• امروز : جمعه - ۱۴ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : 13 - رجب - 1444
  • برابر با : Friday - 3 February - 2023

اخبار ویژه

گزارش تصویری | نشست خبری فرماندار نکا به مناسبت فجر چهل‌وچهارم انقلاب اسلامی افتتاح و کلنگ‌زنی پروژه‌های چهل‌وچهارمین فجر انقلاب به ارزش بیش از ۴۰۰۰ میلیارد در نکا وقوع زمین لرزه در نکا/ زمین‌لرزه ۴.۲ ریشتری در مرکز مازندران گاز نکا وصل است /تکذیب هرگونه قطع گاز در مازندران متلاشی شدن باند سارقان موتورسیکلت در نکا گزارش تصویری | راهپیمایی محکومیت اقدام شنیع نشریه فرانسوی در نکا تنزل سفارت فرانسه تا حد کاردار از سوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گزارش تصویری | رویداد بزرگ جمانه در آستانه ولادت حضرت زهرا(س) در نکا برگزاری رویداد جُمانه در آستانه ولادت حضرت زهرا(س) مخصوص بانوان به میزبانی نکا کشت قراردادی گندم درمزارع نکا دستگیری سارق اموال بیمارستانی در نکا سهل‌انگاری موجب آتش سوزی در جنگل‌های نکا شد گزارش تصویری | سومین سالگرد سیدالشهدای مقاومت در مسجد جامع نکا واحد ۴ بخار نیروگاه نکا پس از پایان تعمیرات غیر مترقبه وارد مدارتولید شد ادامه بازی علی کریمی در زمین دشمن/ جادوگری که دست از جادوی مردم ایران برنمی‌دارد آیا بن سلمان به سرنوشت سادات دچار می شود؟

2

آخرین وضعیت پرستاران شرکتی و پرداخت معوقات پرستاری | استخدام ۱۷ هزار و ۵۰۰ پرستار با آزمون | مرخصی تشویقی اجباری برای پرستاران

  • کد خبر : 30873
  • ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۴
معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: در آزمون 24 بهمن، نیروهای اتاق عمل، هوشبری و بهیاری جزو پرستاری هستند اما نیروهای اورژانس جزو این گروه محاسبه نشده‌اند بنابراین استخدام ما ۱۷ هزار و ۵۰۰ نفر است.

به گزارش پیک نکا، دکتر مریم حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت در نشستی ویدیو کنفرانسی ضمن تبریک فرارسیدن دهه فجر، گفت: در سال ۹۹ سال بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم، اما  دستاوردهای خوبی داشتیم و توانستیم به نتایج بزرگی برسیم. یکی از آن‌ها قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری بود که سال ۸۶ تصویب شده بود و با پیام رهبر انقلاب در روز پرستار جان تازه گرفت و برای اجرایی شدن آن تلاش می کنیم.

۳ اقدام مورد لزوم تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری

وی در این باره افزود: برای تعرفه گذاری خدمات پرستاری سه اقدام لازم است؛ یکی تعیین منابع مالی، دوم نحوه تعرفه گذاری و خرید خدمت و باز توزیع آن است که با دستور وزیر و ابلاغی که برای معاونت پرستاری زدند، این اقدام به جد پیگیری می شود و امیدواریم با کمک سایر معاونان، دستگاه‌ها و سازمان نظام پرستاری بتوانیم این قانون را  اجرا کنیم.

جذب ۲۴ هزار پرستار طی ۲ سال

وی افزود: فوق العاده ویژه کارکنان نظام سلامت یکی از دستاوردهای مهم بود که به همت و تلاش پرستاران و به همت معاونت توسعه اجرایی شد و نکته مثبتی بود. جذب نیروی پرستاری که در سال ۹۸ و ۹۹ حدود ۲۴ هزار پرستار جذب شدند و این یک این تحول  عظیمی در تاریخ پرستاری است. البته هنوز کمبود زیاد است، اما این دستاورد بزرگ جای تشکر و تقدیردارد.

آخرین وضعیت پرستاران شرکتی و پرداخت معوقات پرستاری

وی ادامه داد: در گروه پرستاری کارهای دیگری هم انجام شده است. دستورالعمل خرید خدمت ابلاغ شد. با پرستاران شرکتی به شیوه‌های مختلف برخورد می شد که با این دستورالعمل یکسان‌سازی انجام شد. همچنین معوقات پرستاری در سال ۹۸ در سه ماه اول سال ۹۹ هم تسویه شده است و سه ماه دوم در حال توزیع است.

بررسی سختی کار پرستاران در ۳ بخش بیمارستانی

حضرتی گفت: در زمینه آزمون صلاحیت حرفه‌ای پرستاری برای اولین بار در تاریخ پرستاری ایران این اقدام انجام شد و  اکنون هم فاز نهم آن را اجرا می‌کنیم و برای پرستارانی که نمره قبولی در این آزمون گرفتند، گواهی صلاحیت حرفه‌ای صادر می‌شود. از سال ۱۴۰۰ نیز این آزمون دو بار در سال برگزار می‌شود. در مورد سختی کار پرستاران نیز این مورد در بخش‌های سوختگی و روانی محاسبه شده بود، اما در بخش اطفال، انکولوژی و عفونی در دست  اقدام است که امیدواریم زودتر به نتیجه برسد.

وی با بیان اینکه در جریان بیماری کووید-۱۹ تخت های ای سی یو به دلیل نیاز جامعه افزایش پیدا کرد، گفت: بر این اساس توانمندسازی ۵ هزار پرستار در کشور برای فعالیت در آی سی یو انجام شد که به صورت مجازی و عملی آموزش دیدند. اقدام بسیار ارزشمندی بود که با کمک معاونت درمان و آموزش انجام شد و در حال انجام است. در عین حال یکی ازبرنامه های مهم در حوزه پرستاری که طبق برنامه ششم توسعه مکلف به اجرای پرستاری در جامعه و برنامه مراقبت تسکینی است که از نظر قانونی ما مکلف به اجرای آن هستیم. این برنامه هم در کنار کارهای کووید۱۹ که کار سنگینی بود، با موفقیت انجام شد. تعدادی از پرستاران هم برای یادگیری مراقبت تسکینی به اردن اعزام شدند تا بتوان آن را اجرا کرد و همچنین دو وبینار برای مراقبت تسکینی نیز برگزار  شد.

ابلاغ دستورالعمل‌های مراقبت در منزل برای چند بیماری

حضرتی با بیان اینکه معاونت پرستاری عضو کارگروه پرستاری در سازمان بهداشت جهانی و منطقه امرو برای استقرار مراقبت تسکینی است، گفت: تدوین آیین نامه مراکز ارائه خدمات طولانی مدت نیز از دیگر اقداماتمان بود. برخی از بیماران ما در منزل درمان و برخی در بیمارستان درمان می شوند، اما برای برخی بیماران نه می توان در بیمارستان اقدام کرد و نه در منزل میتوان آنها را مورد مراقبت قرار داد. مانند بیماران مبتلا به آلزایمر و … خوشبختانه بعد از دو سال تلاش مستمر معاونت پرساری این اقدام انجام شد و ابلاغ آن در دی ماه از سوی وزیر انجام شد. تدوین و ابلاغ دستورالعمل های استاندارد مراقبت در منزل نیز انجام شد که هدف ما توسعه مراقبت در منزل است تا بار بیمارستان را کاهش داده و رضایت بیماران را افزایش دهیم که استانداردهای آن برای بیماری هایی مانند سکته مغزی، نارسایی مزمن قلبی و ریوی، سرطان، کووید-۱۹ استاندارد خدمتی مراقبت در منزل تدوین شد و به دانشگاه ها ابلاغ شد. در عین حال بیماران هموفیلی، ام اس در دستور کار هستند تا بسته های استاندارد خدماتی مراقبت در منزل آنها را فراهم کنیم.

پیگیری پوشش بیمه‌ای مراقبت در منزل از بیماران کووید-۱۹

وی گفت: در زمینه تدوین بسته‌های استاندارد مراقبت در منزل از بیمار کووید-۱۹ نیز انجام شد که به دنبال پوشش بیمه ای آن هستیم و باید در شورای عالی بیمه مصوب شود که هنوز اتفاق نیفتاده و امیدواریم سریع تر انجام شود. با سازمان های بیمه نیروهای مسلح درباره اجرای طرح پیشگیری از بیماری های مزمن از سالمندان و پوشش بیمه ای خدمات ارائه شده در منزل و ارائه خدمت در منزل به سالمندان مطرح شده که پیگیریم تا با بیمه های نیروهای مسلح در این زمینه تفاهم نامه ای داشته باشیم.

وی افزود: در خصوص الکترونیک سازی ثبت خدمات پرستاری در منزل نیز اقدام گسترده‌ای انجام شده است و به دنبال آن هستیم تا طراحی و اجرای نرم‌افزار مدیریت و نظارت ارائه خدمت پرستاری در منزل را داشته باشیم و زودتر آن را به کار گیریم.

پیگیری بیماران تا ۶ ماه پس از ترخیص با طرح «پرستار پیگیر»

حضرتی به طرح “پرستار پیگیر” اشاره کرد و افزود: بیماران که از بیمارستان مرخص می‌شوند پیگیری نمی‌شوند یا به شکل محدود پیگیری می‌شوند؛ اما طرح پرستار پیگیر بیماران را تا ۶ ماه پس از ترخیص رصد می‌کنند و اگر آموزش و مشاوره لازم دارند به آنها ارائه می‌شود و از این طریق وضعیت بیمار هم چک می‌شود. بر این اساس هم از مراجعه مجدد جلوگیری می‌شود و هم کیفیت خدمات افزایش می‌یابد.

به گفته وی، الکترونیک سازی ثبت اقدامات پرستاری یک تحول بزرگ در تاریخ پزشکی و پرستاری کشور است که به شکل جدی در معاونت پرستاری و همکاری معاونت درمان پیگیری می‌شود و انقلابی در تاریخ پرستاری ایران خواهد بود و سعی شده است این موضوع به سیستم HIS بیمارستانی متصل شود.

معاونت پرستاری وزارت بهداشت تاکید کرد: به دنبال اجرایی شدن سیستم کدینگ استاندارد و بین‌المللی هستیم که به طور استاندارد خدمات پرستاری بر اساس فرآیند پرستاری اجرایی شود و از طریق الکترونیک سازی شدن خدمات پرستاران کمتر مجبور به انجام کارهای نوشتاری باشند.

تدوین سند جامع پرستاری در افق ۱۴۰۴

وی اقدام دیگر این معاونت را برنامه‌ریزی جهت کنترل بیماری‌های غیرواگیر معرفی کرد و گفت: بیماری‌های غیر واگیر بیشترین درصد آمار مرگ و میرهای زودرس را در کشور ما و جهان به دنبال دارد و این اقدام جزو دستور کار ما در سال ۱۴۰۰ است تا بتوانیم راه‌های پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر را در پیش گیریم. همچنین تدوین کتاب نقشه راه پرستاری ایران یا سند جامع پرستاری در افق ۱۴۰۴ با همت متخصصین پرستاری تهیه و تدوین شده است.

۱۰۰ شهید پرستار مدافع سلامت تاکنون

وی درباره شهدای پرستاری در دوران کرونا، تصریح کرد: از ابتدای شیوع کرونا در کشور تاکنون ۱۰۰ پرستار جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. ۵۵ پرونده از این تعداد در حال بررسی است و ۳۲ نفر آنها به عنوان شهید خدمت تایید شدند.

جذب نیروهای جدید تا فروردین ۱۴۰۰

مرخصی تشویقی اجباری برای پرستاران با کاهش بار کرونا در بیمارستان‌ها

حضرتی در پاسخ به سوالی در رابطه با احتمال موج چهارم بیماری و کمبود نیروی پرستاری، اظهار کرد: این موضوع حقیقت دارد اما خوشبختانه طبق اعلام معاونت توسعه ۱۷ هزار و ۵۰۰ نیرو در ۲۴ بهمن ماه آزمون دارند و با دستور مقام عالی وزارت نتایج آن تا اسفند ماه اعلام می‌شود و امیدواریم این نیروها در فروردین ۱۴۰۰ جذب شوند که کمک بزرگی به جبران کمبود نیرو است. الان که بار بیمارستان‌ها کاهش یافته است یک دستورالعملی برای بیمارستان‌ها تهیه شده که پرستاران را به مرخصی تشویقی اجباری بفرستند تا با ازای هر یک ماه کار در بخش کرونا، یک روز مرخصی تشویقی اجباری داشته باشند و نمی‌توانند آن را ذخیره کنند و باید به مرخصی بروند.

وضعیت واکسیناسیون کرونا در گروه پرستاری

وی در خصوص تزریق واکسن کرونا به گروه پرستاری، بیان کرد: واکسن این گروه هم مانند سایر گروه درمان است و تبعیت داریم از برنامه‌ای که معاونت بهداشتی اعلام کرده است. پرستاران هم همزمان با کلیه اعضای تیم درمان واکسن دریافت خواهند کرد.

حضرتی درباره نحوه اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، اظهار کرد: با دستور رهبر معظم انقلاب این قانون که از سال ۸۶ بلاتکلیف مانده بود جان تازه‌ای گرفت. رکن اصلی قانون تعیین منبع آن است که امیدواریم زودتر تعیین شود، مهمترین مساله برای اجرای این قانون تعیین منبع اجرای آن است. در این زمینه مطالعات وسیعی در حال انجام است و جلسات کارشناسی در کارگروه مربوطه ادامه دارد و امیدواریم به زودی به نتیجه برسد.

وی در ادامه تاکید کرد: در مطالعات وسیعی که انجام شده در سال ۹۰ حدود ۵۲۷ خدمت پرستاری برای تعرفه گذاری تعیین شده بود. این خدمات در قالب ۵۸ بسته خدمتی تعریف شده است. برخی بسته‌های خدمتی مشابه هم بودند که در بازنگری بعدی به ۱۰ بسته خدمتی رسیدیم. مطالعات انجام شده برای اجرای این قانون بازنگری شد. این بسته‌ها در سه کارگروه تخصصی دنبال می‌شود و از  ۱۸۰ پرستار در این مورد نظرخواهی کردیم. جلسه کارگروه آن، هفته آینده برگزار می‌شود و امیدوارم با تکلیف رهبر معظم انقلاب و با همت و دستور وزیر بهداشت در سال ۱۴۰۰ این قانون را اجرایی کنیم. در ابتدا پایلوت آن در چند بیمارستان شبیه سازی می‌شود و بعد در کل کشور اجرایی خواهد شد. مشکل مهم تعیین منبع اجرای این قانون است که امیدوارم در کارگروه تخصصی که هفته آینده تشکیل می‌شود، تعیین تکلیف شود.

آخرین وضعیت نیروهای ۸۹ روزه پرستاری/ تبدیل وضعیت این پرستاران از طریق آزمون

معاون پرستاری وزارت بهداشت در پاسخ به سوال ایسنا درباره تبدیل وضعیت نیروهای پرستاری شرکتی، تصریح کرد: خوشبختانه دستورالعملی که از سوی معاونت توسعه به دانشگاه‌ها ابلاغ شد تاحدودی این مسئله را ساماندهی کرد. نیروهای شرکتی ۸۹ روزه در بسیاری از دانشگاه‌ها به طرق مختلف جذب شدند و این افراد باید برای تبدیل وضعیت امتحان دهند؛ زیرا این یک قانون است و به هر حال تبدیل وضعیت آنها از طریق برگزاری آزمون است.   البته امتیازاتی برای پرستاران شرکتی که در دوران کووید۱۹ در بیمارستان کار کردند قائل شدیم که به ازای هر ماه کار کردن در بخش کرونا دو امتیاز به آنها تعلق می‌گیرد که جمعا ۲۰ امتیاز است و می‌تواند کمکی باشد تا این افراد تغییر وضعیت داده و جذب شوند.

درخواست چندباره برای پوشش بیمه‌ای خدمات پرستاری در منزل

وی در پاسخ به سوالی دیگر درباره سرانجام پوشش بیمه‌ای خدمات پرستاری در منزل، تصریح کرد: در رابطه با پوشش بیمه‌ای چندین بار تقاضای کتبی به شورای عالی بیمه فرستاده‌ایم و پیگیر هستیم چون این کار اقدامی موثر است. تنها در دوران کرونا حدود ۵۰ هزار خانواده از خدمات مراقبت در منزل بهره بردند و امیدواریم این موضوع زودتر گسترش یابد.

وی در پاسخ به سوالی درباره ورود افراد غیر پرستار و آموزش ندیده در ارائه خدمات مراقبتی در بیمارستان‌ها گفت: این کار تخلف است. جان انسان‌ها را نمی‌توان به دست افراد بدون صلاحیت داد. در هر بیمارستان دولتی و غیر دولتی اگر این تخلف رخ دهد باید به معاونت پرستاری گزارش دهید و حتما پیگیری می شود، این تخلف مجازات قانونی هم دارد.

معاونت پرستاری وزارت بهداشت درباره افزایش حقوق پرستاران، تاکید کرد: افزایش حقوق تنها به پرستاران اختصاص ندارد و مربوط به کل نیروهای نظام سلامت است. ۵۰ درصد افزایش حقوق در اسفند ۹۸ اتفاق افتاد و فوق العاده ویژه هم امسال اتفاق افتاد و فکر نمی‌کنم دیگر افزایش حقوق داشته باشیم.

وی درباره آگهی‌های مهاجرت و استخدام پرستاران در کشورهای اروپایی، بیان کرد: در مورد آگهی استخدام در کشورهای دیگر از جمله کانادا، اسپانیا و… چون جمعیت کشورها پیر می شوند و به خدمات مراقبتی نیاز دارند برخی کشورها پرستار جذب می کنند و سختگیری‌ها را برای امتحان و ثبت پرستاران آسان کرده‌اند که این  هم نه فقط برای ایران بلکه برای همه دنیا تسهیلاتی ایجاد کرده اند که بتوانند بیشتر پرستار جذب کنند. بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، در پساکرونا مهاجرت پرستاران در سراسر دنیا زیاد می‌شود. البته این موضوع جدیدی نیست و حداکثر تلاش را می‌کنیم که پرستاران با آرامش خاطر در کشور بمانند و دغدغه‌ای جز خدمت به بیماران نداشته باشند.

کاهش تاخیر در پرداخت معوقات پرستاران

حضرتی ادامه داد: در ابلاغیه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ به دانشگاه‌ها دستور داده شد تا منبع اضافه کار را از کارانه جدا کنند و خوشبختانه الان این اتفاق رخ داده و معوقات ما از ۱۸ ماه به حدود ۴ یا ۵ ماه رسیده است. معوقات ۱۳۹۸ در کلیه دانشگاه‌ها تسویه شده و معوقات سه ماه ابتدایی ۹۹نیز پرداخت شده است و در حال پرداخت سه ماه دوم هستیم.

وی درباره شهدای خدمت و امتیاز شبه ایثارگری به پرستاران گفت: در این مورد کمیته دیگری که اعضای مختلفی از بخش های مختلف دارد، نظر می‌دهد. من آمار پرستاران جان باخته را نیز بر اساس اعلام این کمیته گفتم و در این مورد ما در معاونت پرستاری مسئولیتی در این زمینه نداریم.

معاون پرستاری وزارت بهداشت درباره تعداد پرستارانی که در آزمون استخدامی ۲۴ بهمن جذب می شوند، افزود: نیروهای اتاق عمل، هوشبری، بهیاری نیز جزو نیروهای گروه پرستاری هستند. نیروهای اورژانس جزو گروه پرستاری محاسبه نشده‌اند اما تعدادی که از گروه پرستاری که در این آزمون استخدام ۱۷ هزار و ۵۰۰ نفر است، این افراد فقط از گروه پرستاری بوده و نمی‌توانند در امور اداری به کار گرفته شوند.

وی افزود: کمک پرستاران نیز جزو گروه پرستاری هستند و بر اساس دستورالعمل معاونت توسعه وزارت بهداشت که با نظرخواهی از دانشگاهها تدوین شده، تسهیلاتی برای جذب کمک پرستاران در دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده که پس از تعیین تکلیف اعلام می‌شود.

حضرتی در خاتمه تاکید کرد: آیین نامه کار دانشجویی پرستاری نیز تدوین شده و بر اساس آن ۵۰درصد افزایش حق الزحمه آنها قرار است در نظر گرفته شود.

لینک کوتاه : https://peykneka.ir/?p=30873

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.