• امروز : شنبه - ۸ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : 16 - ربيع أول - 1445
  • برابر با : Saturday - 30 September - 2023

اخبار ویژه

گزارش تصویری | نشست خبری فرماندار نکا به مناسبت فجر چهل‌وچهارم انقلاب اسلامی افتتاح و کلنگ‌زنی پروژه‌های چهل‌وچهارمین فجر انقلاب به ارزش بیش از ۴۰۰۰ میلیارد در نکا وقوع زمین لرزه در نکا/ زمین‌لرزه ۴.۲ ریشتری در مرکز مازندران گاز نکا وصل است /تکذیب هرگونه قطع گاز در مازندران متلاشی شدن باند سارقان موتورسیکلت در نکا گزارش تصویری | راهپیمایی محکومیت اقدام شنیع نشریه فرانسوی در نکا تنزل سفارت فرانسه تا حد کاردار از سوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گزارش تصویری | رویداد بزرگ جمانه در آستانه ولادت حضرت زهرا(س) در نکا برگزاری رویداد جُمانه در آستانه ولادت حضرت زهرا(س) مخصوص بانوان به میزبانی نکا کشت قراردادی گندم درمزارع نکا دستگیری سارق اموال بیمارستانی در نکا سهل‌انگاری موجب آتش سوزی در جنگل‌های نکا شد گزارش تصویری | سومین سالگرد سیدالشهدای مقاومت در مسجد جامع نکا واحد ۴ بخار نیروگاه نکا پس از پایان تعمیرات غیر مترقبه وارد مدارتولید شد ادامه بازی علی کریمی در زمین دشمن/ جادوگری که دست از جادوی مردم ایران برنمی‌دارد آیا بن سلمان به سرنوشت سادات دچار می شود؟

3

اطلاعات نادرستی که منجر به کلنگ‌زنی پتروشیمی شد/متن و حاشیه معارفه رئیس اداره محیط زیست مازندران

  • کد خبر : 40222
  • ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۷
اطلاعات نادرستی که منجر به کلنگ‌زنی پتروشیمی شد/متن و حاشیه معارفه رئیس اداره محیط زیست مازندران
مراسم معارفه سرپرست محیط زیست مازندران با حواشی و انتقاداتی از سوی فعالان محیط زیست مازندارن در ارتباط با ایجاد پتروشیمی در منطقه میانکاله همراه شد.

به گزارش پیک نکا، مراسم معارفه مدیران کل حفاظت محیط زیست استان مازندران بر اساس برنامه از قبل اعلام شده با ۲۰ دقیقه تاخیر ساعت ۱۱ و ۲۰ دقیقه برگزار شد. مدیران ادارات محیط زیست شهرستان‌های استان،تعدادی از اعضای سازمان‌های مردم نهاد، کارکنان محیط زیست و خبرنگاران به عنوان مدعو در این مراسم حضور داشتند.

خیریان‌پور معاون هماهنگی اقتصادی استانداری مازندران به نمایندگی از استانداری در این مراسم حضور پیدا کرد.

داریوش عبادی یکی از فعالان محیط زیست به نمایندگی از تشکل‌ها پشت تریبون قرار گرفته و از تعامل ابراهیمی با سازمان‌های مردم نهاد صحبت به میان آورد.

وی اضافه کرد: مدیرکل سابق کارنامه درخشانی از خودش به جای گذاشته و عملکرد مناسبی داشته است.

عبادی در ادامه به سابقه ۱۰ ساله مدیرکل جدید محیط زیست در سازمان‌های مردم نهاد اشاره کرد و افزود: انتظار داریم که روند همراهی با  سازمان‌های مردم نهاد در این مسؤولیت تداوم داشته باشد.

وی خطاب به مدیرکل جدید محیط زیست مازندران، گفت: کار در محیط زیست بسیار سخت و طاقت‌فرسا است، حساسیت‌های اجتماعی فعالیت‌های محیط زیست بسیار زیاد است به همین جهت مدیر محیط زیست ممکن است در دوران فعالیت‌های خود با تنش‌های مختلف مواجه شود.

