توصیه ایران به وزیر خارجه ترکیه

شناسهٔ خبر: Njk5MDI -
سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به اظهارات وزیر خارجه ترکیه به مقامات آنکارا توصیه کرد که به جای متهم کردن دیگران و اگر واقعا به دنبال پایان بحران سوریه هستند، با موارد نقض آتش بس توسط گروه های مسلح برخورد کنند.

به گزارش پیک نکا، بهرام قاسمی سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه ترکیه گفت: اظهارات غیر سازنده مقامات ترکیه صرفا موجب پیچیده تر شدن شرایط موجود و افزایش مشکلات فراروی راه حل سیاسی بحران سوریه می شود.

قاسمی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بعنوان شریک روند سه جانبه مسکو، بر اجرای جدی توافقات آن تاکید دارد و از مقامات ترکیه بعنوان طرف دیگر این توافقات انتظار دارد مواضعی اتخاذ نکنند که خلاف واقعیت های موجود و تعهدات این کشور باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: آتش بس جاری در سوریه بصورت پی در پی از سوی گروههای مسلح مخالف دولت این کشور نقض شده و بر اساس اطلاعات مستند موجود، موارد نقض آتش بس از سوی گروههای مسلح تنها در یک روز بیش از 45 بار بوده است که جزئیات بیشتر آن در صورت ضرورت قابل انتشار است.

 قاسمی به مقامات ترکیه توصیه کرد: با توجه به این واقعیت ها اگر در پی استقرار آتش بس پایدار و فراهم کردن زمینه های موفقیت گفتگوهای سیاسی برای پایان بحران سوریه هستند، بعنوان طرف تضمین کننده تعهد گروههای مسلح در توافقات مسکو، ضمن اتخاذ تدابیر لازم با موارد متعدد نقض آتش بس از سوی این گروهها برخورد کرده و همزمان از اتخاذ مواضع غیر منطبق با واقعیتها و متهم کردن طرفهای دیگر پرهیز کنند.

قاسمی در پایان تصریح کرد: بدیهی است جمهوری اسلامی ایران همانگونه که تاکنون مساعی خود را برای تثبیت آتش بس و تسهیل راه حل سیاسی بحران سوریه به کار گرفته است، همچنان به این سیاست خود ادامه خواهد داد.

به گزارش فارس، چاووش‌اوغلو امروز چهارشنبه در اظهاراتی با ادعای اینکه نیروهای مقاومت آتش‌بس فراگیر در سوریه را نقض می‌کنند، افزود: «ایران باید به دولت سوریه و گروه‌های مختلف در این کشور فشار بیاورد تا آتش‌بس را رعایت کنند زیرا معارضان به آن پایبند هستند.»

 

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه