تنها چند روز پس از آبگیری سد گلورد

سرانجام رودخانه نکا از نفس افتاد/ بی‌نبضی تنها رودخانه شرق مازندران

شناسهٔ خبر: OTMxMzU -
سرانجام با گذشت چند روز از آبگیری سد گلورد، رودخانه شهرستان نکا که تنها رودخانه شرق مازندران به شمار می‌آید از نفس افتاد و دیگر جریان آب در آن وجود ندارد.

به گزارش پیک نکا، درحالی که روزهای میانی هفته گذشته سد گلورد با حضور وزیر نیرو، مدیران و مسئولان استانی و شهرستانی در محوطه این سد آبگیری شده بود اما به فاضله چند روز رودخانه شهرستان نکا از جریان افتاد.

البته بنابر اعلام مسئولان این آبگیری به صورت نمادین صورت گرفت و آبگیری عملی حدود یک ماه دیگر انجام می‌شود که نشان از عجله مدیران دولت در صرف آبگیری حتی نمادین آن پروژه داشته است.

 

 

اما به هر حال حاصل پیگیری‌های چهار ساله نتیجه‌ای جز از نبض افتادن شریان حیاتی آبی منطقه شرق مازندران در بستر رودخانه نکا نداشته و اکنون بستر تنها رودخانه شرق مازندران به خشکی مطلق گراییده است.

شرایط به وجود آمده در بستر رودخانه به گونه‌ای است که باتوجه به عدم جریان آب، در برخی نقاط آن آب به صورت راکد و در قالب گودال‌ها و استخرهایی بی‌حرکت مانده و در انتظار است تا گرامای تابستانه هوا و روند کم‌آبی و خشکی زمین این مقدار را نیز به آسمان برده و یا به درون زمین بکشاند.

درحالی که این فصل همچنان برخی از محضولات حوزه کشاورزی نیاز به آب داشته و بخشی از آن نیز از همین طریق تأمین می‌شده است این خشکی اکنون خبر خوبی به شمار نمی‌آید و باید چاره‌ای برای همین مدت محدود نیز اندیشیده شود.

 

 

به گزارش پیک نکا، بحران آب امروز در کل جهان به خصوص کشور پهناور ایران که در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد امری جدی است که بنابر اظهارات نمایندگان مجلس و حتی مسئولان دولت نیازمند ورود شورای عالی امنیت ملی کشور شده است.

اما مدیریت و تنظیم 9 درصدی آب‌های روان در استان مازندران در سالیان گذشته تا کنون و به طول انجامیدن چند ده ساله ساخت و آبگیری سد گلورد به عنوان یک نمونه بارز در یکی از خشک‌ترین نقاط شمال کشور سبب پدید آمدن چنین وضعی برای امروز شده است.

 

 

امید است تا هرچه سریعتر مشکلات مختلف مردم ازجمله امری حیاتی به نام آب حل شود تا حداقل در یکی از برخوردارترین مناطق کشور از نعمت آب‌های مختلف سطحی و زیرزمینی دیگر چنین مشکلی را شاهد نباشیم.

این نکته را نیز نباید فراموش کرد که آنچه امروز نمایش داده می‌شود حاصل بی‌تدبیری و سوء مدیریت مدیرانی است که طی سالیان گذشته دور و نزدیک به خصوص تأخیر دو ساله در آبگیری از سال 94، به هر دلیلی عملکرد آن‌ها سبب بروز چنین اتفاق تلخی شده است.

 

ارسال نظر

خوش نفس
دوشنبه ۱۹/تیر/۱۳۹۶ ۰۸:۲۱:۵۰

مسئولان از دست شما شفت شدن . مثال آن پیر مرد و پسرش و خرش می ماند . تا دیروز مطلب می نوشتید مقاله میزدید که دولت مردان بد قولی می کنند و الکی وعده و وعید می دهند سد را آبگیری نمی کنند و .... آن بیچاره ها می گفتند که آ قا الان موقع آبگیری نیست و ... ولی شماها عین یک کودک لج می کردید و بهانه می آوردید که الا و.....حتما باید آبگیری شود . حالا می گویید که آب قطع شده و .... با انصاف ها ، چرا الکی لج می کنید و به فکر مردم و کشور نیستتد ؟

بالا
کیمیا سامانه