• امروز : پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 4 - ربيع أول - 1444
  • برابر با : Thursday - 29 September - 2022

اخبار ویژه

گزارش تصویری | امت رسول‌الله در نکا به میدان آمدند گزارش تصویری | مردم شهرستان نکا یکصدا علیه اغتشاشگران یک مرگ مشکوک مخالفان نظام را به میدان آورد/ تنها راه پیروزی امت اسلام مقاومت در برابر دشمن است گزارش تصویری | ققنوس سرد آسایش از این جهنم خیس سر بر می‌آورد بهره برداری از پروژه آبرسانی سنگر – کفرات نکا با بهره مندی ۱۰۲ خانوار روستایی تخصیص ۱۵۰ تن نهاده دامی به دامداران منطقه هزارجریب نکا گزارش تصویری | سوگواره احلی من العسل به یاد قاسم‌بن‌الحسن در شهرستان نکا گزارش تصویری | وداع با شهدای مدافع حرم در اجتماع بزرگ عاشورائیان نکا تأکید بر اهمیت نظافت مساجد و نمازخانه‌ها/ باید عاشق نماز تربیت کنیم رئیسی: نباید به‌ دلیل برخی حواشی از زیر بار مسؤولیت تصمیمات بزرگ شانه خالی کنیم ایران در کانون توجه «انجمن امنیتی اسپن» سید حسن نصرالله: محاصره اقتصادی جنگ است، مقابله با آن جهاد/ آمریکا و اسرائیل شیطان زمانه هستند حکم مجازات هتک حیثیت در فضای مجازی پروژه سیاه انگلیس برای آوارگان افغان آبخیزداری پادزهری برای سیلاب ها؛ خسارت ۴هزار میلیاردی هر سیل به کشاورزی! برای ترویج نماز در جامعه، نماز سپاه دشمن در کربلا را تبلیغ نکنیم/ وظیفه خطیر مدیران در ترویج نماز

1

توطئه اختلاف افکنی اسرائیل با محوریت ترکیه/ تخیلات شاعرانه اردوغان بدون پشتوانه علمی و تاریخی

  • کد خبر : 28197
  • ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۷
توطئه اختلاف افکنی اسرائیل با محوریت ترکیه/ تخیلات شاعرانه اردوغان بدون پشتوانه علمی و تاریخی
کارشناسان حوزه سیاسی و بین الملل در گفتگوهای جداگانه در رابطه با سخنان جاه‌طلبانه اردوغان به موضوعات مهمی نظیر "تخیلات شاعرانه اردوغان بدون پشتوانه علمی و تاریخی"، "خلا موضع قدرت در دستگاه دیپلماسی" و "نامگذاری آذربایجان بعد از سال 1918" اشاره کردند.

به گزارش پیک نکا،یکی از مهمترین رویدادها در طی چند روز گذشته مربوط به حاشیه های مربوط به شعر حاشیه سازی بود که رئیس جمهور ترکیه آن را در یک مراسم خوانده بود.

روز جمعه، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه که در مراسم رژه ارتش جمهوری آذربایجان در باکو شرکت کرده بود، در سخنرانی خود به یک بیت از شعری که به زبان آذری سروده شده بود اشاره کرد، با این مضمون که «ارس را جدا کردند و آن را با میله و سنگ پُر کردند / من از تو جدا نمی‌شدم، به زور جدایمان کردند»!

این شعر با واکنش های فراوانی در داخل ایران همراه شد، تا جایی که هنوز این واکنش ها ادامه دارد. اردوغان از ابیاتی از این شعر، تمامیت ارضی کشور را نشانه گرفته بود.همین موضوع واکنش مقامات سیاسی کشور را در پی داشت تا جایی که پای فرا خواندن سفرای دو کشور برای تذکر و اعتراض نیز به میان آمد.

کارشناسان حوزه سیاسی و بین الملل در گفتگوهای جداگانه به موضوعاتی مهمی در رابطه با سخنان جاه‌طلبانه اردوغان به موضوعات مهمی نظیر “تخیلات شاعرانه اردوغان بدون پشتوانه علمی و تاریخی”، “خلا موضع قدرت در دستگاه دیپلماسی” و “نامگذاری آذربایجان بعد از سال ۱۹۱۸” اشاره کردند.

به نظر شما سخنان مداخله جویانه رئیس جمهور ترکیه علیه ارضییت کشورمان از کجا نشأت می گیرد؟

تخیلات شاعرانه اردوغان بدون پشتوانه علمی و تاریخی

“قدرت اله نیا صادق”، تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی و بین المللی در گفتگو با خبرنگار ایلام بیدار در این خصوص گفت: در خصوص اظهارات اردوغان باید گفت این گونه اظهارات نسنجیده و مداخله جویانه و تفرقه افکنانه وی حاکی از عدم پختگی دیپلماتیکی و تخیلات شاعرانه که نشانه ی دم دمی مزاج بودن سیاستهای احساسی و بدون پشتوانه ی علمی و تاریخی آقای اردوغان است، چرا که وی در مواضع سیاسی خود در مورد رژیم غاصب و کودک کش اسرائیل که ای بسا پشت پرده اظهارات نابخردانه ی وی، سیاستهای مروزانه اسرائیلی باشد که همواره در حال توطئه چینی بر علیه کشور عزیز و مقتدر جمهوری اسلامی ایران بوده و می باشد.

وی اظهار کرد: اردوغان قبل از هر اظهار نظری باید اولا توان دفاعی و امنیتی کشور عزیز ایران اسلامی را خصوصا در چند دهه ی اخیر را ملاحظه کنند که چگونه با اقتدار در مقابل همه ی ابر قدرت های جهانی مخصوصا آمریکای جنایتکار از همه ی جغرافیای پهناور کشور عزیزمان دفاع کرده به گونه ای که در طول هشت سال دفاع مقدس در مقابل بیش از چهل و هشت کشور همیار دولت بعثی صدام ایستادگی کرد و حتی یک وجب از خاک کشور مقتدر جمهوری اسلامی ایران را نتوانستند اشغال کنند.

ثانیا از خواب غفلت امپراطوری کشور گشایی با شعر خوانی که حاکی از احساسات و تخیلات شاعرانه است، بیدار شوند و دست از اختلاف و تفرقه انگیزی اسرائیلی بردارند که این گونه موضع گیرهای مداخله جویانه آب در هاون کوبیدن است.

خلا موضع قدرت در دستگاه دیپلماسی

نیا صادق تصریح کرد: پشت پرده تمام اقدامات رئیس جمهور ترکیه قطعا آمریکا و به خصوص اسرائیل است که در پی اهداف شوم خود می خواهند جو روانی علیه مردم ایران ایجاد کنند و این اظهارات حاکی از چراغ سبز نشان دادن اردوغان برای رفقای اسرائیلی اش است که در پشت پرده با آن ها توافق کرده است.

این تحلیلگر ارشد مسائ بین الملل افزود: ترکیه و امثال بزرگ تر از آن هم امروز در خواب هم نخواهد توانست وجبی از خاک ایران را تصرف کند واین اظهارات نشانه نابخردی و ایجاد جو روانی که اگر این کشور خواب کشورگشایی ببیند مانند سایر مستکبران با ناکامی به زباله دان تاریخ خواهد پیوست.

وی گفت: از مسئولین ارشد وزارت امور خارجه کشورمان می خواهیم به گونه ای عمل نمایند که هیچ کسی و کشوری هرگز جرات این گونه اظهارت را نداشته باشد و همواره از موضع قدرت در مقابل هر گونه یاوه سرایی، فعالانه و مقتدرانه بر اساس اصول عزت،حمکت و مصلحت که رهبری بر این اصول خصوصا در عرصه مسائل بین المللی تاکید فراوانی دارند، عمل نمایند.

آیا موارد مطروحه توسط اردوغان در قالب شعر از پیشینه تاریخی برخوردار است؟ 

نامگذاری آذربایجان بعد از سال ۱۹۱۸

“علی اسماعیلی”، فعال سیاسی نیز در گفتگو با ایلام بیداربا اشاره به اظهارات مداخله جویانه رییس جمهور ترکیه در ارتباط با ایران گفت: متاسفانه در رژه پیروزی کشور آذربایجان در قره باغ اشعار و سخنانی بر زبان جاری شد که سیادت و وحدت اراضی کشور ما را هدف گرفته بود.

وی با اشاره به مواضع رییس جمهور ترکیه ادامه داد: شاید اسرائیل در پشت پرده بخواهد عادی سازی پنهانی داشته باشد اما در واقع این جهت گیری ها از سوی این رژیم است.

این فعال سیاسی افزود:اردوغان سخنانی بیان کرده که سبب ناراحتی مردم ‎ایران شده است. بهتر است تاریخ هشت سال دفاع مقدس ما از سرزمین‌مان ایران را کامل مطالعه کند.

اسماعیلی ادامه داد: مناسب است آقای اردوغان تاریخ منطقه را یکبار دیگر مرور کند و مشاورانش به او بگویند که تا قبل از ۱۹۱۸ منطقه آذربایجان مطرح نبوده و بعد از جدایی از ایران این نام گذاری صورت می گیرد.

توطئه اختلاف افکنی اسرائیل با همسایگان ایران

همچنین مناسب است در دولت ترکیه مشاوران دلسوز و کسانی که به آینده ترکیه علاقه مند هستند اردوغان را از بازگویی این حرف های نادرست و توهم گونه که به نوعی بزرگتر از دهانشان است، بازدارند.

این فعال سیاسی با بیان این که ایران باید در ارتباط با حرف های اردوغان به صورت آشکارا و رسمی موضع بگیرد، خاطر نشان کرد: درست است که ما با ترکیه در برخی از حوزه ها همکاری داریم ولی باید در برابر زیاده خواهی‌های ارضی رییس جمهور این کشور در حوزه جغرافیایی که خط قرمز ماست واکنش صریحی داشته باشیم.

اسماعلی گفت:همه باید بدانند که حسن همجواری و همکاری با همسایگان و بلکه با تمام ملت‌های مسلمان از اصول خطیرانقلاب اسلامی است و این موضوع همیشه مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است از این‌رو ما از تمام مسلمان‌ها مخصوصا در ایران، آذربایجان و ترکیه می‌خواهیم در شرایط حساس منطقه بسیار هوشیار باشند و ابزار توطئه‌های پیچیده اختلاف افکن دشمن قرار نگیرند.

دلیل انتخاب ترکیه برای این منازعات چیست؟

فرار اسرائیل از تبعات ترور با فرافکنی و پادویی اردوغان

“حبیب انوری”، کارشناس مسائل بین الملل نیز در گفتگو با ایلام بیدار در این خصوص گفت: کینه توزی رژیم صهیونیستی، آمریکا و کاسه لیسان آنها در منطقه علیه ایران بر کسی پوشیده نیست و همچنین اقدامات جنایتکارانه این رژیم جعلی علیه بشریت به ویژه جمهوری اسلامی ایران خشم و نفرت آحاد مردم سراسر جهان را به دنبال داشته است.

وی اظهار کرد: از این رو مستکبرین به ویژه رژیم غاصب صهیونیستی جهت رهایی از این باتلاق های تا خرخره فرو رفته و تبعات سنگین ترور ناجوانمردانه دانشمند هسته ای کشورمان در مجامع بین المللی که دل هر آزاده ای را در پهنای گیتی به درد آورده است، دست به هر اقدامی برای پاک سازی جنایت های خود می زند.

در همین راستا رژیم صهیونیستی در تلاش است تا با تفرقه اندازی میان همسایگان در منطقه این تنش به راه افتاده علیه خود را کاهش دهد و در این بین چه کشوری بهتر از ترکیه که در ماجراهایی مانند حمایت از تروریستهای داعش در بحران سوریه بارها علیرغم مواضع شفاهی علیه اسرائیل عملا حمایت خود را از این رژیم نشان داده و به سان یک پادو در حال خدمت گزاری است و با اظهارات نسنجیده و مداخله جویانه اردوغان در باکو علیه تمامیت ارضی ایران در پی ایجاد تنش میان کشورهای آذربایجان، ترکیه و ایران است.

اردوغان، عروسک خیمه شب بازی صهیونیست ها

استکبار جهانی در هر زمینه ای در رویارویی با ایران به مشکل برخورده اند و تقدیم هزاران شهید به این مرز و بوم گواه این موضوع است. دلیل این عزت و اقتدار، یکپارچگی و همدلی میان تمامی اقوام ترک، کرد، لر، بلوچ و عرب است که با شجاعت و میهن پرستی گره خورده و بدون شک این نقطه قوت ما توسط دشمن مورد هدف و تعرض قرار می گیرد.

در همین راستا جمهوری اسلامی ایران بارها در کلام و عمل خود ثابت کرده است که تعرض به تمامیت ارضی کشورمان خط قرمز ماست و آمادگی پاسخ به هر سطحی از تعرض را به خاک، پیشینه و تمدن خود را داریم، البته برای مقامات کشورمان پر واضح است که این لفاظی ها و توهین ها به کشورمان نقشه شوم اسرائیل است و اردوغان مانند یک عروسک خیمه شب بازی مجری این نقشه است.

اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشیم این است که آنها (رژیم صهیونیستی) در تلاش هستند تا با کمک این عروسک های خیمه شب بازی و آلت دست های گوش به فرمان، خشم و نفرت ایران از اسرائیل را به خاطر جنایت های اخیر به خصوص در ترور شهید فخری زاده را تقلیل دهد و آن را به تفرقه میان کشورهای همسایه تبدیل کنند که البته توییت هدفمند “ابراهیم داروغه زاده” معاون سابق سازمان سینمایی سندی محکم برای اثبات طراحی گرفتار کردن ایران در مواجهه با اختلافات منطقه ای با همسایگان و کاهش فشار به رژیم صهیونیستی بعد از بحث انتقام ایران از جانیت های اخیر بود، غافل از آنکه ملت ما همواره هوشیار و گوش به فرمان ولایت هستند و هرگز اسیر این بازی های سیاسی نمی شوند.

لینک کوتاه : https://peykneka.ir/?p=28197

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.