غروب ماه تابان برجام در نزد افکار عمومی

صداقت دولت در تنور ارزیابی برجام/مردم نتایج را در خارج از کاغذ جستجو می‌کنند

شناسهٔ خبر: NjA0Njk -
انتظار این روزهای مردم از دولتی‌ها بیان حقایق مربوط به برجام است که اگر در این ارتباط مشکلاتی به وجود آمد و کم کاری صورت پذیرفت از مردم عذر خواهی شود و فوراً درصدد جبران برآیند.

به گزارش پیک نکا، به نقل از بلاغ، برجام برای ما عزت می‌آورد، برجام ماه تابان است، برجام باعث ایجاد رونق اقتصادی در کشور می‌شود و صدها تعریف و تمجید از برجام؛ اینها و اینها مسائلی بود که به اصطلاح موافقان برجام در دولت و حتی برخی نمایندگان مجلس موافق برجام، تعابیر این چنینی آقای رئیس جمهور را بازگو می‌کردند.

جالب بود که هر فردی در ارتباط با برجام نقد و نظری داشت با برچسب دلواپس و... مواجه می‌شد، اما حالا قضیه فرق کرد، برجام نه ماه تابان بود، نه مشکل اقتصادی ما را حل و فصل کرد و نه برای کشور عزت آورد.

لزوم ظرفیت‌سنجی برجام
انتظار منطقی از دولت، ظرفیت‌سنجی از برجام و واقع‌بینی در قبال فرصت‌آفرینی آن برای حل چالش‌ها و مشکلات داخلی کشورمان بود. به اعتراف همگان، این‌گونه نبود که 100% مشکلات داخلی به تحریم و برجام مربوط باشد، همچنانکه 100% تحریم نیز بواسطه برجام نبود تا برجام بتواند مشکلات تحریم‌ها را رفع کند.

تیم‌مذاکره‌کننده بدون لحاظ این اصل بدیهی، واقعیت‌ها را بمانند آقای رئیس جمهور به‌خوبی ندید و انتظاراتی از برجام را بازگو کرد و ساده‌لوحانه بندناف همه مشکلات حتی آب شرب مردم و ازدواج و اشتغال جامعه را به برجام گره زد و برجام را کیمیای مشکل‌گشا نامید و مردم نیز بواسطه اعتماد به رئیس جمهور و دولت، پذیرفتند تا سکوت کنند و حل مشکلات خود را نظاره‌گر باشند، اما با گذشت یکسال از تاریخ توافق و انجام همه تعهدات فراتر از تصور طرف‌های مذاکره‌کنندگان خارجی و تائید مکرر راستی‌آزمائی‌ها، الان زبان آقای رئیس جمهور و وزیر امور خارجه به راحتی می‌گردد و آشکارا مطرح می‌کنند که قرار نبود برجام مشکلات اقتصادی ایران را حل کند و گره‌های اقتصادی مردم را بگشاید!.

بنابراین، باید گفت که برجام جز سرگرم کردن مردم و دادن وعده و ایجاد توقع برای مردم هیچ کار دیگری نکرد، رونق اقتصادی در کشور ایجاد نشد، روز به روز بر تعطیلی واحدهای تولیدی افزوده شده، هر روز بر تعداد بیکاران در جامعه اضافه می‌شود.

برجام، تیغی از ما، ولیکن بر ما
مازندران، استانی با برخورداری از ظرفیت‌های فراوان برای فعالیت‌های اقتصادی، در حال حاضر مردم آن با مشکلات متعدد اقتصادی نظیر بیکاری، دست و پنجه نرم می‌کنند. در سایه بی‌توجهی به معضلات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آن، استان مازندران رتبه برتر طلاق کشور را دارا است، که به گفته صاحب‌نظران بخش درخوری از این پدیده به ولنگاری‌های فرهنگی و از هم‌پاشیدگی اقتصادی بر می‌گردد.

اما نکته حیرت‌آور در این است که بنابه اظهار کارشناسان، مسئولان و متولیان مربوطه، بر اشتباهی که در تصویب برجام مرتکب شدند، همچنان پافشاری می‌کنند، مسئولان و متولیان دولتی و یا حامیان برجام به جای اعتراف به اشتباهات، همچنان اصرار دارند که حقایق و واقعیت‌های مربوط به برجام را مخفی و محرمانه نگه بدارند و افرادی که از برجام انتقاد می‌کنند را مخالف دولت اعلام کنند.

بسیاری از کارشناسان علوم اجتماعی و ارتباطی معتقدند بهتر است مسئولان دولتی به مردم حق بدهند که حداقل افرادی در قالب خبر، مصاحبه و یا گزارش حقایق پشت پرده برجام و مشکلات به زمین مانده از برجام، که قرار بود برای کشور حل شود و نشد، را بیان کنند.

برجام، دیگی که بدون غذا می‌جوشد
مدتی است که در استان مازندران شاهد حضور هیئت‌های تجاری بودیم، بعد از اینکه این هیئت‌ها آمدند و رفتند مشخص شد که در بین هیئت ایتالیایی به مازندران یک شرکت کابینت‌ساز بود و یک شرکت مبل‌ساز، که این‌ها هم آمدند تا وسائل خود را بفروشند، نیامدند که در کشور سرمایه‌گذاری کنند، نیامدند تا برای کشور ما ایجاد اشتغال کنند، تولیدات آنها مدتی به دلیل تحریم‌ها در انبارها خاک خورده بود، آمدند حالا که راه بازشد،از فرصت استفاده کنند و کالاهای خودشان را به ما بفروشند.

انتظار این روزهای مردم از دولتی‌ها بیان حقایق مربوط به برجام  است که اگر در این ارتباط مشکلاتی به وجود آمد و کم کاری صورت پذیرفت از مردم عذر خواهی شود، مردم حقایق را بدانند، حداقل به بهانه ایجاد ارتباط، بهای گرانتری پرداخت نشود.

باز شدن بازار کشورهای خارجی به سمت ما مساوی است با بیکار شدن جوانان مرز و بوم، تحریم هم خوب نیست،کسی قبول ندارد که با دنیا نباید ارتباط داشته باشیم، ارتباط با دنیا به صورت برد برد باشد، ارتباطی برد برد است که منافع ما تامین شود.

بعداز این‌همه معطلی و صبوری، خلاصه چی شد؟!
وقتی تحریم نباشیم و نتوانیم پول مبادله کنیم، کالای اساسی وارد کشور کنیم، سرمایه‌گذاری مناسب در کشور انجام نشود، نباید دوست داشته باشیم که کالاهایی وارد کشور شود که سبب بیکار کردن جوانان ما می‌شوند.

باید قبول کنیم که رفع مشکلات و نیازمندی‌های ما در اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی است، دولت هم باید بپذیرد که برجام برای ما نفعی نداشت، جز بتن ریختن در دستاوردهای چند ساله هسته‌ای کشور،
در حال حاضر هم انتظار این است که دولت حقایق را پذیرفته و اعتماد بیش از اندازه به آمریکا و ایادی آنها نکند، به جای وارونه جلوه دادن حقایق مربوط به برجام و ارتباط با آمریکا، با مردم کشور رو راست بوده و رفع مشکل اقتصادی کشور را در داخل کشور جستجو کند، با اتکا به نیروی داخلی با حمایت از طرح‌های اقتصاد مقاومتی زمینه بالندگی کشور را فراهم کند.

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه