مدیر شبکه بهداشت نکا:

مورد مثبت کرونا در نکا نداریم/ پرهیز از مراجعات غیر ضروری

شناسهٔ خبر: MTE3MjA2 -
مدیر شبکه بهداشت و درمان نکا گفت: تاکنون هیچ مورد مثبت ابتلا به بیماری کرونا در سطح شهرستان نکا ثبت نشده و مواردی که گمانه‌زنی شده نیز سرماخوردگی و آنفلوآنزا بوده‌اند البته تدابیر و امکانات لازم برای مواجهه احتمالی نیز در سطح شهرستان دیده شده است.

دکتر علیرضا خانجانی در گفت‌وگو با پیک نکا، به آخرین اقدامات صورت گرفته در سطح شهرستان نکا در موضوع کرونا پرداخت و اظهار کرد: از حدود یک ماه قبل اقدامات لازم در زمینه کرونا آغاز شد و همه تلاش و دغدغه ما این است که آموزش دهیم تا مردم رعایت کنند.

وی افزود: ویروس کرونا از دسته ویروس آنفلوآنزا و سرماخوردگی است که ما هر سال درگیر آن هستیم اما چیزی که ما را می‌ترساند تنها خطر همه‌گیری آن است و به همین دلیل از مردم خواهش می‌کنیم تا یک سری نکات از جمله مراجعات غیرضروری به خاطر عدم انتقال به یکدیگر نداشته باشند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان نکا با بیان اهمیت عدم حضور در اجتماعات، خاطرنشان کرد: ممکن است که یک نفر مبتلا اما در دوره نهفتگی بوده و هیچ  علائمی بروز نکرده باشد که باعث انتقال به افراد دیگر شود به همین خاطر همه تمهیداتی که دیده شده را اگر مرور کنید می‌بینید که نمازهای جمعه و جماعت، مدارس و تالارها تعطیل شدند و این به این معنی است که ما اجتماعی نداشته باشیم.

این مسئول خواستار ماندن افراد در منزل برای کاستن از رفت‌وآمدهای غیر ضروری شهروندان شد و اضافه کرد: اگر فردی علائم دارد نیز در خانه یک اتاق را به آن اختصاص دهیم تا در منزل بماند و با بقیه افراد خانه در ارتباط نباشد یعنی قرنطینه در منزل شده و در اجتماع حاضر نشود تا به افراد دیگر این بیماری را انتقال ندهد چراکه اگر در جمعیت 120 هزار نفری نکا این بیماری شیوع پیدا کند و حتی اگر به ازاری هر هزار نفر یک نفر هم دچار مشکل شود امکانات و وسایل شهرستان ممکن است پاسخگو نباشد.

وی گفت: ما تمام امکانات و تجهیزات را در نظر گرفتیم، بیمارستان‌ها آماده بوده و به آن‌ها هشدار داده شد که بیمارانی که معمولی هستند ترخیص شوند و بیمارانی که جراحی‌های ضروری دارند بمانند و تا حد امکان درمانگاه‌های صحرایی را نیز درصورت لزوم برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

 

* توجه ویژه به رعایت نکات طب ایرانی

خانجانی در ادامه با تأکید بر آمادگی کامل شبکه بهداشت و درمان برای مدیریت شرایط فعلی، تصریح کرد: در شبکه بهداشت هم با آمادگی صددرصد در دو شیفت صبح و عصر فعال هستیم همچنین درمورد آموزش منزل به منزل  مورد اشاره وزیر بهداشت نیز هم اکنون کارشناس‌های ما به شکل دو نفره یا سه نفره در سطح روستاها و در سطح شهر به درب منازل مراجعه می‌کنند و آموزش می‌دهند.

وی افزود: نه خود ما و نه این گروه آموزشی از ماسک استفاده نمی‌کنیم تا به مردم نشان دهند که اگر فاصله یک متری را رعایت کنند، خطر ندارد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان نکا با بیان اهمیت رعایت نکات طب ایرانی در پیشگیری از ابتلا به کرونا، اذعان کرد: طب ایرانی رسمی پزشکان متخصص عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران که موارد رسمی مستند و در واقع ثابت شده که باعث افزایش سطح ایمنی بدن می‌شود را آماده کردیم و از طریق فایل در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهیم تا رسانه‌ها در اختیار مردم قرار دهید تا مطالعه و استفاده کنند.

این مسئول اضافه کرد: از آب گرم و مایعات استفاده کنیم که تأثیرگذار است، از مصرف برخی غذاها باید پرهیز کنیم یکی از توصیه‌هایی که در طب ایرانی داریم بحت اعراض نفسانی یعنی کنترل ترس و استرس است، باید در کمال آرامش با رعایت همه نکات و توکل به خدا نگران نباشیم و این بیماری را شکست دهیم.

وی گفت: ما انسان‌های موحدی هستیم، مسلمانیم، شیعه هستیم، انشالله از سربازان امام زمان(عج) هستیم پس باید خود و جامعه خود را حفظ کنیم که انشاالله از شر این ویروس که مهمان ناخوانده است، با وحدت، با تلاش، همدلی ، بینش و علم خلاص شویم.

 

* پرهیز از خرافات

خانجانی تأکید کرد: خرافات را کنار بگذاریم نگوییم که من اینجا را دست می‌زنم و مبتلا نمی‌شوم، این یک ویروس است و برایش فرقی نمی‌کند که فرد چه کسی و در چه جایگاهی باشد بلکه انتقال پیدا می‌کند و هر کسی ممکن است مبتلا شود، پس رعایت کنیم که مبتلا نشویم.

وی افزود: حفظ سلامتی و رعایت نکات بهداشتی براساس عقل، دین و شرع هم در اولویت است که خوشبختانه مقام معظم رهبری و مراجع عظام هم فرمودند که صمیمیانه تشکر می‌کنیم که مردم همه رعایت ‌کنند، ما هم خادمین و سرباز مردم و سرباز سلامت و ولایت هستیم و شبانه روز تلاش و کوشش می‌کنیم که انشاالله بتوانیم جامعه سالم داشته باشیم.

در پایان مدیر شبکه بهداشت و درمان نکا متذکر شد: هنوز در شهرستان نکا مورد مثبتی از ابتلا به کوید19 نداشتیم و اگر بیماری در بیمارستان بستری شده موارد سرماخوردگی و آنفولانزا بوده است و اگر مورد مثبتی وجود داشت به صورت رسمی اعلام می‌شد، انشاالله با رعایت تمام نکات هیچ مورد مثبتی ثبت نشود. 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه