• امروز : دوشنبه - ۷ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 5 - جماد أول - 1444
  • برابر با : Monday - 28 November - 2022

اخبار ویژه

دستور “بانیان آشوب” برای به خیابان کشاندن کودکان!/ رفراندوم تشییع حاج‌قاسم و مشکل جریان چپ بی‌خیال شهادت، شاسی بلند ما را کِی می‌دهید؟ هتریک دروغ‌پراکنی علی کریمی در ۴۸ ساعت/ جا زدن تصویر تصادف به جای یک معترض واکنش فدراسیون فوتبال به شیطنت آمریکایی‌ها/ قدردانی از عنایت رهبر انقلاب به تیم ملی کوکتل‌اندازهای دهه ۶۰ چه کسانی بودند؟ مخالفت پرستاران با تصمیم عجولانه وزارت بهداشت/ کارانه‌ای که علی‌الحساب نیست وعده ‌آبفای مازندران برای ساخت مخزن آب شُرب روستاهای منطقه سُرخ‌آباد برپایی نمایشگاه اقتصاد مقاومتی هفته بسیج در آمل شروع پیشرفت کشور در حوزه های مختلف از آموزش و پرورش است مازندران در ردیف اول آمار طلاق / کانون وکلا باید به قانون مبارزه با فساد تبدیل شود دل‌نگرانی هسته سخت اصلاحات از جهاد تبیین فرمانده سابق اطلاعات سپاه/ چرا باند مصی علی‌نژاد درخواست حمله نظامی به ایران دارد؟ افشای پشت پرده حضور آزمایشی USV آمریکایی در خلیج‌فارس/ راز موفقیت ۴۰ ساله سپاه و ارتش در حفاظت از آبهای ایران بهتر مشخص شد +عکس مروری بر احضار بازیگران به دادسرا/ هنرمندی که نقش اصلی خود را فراموش کرده «شاهد-۱۳۶ ایران»؛ الگوی تایوان در ساخت پهپاد کامیکازه سردار سلیمانی: رویکرد جهاد خدمت در بسیج با تشکیل بسیج سازندگی اعتلا یافت آستین همت بسیج برای محرومیت‌زدایی/همدلی مومنانه با توزیع بسته‌های معیشتی تداوم دارد

4

ایران سناریوی پیروزی ترامپ را جدی بگیرد

  • کد خبر : 14813
  • ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۸
هادی خسروشاهین، روزنامه‌نگار و کارشناس امور بین‌الملل در یادداشتی به کلیشه‌های رایج و گمراه‌کننده‌ در تحلیل‌های مربوط به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا پرداخت.

به گزارش پیک نکا، پری بیکن متخصص نظرسنجی (او خود سیاه پوست است) در تازه ترین مقاله خود به نکات بسیار مهمی در مورد انتخابات آمریکا اشاره می کند که پیشنهاد می شود تصمیم سازان ایرانی از جمله وزارت خارجه و سایر دستگاهها به دقت آن را مورد ملاحظه قرار دهند و پیروزی ترامپ را در انتخابات آینده به عنوان یک سناریوی جدی مدنظر قرار دهند تا فردای روز انتخابات از امادگی لازم در حوزه سیاستگذاری و سیاست ورزی برخوردار باشند.

در اینجا به نکات مهم این مقاله اشاره می کنم:

١- اغلب نظرسنجی ها بدلیل تمرکز بیش از حد بر روندهای کلی مثل نرخ محبوبیت و عدم محبوبیت  ذهن را از توجه به جزئیات و فراز و نشیب ها در درون گروههای سنی، جنسی و . .  منحرف می کنند.

٢- بیشتر نظرسنجی ها میل به یکپارچه کردن گروههای نژادی ،مذهبی،قومی و تحصیلاتی دارند؛ بطور مثال بیان می شود که اکثریت سفیدپوستان با تحصیلات دانشگاهی به بایدن رای می دهند یا بیشتر سفیدپوستان بدون تحصیلات دانشگاهی ارای خود را به سود ترامپ به صندوق می اندازند. در حالیکه  یک کاسه کردن این گروههای اجتماعی بسیار گمراه کننده و از واقعیت بسیار دور است.

٣- واقعیت این است که بخش بزرگ و مهمی از امریکایی های سفید پوست با تحصیلات دانشگاهی و رنگین پوستان از ترامپ حمایت می کنند واقعیتی که بدلیل نگاه روندی به مسایل و یک کاسه کردن آنها از تیررس تحلیل گران و متخصصان پنهان می ماند.

۴- تغییرات رادیکال در الگوهای رای گیری رخ نخواهد داد. بررسی ها نشان می دهد که ٩٠درصد کسانی که در سال٢٠١٢به میت رامنی رای دادند در سال ٢٠١۶ آرای خود را به سود ترامپ به صندوق ریختند و با وجود عملکرد ضعیف در مقابله با کرونا و همچنین کمبودهای جدی در عملکرد این دولت بطور کلی ،٩۴درصد کسانی که درسال ٢٠١۶به ترامپ رای دادند ،تصمیم گرفته اند دوباره به او رای دهند.

۵- بررسی های بیکن نشان می دهد که سفیدپوستان با تحصیلات دانشگاهی بطور مطلق پشت بایدن نایستاده اند. بطور مثال در دو ایالت رقابتی در منطقه جنوبی بیشتر سفیدپوستان با تحصیلات دانشگاهی از ترامپ حمایت می کنند. این دو ایالت مهم جرجیا و تگزاس است که ترامپ بدون پیروزی در آنها به احتمال زیاد قادر نخواهد بود مجوز ورود دوباره به کاخ سفید را بیابد. این درحالیست که سفیدپوستان بدون تحصیلات دانشگاهی- تگزاس با ٣٢درصد  و جرجیا با ٣۶درصد- در اقلیت قرار دارند. در همین حال ۴٠درصد سفیدپوستان با تحصیلات دانشگاهی نیز در فلوریدا و کارولینای شمالی به ترامپ رای خواهند داد. اما اگر از جنوب آمریکا خارج شوید این نسبت کاملا معکوس می شود یعنی اکثریت مشخص و روشنی از سفیدپوستان با تحصیلات دانشگاهی بایدن را به ترامپ ترجیح می دهند. (بویژه در بیشتر ایالت های رقابتی موسوم به میدان نبرد)اما این تمام واقعیت نیست چراکه نظرسنجی ها نشان می دهد که حداقل یک سوم سفیدپوستان با تحصیلات دانشگاهی در ایالت های چرخشی نیز به ترامپ متمایل هستند.

۶- در مورد مساله مذهب  نمی توان به یکسان سازی های کلیشه ای دست زد. حدود یک سوم سفیدپوستان ثبت نام کننده در ایالت جرجیا در انتخابات ٢٠٢٠ ایوانجلیک هستند و از این حیث این ایالت رتبه هفتم را در میان ۵٠ ایالت آمریکا دارد، کارولینای شمالی دهمین و تگزاس سیزدهمین. یک نکته کلیشه ای این است که در ایالت های با جمعیت مهم ایوانجلیک کار برای دموکرات ها تمام می شود در حالیکه هیلاری توانست در سال ٢٠١۶در ایالت ویرجینیایی به پیروزی برسد که از نظر مسیحیان ایوانجلیک رتبه هفدهم را داشت ولی این اساسا مزیتی برای ترامپ بوجود نیاورد. با این همه در ایالتهای با درصد بیشتر ایوانجلیک احتمال برد ترامپ به شدت افزایش می یابد.

٧- در مورد مساله نژاد هم  دیدگاههای کلیشه ای وجود دارد؛در حالیکه تصور می شود سفیدپوستان ثبت نام کننده برای انتخابات در جرجیا احتمالا نظر منفی تری درباره رنگین پوستان دارند(بدلیل شرایط سخت تر کاری برای سیاهپوستان در این ایالت) اما بررسی های دقیق نشان می دهد این ایالت از این حیث در رتبه نهم قرار دارد یعنی ٨ ایالت دیگر نظر منفی‌تری در مقایسه با جرجیا نسبت به رنگین پوستان دارند. منظور از احساس و نظر منفی این است که تمایلی به ازدواج بستگانشان با سایر نژادها ندارند و وصلت های درون نژادی را ترجیح می دهند. از نظر نژادی همچنین فلوریدا در رتبه یازدهم،تگزاس رتبه دوازدهم و کارولینای شمالی در مقام سیزدهم قرار دارد. اما این حس منفی صرفا به ایالت های قرمز یا چرخشی های متمایل به جمهوریخواهان وجود ندارد؛ برای مقایسه ایالت دلاور در میان ایالت های آبی نیز از بیشترین سطح دیدگاه منفی در مورد اقلیت های نژادی برخوردار است و از این نظر رتبه هفدهم را در میان ایالتهای پنجاه‌گانه آمریکا به خود اختصاص داده است. بنابراین نمی توان سفیدپوستان سفید با تحصیلات دانشگاهی را بصورت یک کل یکپارچه در نظر گرفت و چنین نتیجه گرفت که همه آنها به دموکرات ها و بایدن گرایش دارند و این واقعیتی بسیار مسرت بخش برای ترامپ است.

٨-در مورد مساله اقلیت های قومی نیز نمی توان به یک حکم کلی دست یافت. نتایج نظرسنجی ها نشان می دهد بین یک چهارم تا یک سوم لاتین تبارها همانند سال ٢٠١۶ از ترامپ حمایت می کنند. در آریزونا،فلوریدا و تگزاس حدود ٣٠درصد لاتین تبارها بطور کلی جمهوریخواه هستند. این دسته از لاتین تبارها کاتولیک مذهب و همینطور برخی از آنها ایوانجلیک محسوب می شوند. از طرف دیگر ١٠درصد سیاه پوستان در ایالت های کلیدی همچون سال ٢٠١۶و با وجود جنبش جان سیاهان اهمیت دارد، از ترامپ حمایت می کنند. اهمیت این ١٠درصد زمانی درک می شود که بدانیم اگر هیلاری کلینتون در سال٢٠١۶می توانست همچون اوباما حمایت ٩۵درصدی سیاهان را (بجای٩٠درصد)بدست آورد،در ایالت های با جمعیت قابل توجه سیاهان همچون میشیگان و پنسیلوانیا به پیروزی می رسید. همینطور در سال٢٠١۶یک سوم حامیان ترامپ را از ملیت های سفیدپوستان آمریکایی غیرلاتین تبار با تحصیلات دانشگاهی(٢۶درصد)و رای دهندگان اسیایی ،سیاه پوست و لاتین تبار(١٢درصد)تشکیل می دادند.

٩-بخش عمده ای از سیاهان و لاتین تبارها و سفیدپوستان با تحصیلات دانشگاهی که در سال ٢٠١۶به ترامپ رای دادند،بار دیگر رای خود را به سود او به صندوق خواهند انداخت. شاید به همین دلیل باشد که در کوانسیون حزب جمهوریخواه -حزبی که بیشتر از ٨٠درصد ارایش را از سفیدپوستان می گیرد-تعداد زیادی سخنران غیر سفید پوست دعوت شده بودند.

١٠-نتایج نظرسنجی ها نشان می دهد که ترامپ می تواند ارای خود را در میان سفیدپوستان بدون تحصیلات دانشگاهی در انتخابات امسال افزایش دهد. این گروه حدود ۴٠درصد رای دهندگان را شامل می شوند. البته این افزایش ارا در میان مردان بیشتر خواهد بود و در مقابل ارای وی در میان زنان سفیدپوست بدون تحصیلات دانشگاهی کاهش می یابد چراکه آنها بایدن را از هیلاری بیشتر دوست دارند.

 توجه به فراز و نشیب ها، تمایزها و تفاوت‌ها در درون گروه‌های اجتماعی و دوری جستن از تمرکز بیش از اندازه به روندهای کلی موجب خواهد شد همچون سال ٢٠١۶ دچار غافلگیری نشویم. باید برای هر سناریویی اماده بود.

لینک کوتاه : https://peykneka.ir/?p=14813

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.