کارشناس مسائل خانواده مطرح کرد:

نقشه راه مجلس جدید در بهبود جایگاه زن و خانواده در جامعه/ بسترسازی رشد فرزندآوری با وضع قوانین و نظارت مناسب

شناسهٔ خبر: MTE3MTgz -
کارشناس مسائل خانواده گفت: مجلس جدید باید هرچه بیشتر نسبت به فراهم آوردن بستر لازم در راستای تقویت لوازم فرزندآوری آسان همراه با حمایت مادی و معنوی در این مهم با وضع قوانین مناسب و نظارت قوی بکوشد تا ترغیب بیشتری برای این اتفاق در سطح جامعه ایرانی محقق شود.

سیده زینب ساداتی در گفت‌وگو با پیک نکا، یکی از عوامل مهم شکل‌گیری انقلاب اسلامی در ایران را بدنه فعال زنان و مشارکت این قشر در این عرصه دانست و گفت: با توجه به ظرفیت زن در دو عرصه خانواده و جامعه بیرون، می‌تواند سهم بسزا و موثری ایفا کند.

وی افزود: در عرصه خانه و خانواده به عنوان مادر و همسر با تربیت نسل پاک و انقلابی و در عرصه اجتماع با تشویق‌، ترغیب و حمایت می‌تواند نقشی موثر و بی‌بدیل در پیشبرد اهداف و آرمان‌های انقلاب داشته باشد.

وی افزود: این ظرفیت در عرصه‌های قبل و بعد از انقلاب و جنگ تحمیلی ظهور و بروز داشته که مصداق بی‌نظیر این ظرفیت عظیم تربیت سلیمانی‌هایی است که خود مکتب ساز هستند.

مدیر حوزه علمیه ریحانة‌الرسول نکا یکی از عرصه‌های سرنوشت‌ساز در انقلاب اسلامی که مظهر اقتدار ملی و قوی شدن ایران است را در عرصه انتخابات برشمرد و خاطر نشان کرد: برای داشتن ایران قوی، باید مجلس قوی داشت، برای داشتن مجلس قوی باید انتخاب قوی داشت که لازمه آن حضور قوی و داشتن انتخابات پر شور بوده که ملت ایران به خوبی از آن سربلند بیرون آمد.

وی این مسئولیت مهم را وظیفه‌ای بر عهده نیمه دیگر فعال جامعه یعنی زنان دانست و تصریح کرد: زنان دوشادوش مردان با حضور گسترده و تشویق خانواده به همراه تبلیغ و تشویق در مشارکت در انتخابات یقیناً نقش برجسته‌ای در هر چه پر شورتر برگزار شدن این جشن بزرگ دموکراسی در کشور داشته‌اند.

ساداتی با ستأکید بر لزوم تسلط نمایندگان بر قوانین، اظهار کرد: نمایندگان مجلس جدید باید بدانند چه قوانینی برای کشور منفعت و چه قوانینی مفسده دارد که البته باید این قوانین منطبق با چارچوب‌های اسلامی باشد.

وی ادامه داد: مجلس جدید باید بیش از پیش به قوانینی که منطبق با مبانی اسلامی نباشد حساسیت داشته باشد چراکه هرچه قوانین وضع شده در مغایرت با شرع کمتر باشد مشخص می‌شود که شناخت از قوانین بیشتر است.

مدیر حوزه علمیه ریحانة‌الرسول نکا با اشاره به این که نمایندگان باید به حقوق زنان و قوانین مربوط به آن واقف باشد، اذعان کرد: مثلاً در تسهیل ازدواج، بحث فزرندآوری ،اشتغال زنان و استحکام خانواده با نگاه تربیت اسلامی باید قوانین بهتری وضع شود و نباید قوانین وضع شده منطبق با کنوانسیون‌های غربی و سند ۲۰۳۰ در مجلس جدید باشد.

این مسئول به لزوم رعایت تناسب اشتغال زنان با شرایط زندگی، تربیتی، جسمی و روحی زن، متذکر شد: به تعبیری کار نباید به عنوان هدف تام برای زنان در نظر گرفته شود تا زندگی و مدیرت آن به عنوان مأموریت اصلی زنان تحت‌الشعاع قرار نگیرد.

در پایان وی تأکد کرد: مجلس جدید باید هرچه بیشتر نسبت به فراهم آوردن بستر لازم در راستای تقویت لوازم فرزندآوری آسان همراه با حمایت مادی و معنوی در این مهم با وضع قوانین مناسب و نظارت قوی بکوشد تا ترغیب بیشتری برای این اتفاق در سطح جامعه ایرانی محقق شود.

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه