فروغ دیگر از ستاره شمالی

دلاوری که دلش در مسیر گمنامی بود و هشت سال بی‌نشان ماند

شناسهٔ خبر: ODE3MzQ -
برادر شهید سردار محمدحسن قاسمی‌طوسی، قائم مقام فرماندهی، فرمانده واحد اطلاعات و عملیات و امیر قافله لشکر ویژه 25 کربلا که خود سه ماه را در کنار برادرش بود و هم‌رزم با سردار طوسی بود در مورد خصوصیات رفتاری این شهید والا مقام گفت: شهید طوسی مرد با اخلاصی بود که نه تنها به عنوان یک برادر بلکه از هر شخصی که او را بشناسد بپرسید اخلاص و دل در گرو امام و شهدا داشتنش را می‌ستایند و به عنوان خصیصه بارز او در کنار کمک به دیگران و احترام به والدین و دیگران نام می‌برند.

به گزارش پیک نکا، سردار محمدحسن قاسمی‌طوسی، قائم مقام لشکر 25 کربلای مازندران، سردار خوبی‌ها و امیر و قافله‌سالار شهدای مازندران یکی از سرداران این خطه شهیدپرور است که نامش در کنار 10 هزار و 400 شهید استان مازندران و هم‌رزمان شهیدش همچنان بر تارک این استان سرافراز می‌درخشد.

در آستانه سی‌امین سالگرد و عروج فرشته‌گون سردار خوبی‌ها، امیر قافله لشکر ویژه 25 کربلا و خط‌شکن میدان نبرد در هشت سال دفاع مقدس، سردار محمدحسن قاسمی‌طوسی، با مروی بر زندگی و خاطرات این سردار مهربانی‌ها و شجاعت، بازخوانی دوباره بر ایثار و گذشت فرزندان رشید این انقلاب و مردان مرد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران داریم.

مردم مازندران هیچ‌گاه دلاورمردی‌های محمدحسن طوسی در قائله جنگل‌های آمل و برنامه‌ریزی‌های این سردار را برای سرکوب منافقان در این نقطه حساس از یاد نخواهد برد و فرماندهی این قافله‌سالار لشکر 25 کربلا در عملیات‌های کوچک و بزرگ سپاه در دوران دفاع مقدس از یاد نخواهد رفت.

رشادت‌های این فرزند نکا، قائم مقام لشکر 25 کربلای مازندران، مرد غیور کوچه پس‌کوچه‌های شهر و دیارمان که افتخاری به یادماندنی برای استان مازندران است؛ هیچ‌گاه از یادمان نخواهد رفت و ما هر ساله در چنین روزهایی با مرور دوباره خاطرات این ابرمرد جبهه‌های حق علیه باطل، دوباره ایثار و گذشت را برای خود مرور می‌کنیم.

سردار مرتضی قربانی، فرمانده لشکر ویژه 25 کربلا در دوران دفاع مقدس در مورد سردار طوسی گفت: محمدحسن قاسمی‌طوسی، فرمانده‌ای بی‌ادعا و امیر قافله لشکر 25 کربلا، همان کسی است که با اطلاعات دقیق و طراحی‌های ماهرانه‌اش، چندین عملیات کوچک و بزرگ سپاه اسلام را به پیروزی رساند.

در جایی دیگر سرلشکر رحیم صفوی از شهید طوسی با عنوان مالک اشتر لشکر نام برد گفت: مخلصی که همه وجودش به عشق امام و اسلام می تپید؛ فرمانده بی‌ریایی که تمام عمرش را وقف انقلاب کرده بود و همیشه می‌گفت تا پشتم به خاک نیفتد آرام نمی‌گیرم .

* دلاوری که دلش در مسیر گمنامی بود و هشت سال بی‌نشان ماند

برادر شهید سردار محمدحسن قاسمی‌طوسی، قائم مقام فرماندهی، فرمانده واحد اطلاعات و عملیات و امیر قافله لشکر ویژه 25 کربلا که خود سه ماه را در کنار برادرش بود و هم‌رزم با سردار طوسی بود در مورد خصوصیات رفتاری این شهید والا مقام گفت: شهید طوسی مرد با اخلاصی بود که نه تنها به عنوان یک برادر بلکه از هر شخصی که او را بشناسد بپرسید اخلاص و دل در گرو امام و شهدا داشتنش را می‌ستایند و به عنوان خصیصه بارز او در کنار کمک به دیگران و احترام به والدین و دیگران نام می‌برند.

موسی قاسمی‌طوسی، نقش شهید طوسی در عملیات فاو بسیار برجسته و مهم می‌داند و در مورد خاطرات خود با این شهید بزرگوار به عنوان قائم مقام لشکر 25 کربلا می‌گوید: با شناسایی خوب و به موقع سردار طوسی در اروند و موقعیت فاو، توانستیم عملیات بسیار موفقی را در 800 متری رودخانه اروند و در جزر و مد این رودخانه انجام داده و از اروند به فاو برسیم و پرچم آقا امام رضا(ع) توسط سردار مرتضی قربانی که آن زمان فرمانده لشکر 25 کربلای مازندران بودند بر فراز مسجد فاو به اهتزار درآمد و این پیروزی بزرگ در منطقه سوق الجیشی که برای ما مهم بود با شناسایی دقیق سردار طوسی و با کمترین تلفات به دست آمد.

وی ادامه داد: در همین راستا، سردار سرلشکر محمدحسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشور هم در اردوی کاروان راهیان نور در این مورد گفتند که " نقش سردار طوسی در عملیات فاو بی‌نظیر بود" چرا که بعد از 75 روز مقاومت و پاسخ دادن به پاتک‌های دشمن، خط‌ها با دلاورمردی و شناسایی دقیق سردار طوسی و همراهی رزمندگان تثبیت شد.

طوسی ادامه داد: سردار طوسی دلش در مسیر گمنامی بود و با همین آرزو در 18 فروردین ماه 1366 به شهادت رسید و هشت سال بی‌نشان ماند و بعد از هشت سال در 13 آبان ماه 1374 به وطن بازگشت.

* نقش شهید طوسی در سرکوب ضدانقلابیون جنگل‌های آمل

برادر سردار طوسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وصیت نامه امام راحل و تشکر امام از مردم آمل در قائله دفاع از آمل در درگیری با منافقان گفت: سردار طوسی در این زمان مسؤول عملیات سپاه منطقه 3 کشور در استان‌های مازندران، گیلان و گلستان مستقر در چالوس بودند که با تشکیل گروه ضربت با نام " گروه شهید" نقش مهم و اساسی در مهار برنامه‌های منافقان و به هلاکت رساندن ضدانقلابیون داشتند.

موسی قاسمی‌طوسی در مورد چگونگی قائله آمل و دستگیری منافقان گفت: در آن زمان برنامه‌ریزی دقیقی برای تصرف شهر آمل توسط منافقان و رسیدن به پایتخت و تهران انجام شده بود و سردار طوسی با شناسایی دقیق این مسأله و نفوذ نیروی خودی در دل دشمن از نقشه‌ها و برنامه‌های آنان مطلع شده و برنامه‌ها را خنثی می‌کرد.

وی با ستودن فداکاری و از جان‌گذشتگی شهید " محمد تورانی" از شهدایی که در درگیری با ضد انقلابیون در آمل به شهادت رسیدند، افزود: این شهید بزرگوار به دلیل دوستی بسیار زیادی که با سردار طوسی داشت خدمات ارزنده‌ای را برای شناسایی جایگاه دشمنان و مهار برنامه‌های آنان داشت و سرانجام هم توسط منافقان چند روز قبل از 6 بهمن، زنده زنده به شهادت رسید.

طوسی گفت: نقش سردار طوسی که در قائله آمل، مسؤول عملیات سپاه منطقه 3 کشور در استان‌های مازندران، گیلان و گلستان مستقر در چالوس بودند؛ بی‌بدیل است و موفقیت‌های این عملیات مرهون افکار و شم نظامی سردار طوسی بود که نامش برای همیشه ماندگار شد.

* حرف اول و آخرش امام، جبهه و جنگ بود

همسر شهید طوسی هم با بیان اینکه حرف اول و آخرش امام، جبهه و جنگ بود، اظهار کرد: همه زندگی‌اش را صرف جنگ و جبهه کرده بود و وقتی از ایشان می‌خواستم که مدت بیشتری را کنار خانواده بماند می‌گفت بچه‌ها در جبهه تنها هستند و نمی‌توانم آنان را تنها بگذارم.

حلیمه عرب‌زاده طوسی با اشاره به خصوصیت اخلاقی سردار طوسی افزود: عاشق امام بودند و خدمات‌رسانی به مردم، دیدار با خانواده‌های شهدا و دستگیری از مستمندان هیچ‌گاه در زندگی‌شان کمرنگ نمی‌شد و در صداقت و راستگویی و احترام به والدین سرآمد بودند.

وی در مورد آخرین خاطره‌ای که از ایشان در مشهد مقدس داشت گفت: من و شهید طوسی در عملیات فاو و در حادثه رانندگی من از ناحیه پا و طوسی از ناحیه دست زخمی شدیم، با همان حالتی که من داخل ویلچر به ‌همراه ایشان به زیارت بارگاه امام هشتم به مشهد مقدس رفتیم که این آخرین سفر ما بود در آنجا رو به ضریح به من گفت: دعا کن من شهید شوم، اما من دلم نمی‌آمد در آن مکان مقدس به جای سلامتی ایشان برای شهادت‌شان دعا کنم؛ گفتم نمی‌توانم و با اصرار فراوان گفت" تو دعا کن من شهید شوم، آنجا دستم باز است، شاید از یاران امام حسین (ع) شدم، آنجا دستت را می‌گیرم و من هم دلم را به خدا سپردم و گفتم خدایا راضیم به رضای تو و بعد از اینکه از این سفر به منزل آمدیم عید سال 66 بود که هفتم عید ایشان به منطقه رفتند و بعد از 11 روز از رفتن‌شان، خبر شهادت ایشان آمد و به آرزوی خود رسید. 
   
برای مردم شهرستان نکا بهار با سردار طوسی معنا می‌شود چرا که برنامه‌ریزی برای پاسداشت نام و یادش از همان روزهای آغازین بهار در نکا شروع می‌شود؛ سرداری که روز شهادتش به نام  "روز نکا" نام‌گذاری شده است تا ضمن پاسداشت از مقام شامخ ایشان و شهدای ارزشمند این شهرستان، گوشه‌ای از رشادت‌ها و ناگفته‌های دلاورمردی‌های سردار طوسی، مالک اشتر سپاه 25 کربلای مازندران که در دل اروند، فاو، مهران و شلمچه نهفته است برای مردم دوباره بازگو شود و بیان دوباره خاطراتش، شفاعت و دعایی برای ما باشد.

سردار سرلشکر محمدحسن قاسمی‌طوسی معروف به طوسی، قائم مقام لشکر همیشه پیروز 25 کربلای مازندران، در سال 1337 در روستای طوس‌کلا از توابع شهرستان نکا در شرق مازندران به دنیا آمد و فعالیت‌های گسترده انقلابی در قبل و بعد از انقلاب داشت که با شروع جنگ تحمیلی علیه ایران به جبهه‌های حق علیه باطل رفت و سرانجام در 18 فروردین ماه سال 1366 در سن 29 سالگی و با اصابت ترکش‌های خمپاره عراقی‌ها در دشت شلمچه به شهادت رسید و همان‌طور که خواسته و میل درونی وی بود، گمنام شد و سرانجام بعد از هشت سال گمنامی، در سال 1374 باقی‌مانده‌ پیکر پاک و مطهرش به زادگاهش آمد و پیکر پاکش بر روی دست شاگردان، دوستان، بستگان و یارانش تشییع و در مزار شهدای طوس‌کلا آرام گرفت.

عَـطــــر گـُــلای لاله

به یادِمــــون میـاره

بـرای کشور مــا

(طوسـی) یه اِفـتخاره

 

 

منبع: فارس

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه