• امروز : یکشنبه - ۸ خرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 28 - شوال - 1443
  • برابر با : Sunday - 29 May - 2022

اخبار ویژه

درمان امراض با کیت نانوساختار ایرانی سرعت گرفت چرا ماهی از گوشت قرمز و مرغ بهتر است؟ غذاهای سرطان زا کدامند؟ هشدار| خطر نگه داشتن عطسه سرخیو راموس: رئال مادرید خانواده من است و امیدوارم فاتح جام چهاردهم شویم! منصوری: هم برای الهامی ناراحت شدم، هم برای نساجی/ انتخاب سرمربی در تصمیم من تأثیرگذار است شرایط جدید تولیدکنندگان بدهکار؛ بانک کشاورزی اجازه اخلال در فرآیند تامین اعتبار کشاورزان را ندارد سرمربی تیم ملی بسکتبال با ویلچر: ۳ روز هم بازی استرالیا بازی کنیم داور اجازه نمی‌دهد پیروز شویم!/ باید قهرمان می‌شدیم، نه نایب قهرمان هفتادوپنجمین جشنواره کن برندگان خود را شناخت / «برادران لیلا» دست خالی ماند دروغ می‌گویند فوتبال سیاسی نیست/ به ایران ظلم شد خرید بلیت جشن قهرمانی استقلال تیم ملی جوان شده است/ معروف دوست دارد در والیبال ایران مربیگری کند علیرضا بیرانوند به درد پرسپولیس می خورد| حامد لک با بیرانوند رقابت کند چرا یارانه برای ما واریز نشد؟ | گر قبلا یارانه نمی‌گرفتیم، اکنون چه طور برای یارانه جدید ثبت نام کنیم؟ آمادگی تاجیکستان برای توسعه هر چه بیشتر روابط با ایران “اورست” حریف این زنان ایرانی نشد!

1

تسهیل تبادلات تجاری در پساکرونا؛ فرصت دستیابی به بازارهای جدید/اولویت بخش کشاورزی در دوران پساکرونا

  • کد خبر : 40091
  • ۲۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۲
تسهیل تبادلات تجاری در پساکرونا؛ فرصت دستیابی به بازارهای جدید/اولویت بخش کشاورزی در دوران پساکرونا
در حالیکه خبرهایی مبنی بر گذر جهان از بحران کرونا به گوش می رسد، کارشناسان کشاورزی معتقدند: تسهیل تبادلات تجاری اصلی ترین اثر این اتفاق است که می تواند فرصتی برای دست آوردن بازارهای جدید صادراتی باشد.

به گزارش پیک نکا، شیوع کرونا در سراسر دنیا بیش از دو سال است که بر اقتصاد جهان سایه افکنده است و در این بین صنعت کشاورزی جهان نیز از تاثیرات منفی آن در امان نماند. با این وجود با شیوع سویه ضعیف تر کرونا طی ماه اخیر برخی منابع علمی مدعی شده اند که این سویه ضعیف می تواند مانند واکسن عمل کند و با همه گیری هایی که ایجاد می کنند سطح ایمنی را در برابر سویه های دیگر بالا ببرد و به این ترتیب می توان این چشم انداز را داشت که این بیماری به زودی محدودتر گردد. از سوی دیگر بر اساس گزارشات جهانی منتشر شده سازمان تنظیم مقررات محصولات بهداشتی چین، قرص ضد کرونای پاکسلووید را برای درمان بزرگسالانی که مبتلا به کووید-۱۹ در سطح خفیف تا متوسط هستند و یا بیمارانی که خطر پیشرفت به یک بیماری شدیدتر برای آنها وجود دارد، را تایید کرده است.

کارشناسان جهانی معتقدند: با حذف بیماری های همه گیر اقتصاد جهان غالبا شاهد تحولات چشمگیری خواهد بود و قطعا کشورهای مختلف راهکارهای بسیاری را برای بهره گیری از فرصتی که ایجاد می شود به کار خواهند بست. حال باید دید دولتمردان کشور برای دوران پساکرونا چه تمهیداتی خواهند اندیشید. یکی از بخش هایی که از شیوع کرونا آسیب دیده است بخش کشاورزی است که پس از حذف کرونا باید دید فعالان این بخش که غالبا بخش خصوصی و تا حدودی نیز بخش دولتی هستند چه برنامه ای برای بهره مندی از فرصت ها و شکوفایی صنعت خواهند داشت.

علیرضا الوندی رئیس هیات مدیره سازمان مردم نهاد «هکا» در خصوص اقتصاد کشاورزی در دوران پسا کرونا می گوید: بیشترین تاثیری که می تواند در بخش کشاورزی بگذارد این است که بعد از حذف بیماری های همه گیری مثل کرونا تبادلات تجاری ساده تر می شود.

الوندی می افزاید: در واقع با حذف کرونا قطعا رفت و آمد تجار و همچنین بحث تبادلات تجاری که باید نمونه هایی ارسال و یا دریافت شود و افراد و گروه های تجاری باید کارهای تجاری را انجام بدهند تسهیل می شود.

وی ادامه می دهد: به نظر بنده با حذف بیماری کرونا به طور کلی اقتصاد جهانی حرکت روبه جلویی را تجربه خواهد کرد و بخش کشاورزی نیز از این امر مستثنی نیست.

الوندی می گوید: قطعا می توانیم از این موقعیتی که ایجاد می شود در زمینه به دست آوردن بازارهای جدید در همسایگان که جزو سیاست های دولت جدید است بهترین استفاده را ببریم.

الوندی خاطر نشان می کند: کلیت قضیه این است که با حذف رفت و آمدهای تجاری در بخش کشاورزی که به دلیل وقوع کرونا رخ داد، به کل بخش کشاورزی صدمه خورد و قطعا با عادی شدن تبادلات تجاری و رفت و آمد بازرگانان و تجار به کشورهای مبدا و مقصد صادرات و واردات، شاهد تحول چشمگیری در بخش کشاورزی سراسر دنیا خواهیم بود.

وی در پاسخ به این سوال که در پساکرونا اولویت بخش دولتی و بخش خصوصی صنعت کشاورزی چه مواردی باید باشد، می گوید: قطعا آنچه که مد نظر همه مسئولین و فعالان صنعت باید باشد تولید محصولات سالم و با کیفیت و همچنین عرضه محصولات با استانداردهایی که مورد قبول بازارهای جهانی باشد، یکی از مهمترین اولویت هایی است که باید در نظر گرفت.

الوندی ادامه می دهد: در حقیقت این امر در راستای این باید صورت بگیرد که شاهد ایجاد مشکل برای محصولات صادراتی که از کشور خارج می شود نباشیم و اعتماد جهانی را برای خرید محصول کشاورزی ایرانی بتوانیم کسب کنیم.

عنایت الله بیابانی قائم مقام خانه کشاورزی نیز در این خصوص می گوید: بزرگترین آسیب هایی که به بخش کشاورزی در پی شیوع همه گیری کرونا وارد شد عمدتا به دلیل ضعیف بودن بخش کشاورزی از نظر اقتصادی و همچنین عدم وجود امکانات مورد نیاز بود.

بیابانی می افزاید: در واقع شاهد هستیم که عدم دسترسی به نیروی کارگر و همچنین دسترسی نداشتن به موارد بهداشتی موجب شد آسیب زیادی به بخش کشاورزی وارد شود و امروز مشاهده می کنیم حتی برای عرضه محصولات کشاورزی که به وفور در داخل کشور وجود دارد چه از نظر حمل و نقل و چه از نظر دسترسی به توانمندی هایی که موجود است، با مشکل مواجه هستیم و تولیدکنندگان نمی توانند محصولات را به درستی به بازار عرضه کنند.

وی خاطر نشان می کند: همانطور که می دانید ۹۰ درصد کار در صنعت کشاورزی توسط بخش خصوصی انجام می شود و ۱۰ درصد مابقی شامل حمایت هایی است که دولت باید از بخش کشاورزی داشته باشد، بنابراین وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی امر باید هماهنگی هایی برای رونق یافتن بازار انجام دهد.

بیابانی ادامه می دهد: از سوی دیگر وزارتخانه و بخش دولتی باید توانمندی های بخش خصوصی را نادیده نگیرند و به اتحادیه ها و تعاونی هایی که ایجاد شده اختیارات کامل بدهد. نه اینکه کلیه اختیارات را در یک سازمانی متمرکز کند که آن سازمان در حالی که باید به عنوان تسهیلگر عمل کند مانعی برای عرضه محصولات شود.

وی ادامه می دهد: چه در زمان کرونا و چه در پسا کرونا فرقی نمی کند وقتی تعاونی تشکیل می شود به این معنا است که جمعی از تولیدکنندگان کنار هم جمع شده اند و با گذاشتن سهم تعاونی تشکیل داده اند. بنابراین این تعاونی بایستی به قدری قدرت داشته باشد که محصولات خود را در چارچوب نظارت بهداشتی و چارپوب نظارت تولیدی طوری تولید کند که بتواند محصول سالم را برای مصرف عرضه نماید.

مسعود اسدی عضو شورای مرکزی خانه کشاورزی کشور نیز در خصوص مهمترین تحولات بخش کشاورزی در دوران پساکرونا به خبرنگار بازار می گوید: مهمترین مساله این است که در اقتصاد پساکرونا همگام با شکوفایی که در تمامی بخش ها به وجود می آید میزان تقاضا برای مواد غذایی هم قطعا افزایش پیدا می کند و نیاز به تولید مواد غذایی بیشتر می شود.

 

مخاطبان گرامی، محتوا و ادعاهای مطرح‌شده در این مطلب، صرفاً جهت گردآوری، بررسی و انتشار اخبار، مطالب، رویکردها و دیدگاه‌های سایر رسانه‌ها منتشر شده و ادعاها و القائات احتمالی این مطالب هرگز مورد تأیید پایگاه خبری پیک نکا نیست، لذا ممکن است بخشی از اطلاعات موجود در این مطلب درست نباشد. لطفا در صورت مشاهده هر گونه ایراد مشکل را گزارش کنید.

لینک کوتاه : https://peykneka.ir/?p=40091

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.