طرح صریح مطالبات آبی منطقه با چاشنی امتیاز میزبانی

فرصت‌طلبی نماینده شرق مازندران وزیر نیرو را چگونه به گوشه رینگ برد

شناسهٔ خبر: OTI4MTk -
نماینده شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی از امتیاز میزبانی در افتتاح سد گلورد نکا با حضور وزیر نیرو در بیانی صریح به مطالبه سه طرح آبی مصوب مازندران در مجلس شورای اسلامی پرداخت و خواستار تسریع اجرای آن از سوی شخص وزیر نیرو شد.

به گزارش پیک نکا، علی محمدشاعری در جریان مراسم آبگیری سد گلورد نکا با بیان عدم تعادل مناسب میان منابع و مصارف آب در منطقه شرق مازندران نسبت به مناطق مرکزی و غربی این استان، اظهار کرد: در غرب مازندران منابع بیشتر از مصرف و در مرکز استان منابع و مصرف در یک تراز مساوی قرار دارند اما در شرق مازندران مصرف از منابع موجود فراتر رفته است.
وی میزان کم بارندگی، مصارف بالای اراضی کشاورزی و صنعتی بودن منطقه را ازجمله دلایل این ناهمگونی آبی در شرق این استان برشمرد و افزود: مصارف از منابع در شرق مازندران پیشی گرفته و این منطقه دچار بحران آب است.
سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان فعالیت‌های کشاورزی در مازندران، وضعیت آب در این منطقه را در درجه اول اهمیت دانست و خاطرنشان کرد: کلید توسعه و پایداری کشاورزی در این استان نیز در گرو تأمین منابع پایدار آب است.

مدیریت ناچیز آب سطحی در مازندران
این مسئول اضافه کرد: تنها 10 درصد از منابع آب‌های سطحی مازندران مدیریت می‌شود و در همین راستا تمام اراضی شالیزاری منطقه دهستان میانکاله در شرق مازندران دچار بحران بی‌آبی شدند و در تلاش هستیم که آب خام تصفیه شده از قائمشهر را به این منطقه ببریم که این برای ما خوب نیست.
وی بازچرخانی و تصفیه فاضلاب مازندران را تنها 9 درصد برشمرد و گفت: هنوز یک متر مکعب فاضلاب در غرب مازندران تصفیه و بازچرخانی نمی‌شود درحالی که این استان به عنوان درجه اول کشاورزی در ایران شناخته می‌شود.
شاعری آبگیری سد گلورد را به بار نشستن آرزوی چندین ساله مردم منطقه توصیف و تصریح کرد: اما بحران آب در شرق مازندران اگر حل نشود در آینده سبب بحران کشاورزی، صنعتی و سلامت می‌شود.

حل مشکل مازندران با درصدی از پروژه‌های کلان آذربایجان
وی با با بیان تزریق حدود 80 میلیارد تومان در مدت حدود یکسال گذشته برای پیشرفت و تکمیل سد گلورد، افزود: درمورد بازچرخانی و تصفیه فاضلاب استان نیز ماده 23 در مجلس شورای اسلامی یه تصویب رسیده و در انتظار ابلاغ از سوی معاون وزیر نیرو است که نباید به تأخیر بی‌اُفتد.
نماینده شرق مازندارن در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اختصاص یک هزار و 600 میلیارد تومان برای پروژه انتقال آب زاب در آذربایجان شرقی، مبلغ مورد نیاز مازندران را نسبت به این طرح بسیار ناچیز برشمرد و خاطرنشان کرد: فرقی بین مازندران و آذربایجان وجود ندارد اما برای مردم مازندران با 700 میلیمتر بارندگی زیبنده نیست که با تانکر به روستاها آبرسانی شود.
این مسئول 60 هزار هکتار تالاب بین‌المللی میانکاله در شرق مازندران را در حال خشک شدن توصیف و اضافه کرد: این تالاب هم مانند دریاچه ارومیه است اما چون ارومیه ملی شده و به چشم آمده همه داریم به آن کمک می‌کنیم و منابع برای آن اختصاص یافته که در مردادماه سال آینده نیز بسیاری از پروژه‌های مربوط به آن به بهره‌برداری می‌رسند و سبب تحول عظیمی در این زمینه می‌شوند.

و اما یک پُل مهم
وی در ادامه خواستار صدور دستور اکید و سریع از سوی وزیر نیرو برای پیگیری و به انجام رسیدن برخی پروژه‌های مانده شد و گفت: سوال مردم این است که با آبگیری سد گلورد تکلیف پل روستای رودبار چه می‌شود.
شاعری خواستار تسریع در روند کلنگ‌زنی امور مربوط به ماده 23 مصوب مجلس شورای اسلامی شد و ادامه داد: آب منطقه‌ای مازندران باید هرچه سریعتر کلنگ انجام پروژه 30 میلیاردی مصوب در مجلس شورای اسلامی را نیز بر زمین بزند.
وی افزود: زمان اجرای پروژه‌ها در بسیاری از نقاط همچون سد گلورد نزدیک به هشت ماه در طول سال به عنوان فصل کاری است که مشاهده می‌شود سال‌های سال می‌گذرد و پروژه‌ها باوجود اجرایی شدن اما طولانی می‌شود که چرایی آن نیز دست خود ما است.
سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در کنار درخواست آغاز عملیات فاضلاب مازندران و عملیات اجرایی تأمین آب شرب از سد گلورد، احداث پل روستای رودبار را سومین مطالبه از وزیر نیرو برشمرد و اظهار کرد: پس از آبگیری سد گلورد مسیر روستاها 40 تا 50 کیلومتر طولانی می‌شود درحالی که این پل 60 روستا را به هم متصل می‌کند.
این مسئول اضافه کرد: این مردم به اندازه کافی محرومیت دارند و وتمام حرمت مسئولان این است که خادم مردم باشند و باید مشکلات کلیدی مردم را حل کنند حال اینکه مردم انتظار دارند فاز دوم آبرسانی آب شرب به گلوگاه نیز به زودی اجرایی شود.

تعریف مرزی مازندران
وی مازندران را یکی از استان‌های مرزی کشور خواند و خواستار تعریف مازندران به عنوان یکی از استان‌های با شرایط آب مرزی شد و تصریح کرد: اگر مازندران در این ردیف تعریف شود با بخش کوچکی از هشت میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی که بنابر دستور رهبر معظم انقلاب اختصاص داده شده می‌توان مسئله آب را در این استان مرتفع کرد.
شاعری به طول انجامیدن حدود 15 سال برای تکمیل سد گلورد را شایسته مردم ندانست و متذکر شد: یک پروژه در آذربایجان غربی توسط قرارگاه خاتم در قالب طرح دو ساله در دست اجرا قرار دارد و یا سد کارون در جنوب کشور با ظرفیت سه میلیارد متر مکعبی احداث شده درحالی که سد گلورد تنها 100 میلیون متر مکعب بوده است.
در پایان وی مازندرانی‌ها را انسان‌هایی مخلص، انقلابی، کاری و نجیب توصیف کرد که مسائل را به خوبی می‌فهمند و خواستار توجه ویژه به این منطقه و دستورات وزیر نیرو برای عملی شدن هرچه سریعتر پروژه‌های مربوط به آن‌ها شد.

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه