• امروز : پنج شنبه - ۱۶ آذر - ۱۴۰۲
  • برابر با : 25 - جماد أول - 1445
  • برابر با : Thursday - 7 December - 2023

اخبار ویژه

گزارش تصویری | نشست خبری فرماندار نکا به مناسبت فجر چهل‌وچهارم انقلاب اسلامی افتتاح و کلنگ‌زنی پروژه‌های چهل‌وچهارمین فجر انقلاب به ارزش بیش از ۴۰۰۰ میلیارد در نکا وقوع زمین لرزه در نکا/ زمین‌لرزه ۴.۲ ریشتری در مرکز مازندران گاز نکا وصل است /تکذیب هرگونه قطع گاز در مازندران متلاشی شدن باند سارقان موتورسیکلت در نکا گزارش تصویری | راهپیمایی محکومیت اقدام شنیع نشریه فرانسوی در نکا تنزل سفارت فرانسه تا حد کاردار از سوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گزارش تصویری | رویداد بزرگ جمانه در آستانه ولادت حضرت زهرا(س) در نکا برگزاری رویداد جُمانه در آستانه ولادت حضرت زهرا(س) مخصوص بانوان به میزبانی نکا کشت قراردادی گندم درمزارع نکا دستگیری سارق اموال بیمارستانی در نکا سهل‌انگاری موجب آتش سوزی در جنگل‌های نکا شد گزارش تصویری | سومین سالگرد سیدالشهدای مقاومت در مسجد جامع نکا واحد ۴ بخار نیروگاه نکا پس از پایان تعمیرات غیر مترقبه وارد مدارتولید شد ادامه بازی علی کریمی در زمین دشمن/ جادوگری که دست از جادوی مردم ایران برنمی‌دارد آیا بن سلمان به سرنوشت سادات دچار می شود؟

3

الزام حضور در کلاس مجازی با لباس رسمی

  • کد خبر : 8686
  • ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۹
مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش گفت: دانش‌آموزان در کلاس مجازی باید با لباس رسمی حضور داشته باشند. همچنین برنگرداندن پول سرویس مدارس تخلف است.

به گزارش پیک نکا،  مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش گفت: دانش‌آموزان در کلاس مجازی باید با لباس رسمی حضور داشته باشند. همچنین برنگرداندن پول سرویس مدارس تخلف است.

نورعلی عباسپور مدیر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع “آموزش، خانواده و مدرسه مجازی” با بیان اینکه خانواده و انجمن‌های اولیا و مربیان باید متناسب با شرایط موجود نقش آفرینی کنند، گفت: اکنون عملا مدیریت آموزش در درون خانواده اتفاق می‌افتد و مدرسه پشتیبان است. انجمن‌های اولیا و مربیان حلقه واسطی میان مدرسه و خانواده هستند و تلاش کردیم برنامه‌ها را از طریق انجمن ها به خانواده‌ها منتقل کنیم.

وی افزود: تعاملات انجمن‌های اولیا و مربیان با خانواده‌ها بیشتر است اغلب مدارس گروه‌هایی را با حضور انجمن‌ها تشکیل دادند و سعی می‌کنند خانواده‌ها را بیشتر وارد فعالیت‌های آموزشی کنند، قبلا شرایط اینگونه نبود که خانواده‌ها بخواهد تا این حد ورود کنند اما اکنون الزامی برای مشارکت خانواده‌ها به وجود آمده است.

مدرسه پول سرویس را برنمی‌گرداند

مدیرکل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به پرسش یکی از مخاطبان مبنی بر اینکه مدرسه دو میلیون تومان هزینه سرویس از ما برای سال تحصیلی گذشته که چندماه آن تعطیل بود، گرفته که مابقی آن را برنمی‌گرداند؟ گفت: هم از سوی حوزه ارزیابی عملکرد و هم حوزه انجمن اولیا و مربیان دو مرتبه بخشنامه مربوط به مدارس ابلاغ شده است. حتی اگر شرایط عادی باشد روزی که دانش‌آموز از سرویس استفاده می‌کند باید هزینه‌اش را پرداخت کند منظور روزهایی است که فعالیت آموزشی در جریان است.

برنگرداندن پول سرویس مدارس تخلف است

عباسپور درباره اینکه چرا به شکایات اولیا بابت هزینه سرویس مدارس اهمیتی داده نمی‌شود؟ عنوان کرد: در هر منطقه‌ای مرکز رسیدگی به شکایات مستقر هستند و اگر تخطی شود باید رسیدگی کنند. اگر مدیر مدرسه پول سرویس را برنگرداند، تخلف است ما گفتیم روزهایی که دانش‌آموز از سرویس استفاده کرده کسر و مابقی عودت داده شود.

وی افزود: پول‌های مربوط به سرویس و هزینه حمل و نقل در حساب مدرسه است خانواده مبلغ را به حساب مدرسه واریز می‌کند و مدرسه باید مبالغ اضافی را عودت دهد.

مدیرکل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه اگر مدرسه ای پول را برنمی‌گرداند خانواده باید چه کند؟ گفـت: مراکز رسیدگی به شکایات در هرمنطقه به موضوع رسیدگی می‌کند. شکایات از طریق پرتال آموزش و پرورش هم قابل رسیدگی است و ظرف یک هفته پاسخ داده می‌شود.

عباسپور ادامه داد: ما رسما ابلاغ و بخشنامه کردیم که همه مدیران موظف هستند این مبلغ را برگردانند که این بخشنامه به نوعی سند و ضمانت رسمی است. به همه مدیران مدارس تاکید می‌کنیم برنگرداندن پول تخلف است؛ بنابراین هیچ مدرسه‌ای حق ندارد این چنین اقدام کند و اگر چنانچه با اولیای دانش‌آموز حساب و کتاب مالی دارد می‌تواند با جلب رضایت خانواده در موارد دیگری مانند فوق برنامه لحاظ کند و اگر توافقی صورت نگرفت باید این مبلغ را عودت دهد.

نیازی به تهیه لباس فرم مدارس نیست

وی درباره لباس فرم مدارس گفت: با توجه به شرایط موجود نیازی به تهیه لباس فرم نیست. با همه مشکلاتی که در ایام کرونا برای مردم ایجاد شده، ما دیگر مشکل جدیدی برای مردم ایجاد نکنیم. وزیر نیز چندبار دستور داده که اگر خلاف این موضوع اتفاق افتاد حتما پیگیری شود.

مدیرکل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش افزود: طبق آیین نامه اجرایی مدرسه، تصمیم‌گیری درباره لباس فرم با شورای مدرسه است. شورای مدرسه صلاحیت تصمیم گیری در این باره را دارد؛ با این حال سیاست وزارتخانه این است که اگر جایی وضعیت سفید است هم دانش آموز از لباس فرم سال گذشته استفاده کند. لباس فرم باید مغایر فرهنگ ملی مذهبی ما نباشد و لباس متعارفی باشد که در آیین نامه اجرایی مدرسه، چارچوب آن تعریف شده است، هیچ گونه الزامی برای خرید لباس فرم جدید نیست.

وی درباره توقعات مالی مدارس از اولیا عنوان کرد: در ابتدا باید تاکید کنم که مطالبه‌گری اولیا بسیار مهم است. یعنی این مطالبه گری می‌تواند مسیری را تغییر دهد انتظار این است که خانواده در مسئله تعلیم و تربیت که یک موضوع اساسی است مطالبه‌گر باشد و سطح حضور انجمن و خانواده نباید در حد مسائل مالی تقلیل یابد.

عباسپور افزود: در تلاشیم در بازنگری آیین نامه اجرایی مدارس، نقش حاشیه‌ای انجمن‌ها در همکاری و مشارکت را به تصمیم گیری تبدیل کنیم و انجمن‌ها مطالبات خانواده‌ها را اجرایی کنند.

دانش‌آموز با لباس رسمی به کلاس آنلاین بیاید

مدیرکل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش درباره استفاده از لباس رسمی در کلاس درس گفت: هر رفتاری جا و مکانی دارد. باید متناسب با نقش‌هایی که داریم رفتار کنیم، به نفع پدر و مادر هم هست که دانش‌آموز با لباس رسمی سرکلاس بنشیند و از سوی دیگر حریم دانش آموز و معلم در ارتباط‌های تصویری حفظ شود. منظور لباس فرم نیست، بلکه لباس عرفی رسمی است.