عبادی در صحبت‌های خویش گریزی به ایجاد پتروشیمی در مازندران زده و گفت: اگر مدیرکل محیط زیست در استان استقلال کافی نداشته نمی‌تواند به وظیفه ذاتی خویش در این حوزه عمل کند.

بعد از اتمام صحبت‌های فعال محیط زیستی کلیپی از روند فعالیت ابراهیمی منتشر شد.

ابراهیمی به جای مهردادی در این مسؤولیت معرفی شده بود با این تفاوت که مهردادی پس از تودیع در مازندران به عنوان مدیرکل محیط زیست استان تهران منصوب شده بود اما تاکنون مسؤولیتی برای ابراهیمی تعریف نشده است.

یکی از نقاط قوت ابراهیمی ارتباط بسیار مناسب با رسانه‌ها و تشکل‌های مردم نهاد بوده است به همین دلیل حضور خبرنگاران و سازمان‌های مردم نهاد در مراسم تودیع بسیار پررنگ بوده است.

مدیرکل سابق محیط زیست مازندران در صحبت‌های خویش به همراهی فعالان رسانه‌ای و سازمان‌های مردم نهاد در دوران مسؤولیتش به این موضوع اشاره کرد.

ابراهیمی با اعلام اینکه در موضوع پسماند، پساب‌ها، جنگل‌خواری، زمین خواری به شرایط آرمانی نرسیدیم و به شدت نسبت به این بحث ناراحتیم، افزود: از مردم استان مازندران به دلیل عدم کارهایی که توقع داشتند در این مدت انجام شود عملیاتی نشده عذر خواهی می‌کنم.

خیریان‌پور معاون هماهنگی اقتصادی استانداری مازندران با اشاره به برخی خدمات ارائه شده در دوران فعالیت ابراهیمی مدیرکل سابق محیط زیست،به قابلیت‌های محیط زیستی مازندران اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: بیش از ۵۰۰ هزار هکتار مرتع مناسب در این استان قرار داشته  و بهترین اراضی حاصلخیز در این استان وجود داشته و در برخی از نقاط چندین محصول تولید می‌شود.

خیریان‌پور اضافه کرد: به موجب اصل قانونی اساسی همه مردم حفاظت از محیط زیست را بر خود فرض و واجب دانسته و این نافی سایر فعالیت‌های ارگان نیست.

وی با اعلام اینکه هر طرح عمرانی و اقتصادی باید پیوست محیط زیستی داشته باشد، افزود: اما استان مازندران نباید از توسعه جا بماند بنابراین انتظار داریم، تشکل‌های زیست محیطی و  سازمان مردم نهاد این حساسیت‌ها  را مد نظر داشته باشند.

صحبت‌های خیریان‌پور که به اینجا رسید از طرف مجری به دلیل عدم رعایت تذکر گرفت، برای سخنرانان این مراسم ۱۰ دقیقه وقت در نظر گرفته شده بود.

خیریان‌پور پس از اتمام صحبت‌های خویش متن لوح سپاسی که از طرف استاندار مازندران تهیه شده را قرائت کرده و تقدیم ابراهیمی کرد.

همچنین لوح یادبودی از جانب رئیس سازمان محیط زیست، سلاجقه تهیه شده بود که توسط مجری قرائت شد.

تعدادی از مدعوین پس از اتمام صحبت‌های خیریان‌پور سالن برگزاری مراسم را ترک کردند.

 اصغر دانشیان معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست، که به عنوان میهمان برنامه در این مراسم حضور پیدا کرد از مجری درخواست کرد که وقت بیشتری به عنوان مهیمان برنامه در اختیارش قرار گیرد.

وی با اعلام اینکه سازمان محیط زیست جایگاه ویژه‌ای در کشور پیدا کرده است، گفت: امروز با عنایتی که مقام معظم رهبری داشتند، مسؤولان کشور را در بحث محیط زیست حساس کرده‌اند.

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان محیط زیست، اضافه کرد: امروز دیگر پروژه‌ای کلنگ‌زنی نمی‌شود مگر اینکه حساسیت‌های محیط زیستی در آن رعایت شده باشد.

وی اضافه کرد: انتظار داریم که مسؤولان هم توجه ویژه نسبت به محیط زیست داشته باشند،موضوع فرهنگ محیط زیست تا زمانی که برای کودکان ما نهادینه نشود و آموزش‌ها در دانشگاه‌ها تداوم  نباید با  چالش‌های زیست محیطی مواجه هستیم.

دانشیان با اشاره به مشکلات پسماند استان‌های شمالی کشور، افزود: تداوم این روند مشکلات جدی برای مردم این استان‌ها را به وجود می‌آورد که با اقدامات انجام شده بحث احداث کارخانه زباله‌سوز در این استان‌ها مطرح است که سازمان محیط زیست هم از ساخت کارخانه‌های زباله‌سوز حمایت می‌کند.

وی در ارتباط با ایجاد پتروشیمی در استان مازندران، گفت: در این موضوع همه موارد بر اساس چهارچوب‌های قانونی پیش می‌رود عده‌ای با دخالت بیرونی اجازه نداند که این روند به خوبی پیش برود.

وی در ارتباط با کلنگ‌زنی وزیر کشور، گفت: اطلاعات درستی در سفر رئیس جمهور به وزیر کشور داده نشده که منجر به کلنگ‌زنی این پروژه شده است.

دانشیان خاطر نشان کرد: در سفر رئیس جمهور،  رئیس سازمان محیط زیست هم در استان مازندران حضور داشت که به دلیل عدم دریافت مجوز این پروژه سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برای کلنگ‌زنی و حضور در مراسم زیر بار نرفته است و اعلام کرد که پس از صدور مجوزها کلنگ‌زنی انجام شود.

وی در ارتباط با اظهارات رئیس مجلس در ارتباط با پتروشیمی، گفت: به رئیس مجلس هم در ارتباط با وضعیت صدور مجوزها اطلاعات نادرست ارائه دادند.

دانشیان، خاطر نشان کرد: سازمان محیط زیست در بحث واگذاری زمین  مسائل را مطرح کرده اما دلیل برای صدور مجوزهای بعدی نیست.

اظهارات معاون محیط زیست کشور در ارتباط با ایجاد پتروشیمی مورد نقد و نظر چند نفر از فعالان محیط زیستی در این جلسه قرار گرفت.

حاضران در جلسه نسبت به فنس‌کشی در اراضی ملی انتقاد کردند و خواستار ورود جدی‌تری محیط زیست در این زمینه شدند.

در ادامه عطاالله کاویان سرپرست محیط زیست مازندران،خاطر نشان کرد: پشتوانه بنده مجموعه مدیریت محیط زیست کشور و استان و شخص استاندار است.

وی اضافه کرد: بنده ظرفیت مجموعه علمی و دانشگاهی را در کنار خود دارم و همچنین این افتخار را داشتم که بیش از ۱۲ سال در سازمان‌های مردم نهاد فعالیت داشته باشم.

سرپرست محیط زیست مازندران با اعلام اینکه بیش از سه برابر از ظرفیت زیستی استان استفاده شده است، افزود: این نشان می‌دهد که محیط زیست استان ناپایدار است و کار ما بسیار سخت است.

 

مخاطبان گرامی، محتوا و ادعاهای مطرح‌شده در این مطلب، صرفاً جهت گردآوری، بررسی و انتشار اخبار، مطالب، رویکردها و دیدگاه‌های سایر رسانه‌ها منتشر شده و ادعاها و القائات احتمالی این مطالب هرگز مورد تأیید پایگاه خبری پیک نکا نیست، لذا ممکن است بخشی از اطلاعات موجود در این مطلب درست نباشد. لطفا در صورت مشاهده هر گونه ایراد مشکل را گزارش کنید.

لینک کوتاه : https://peykneka.ir/?p=40222

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.