• امروز : سه شنبه - ۸ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : 7 - رمضان - 1444
  • برابر با : Tuesday - 28 March - 2023

اخبار ویژه

گزارش تصویری | نشست خبری فرماندار نکا به مناسبت فجر چهل‌وچهارم انقلاب اسلامی افتتاح و کلنگ‌زنی پروژه‌های چهل‌وچهارمین فجر انقلاب به ارزش بیش از ۴۰۰۰ میلیارد در نکا وقوع زمین لرزه در نکا/ زمین‌لرزه ۴.۲ ریشتری در مرکز مازندران گاز نکا وصل است /تکذیب هرگونه قطع گاز در مازندران متلاشی شدن باند سارقان موتورسیکلت در نکا گزارش تصویری | راهپیمایی محکومیت اقدام شنیع نشریه فرانسوی در نکا تنزل سفارت فرانسه تا حد کاردار از سوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گزارش تصویری | رویداد بزرگ جمانه در آستانه ولادت حضرت زهرا(س) در نکا برگزاری رویداد جُمانه در آستانه ولادت حضرت زهرا(س) مخصوص بانوان به میزبانی نکا کشت قراردادی گندم درمزارع نکا دستگیری سارق اموال بیمارستانی در نکا سهل‌انگاری موجب آتش سوزی در جنگل‌های نکا شد گزارش تصویری | سومین سالگرد سیدالشهدای مقاومت در مسجد جامع نکا واحد ۴ بخار نیروگاه نکا پس از پایان تعمیرات غیر مترقبه وارد مدارتولید شد ادامه بازی علی کریمی در زمین دشمن/ جادوگری که دست از جادوی مردم ایران برنمی‌دارد آیا بن سلمان به سرنوشت سادات دچار می شود؟

3

ارائه توضیحات در رابطه با مراسم اربعین امسال

  • کد خبر : 16739
  • ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۷

به گزارش پیک نکا،

براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، ارائه توضیحات در رابطه با مراسم اربعین امسال صورت پذیرفت.

داستان چیست؟

ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران پیرامون ارائه توضیحات در رابطه با مراسم اربعین امسال گفت: امسال علیرغم میل قلبی و باطنی بنده و همه دوستان و عزیزانی که در موضوع اربعین تلاش می کنند و خدمت به زوار امام حسین را یکی از افتخارات و پرونده درخشان زندگی خود می دانند، باید عرض کنم که تاکنون به دلایل شرایط کرونا و اوضاع بهداشتی هیچ گونه تصمیمی از سوی دولت عراق برای اجازه ورود زوار ایرانی و خارجی اتخاذ نشده و موضع آنها برای ما کاملا روشن است، آنها امسال نمی خواهند در اربعین رائر خارجی بپذیرند.

وی افزود: در رابطه با داخل خود عراق شرایط فرق می کند، اولا اینکه موضوع اربعین یک جریان مردمی بوده و هست و دولت نمی خواهد مانع شود و نمی تواند جلوی مردم را بگیرد بنابراین مانند روزهای تاسوعا و عاشورا همین جریانی که به راه افتاد و مردم به سمت کربلا آمدند، راهپیمایی اربعین و موکب ها و غیره برگزار خواهد شد. حقیقتا دولت عراق در این موضوع نقشی ندارد و همانگونه که عرض کردم امسال مثل سالهای گذشته اربعین برای خود عراقی ها انجام خواهد شد، ولی برای کشورهای دیگر که تابع یک چارچوب و قوانین و مقررات و ویزا و اجازه ورود هستند، مساله بسیار متفاوت است.

مسجدی گفت: اکنون حتی ویزاهای عادی برای کارکنان شرکت هایی که در اینجا پروژه دارند و برای کسانی که در عراق ماموریت دارند به سختی و به صورت بسیار محدود انجام می شود. ما تا اربعین چند روز بیشتر فرصت نداریم و در سالهای گذشته تمام اقدامات مان را در این زمان و در این تاریخ انجام داده بودیم، موکب های ما، امکانات ، هماهنگی های ما همه صورت گرفته بود، چرا که دولت عراق پای کار و مواق بود و ما مشکلی نداشتیم ولی امسال علیرغم همه جلسات و پیگیری های جدی موضع عراق کاملا مشخص است.

سفیر کشورمان گفت: نکته دوم فضای مجازی که واقعا یک فضای پرالتهاب و لجام گسیخته ای است می بینیم که افراد مختلف و اشخاص مسئول و غیرمسئول و یا بعضا موارد مشکوک و یا اینکه تاریخشان مشخص نیست، مسائلی بیان می شود که هیچگونه سندیت و رسمیت و اعتبار ندارد. مثلا ارتباطات بین ایران و عراق به صورت بسیار گسترده در میان مردم دو کشور وجود دارد؛ بین موکب ها بین افراد مختلف. شنیده می شود که مثلا از داخل عراق با یک طرف ایرانی تماس می گیرند که شما بیایید مگر دولت می تواند جلوی اربعین را بگیرد.

ایرج مسجدی تاکید کرد: در داخل عراق و برای خود عراقی ها دولت نقشی ندارد و نمی تواند جلوی مردم را بگیرد اما دعوت از زائر ایرانی به این منظور چه وجاهتی دارد؟ زائر ایران تابع یک چارچوب و قواعدی است، زائر ما تابع یک فرهنگ و یک مدیریت است، زائر ما که یک زائر داخل عراق نیست، او می خواهد از سرزمین خودش به اینجا بیاید و باید قانونمند باشد و این مساله ضوابط و قوانینی دارد و هماهنگی هایی باید انجام شود. اینکه جریان این چنینی راه افتاده است و در واقع ما پشت قضیه هم مشکوک هستیم تا روابط دو کشور را دچار مشکلات بکنند.

سفیر ایران در عراق ادامه داد: ما زائری داریم که در سالهای گذشته که تردد عادی بود اما به یک شکل غیرمجاز آمده است اکنون در زندان است و برای او محکومیت های شدیدی را اعمال کردند. بنابراین چه کسی جوابگوی این مسائل خواهد بود، مگر می شود هنجارشکنی و قانون شکنی کرد؟ زوار ایران زواری هستند که اگر قرار باشد در هرجای دنیا حضور داشته باشند با چارچوب و مقررات و احترام به همه اینها تصمیم خود را می گیرند از طرفی مملکت ما مملکتی است که صاحب دارد ، رهبری دارد، فرمانده دارد و این کشتی بزرگ جمهوری اسلامی کشتیبان دارد، ما تابع ولایت هستیم ما تابع رهبری عزیزمان هستیم ما تابع دستور و تصمیم هستیم ، اینگونه نیست که در کشور هر کسی به خودش اجازه دهد که مثلا من محب امام حسین هستم یا عاشق اربعین هستم و با این بحث ها بخواهد دست به اقدامی بزند.

وی گفت: چیزی که در دستور کار ما قرار می گیرد تصمیم کشور است و با هماهنگی با طرف عراقی است، یک زائر ایرانی و محب امام حسین هیچ وقت به خودش اجاره نمی دهد که خارج از این چارچوب ها و مقررات کاری را انجام دهد لذا خواهش من این است که دستگاه های فرهنگی و اطلاع رسانی، مداحان عزیز، خطبای بزرگوار، ائمه جمعه و جماعات و همه کسانی که با مردم ارتباط مباشر و مستقیمی دارند به مردم شریف ایران به محبین اهل بیت علیهم السلام به عاشقان امام حسین بگویند که کاملا در چارچوب تصمیمات جمهوری اسلامی حرف بزنند و عمل بکنند و حرکت بکنند و خدای ناکرده کاری نکنند که موجب مشکلاتی برای دو کشور بشود. این درخواست هایی که از گوشه و کنار یا از افراد مجهول الهویه یا بعضا مشکوک بیان می شود معلوم نیست چه دستهایی پشت صحنه است.

مسجدی گفت: زائر ایران زائری قانونمند و با احترام است و وظیفه خود را کاملا خوب می داند و به آن عمل خواهد کرد، اگر قرار باشد که راه باز باشد و مجوز و هماهنگی و موافقت باشد با عشق و علاقه به زیارت می آید و اگر قرار است که دستور کار چیز دیگری باشد، اردات و عشق خود به ساحت امام حسین علیه السلام رابه گونه دیگری ابراز می کند. لذا بحث هایی که بعضا مطرح می شود به هیچ وجه قانونمند و مورد قبول نیست. هیچ عراقی و هیچ ایرانی نمی تواند خارج از چارچوب جمهوری اسلامی ایران حرفی را به زبان بیاورد، این خواست رهبر معظم انقلاب است که همیشه ما را به رعایت قوانین و مقررات کشور توصیه می کند، در همین بحث کرونا ببینیند که ایشان چگونه عمل کردند، صحبت ها، اقدامات و عملکرد مقام معظم رهبری چگونه است، ایشان الگوی کار ما هست، ایشان الگوی رفتاری و اقدامات و تصمیمات ما هست.

وی ادامه داد: از طرف دیگر اگر یک فاجعه و یک بحران انسانی در بحث گسترش این بیماری اتفاق بیفتد و میلیون ها انسان گرفتار شدند و هزاران نفر تلفات به دنبال خواهد داشت آن وقت چه کسی جوابگو خواهد بود. لذا تمام صاحبان مواکب عزیز در جمهوری اسلامی، تمام مسئولین محترم، تمام مردم شریف و همه محبین و زوار عزیز باید دقت بکنند و تحت تاثیر حرف های غیرمسئولانه قرار نگیرند و آن وظیفه شرعی و اخلاقی و عقلایی خودشان را آنطوری که از طرف مسئولین ذیربط گفته می شود عمل کنند، بیشتر از هرکس دیگری ما علاقه مند هستیم که راه زیارت باز شود، سال گذشته ۳ و نیم میلیون ایرانی با عشق و علاقه و هماهنگی هایی که شد وارد عراق شدند زیارت کردند و با امنیت به کشور خود بازگشتند و ما کم ترین مشکلات را داشتیم بنابراین اگر قرار است زیارت باشد همین اتفاق خواهد بود.

مسجدی تاکید کرد: لذا خواهش من از همگان این است که کاملا مراقبت بکنند و نگذارند فتنه و یا مسائلی بوجود بیاید که بعدا باعث مشکلاتی برای روابط دو کشور یا در مرزهای ما بشود.

وی افزود: همچنین مسئولان انتظامی و امنیتی محترم جمهوری اسلامی هم حتما به وظایف سازمانی خود در چارچوب قانون و مقررات و دستورالعمل هایی که برایشان تعیین خواهد شد اقدام می کنند. بنابراین همه ما باید دست در دست هم دهیم و آنچه که خیر و مصلحت و تصمیم کشور است همان را انجام دهیم و امسال بعید می دانم که ما غیر از این راهی داشته باشیم و مراسم اربعین را به اشکال مختلفی در خود جمهوری اسلامی ایران انجام دهیم تا از شر این ویروس منحوس نجات پیدا کنیم و برای سال های آینده اقداماتی را انجام دهیم.

مسجدی تاکید کرد: زائر ما باید با کرامت و با احترام، با ادب و قانونمداری و با عشق و علاقه وظیفه و زیارت خودش را انجام دهد و ما مورد اعتراض هیچکس قرار نگیریم و زیارتمان هم شک و شبهه ای نداشته باشد.

ارائه توضیحات در رابطه با مراسم اربعین امسال

لینک کوتاه : https://peykneka.ir/?p=16739

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.