وی افزود: باید دانش آموز احساس کند در کلاس رسمی حضور دارد. گاهی اوقات ممکن است مدرسه‌ای کج سلیقگی کند و نتواند خانواده را اقناع کند نوع لباس پوشیدن هم جنبه تربیتی دارد و هم شادی بخش باشد و هم نظم را گوشزد کند.

وی با بیان اینکه در دنیا هم مرسوم است که لباس یکدست در مدرسه پوشیده که پشتوانه نظری دارد،: گفت: لباس فرم هویتی هم به دانش‌آموز می‌دهد و همه می‌دانند او دانش‌آموز است. برخوردهای تند نتیجه منفی دارد و مدارس باید بتوانند خانواده را اقناع کنند.

وی افزود: بچه در مدرسه الزامات رفتاری دارد که در منزل نیست. رابطه اولیا با بچه‌ها رسمی نیست و اینکه چه ساعتی سرکلاس بنشینند و …. مشکلاتی را برای خانواده‌ها ایجاد کرده است.

عیاسپور درباره موانع فعالیت انجمن اولیا و مربیان گفت: مهره کلیدی مدیر مدرسه است و نگرش وی مهم است و مبنای انتخاب و انتصاب مدیر و یکی از شاخص‌های آن هم باید همین باشد که مدیر نگاه مشارکت پذیر و مشارکت جو داشته باشد.

نقش انجمن اولیا و مربیان در آیین نامه اجرایی جدید مدارس پررنگ می‌شود

وی افزود: اصلاح موارد قانونی و ساختاری مهم است. اخیرا آیین نامه اجرایی مدارس در حال بازنگری است و تلاش کردیم حضور پررنگی داشته باشیم در وظایف و اختیارات انجمن ها بر نقش همکاری تاکید شده است که در فوق برنامه ها و مباحث مالی و … کمک کنند. تلاش کردیم نقش تصمیم گیری نیز برای اولیا قائل شویم. در این صورت انجمن ضمانت اجرایی بالایی خواهد داشت که می تواند درباره موارد مختلف تصمیم بگیرد.

وی ادامه داد: انجمن اولیا باید استقلال داشته باشد. اگر استقلال عمل را داشته باشد می‌تواند موثر واقع شود. در این بازنگری که باید به صحن شورای عالی برود پیشنهادات خود را ارائه کردیم که امیدواریم این اتفاق بیفتد.

خانواده در انتخاب مدیران مدارس صاحب رأی باشد

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان با بیان اینکه دو هفته گذشته وزیر خواست مواردی که طی یک سال آتی قابل حل است را مطرح و دنبال کنیم، گفت: یکی از مواردی که مطرح کردیم این بود که انجمن اولیا در انتخاب مدیر مدرسه یک امتیاز و رایی داشته باشد نمی‌توانیم اولیا را نادیده بگیریم. اصل کار خانواده است اگر یک مدیر واجد شرایطی باشد که همه عوامل را ببیند و ساماندهی و راهبری کند بسیار مهم است در سند تحول آمده است که خانواده‌ها باید در تمام مراحل سیاست گذاری تا اجرا نقش داشته باشند.

منشور حقوق خانواده تدوین می‌شود

وی ادامه داد: در حال تهیه منشور حقوق خانواده هستیم. مهم است که خانواده‌ها هم مطالبه گر باشند و مسئولان به دنبال آن باشند که متناسب با مطالبه‌ها سیاست گذاری کنند.

وی با بیان اینکه در دوران کرونا نقطه نظرات اولیا را دریافت کردیم و به تصمیم گیرندگان منتقل کردیم، گفت: انتقاداتی درباره شبکه شاد مطرح شد در حالی که فردی که برمسند تصمیم گیری نشسته باید همه جوانب را ببیند باید آسیب‌های یک تصمیم را هم ببینید. ما مکان امنی برای خانواده‌ها می‌خواهیم. اکنون بسیاری مشکلات شبکه شاد رفع شده و آمادگی بیشتری برای استقبال از مهر ماه به وجود آمده است.

لینک کوتاه : https://peykneka.ir/?p=8686

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.