وقتی جمعه بازار نکا لغو اما دایر بود/ سردرگمی مردم از بگیر و نگیر تدابیر مسئولان

شناسهٔ خبر: MTE3MjAx -
در شرایطی که از روزهای قبل اطلاعیه‌های متفاوتی مبنی بر تعطیلی بازار هفتگی نکا که در روز جمعه در این شهرستان برگزار می‌شود خبر از تعطیلی این بازار به علت جلوگیری از انتشار ویروس کرونا می‌داد اما در واقعیت این بازار دایر شد تا گمانه‌زنی‌ها در این رابطه را افزایش دهد.

به گزارش پیک نکا، سایه سنگین کرونا بر بیشتر رویدادهای فرهنگی، اجتماعی و ورزشی کشور سبب شد تا بسیاری از شهرهای کشور که حتی آثاری از بروز این بیماری در آن‌ها دیده نشده نیز بسیاری از برنامه‌های شامل اجتماع مردم، بصورت متمرکز کشوری یا از سوی مدیریت همان مناطق لغو شود.

برهمین اساس در نکا نیز از روزهای قبل اعلام شد که بازار هفتگی این شهرستان که در روز جمعه با عنوان جمعه بازار هر هفته دایر و سبب یک گردش مالی قابل توجه برای فروشندگان و تهیه بسیاری از اقلام متنوع خوراکی و غیرخوراکی برای مردم می‌شد نیز لغو است.

البته این تنها اجتماع لغو شده در روز جمعه در نکا نبوده و طبق اعلام ستاد برگزاری نمازجمعه و شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی این شهرستان، نمازجمعه این هفته نکا نیز برای پیشگری از احتمال ابتلای مردم به کروناویروس لغو اعلام شد و در نهایت نیز واقعا برگزار نشد.

اما آنچه از صبح روز جمعه جلب توجه می‌کرد برپایی بسیاری از غرفه‌ها و چادرهای فروش اقلام مختلف در جمعه بازار نکا بوده و همین امر نیز سبب حضور تدریجی مردم در بازار برای تهیه مواد و لوازم مودر نیازشان شد که در ادامه مأموران انتظامی نیز برای حفظ و کنترل امنیت و نظم بازار در آن حضور پیدا کردند.

 

* بگیر و نگیر یک تصمیم و چند سوال مهم

این ناهماهنگی عجیب درحالی روی داده که مسئولان نکا در روزهای اخیر باوجود عدم شیوع کرونا در این شهرستان اقداماتی از تشکیل جلسات متفاوت در سطوح و ادارات مختلف تا ضدعفونی وسایل نقلیه عمومی را هم به منظور آمادگی لازم برای مواجهه احتمالی در زمان شیوع بیماری و هم جلب رضایت افکار عمومی از فعالیت‌های خود به نمایش گذاشته بودند.

حال سوالی که مطرح می‌شود این است که اگر قرار بر عدم برگزاری بازار بوده چطور دایر و اجازه حضور و برپایی غرفه‌ها داده شد و اگر منعی از برگزاری بازار وجود نداشته چطور به صورت گسترده نسبت به لغو آن اطلاع‌رسانی شده است.

البته همین اطلاع‌رسانی سبب کاهش مراجعات و رونق پایین‌تر بازار نسبت به هفته‌های گذشته بوده و برخی از مردم که اهمیت پیشگیری را به خوبی درک کردند پس از اطلاع از دایر بودن بازار به آن مراجعه نکردند اما بسیاری از مردم نیز با اطلاع از تشکیل بازار در آن حضور پیدا کردند.

از سوی دیگر بسیاری از فروشندگان حاضر در جمعه بازار نکا از شهرهای اطراف به نکا مراجعه و غرفه‌های خود را برپا می‌کنند که همین امر خود دروازه‌ای برای ورود ویروس به نکا باوجود مراقبت‌ها و تدابیر ویژه مسئولان این شهرستان خواهد بود.

آیا بهتر نبود که درصورت تصمیم قطعی مسئولان نسبت به عدم برگزاری بازار عزمی جزم‌تر را در پیش گرفته و با ممانعت از برپایی چادرها هم تصمیم خود را عملی ساخته، هم مدیریت خود بر بازار را به نمایش گذارند و هم اعتماد بیشتر مردم را به جلب سازند؟

آیا در صورت تکرار اتخاذ چنین تصمیماتی در حوادث آینده از سوی مسئولان و خاطره نوع مدیریت در جمعه بازار نهم اسفندماه نکا سبب حرف‌شنوی و اعتماد مردم نسبت به قطعیت انجام آن و همراهی با مسئولان خواهد شد؟

 

* جلب همراهی عمومی با اجرای صحیح تصمیمات

در این که برخی از مردم شاید در بسیاری از امور ذاتا تمایلی به تبعیت از تصمیمات و یا حتی رعایت قوانین نداشته باشند دلیل بر توقع مسئولان نسبت به وجود فرهنگ بالا در مردم نمی‌شود که چون تصمیمی اتخاذ شد همه مردم آن را عملی سازند بلکه نکات مدیریت ایجاب می‌کند که برای اجرای آن حتی ملزومات قهریه و اجباری نیز در نظر گرفته شود تا به هر شکلی آن تصمیم به صلاح، عملی شود.

