آژانس به عنوان یکی از مهره‌های بازی واشنگتن علیه ایران در مذاکرات وین وارد عمل شد

وی افزود: ابتدا قرار بود که مذاکرات بین ایران و آژانس در عرض سه ماه به اتمام برسد، اما شاهد بودیم که با اصرار خاص ایالات متحده آمریکا بر مواضع غیر اصولی و غیر منطقی خود از جمله بحث تفکیک تحریم‌های ضد ایرانی، عدم ارائه تضمین در قبال برجام و عدم پذیرش راستی آزمایی در این پروسه مذاکرات به تعویق افتاد.

غفاری ادامه داد: متاسفانه به ویژه طی دو هفته اخیر آژانس نه به عنوان یک نهاد حقوقی مستقل بلکه به عنوان یکی از مهره‌های بازی واشنگتن علیه ایران در مذاکرات وین وارد عمل شد، یعنی علاوه بر اینکه آژانس در خصوص بحث عدم این توافق با تهران ابراز نگرانی کرده بود، آژانس و شورای حکام از قصد خود برای صدور قطعنامه علیه ایران خبر دادند.

آژانس یک بازیگر مستقل  و نهاد بین المللی نیست

کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: آژانس در برهه زمانی کنونی نه به عنوان یک سازمان بین المللی مستقل بلکه به عنوان یک متغیر وابسته به آمریکاست که می‌خواهد با ایران مذاکره کند. این روزها شاهد بازی آژانس و اعمال فشار‌ بر ایران هستیم که برای تمدید توافق با ایران مطالبی را مدعی می‌شود که صحت ندارند،  در عین حال آمریکا می‌خواهد از ظرفیت آژانس برای اعمال فشار بر ایران در آستانه برگزاری دور هفتم و تعیین کننده‌ترین دور مذاکرات استفاده کند.

وی افزود: سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه کشورمان نباید در اینجا آژانس را به مثابه یک بازیگر مستقل و رفتار آن را به مثابه رفتار بازیگر و نهاد بین المللی مد نظر قرار دهند، باید از خواسته‌هایی که مقامات آژانس از ایران خواهند داشت، رمز گشایی شود و گارد بسته ما در مقابل فشار‌های آژانس حفظ شود.

پیوند بین آمریکا و آژانس در روز‌های منتهی به دور هفتم مذاکرات پر رنگ‌تر می‌شود

غفاری تاکید کرد: فراموش نکنیم پیوندی که همواره بین آمریکا و آژانس وجود داشته است در روز‌های منتهی به دور هفتم مذاکرات پر رنگ‌تر می‌شود، لذا نباید اقدامی کنیم که این دو طرف از آن به عنوان یک قدرت نقطه مانور علیه کشورمان استفاده کنند.

«کاظم غریب آبادی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چندی پیش در توئیتی با اشاره به سفر معاون مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشت: «موسیمو آپارو» معاون مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته جاری به ایران سفر خواهد کرد. آپارو همچنین یکی از بازرسان تعیین شده برای ایران است و هدف بازدید او از تهران در راستای فعالیت‌های روتین پادمانی و در چارچوب موافقتنامه جامع پادمان است. اگرچه با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تماس مداوم هستیم، اما هیچ برنامه گفت‌وگوی از پیش تعیین شده‌ای برای آپارو در مدت حضورش در تهران پیش بینی نشده است.