• امروز : شنبه - ۷ خرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 27 - شوال - 1443
  • برابر با : Saturday - 28 May - 2022

اخبار ویژه

این کار‌ها برای ۵۰سال به بالا‌ها ممنوع است! ابتلا به آبله میمون به ۲۰۰ مورد در ۲۰ کشور رسید یارانه خرداد چه زمان قابل برداشت است؟ | یارانه نقدی خرداد کی واریز می شود؟ حالا نوبت کره جنوبی است! مقابله با پدیده گرد و غبار از مهمترین اولویت‌های دستگاه دیپلماسی است واکنش سخنگوی دولت به لغو بازی فوتبال ایران و کانادا خیال پرسپولیسی‌ها از خرید جدیدشان راحت شد بیانی: فدراسیون فوتبال کشتی به گِل نشسته است/ قهرمانی استقلال را باید به یک نفر ویژه تبریک گفت با حمله به تل آویو سیلی بزرگی به اسرائیل نواختیم این ستاره در پرسپولیس ۲۰۰ تایی می‌شود کلوپ: نمی‌دانم چه حسی خواهم داشت اگر قهرمان شویم/ تاریخ می‌گوید رئال مادرید شانس بیشتری دارد خبر خوش دولت برای حقوق بازنشستگان | افزایش حقوق بازنشستگان واریز شد؟ بلینکن: سوئد و فنلاند بزودی عضویت ناتو را بدست خواهند آورد گزارش تصویری | گرامیداشت شهادت نوح‌الائمه(ع) در گلزار شهدای نکا شلیک چند موشک در جواب چند تیر ترور شهید صیادخدایی/ اخذ مالیات از مردم بدون تبعیض و با خدمات مناسب باشد اروپا به دنبال جایگزین گاز روسیه؟

1

از تاکید بر اجرای قوانین به نفع مردم تا تغییر مدیر پس از اجرای حکم!

  • کد خبر : 31547
  • ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۴
از تاکید بر اجرای قوانین به نفع مردم تا تغییر مدیر پس از اجرای حکم!
عضو مجمع نمایندگان مازندران با اعلام حمایت از برخورد قضایی با عاملان روند تخریب و تبدیل عرصه‌های کشاورزی در شمال، گفت: دستگاه‌های اجرایی همچون منابع طبیعی و مدیریت امور اراضی باید قوانین را به‌نفع مردم اجرایی کنند.

به گزارش پیک نکا،

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان سوادکوه‌شمالی، قطع درختان مثمر در روستای بور خیل شهرستان سوادکوه شمالی با جوابیه دادگستری مازندران و توضیحات مدیران مختلف مرتبط همراه بود اما تغییر مدیر منابع طبیعی سوادکوه شمالی ماجرا بعد از اجرای حکم کمی به ابهام ماجرا افزوده است، در برای پاسخ به چرایی‌های این ماجرا به سراغ مسؤولان مرتبط رفتیم تا به  تشریح ابعاد این ماجرا بپردازند.

 

* آزاد‌سازی و خلع‌ید ۳۷ هکتار از اراضی ملی در سوادکوه‌شمالی

رئیس دادگستری شهرستان سوادکوه‌شمالی در این زمینه  با اشاره به آزاد‌سازی و خلع‌ید ۳۷ هکتار از اراضی ملی در اجرای احکام قطعی قضایی و تبصره ذیل ماده ۵۵ قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع در ۸ ماه ابتدای امسال گفت: خلع ید از اراضی ملی و مبارزه با متجاوزان به اراضی ملی در دستور کار قضایی قرار دارد.

*تاکید بر اجرای حکم با کمترین تنش

اکبر عمو‌نیا با اشاره به برخی از جوسازی‌های علیه دستگاه قضایی، اداره منابع طبیعی و نیروی انتظامی از جانب برخی از متخلفان و زمین‌خواران، خاطر نشان کرد: با همراهی و همکاری اعضای شورای تأمین شهرستان و با مدیریت صورت‌گرفته سعی بر آن شد تا اجرای احکام قضایی و جلوگیری از تجاوز به اراضی ملی با کمترین تنش اجتماعی همراه باشد.

وی اظهار کرد: در اجرای برخی از احکام‌ قضایی امکان تنش به لحاظ مقاومت مجرمان و متخلفان با از دست‌دادن منافع حاصل از جرم وجود دارد ولی این جو‌‌سازی‌ها تأثیری بر اراده دستگاه قضایی در مقابله با فساد و اجرای عدالت نخواهد داشت.

* حکم اجرایی منابع طبیعی برای قلع و قمع

 

رضا ملا‌برای رئیس سابق اداره منابع طبیعی شهرستان سوادکوه‌شمالی که پس از یک‌سال و ۸ ماه و در اواسط بهمن‌ماه امسال جای خود را به حسین ولی‌پور داد هم در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس، گفت: علاوه بر حکم قلع و قمع زمین مورد نظر، حکم اجرایی برای منابع طبیعی به عنوان ضابط قضایی هم صادر شد و ما موظف به اجرای حکم بودیم.

رضا ملا‌برای، افزود: تقویت کمیسیون رفع تداخل و امکان استفاده از زمین زراعی و باغی که ملی شد هم مورد نظر قانون است تا در آینده مورد استفاده قرار گیرد.

دادگستری مازندران درباره حکم اجرا شده قطع درختان مثمر در سوادکوه شمالی اعلام کرده  بود؛ مطابق بررسی‌ها و سوابق موجود و با ارجاع امر به هیأت کارشناسان رسمی دادگستری دادگاه بدوی حکم بر ملی بودن عرصه مذکور صادر که پس از اعتراض در دادگاه تجدید نظر نیز حکم بدوی تایید شد.

براساس گزارش روابط عمومی دادگستری مازندران، مطابق بررسی‌ها و سوابق موجود و با ارجاع امر به هیأت کارشناسان رسمی دادگستری دادگاه بدوی حکم بر ملی بودن عرصه مذکور صادر که پس از اعتراض در دادگاه تجدید نظر نیز حکم بدوی تایید شد.

در ادامه جوابیه دادگستری مازندران بیان شد: پس از آن اداره‌ منابع طبیعی به استناد حکم قطعی دادگاه مبنی بر ملی بودن عرصه مذکور، دادخواست خلع ید و قلع و قمع را تقدیم دادگاه کرد که پس از رسیدگی حکم بر خلع ید از عرصه موصوف به مساحت ۴ هزار و ۱۶۵ متر مربع به انضمام قلع و قمع صادر و پس از قطعیت رای، محکوم علیه رأسا طی لایحه‌ای اعلام می دارد که حاضر به اجرای حکم است.

روابط عمومی دادگستری مازندران از اعطای مهلت به محکوم علیه از جانب دایره اجرای احکام مدنی خبر داد که محکوم علیه به تعهد خود عمل نکرد و چندین بار، تقاضای استمهال کرد و دادگاه با درخواست وی موافقت می‌کند و بنابراین پس از انقضای مهلت مورد نظر، متصرف غیرقانونی به تعهد خود عمل نکرده که در نهایت با حضور ماموران در محل اجرای حکم، حکم قطعی اجرا شد و متصرف غیرقانونی سپس با تهیه فیلم از قطع چند اصله درخت  به باز نشر آن در فضای مجازی جهت انحراف افکار عمومی اقدام می‌کند.

 

در ادامه جوابیه بیان شد: بنا بر بررسی‌ها تمام اقدامات انجام شده ماموران اداره منابع طبیعی در راستای حکم قطعی قضایی با اعطای مهلت چند باره به محکوم علیه در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی صورت گرفته است.

*حافظان اصلی جنگل‌ها

 

علی کریمی‌فیروز جایی نیز در نشست مشترک مجمع نمایندگان مازندران با اعضای شورای قضایی مازندران اظهار کرد: حرکت جدید رئیس قوه قضاییه در اجرای عدالت موجب تعمیق پیوند بیشتر مردم با انقلاب شد.

وی عدالت را از محورهای اساسی تحقق اهداف انقلاب دانست و گفت: سیاست جدید قوه قضاییه در اجرای عدالت نیازمند حمایت جدی دیگر قوای کشور و دستگاه‌های حاکمیتی است.

کریمی‌فیروز جایی با اشاره به مشکلات قوه قضاییه در زمینه کمبود بودجه و نیروی انسانی یادآور شد: مجلس در بودجه سال آینده با پشتیبانی اعتباری از قوه قضاییه تداوم اجرای طرح‌های توسعه‌ای آن را تضمین کرد.

عضو مجمع نمایندگان مازندران در مجلس یازدهم با تجلیل از سفرهای استانی رئیس قوه قضاییه در شرایط کنونی گفت: تحرک و جدیت آیت‌الله رئیسی در حل مشکلات مردم ستودنی و مایه قوت قلب جریان انقلاب است.

وی با اعلام حمایت از برخورد قضایی با عاملان روند تخریب و تبدیل عرصه‌های کشاورزی در شمال، گفت: برخورد قانونی و قاطع با قاچاق‌چیان عرصه‌های جنگلی و تخریب‌کنندگان اراضی زراعی و باغی ضرورت دارد.

کریمی فیروز جایی با اشاره به مشکلات حاشیه‌نشینان جنگل و دامداران روستاهای جنگلی اظهار کرد: دستگاه‌های مسؤول باید از مردم جنگل‌نشین و بومیان به‌عنوان حافظان اصلی جنگل‌ها حمایت کنند.

دبیر هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: دستگاه‌های اجرایی همچون منابع طبیعی و مدیریت امور اراضی باید قوانین را به‌نفع مردم اجرایی کنند.

* انتقاد از وضعیت مالکیت در عرصه طبیعی

کیوان مرادیان  نماینده مردم قائم‌شهر، سوادکوه و جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی هم در جلسه با رئیس دادگستری مازندران از وضعیت مالکیت در عرصه طبیعی و اختلاف بین مردم و اداره اوقاف انتقاد کرد.

* تغییر رئیس منابع طبیعی شهرستان سوادکوه‌شمالی

 

تغییر رئیس منابع طبیعی شهرستان سوادکوه‌شمالی پس از یک‌سال و ۸ ماه از مدیریت و چند روز پس از موضوع قلع و قمع درختان میوه بور خیل از موضوع‌هایی است که در اذهان عمومی ارتباط آن با موضوع را می‌رساند.

* قلع و قمع افکار عمومی در باغ میوه

قلع و قمع افکار عمومی در موضوع باغ میوه روستای بور خیل سوادکوه شمالی دارای درس‌های بزرگ رسانه‌ای است که اقناع مهمترین مسیر ارتباط صحیح برای دست‌یابی به موافقت افکار عمومی است و تصمیمات صحیح و قانونی و یا نزدیک به آن بدون تردید نیاز به پیوست توجه به افکار عمومی دارد و از طرف دیگر سؤالات بدون پاسخ درباره قلع و قمع باغی که حدود ۱۰۰ باغ میوه دیگر در اطراف آن و با شرایط مشابه موضوع وجود دارد و فرایند موضوع و دلایل حساسیت به مصداق خاص هم وجود دارد که قول رئیس دادگستری سوادکوه شمالی برای پاسخ‌گویی شفاف بعد از گذشت هفته‌ها از زمان مقرر، محقق نشد.

لینک کوتاه : https://peykneka.ir/?p=31547

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.