خوب است تا مسئولان پس از اتخاذ یک تصمیم راهکارهای عملی شدن قطعی آن را نیز بررسی و با سپردن مسئولیت‌ها به عوامل اجرای آن در عملی شدن هرچه بهتر و با کیفیت‌تر آن بکوشند تا همین اجرای درست و مشاهده نتیجه مطلوب حاصل از آن تصمیمات، سبب جلب اعتماد عمومی و افزایش همراهی مردم در برنامه‌ها و تصمیمات بعدی شود.

در این راستا برخی از دستگاه‌ها از اصناف، شهرداری و اتاق بازرگانی اداره صمت گرفته تا فرمانداری نکا به عنوان مسئول اصلی رویدادهای اجرایی سطح این شهرستان باید نسبت به چرایی وقوع چنین رویدادی پاسخگو باشند.

البته درصورت اهمیت بالای موضوع و امکان ایجاد خطر برای شهروندان درصورتی که اکثر اجتماعات مهم استان و کشور ازجمله نمازهای جمعه نیز لغو بوده، می‌توان انتظار ورود مستقیم دادستان عمومی و انقلاب شهرستان به عنوان مدعی‌العموم در این راستا را نیز داشت.

 

* این جوال دوز را باید به خود بزنیم

روی دیگر این سخن با مردم و فروشندگانی است که در نقاط مختلف شهر به خصوص مبادی ورودی بازار هفتگی و حتی فضای مجازی از روزها قبل اطلاعیه تعطیلی بازار و هشدارهای پیشگیری از ابتلا به کرونا را مشاهده کردند و بدون توجه به آن تنها به خود و منافع شخصی توجه کرده و بازار را برپا کردند.

درحالی که با شیوع کرونا برخی آن را پیراهن عثمان برای زیر سوال بردن مسئولان و نحوه مدیریت آنان قرار دادند و به ارکان مختلف مدیریت از کشوری و استانی تا شهری تاختند که شیوع بیماری به خاطر عدم انجام صحیح وظایف آنان بوده است.

اما اکنون که در شهرستان نکا با تشکیل جلسات مداوم و اطلاع‌رسانی‌های گسترده در کنار بسیاری اقدامات مطلوب که حتی جاهایی شور نیز شده‌اند همه در تلاش برای حفظ سلامت عمومی هستند بازهم برخی این تلاش‌های صادقانه را نادیده گرفته و فقط به خود می‌اندیشند.

از قدیم گفته شده که «شتر سواری دولا دولا نمی‌شود» بنابراین برای حفظ سلامت خود و جامعه در شرایطی که یک بیماری اپیدمی شده جهانی که در نقاط مختلف دنیا شایع شده، درحال گرفتن قربانی است و در کشور ما فعلا نیز روند صعودی ابتلا را طی می‌کند، شاید لازم باشد هرکدام‌مان به نوعی هزینه بدهیم.

 

* دوشادوش مدافعان سلامت

یک نفر با تعطیلی بازار و عدم فروش مناسب محصولش و به خطر انداختن اقتصادش، یک نفر با حضور مداوم در مراکز درمانی و بهداشتی برای مداوای مردم و به خطر انداختن سلامتی‌اش با ابتلا به بیماری در اثر خدمت صادقانه و برخی نیز به شکلی دیگر هریک هزینه‌های حفظ سلامت جامعه را تقبل می‌کنند و این تعامل اجتماعی باوجود شرایط سخت شیوع بیماری از سوی دیگر حس شیرین نوع دوستی را در ما زنده و جاری می‌کند.

در پایان امید است تا در روزهای آینده هم مسئولان با تصمیمات شایسته و هم مردم با رعایت درست همراه با اعتماد به تصمیمات مسئولان بیش از پیش در کنار هم و برای هم با غلبه هرچه سریعتر بر این مهمان ناخوانده در جامعه از این برهه حساس نیز همچون همیشه پیروزمندانه عبور کنیم. 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه