نوروز، نیمی از معتکفین را به تعطیلات برد

آخرین آمار مراسم اعتکاف شهرستان نکا در سال 97

شناسهٔ خبر: MTEzNDU5 -
آمار ارئه شده از جمع‌بندی مراسم اعتکاف نکا در سال 97 از کاهش بیش از 50 درصدی شرکت‌کنندگان در این شهرستان خبر می‌دهد که همزمانی با ایام نوروز علت اصلی آن را بر شمرده می‌شود.

به گزارش پیک نکا، حجت‌الاسلام محمدعلی الیاسی با بیان برگزاری مراسم معنوی اعتکاف در مساجد شهر و روستاهای نکا در سال 97، اظهار کرد: امسال 18 مسجد در سطح این شهرستان میزبان معتکفین بوده‌اند که 13 مسجد در روستاها و 5 مسجد شهری را شامل شده‌است .

وی افزود: همچنین 645 نفر در مراسم اعتکاف امسال شهرستان نکا شرکت کردند که از این تعداد، مسجد سجادیه با 155 نفر و مسجد روستای نوذرآباد با 65 نفر بیشترین سهم را در میان مساجد شهری و روستایی داشته‌اند.

مدیر تبلیغات اسلامی نکا با بیان برنامه‌های برگزار شده در جمع معتکفین این شهرستان در سال 97، خاطرنشان کرد: برگزاری نماز جماعت در سه وعده، برگزاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و آموزشی با موضوعات مهدویت، ارتقای سواد رسانه‌ای در فضای مجازی با بهره‌گیری از اساتید و پژوهشگران عرصه فضای مجازی و اعزام مبلغ از جمله این برنامه‌ها بوده است.

این مسئول اضافه کرد: همچنین برگزاری مراسم مولودی ولادت امام علی (ع) و سوگواری شهادت حضرت زینب(س)، آموزش احکام و اصلاح قرائت نماز، مراسم قرائت زیارات و ادعیه در کنار محفل انس با قرآن از دیگر برنامه‌های اجرا شده در این سه روز بوده است.

وی گفت: سعی بر این شد تا برنامه‌ریزی فرهنگی و اجرای آن به صورتی انجام شود تا چندان خلوت معتکفین را برهم نزند چراکه در اعتکاف اصل بر خلوت فردی با خداوند است.

الیاسی با تقدیر از تلاش همه کسانی که در برگزاری مراسم اعتکاف امسال زحمت کشیدند، ادامه داد: همت هیئت امنای 18 مسجد شهر و روستا، متولیان و رابطان، بار دیگر شرایط مناسبی را برای معتکفین و عابدان درگاه الهی فراهم ساخت تا سه روز ایام‌البیض ماه رجب همچون سالیان گذشته شاهد ارتباط معنوی بندگان با خداوند متعال باشیم.

وی در ادامه با تحلیلی از روند برگزاری و شرکت معتکفین در سال‌های اخیر نکا، افزود: آمار شرکت علاقه‌مندان در مراسم اعتکاف این شهرستان از سال 92 تا 96 به ترتیب، 413، 595، 679، یک هزار و 37 و یک هزار و 315 نفر بوده که از رشد 200 درصدی در طول این پنج سال حکایت دارد.

مسئول برگزاری مراسم اعتکاف شهرستان نکا همچنین با بیان درصد قابل قبول رضایت‌مندی شرکت‌کنندگان در سال‌های اخیر، تصریح کرد: با ارزیابی‌های انجام شده میزان رضایت‌مندی از برگزاری مراسم اعتکاف و کیفیت برنامه به بیش از 85 درصد رسیده است.

در پایان وی در بیان چرایی کاهش قابل توجه تعداد معتکفین در سال 97، اضافه کرد: قرار داشتن در ایام تعطیلات نوروزی، افزایش مسافرت‌ها، تعطیلی دانشگاه‌ها در کنار ترجیح صله رحم و حضور در کنار خانواده‌ها در تعطیلات نوروزی را می‌توان از دلایل اصلی افت بیش از 50 درصدی استقبال نسبت به سال گذشته به شمار آورد.

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه