همچنین گفته که رونالدو بابت اذیت و آزارهای او در حین بازی به او فحاشی کرده است. از کجا معلوم رونالدو واقعا به رضاییان فحاشی کرده باشد؟ آیا صرفا به خاطر اینکه رضاییان گفته رونالدو به او فحاشی کرده باید این موضوع را پذیرفت؟ چرا تاکنون جایی نشنیده یا نخوانده‌ایم که رونالدو به بازیکنان دیگر فحاشی کرده باشد؟

سیگار کشیدن ولایتی در سازمان ملل

علی‌اکبر ولایتی سال ۶۷ در سازمان ملل سیگار کشیده است که ماجرای این سیگار کشیدن از زبان خودش به شرح زیر است: در مرداد سال ۶۷ به نیویورک رفته بودم تا برای نخستین‌ بار مذاکراتی را درباره قطعنامه ۵۹۸ که امام پذیرفته بودند با آقای‌خاویر پرزدکوئیار دبیرکل سازمان ملل انجام دهم. در آن شرایط بسیار سخت تلکسی که حاوی خبر بسیار بدی بود به دست بنده دادند مبنی بر اینکه منافقین به ایران حمله کرده‌اند. بنده پزشک هستم و کاملا اطلاع دارم که سیگار بسیار مضر و سرطان‌زا است اما در آن زمان تصورم بر این بود که حداقل با کشیدن سیگار تمرکزم بیشتر می‌شود.

ماسک طلا برای عروس‌خانم‌ها

یک طلافروشی در جنوب ترکیه در بحبوحه شیوع ویروس کرونا اقدام به ساخت ماسک طلا برای عروس ها کرده است. گفتنی است در این رابطه حاجی مصطفی در جواهرسازی خود در شهر قهرمان‌مرعش ترکیه با ۳۰ گرم طلا این ماسک‌ها را می‌سازد تا باعث آراستگی عروس‌ها شود. این در حالی است که این ماسک قیمتی معادل ۱۴ هزار لیر ترکیه دارد. در این راستا طبق بخشنامه صادر شده از سوی وزارت کشور ترکیه، ماسک زدن عروس‌ها در مراسم جشن ازدواج ضروری است. وی همچنین در این باره گفت با استقبال مشتریان امکان ساخت ماسک طلا با ۱۰۰ گرم طلا نیز وجود دارد. در ترکیه تاکنون بیش از ۲۲۲ هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و حدود ۶ هزار نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

تمجید ویژه AFC از آزمون

کنفدراسیون فوتبال آسیا از سردار آزمون مهاجم تیم ملی ایران و تیم زنیت روسیه به دلیل عملکرد درخشان خود در این تیم روسی و کسب عنوان آقای گلی با زنیت به شکل ویژه تمجید کرده است. گفتنی است سردار آزمون موفق شده است در دیدار زنیت مقابل روستوف گل دوم تیم زنیت را به ثمر برساند و با ۱۷ گل به عنوان آقای گلی لیگ فوتبال روسیه دست یابد. این در حالی است که سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا با انتشار پست و تصویری در توییتر، از سردار آزمون به شکل ویژه تمجید کرده است: «برنده کفش طلایی روسیه قهرمان پریمر لیگ روسیه، صعود به لیگ قهرمانان اروپا؛ عجب فصلی برای سردار آزمون مهاجم تیم زنیت».

سرمربی ماشین‌سازی بستر شد

غایب بزرگ بازی ماشین‌سازی تبریز با گل‌گهر سیرجان، هومن افاضلی بوده است که به دلیل بیماری نتوانسته بود، در ورزشگاه حضور یابد. گفتنی است به‌دلیل مشاهده علائم ویروس کرونا وی خود را در قرنطینه قرار داده بود که با حاد شدن وضعیتش، دیروز در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بین‌المللی تبریز بستری شده است. این در حالی است که وی از لحاظ تنفسی دچار مشکل شده و از ریه‌اش عکسبرداری صورت گرفته است تا به صورت کامل وضعیتش مشخص شود. در این راستا هومن افاضلی دو هفته پیش به جای رضا مهاجری، به‌عنوان سرمربی تیم ماشین‌سازی تبریز انتخاب شده بود و تنها در بازی این تیم برابر ذوب‌آهن در اصفهان روی نیمکت تیمش قرار گرفته بود.

دستگیری هکر نوجوان ۱۸ ساله

فرمانده انتظامی شهرستان خمینی‌شهر در خصوص دستگیری هکر نوجوان ۱۸ ساله گفت: نوجوان ۱۸ ساله‌ای که با طراحی صفحات فیشینگ اطلاعات حساب ۱۳ کاربر را به سرقت برده بود، در عملیات مأموران پلیس فتای خمینی شهر دستگیر شده است. غلامرضا براتی در ادامه سخنان خود در این باره اظهار داشت: فرد دستگیر شده با مشاهده اسناد و مدارک موجود در پرونده به برداشت غیرمجاز ۱۷ میلیون ریال از حساب شاکی طی ۲ مرحله اعتراف کرده است و مشخص شده که او اطلاعات حساب ۱۳ کارت‌ بانکی به همراه رمز دوم و سایر مشخصات اطلاعات حساب را جمع‌آوری کرده است.

انتقاد از بی‌حجابی و سگ ‌گردانی

امام جمعه آستارا (گیلان) گفت: مسئولان زمینه ازدواج آسان جوانان را با ارائه تسهیلات بانکی مناسب و کاهش قیمت‌ مسکن و کالاهای اساسی فراهم کنند. حجت‌الاسلام کاظم حافظ‌نیا در خطبه‌های آئین عبادی سیاسی نماز جمعه در مصلای آستارا اظهار کرد: از دلایل بالا رفتن سن ازدواج در کشور، گرانی‌های بی‌منطق است و نظارت بر بازار باید تشدید شود و دولت و مجلس برای رفع مشکلات معیشتی مردم بیشتر تلاش کنند. وی ادامه داد: متاسفانه ناهنجاری‌های اجتماعی نظیر بدحجابی و سگ‌گردانی در شهرستان آستارا مشاهده می‌شود و نیروی انتظامی و دادسرای عمومی و انقلاب باید با عوامل آن برخورد کنند.

لینک کوتاه : https://peykneka.ir/?p=4268

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.