پیک نکا گزارش می‌دهد

نگاه قانونی به رعایت حجاب اجتماعی و الزام منطقی به رعایت آن/ روند ترویج بی‌حجابی در شهر نکا تسریع شده است

شناسهٔ خبر: OTM0MDY -
در سال‌های اخیر شهر نکا همچون سایر شهرهای کشور با تسریع در روند رونق بی‌حجابی مواجه بوده که در فصول گرم سال به خوبی خود را نشان می‌دهد درحالی که رعایت حجاب در اجتماع امری قانوی و رعایت آن نیز لازم است.

به گزارش پیک نکا، نمی‌توان عرصه‌های مختلف زندگی بشریت و انسان متمدن را بدون توجه به برخی فاکتورهای اساسی جوامع با گرایش‌های مختلف دینی و غیر آن به بحث گذاشت و به راحتی از کنار آن‌ها گذر کرد.

فاکتورهایی که هرکدام یک اصل بوده و نوع نگاه بشریت در طول تاریخ به آن‌ها نماینگر اهداف، روش‌ها و سبک تعالی شکل گرفته برپایه همان فاکتورها بوده و ارزیابی تاریخی نیز گواه چنین ادعایی است.

یکی از این فاکتورهای اساسی اصل پوشش است که بی‌شک یکی از وجوه اصلی تمایز بشر با حیوانات و دیگر مخلوقات به شمار آمده و بررسی تاریخی نیز نشان می‌دهد که نگاه به پوشش تنها ارتباط با دین خاصی ندارد.

اما نباید به این مقوله با رویکرد صرفاً اعتقادی برخورد کرد چراکه حجاب امری فرهنگی و اجتماعی است که در امور دینی به خصوص اسلام، تعریف دقیقی برای آن در نظر گرفته شده و باتوجه به اجتماعی بودن این دین، مقوله حجاب نیز به خوبی در تعاریف آن گنجانده شده است.

البته جریانات شبه روشنفکری که بیشتر براساس اعتقادات لیبرالی ضد دینی خود امور مختلف از جمله حجاب را می‌سنجند هواره در تنش و تقابل با این ویژگی بارز انسانی قرار گرفته و آن را مانع آزادی تعریف شده خود می‌دانند.

درحالی که به راحتی می‌توان ثابت کرد که حجاب شاید در برخی از مواقع موجب محدودیت شود اما هرگز به عنوان مخالف آزادی و موجب ممنوعیت نبوده است کما اینکه در طول تاریخ به خصوص بعد از ظهور اسلام و حتی انقلاب اسلامی، زنان محجبه پُر رنگ‌ترین نقش را در امور مختلف اجتماعی در کنار مردان و حتی فراتر از آنان بر عهده گرفته و در مواردی نیز بهتر عمل کرده‌اند.

 

تفاوت رعایت حجاب شخصی و اجتماعی

با این وجود جامعه امروزی باتوجه به تعریف جدید دهکده جهانی برای دنیا و نزدیک شدن ارتباطات میان فرهنگ‌های مختلف با ابزار نوین و ساده‌ای که در اختیار مردم با هر سطح سواد و آگاهی قرار گرفته مردم را در یک تقابل ناخواسته با داشته‌های خود و دیگر مردم جهان قرار داده است.

حال اینکه طرف مقابل به خوبی برای استفاده و اثرگذاری این ابزار بنابر دست‌یابی به اهداف خود برنامه چندین ساله داشته و با استفاده از کارشناسان ماهر به نتیجه رساندن اهداف خود را در سایه بی‌توجهی و کم اهمیت بودن موضوع برای جامعه هدف خود دنبال می‌کند.

از سوی دیگر اما نگاه اجتماعی به حجاب بستگی به حکومت‌ها داشته و قوانین جامعه حد و مرز پوشش در هر کشور را مشخص می‌کنند که در برخی جوامع اجباری، در برخی اختیاری و حتی در برخی جوامع پوشش کامل، سبب بروز محدودیت‌های اجتماعی می‌شود که شدت عمل در نقطه مقابل را نشان می‌دهد و  از این دست نیز مجدودیت‌های ایجاد شده برای زنان محجبه در کشورهای اروپایی را می‌تونان نام برد.

دین مبین اسلام نیز باوجود دعوت و وجوب به رعایت حجاب هم برای مردان و هم برای زنان، اما بیشتر به جنبه اجتماعی آن توجه دارد و امور فردی را مانند سایر برنامه‌های قردی ازجمله نماز، روزه و غیره باوجود وجوب بیان شده به اختیار فرد قرار داده و نوع عمل او آینده دنیا و آخرت فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

حال اینکه این قانون اجتماعی است که افراد را ملزم به رعایت برخی پیش‌زمینه‌ها برای حضور در اجتماع می‌کند و همانطور که همه ملزم به رعایت قوانینی مانند راهنمایی و رانندگی برای صلاح خود هستند در مورد حجاب نیز باید قانون را رعایت کنند.

 

رسوخ رو به تسریع بی‌بندوباری در شهرستان نکا

وجود شبهات، تنبلی و ضعف‌های فردی و اجتماعی همگی دست به دست هم داده تا حتی شهرهای مذهبی بزرگ و کوچک نیز امروزه با معضلات ناشی از عفت و حیای عمومی دست به گریبان شوند.

ازجمله باید به شهرستان نکا که در میان عوام با تعابیر مذهبی و فرهنگی معرفی می‌شود اشاره کرد که از این هجوم انحرافات در امان نبوده و در روزهای گرم سال می‌توان به راحتی شاهد جولان برهنگی و عدم تقید در آن بود.

حتی دیده شده که افرادی از شهرهای مختلف با پوشش نا متعارف به قصد مُد کردن و جا انداختن پوشش‌هایی خاص در ساعت‌های مشخص در این شهر حضور یافته و ساعت‌ها بی هدف به شهرگردی می‌پردازند.

در این میان اما اگر کوچکترین کوتاهی حتی ناخواسته از سوی مسئولان مربوطه در جلوگیری از ترویج و اشاعه این سبک از حضور در سطح شهر صورت بگیرد باید شاهد افزایش این برنامه‌ریزی‌ها  و سخت‌تر شدن شرایط برای خانواده‌ها و افراد معتقد به آن می‌شود.

 

جای خالی بی‌حجاب‌ها در برنامه‌های فرهنگی

در همین زمینه حجت‌الاسلام روح‌الله ترابی‌نسب در جمع فعالان و علاقه‌مندان خواهر حوزه حجاب و عفاف در شهرستان نکا حفظ عفت و حیا را یکی از ضروریات دین مبین اسلام برشمرد و اظهار کرد: با گذشت سال‌ها از پیروزی انقلاب اسلامی اما هنوز موفق به ادای حق مطلب در زمینه عفاف و حجاب نشده‌ایم.

وی افزود: ما بعضی زمان‌ها به اشتباه افراد بی‌حجاب را به عنوان دشمن می‌بینیم درحالی که باید ارزش‌های حجاب و آزادی رفتار و گفتار در اجتماع با بهره‌مندی از حجاب را به گوش افراد کم توجه به این موضوع برسانیم.

این فعال فرهنگی ضمن تقدیر از فعالان این عرصه، با انتقاد از برگزاری مراسم عفاف و حجاب برای افراد محجبه و معتقد به این موضوع، خاطرنشان کرد: باید برنامه‌های مربوط به عفاف و حجاب را برای افرادی که به اصل آن یا شبهه داشته و یا تقیُّد ندارند برگزار کرد.

وی اضافه کرد: باید در موضوع حجاب در بین عوام جامعه، اولیا و مربیانی که نسبت به این مسئوله توجیه نیستند کار کرد باید کارها و برنامه‌های فرهنگی را در فاضاهایی انجام داد که افراد دیگر هم بتوانند مخاطب آن قرار بگیرند.

 

فهم ضرورت پوشش برای زنان در ایران پیش از اسلام

وی در ادامه براساس آیات قرآن کریم پوشش را نعمت برای زن و مرد توصیف کرد و گفت: خداوند این نعمت را به هرکس نمی‌دهد و بهره‌مندی از آن لیاقت می‌خواهد برهمین اساس لیاقت چادر سر کردن و اقتدا کردن به حضرت زهرا(س) به هر کسی داده نمی‌شود.

ترابی‌نسب عدم حفظ حجاب را سبب بی‌حیایی در جامعه برشمرد و تصریح کرد: از ابتدای تاریخ پوشش زن تحت تأثیر حاکمان جامعه بوده به شکلی که اگر زن به عنوان ابزار دیده می‌شد از پوشش خوبی نیز بهره‌مند نبوده است.

وی افزود: ما ایرانی‌ها افتخار می‌مکنیم قبل از آن که اسلام وارد این سرزمین شود زنان ما از پوشش برخوردار بودند یعنی جامعه ایران جلوتر از همه مسلمانان دنیا حجاب را به عنوان یک ضرورت در جامعه پذیرفته بود چراکه در آثار و کتیبه‌های باستانی هیچ تصویری از زن برهنه ایرانی دیده نشده است.

این کارشناس مسائل فرهنگی یادآور شد: در واقع در گذشته هرچه علم مردم کمتر بود اما عمل آن‌ها بیشتر بوده است درحالی که امروزه هرچه علم مردم نسبت به حیا، عفت، حجاب و پاکدامنی افزایش یافته متأسفانه عمل خیلی‌ها کمتر شد.

وی اضافه کرد: درحالی که در بسیاری از کشورهای دیگر با افزایش علم و سواد، به حقانیت وجود خدا پی برده می‌شود اما در داخل کشور برخی تا سوادی پیدا می‌کنند به نام روشنفکری از پایه مُنکِر ولایت، اسلام و خود خداوند می‌شوند.

 

تغییر جایگاه اجتماعی زنان از خاک تا افلاک با اسلام

ترابی نسب گفت: اسلام بالاترین ارزش و مقام طول تاریخ را به زن داده است به گونه‌ای که مقام زن را از دل گورها به افلاک کشاند چراکه زن ننگ جامعه دیده می‌شد اما اسلام عزت و شرافت را به زن در جامعه داد.

وی افزود: صلاح و رستگاری یک جامعه به زن جامعه بستگی داشته و در مقابل نیز آلودگی زن جامعه را نابود می‌کند همانطور که عزت و شرف زن نیز به حجاب، حیا، عفاف و پاکدامنی زن است.

این فعال فرهنگی بیان کرد: نقش حضرت زهرا(س) در اسلام، حضور و نبرد زنان در جنگ اُحد در کنار پیامبر، یاری حضرت مسلم توسط طوعه در کوفه و مادر وهب در صحرای کربلا همراه با نقش بی‌نظیر حضرت زینب و زنان حاضر در اردوگاه اسرای کربلا و در ادامه در انقلاب اسلامی نمونه‌هایی از حضور و نقش زنان در طول تاریخ پس از اسلام به شمار می‌آیند.

 

زن مرکز خانواده و خانواده اساس جامعه

وی گفت: امروز ما را فریب می‌دهند و به سمتی پیش می‌رویم که به نام حضور یک زن در کابینه دولت افتخار می‌کنند اما زنی که انقلابی نباشد و تفکر انقلاب نداشته باشد اگر تمام کابینه را هم  بگیرند فایده‌ای ندارد.

ترابی نسب با اشاره به اظهارات برخی درمورد گرفتن آزادی زنان توسط انقلاب اسلامی، متذکر شد: اگر بی‌حجابی برای زنان ایرانی عزت و شخصیت می‌آورد پس چرا بسیاری از زنانی که در راهپیمایی‌های انقلاب اسلامی در همان ابتدا شرکت می‌کردند بی‌حجاب بودند.

وی اساس جامعه را خانواده و هدف دشمن را همین نهاد دانست و افزود: امروز دشمن برای برداشتن چادر از سر زنان جامعه مسلمان ایرانی به منظور براندازی نظام برنامه دارد و ابزار آن‌ها نیز رسانه‌هایی مانند ماهواره و تلگرام است.

در پایان این کارشناس فرهنگی و مذهبی از نبود مدیریت در فضای مجازی در میان خانواده‌ها انتقاد کرد و هشدار داد: در فضای مجازی که هویت افراد مشخص نیست عرصه برای بساری از انحرافات برای مردان و حتی زنان محجبه با اعتقاد نیز فراهم است.

 

ایستادگی در برابر توطئه‌ها؛ پیام شهدای راه حجاب

همچنین حجت‌الاسلام محمدعلی الیاسی سالروز عفاف و حجاب را یکی از روزهای برجسته و مهم در تمام تاریخ بشریت برشمرد و اظهار کرد: در این روز سراسر تاریخ غم دارد که در یک کشور شیعی و اسلامی، یک حاکم اسلامی در یک مکان دینی یعنی مسجد گوهرشاد و در جوار امام هشتم(ع) به خاک و خون کشیده شدند.

وی افزود: مردم این دیار از دیرباز نشان داده‌اند که مردان و زنان، پیر و جوان، کودک و بزرگسال آن‌ها حامی ارزش‌های دین امام هشتم(ع) و اجداد گرانقدر ایشان بوده و امروزه نیز با گذشت حدود چهار دهه از انقلاب اسلامی مردم این کشور پایبند به این ارزش بزرگ الهی هستند.

مدیر تبلیغات اسلامی شهرستان نکا با بیان اهتمام ویژه دشمنان این مردم برای یک توطئه بزرگ در کاستن از ارزش مردان و زنان این مرز و بوم، خاطرنشان کرد: اما مردم ما در مقابل این دشمنی‌ها قد علم می‌کنند تا به اهداف شوم خود نرسند.

این مسئول اضافه کرد: چادر یکی از سیره‌های عالیه پیامبر اسلام(ص) و خاندان بزرگوار ایشان است و افرادی که مدعی پیروی از حضرت زهرا(س) هستند باید به سیره این بزرگواران توجه کنند که چگونه در پوشش خود در مقابل نامحرمان اهتمام داشتند.

وی گفت: شهدای راه حجاب برای حیات جاودانه حیا و عفاف سینه سپر کرده و با جانفشانی در برابر طاغوت زمان خود را به عنوان بهترین مدافعان حریم حیا، حجاب و سنت والامقام الهی نشان دادند.

در پایان الیاسی تصریح کرد: شهدای راه حجاب، حیا، منزلت، عفت، بزرگی و مسلمانی را آموختند و به ما رساندند تا برای همیشه و در هر شرایطی پایبندی به این ارزش و افتخار را فراموش نکرده و برای آن فداکاری کنیم.

 

نیاز به ترکیبی از کار فرهنگی و صیانت احتماعی

به گزارش پیک نکا، عدم رعایت قوانین اجتماعی در هر سطحی با برخوردها و تبعاتی همراه می‌شود اما برخی افراد بیمار که قصد اختلال در اجرای قوانین را داشته و با بهانه محدودیت‌های مذهبی قصد تخریب این ارزش‌ها را دارند نیز بیکار ننشسته‌اند.

برنامه‌ریزی‌ها برای قبح‌شکنی، ترویج هرزگی، ترغیب به بی‌بندوباری در میان جامعه به خصوص نسل جوان بسیار جدی از سوی دشمنان و عاملان داخلی آن‌ها در حال پیگیری است که نیاز به توجه جدیتر مسئولان مربوطه دارد.

اصل شاکله فراگیر پرداختن به بحث پوشش آن هم در کامل‌ترین نوع آن به مقوله فرهنگی باز می‌گردد که نیاز است تا فعالان حقوقی و حقیقی دخیل و دغدغه‌مند در این مورد با نگاهی نوآورانه و مدرن به تبیین هرچه بهتر نیاز اساسی افراد در این زمینه بپردازند.

اما در کنار نگاه فرهنگی و نرم که کلان موضوع را نشانه گرفته و بیشتر جنبه فردی پیدا می‌کند باید مولفه‌های اجتماعی و قانونی فراتر از حوزه شخصی را نیز در نظر گرفت به گونه‌ای که درکنار انجام فعالیت‌ها و روشنگری‌های فرهنگی و مذهبی، کنترل اجتماعی نیز باید فعال و جاری دنبال شود.

ازجمله نهادهای دارای وظایف مهم در این زمینه نیز نیروی انتظامی و قوه قضائیه به شمار می‌آیند که باید بدون مماشات با هنجارشکنانی که فراتر از قصد بی‌حجابی در واقع نیت عدم رعایت قانون کشور در سطح جامعه را دارند برخورد جدی کند.

دستگاه‌های دیگر نیز به جای تحت فشار قرار دادن یا سنگ‌اندازی در انجام وظایف باید به این دو نهاد مهم و اثرگذار کمک کنند تا هرچه بهتر امنیت روانی و اجتماعی را در کشور حفظ کرده و فضا را برای حضور امن آحاد مردم در کمال عدالت فراهم آورند.

 

ارسال نظر

نکائی
پنجشنبه ۲۲/تیر/۱۳۹۶ ۲۱:۴۵:۳۴

مقوله بی حجابی بابدحجابی جداست لذاباتوجه به گسترش پدیده بدحجابی درسطح کشورکه متاسفانه حتی درسطح شهرستان نکاکه رزمان سالهای نه چندان دور ازاین شهرستان بعنوان قمچه ایران معرو ف بود اینروزهابخاطرگرمااین پدیده شوم هرروزبدترازروزقبل رویه روبه رشدی روطی میکنه!!!!لذامیطلبدتامتولیان معنوی مابخودزحمت بیشتر ی دادهوبدون هرگونه تساحل وتصامح به مبارزه بااین موضوع مهم بپرد ازند!!! اینوهم بدونندکه احادمردم جامعه مادراین مبارزه یقیناباآنهاهمراه خوا هندبود!!!آقایان شماروبخدافکری بحال نوامیس مون بکنید!! زیرابوضوح میبینیم که نوامیس مون حتی روزروشن درسطحشهروکو چه پس کوچه هاامنیت ندارن!! پرداختن باین مهم بابرگزاری مانورومراسمهای نمادین وراهپیمایی تعدادی اندک حل نخواهدداشت!! اینکه مابیایم مراسمی رودریجایی برگزارکنیم ویک سخنران هم بیاریم وبرای همین تعدادسخنرانی کنه دردی رودرمان نمیکنه!!!چون این عده ازخواهران ومادران عزیزوبزرگواریکه دراین مراسم حضورداشتن همه از مومنین ومعتقدین به حجاب وعفاف بوده وخواهندبود!! مابایدبیایم بااوناییکه دانسته ویاندانسته به نوامیس خودشون اجازه میدن تابااون وضعیت نامناسب وناهنجارتوخیابونهاجولان بدن برخورد کنیم.زیرابدحجابی زن دلیلش بی غیرتی مردهست!چندروزقبل عصری بنده درکوچه شاهدیک زوج جوانی بودم که باتفاق هم بسمت بازار میرفتن آنهم خانمش که همراش بودباوضیعیتی بسیارزشت وناهنجار اونوهمراهی میکرد!!بنظرشمامقصر چه کسیست؟؟ درخاتمه ای مردم شمااگرملمانیدکه هستید!!اگراعتقادبه قداست شهداداریدکه دارید!!اگرچنددقیقه ازوقتتونوبزاریدبرای مطالعه وصیت نا مه شهدا بوضوح میبینیدکه همه شهداتاکیدبرحفظ حجاب توسط خا نمهاداشتن!فردای قیامت روکه اعتقاددارید؟؟؟چه جوابی برای آنها دارید؟؟

بالا
کیمیا سامانه