افزاییش کرونایی قیمت برخی اقلام خوراکی در نکا/ تلنگری که باید جدی گرفت

شناسهٔ خبر: MTE3MjAy -
افزایش توجه مردم به توصیه‌های مربوط به پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا، تحرکات سودجویان و عدم نظارت کافی سبب رشد تقاضا نسبت به برخی اقلام خوراکی مانند میوه‌ها و خشکبار در شهرستان نکا شده و از سوی دیگر افزایش عجیب قیمت‌ها تا چند برابر را به همراه داشته است.

به گزارش پیک نکا، از زمان ورود ویروس کرونا به کشور و درگیری برخی از نقاط با این بیماری آنچه بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت سودجویی‌هایی بود که به واسطه دسترسی به برخی اطلاعات و اقلام مورد نیاز مردم صورت دادند.

به شکلی که اقلامی همچون ماسک، ژل بهداشتی و دستکش، کم کم به اجناس نایاب و با ارزشی بدل شد که یا اصلا براثر هجوم مردم برای تهیه آن دیگر موجود نبود یا اینکه با احتکار سودجویان قیمت‌های 10 تا 20 برابری را تجربه می‌کردند.

البته در این میان مسئولان کشور با ورود به موقع و سریع هم برخورد جدی با محتکران و سودجویان را آغاز کردند و هم با تهیه به موقع اقلام ضروری نام برده شده به توازن بازار بلکه رساندن آن به دست مردم آن هم به صورت رایگان اقدام کردند.

از سوی دیگر نکته مهمی که همواره از روز اول مورد تأکید قرار گرفت و همچنان به عنوان مهمترین عامل ایستادگی برابر کرونا ذکر می‌شود پیشگیری آگاهانه و فعال است که آن هم از یک سو به صورت رعایت نکات بهداشتی ازجمله شست‌وشوی مداوم دست، عدم روبوسی و دست دادن به یکدیگر و ضدعفونی شخصی و عمومی معابر و اماکن پر رفت و آمد است.

و از سوی دیگر افزایش میزان مقاومت و ایمنی بدن با عدم مصرف برخی مواد غذایی فست فودی و با طبع سرد و همچنین با مصرف مواد غذایی سالم مانند لیموی ترش و شیرین، پرتقال، سبزیجات دارای ویتامین ث و فیبر به همراه خشکبار، مواد دارویی و غذایی با طبع گرم در راستای این رشد استحکام جسمانی و مقاومت در برابر بیماری است.

 

* در نکا چه خبر است

این توصیه‌ها بر میزان افزایش تقاضا موثر بوده و با رشد خرید مردم برخی از این مواد به خصوص اقلام خوراکی در چند روز اخیر قیمت‌های عجیبی را به ثبت رسانده‌اند که نیاز است تا نهادهای مسئول تدابیر ویژه‌ای را برای آن بی‌اندیشند.

البته این درحالی است که باوجود افزایش قیمت‌ها محصولی نایاب نشده و در صورت افزایش تقاضا نیز محصولات در بازار وجود دارند اما آنچه باید مورد توجه قرار بگیرد روند افزایش قیمت‌ها بوده تا جلوی سودجویی‌های احتمالی یا کمبود موجود در بازار گرفته شود.

به عنوان مثال یکی از اقلامی که افزایش قیمت شدیدی را در بازار تجربه می‌کند محصول لیمو است که باتوجه به اثر مطلوبی که در افزایش ویتامین ث و رشد ایمنی بدن دارد مورد توجه مردم قرار داشته و نمونه شیرین آن تا 18 هزار تومان نیز گران شده است.

البته قیمت لیموی ترش پا را فراتر از این نیز نهاده و با گشتی در بازار با قیمت‌هایی همچون 30، 35 و 40 هزار تومان برای یک کیلو نیز در سطح شهر نکا مواجه می‌شوید که این افزایش‌ها تنها در همین کمتر از یک هفته اخیر ایجاد شده است چراکه کمتر از یک هفته گذشته لیموی ترش بزرگ کیلویی 15 هزار تومان به فروش می‌رسید.

این درحالی است که با مراجعه به میدان تره‌بار که مبدأ فروش میوه و سیفی‌جات است قیمت لیموی ترش 23 تا 25 هزار تومان اعلام می‌شود که البته همین افزایش قیمت در مرکز عمده فروشی نیز جای بررسی دقیق‌تر دارد.

حال آنکه لیموی امانی و لیموی ترش مربوط به این منطقه، بازه قیمتی بین 15 تا 20 هزار تومان را تجربه می‌کند و به گفته میوه‌فروشان لیموی ترش بزرگی که قیمت بالای 30 هزار تومان را تجربه می‌کند محصول این منطقه نبوده و از جنوب اورده شده است.

 

* نیاز به نظارت جدی در همه اقلام بازار

این شرح حال تنها مربوط به یکی از محصولات در بازار بوده و سایر محصولات نیز همین رشد را آغاز کرده‌اند به شکلی که پیاز امروز در میدان مرکزی به صورت عمده کیلویی 10 هزار تومان به فروشندگان فروخته شده است.

از سوی دیگر خشکبار نیز نرخ رشد و کمیابی را طی می‌کند به گونه‌ای که افزایش تقاضا برای خرید محصولی مانند پسته در این برهه‌ موجودی فروشگاه‌ها را کم و قیمت را با افزایش قابل توجهی روبرو کرد.

در پایان قابل ذکر است که افزایش تقاضای مردم برای خرید این اقلام در شرایط فعلی جامعه و حتی جهان تا حدودی امری بدیهی است اما مسئولان امر باید بیش از پیش با نظارت و بازرسی‌های دقیق‌تر در بازار هم از امکان سودجویی‌ها کاسته و هم بر روند موجودی کالاها بیش از زمان‌های عادی حساسیت ویژه‌ای ورزند.


 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه