• امروز : جمعه - ۱۴ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : 13 - رجب - 1444
  • برابر با : Friday - 3 February - 2023

اخبار ویژه

گزارش تصویری | نشست خبری فرماندار نکا به مناسبت فجر چهل‌وچهارم انقلاب اسلامی افتتاح و کلنگ‌زنی پروژه‌های چهل‌وچهارمین فجر انقلاب به ارزش بیش از ۴۰۰۰ میلیارد در نکا وقوع زمین لرزه در نکا/ زمین‌لرزه ۴.۲ ریشتری در مرکز مازندران گاز نکا وصل است /تکذیب هرگونه قطع گاز در مازندران متلاشی شدن باند سارقان موتورسیکلت در نکا گزارش تصویری | راهپیمایی محکومیت اقدام شنیع نشریه فرانسوی در نکا تنزل سفارت فرانسه تا حد کاردار از سوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گزارش تصویری | رویداد بزرگ جمانه در آستانه ولادت حضرت زهرا(س) در نکا برگزاری رویداد جُمانه در آستانه ولادت حضرت زهرا(س) مخصوص بانوان به میزبانی نکا کشت قراردادی گندم درمزارع نکا دستگیری سارق اموال بیمارستانی در نکا سهل‌انگاری موجب آتش سوزی در جنگل‌های نکا شد گزارش تصویری | سومین سالگرد سیدالشهدای مقاومت در مسجد جامع نکا واحد ۴ بخار نیروگاه نکا پس از پایان تعمیرات غیر مترقبه وارد مدارتولید شد ادامه بازی علی کریمی در زمین دشمن/ جادوگری که دست از جادوی مردم ایران برنمی‌دارد آیا بن سلمان به سرنوشت سادات دچار می شود؟

12
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:

اختصاصی| سازمان نظام پزشکی تنظیم کننده مقررات بین جامعه و حاکمیت است

  • کد خبر : 38126
  • ۲۲ تیر ۱۴۰۰ - ۴:۱۸
اختصاصی| سازمان نظام پزشکی تنظیم کننده مقررات بین جامعه و حاکمیت است
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در کلاب هاوس گفت: جامعه پزشکی فکر می‌کنند که سازمان نظام پزشکی صنف است، در حالی‌که سازمان نظام پزشکی تنظیم کننده مقررات بین جامعه و حاکمیت است و باید به منافع صنف و جامعه فکر کند.

به گزارش پیک نکا،  علی دباغ در اتاقی با عنوان «انتخابات نظام پزشکی چالش‌ها و فرصت‌ها» که در کلاب هاوس برگزار شد، افزود: در هر جامعه و کشوری، دولت و حاکمیت و همچنین مردم و جامعه داریم. بخشی از نظام سلامت در دست جامعه و بخشی در دست حاکمیت است. نظام سلامت در جامعه و حاکمیت تنیده شده است. نظام سلامت از قبل از تولد یک فرد تا بعد از فوت، با هر فرد ارتباط دارد. حتی در مورد فوت یک بیمار بر اثر کووید ۱۹، باید مولفه‌های سلامت در مراسم تدفین او رعایت شود.

سهم کم نظام سلامت از تولید ناخالص ملی کشور

این متخصص بیهوشی ادامه داد: حدود ۵.۷ تا ۷ درصد از سهم تولید ناخالص ملی به نظام سلامت اختصاص پیدا می‌کند. در آمریکا بین ۱۷ تا ۱۹ درصد از سهم تولید ناخالص ملی به نظام سلامت تخصیص می‌یابد. سهم کم نظام سلامت از تولید ناخالص ملی باید به وسیله دستمزد پزشکان و پرستاران و داروسازان و ماماها و حرفه‌های پزشکی پر شود.

وی اضاف کرد: در نهایت، وقتی سهم نظام سلامت از تولید ناخالص ملی محقق نمی‌شود، دولت‌ها مجبور می‌شوند دست در جیب ارائه کننده خدمت کرده یا میزان خدمات را کاهش بدهند.

دباغ گفت: وضعیت نظام سلامت در حال حاضر با ۳۰ سال پیش متفاوت است و در حال گذر از اقتصاد نفتی مطلق به سمت اقتصاد نیمه نفتی هستیم و نباید این چالش‌ها را فراموش کنیم. نمی‌توان اقتصاد را نادیده گرفت. نظام سلامت ما کمبودهای مالی فراوانی دارد که باید این کمبودها از جایی جبران شود.

سازمان های مردم نهاد؛ بازوی نظام سلامت

سید مؤید علویان، معاون اسبق سلامت وزارت بهداشت نیز در این اتاق کلاب هاوس اظهار کرد: در حوزه سلامت بخش‌های مختلفی مانند وزارت بهداشت داریم که تولیت نظام سلامت را بر عهده دارد. بخش‌های دولتی و خصوصی و خیریه و هلال احمر و بهزیستی نیز در حوزه سلامت وجود دارند. اولین کاری که باید درباره سازمان‌های مردم نهاد انجام شود، آشتی دادن حکم رانی با این سازمان‌هاست.

وی تأکید کرد: زیرا این سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند بازوی نظام سلامت باشند. حدود ۳۰ درصد بیماران تالاسمی زمانی دچار هپاتیت سی بودند. بیش از ۱۵ تا ۲۰ هزار بیمار در آن زمان برای هپاتیت سی درمان شدند و در حال حاضر حداقل در ۱۰ استان ابتلا به بیماری هپاتیت سی در بیماران تالاسمی نداریم.

پیگیری های مجدانه ی سازمان نظام پزشکی برای واکسیناسیون کرونا

محمد جهانگیری، معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی نیز در  اتاق کلاب هاوس بهداشت نیوز بیان کرد: انتخابات سازمان نظام پزشکی تحت تاثیر فضای عمومی کشور قرار گرفته، اما موضوع اصلی این است که نظام پزشکی چقدر تاثیر دارد. به طور قاطع می‌گویم که حتما موثر است. پیگیری‌های اصولی سازمان نظام پزشکی در مورد واکسیناسیون کرونا و آنفلوآنزا انجام شد. تجربه قبلی در این زمینه کم بود و به هر حال نقص‌هایی وجود داشت.

وی گفت: همکاران ما با خیال راحت واکسیناسیون کرونا را انجام دادند و هماهنگی مناسبی در این خصوص اتفاق افتاد. اغلب جامعه پزشکی که می‌خواستند واکسن بزنند، در حال حاضر واکسن کرونا را تزریق کرده و حتی میزان شهدای جامعه پزشکی نزدیک به صفر رسیده است.

اجرایی نسخه و امضای الکترونیکی توسط سازمان نظام پزشکی

معاون سازمان نظام پزشکی ادامه داد: موضوع دیگر در حوزه اقتصاد سلامت بود. با توجه به مشکلات اقتصادی، بخش خصوصی کاملا زمین‌گیر بود. بخش خصوصی با پیگیری‌های انجام شده از ورشکستگی مطلق نجات پیدا کرد. با هماهنگی انجام شده با بیمه‌ها، پرداختی‌ها به روز شده است. حتی برای نسخه الکترونیکی، تسهیلاتی گرفته شده است. برای زیرساخت‌های نظام پزشکی نیز امروز امضای الکترونیک و پروانه آنلاین و نسخه الکترونیکی را اجرایی کردیم.

وی اظهار کرد: در سال جاری این افتخار را داریم که میوه قانون مندی و تدبیر در زمینه مالیات را چیدیم. اکثر همکاران ما در مورد مالیات مشمول ماده ۱۰۰ شدند. قطعا کاستی‌هایی نیز وجود دارد و نمی‌گوییم بهترین عملکرد را داشتیم.

درآمدمان به ریال و هزینه هایمان به دلار است!

حسین کرمانپور، مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی نیز گفت: بزرگترین چالش نظام پزشکی در حال حاضر که منجر به نارضایتی در مردم و جامعه پزشکی می‌شود، این است که جزو معدود مشاغلی هستیم که درآمد ما به ریال و هزینه‌مان به دلار است. دانشجوی پزشکی باید گوشی پزشکی را به قیمت دلار بخرد و اگر بخواهد مطب تاسیس کند، تمام دستگاه‌ها را باید به دلار بخرد. حتی تولید داخل نیز به قطعات خارجی وابستگی دارد و قیمت‌ها کلان است.

بی توجهی به مطالبات تشکل و انجمن های صنفی نظام سلامت

ابراهیم نوری گوشکی، متخصص پزشکی خانواده و یکی از کاندیدای انتخابات نظام پزشکی تهران نیز در این اتاق کلاب هاوس بیان کرد: اگر از همکاران نظرسنجی شود، بسیاری می‌گویند که سازمان نظام پزشکی به اهداف خود عمل نکرده است. سازمان نظام پزشکی باید یک سازمان صنفی مستقل باشد.

وحید محلاتی، داروساز نیز در این اتاق کلاب هاوس گفت: عزیزانی که به عنوان کاندیدا در انتخابات شرکت می‌کنند، باید خود را معرفی کرده و بگویند که چه فرقی با سایر افراد دارند.

احمد مهری، دانشجوی دکتری تخصصی اپیدمیولوژی نیز عنوان کرد: در سال‌های اخیر به تشکل‌های صنفی بی توجهی شده و کارکنان و ذینفعان صنفی حس می‌کنند که توجهی به مطالبات آنها نمی‌شود. بارها انجمن‌های علمی و پزشکی نامه‌هایی درباره کووید ۱۹ نوشته‌اند، اما به نظرات آنها توجهی نشده است. یکی از مسائلی که در نظام سلامت به آن توجه نمی‌شود، نیروی انسانی است.

وی گفت: هرچند پشت تریبون‌ها صحبت‌های فراوانی می‌شود، اما در عمل، کارکنان نظام سلامت دچار چالش‌های جدی هستند. باید این چالش را جدی بگیریم. اگر به دنبال بازگشت سرمایه اجتماعی به نظام‌های صنفی و انجمن‌های علمی پزشکی هستیم، باید این مطالبه را از مدیریت نظام سلامت داشته باشیم که جای این صنف‌ها کجاست و آیا در مقابل مطالبات این صنف‌ها درست رفتار شده یا خیر.

ویزیت های اتوبوسی و عدم رعایت حریم خصوصی بیماران

سمیه علی رضایی، دندان پزشک و متخصص بیماری‌های دهان و فک و صورت نیز در  اتاق کلاب هاوس بهداشت نیوز اظهار کرد: باید اختیارات سازمان نظام پزشکی را بشناسیم و سپس به موضوع تأثیر انتخابات سازمان نظام پزشکی بپردازیم.

یونس عرب، مدیرعامل انجمن تالاسمی ایران نیز در این اتاق کلاب هاوس گفت: نقد جدی به ساختار نظام پزشکی داریم. به عنوان یک انجمن حمایتی، تریبون بیماران تالاسمی هستیم و یکی از موارد چالش برانگیز، بحث ویزیت‌های اتوبوسی است که حریم خصوصی بیماران به این واسطه رعایت نمی‌شود. همچنین مواردی مثل اخذ برائت نامه توسط پزشکان درمان‌گر در بیمارستان‌های دولتی یا بخش خصوصی باعث ایجاد چالش جدی می‌شود.

وی افزود: حدود ۳۰۰ مرکز درمانی در بخش دولتی به بیماران تالاسمی خدمات می‌دهند و هر وقت بحث بیماران را در سازمان نظام پزشکی مطرح کرده و گفتیم که نظر کارشناسی بدهند، پاسخ درستی به ما ارائه نکردند.

 

 

 

 

 

 

 

مخاطبان گرامی، محتوا و ادعاهای مطرح‌شده در این مطلب، صرفاً جهت گردآوری، بررسی و انتشار اخبار، مطالب، رویکردها و دیدگاه‌های سایر رسانه‌ها منتشر شده و ادعاها و القائات احتمالی این مطالب هرگز مورد تأیید پایگاه خبری پیک نکا نیست، لذا ممکن است بخشی از اطلاعات موجود در این مطلب درست نباشد. لطفا در صورت مشاهده هر گونه ایراد مشکل را گزارش کنید.

لینک کوتاه : https://peykneka.ir/?p=38126

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.