کاهش اثرگذاری یا تاکتیک انتخاباتی نماینده شرق مازندران در مجلس

دلیل سیر نزولی شاعری در کسب کرسی‌ کمیسون تخصصی مجلس چیست

شناسهٔ خبر: MTE2NjYy -
نماینده مردم شرق مازندران در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی که آخرین سال فعالیت خود در این دوره را پشت سر می‌گذارد با سیر روند نزولی عجیبی در کسب کرسی‌های هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس روبرو شده است.

به گزارش پیک نکا، سهم نمایندگان از کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی را بیشتر می‌توان از دو منظر ارتباط انطباق مدارک و مدارج تخصصی علمی و میزان اثرگذاری یا درواقع برش وزنی و اعتباری مورد ارزیابی قرار داد.

تا جایی که برخی از نمایندگان برای حضور در هیئت رئیسه کمیسیون‌های تخصصی تلاش‌های فراوانی را از خود به نمایش می‌گذارند که از نوع ارتباط با هیئت رئیسه و به‌خصوص رئیس مجلس گرفته تا ارتباط با بدنه‌های مرتبط دولت در وزارتخانه‌ها و حتی معاونت‌ها را در بر می‌گیرد.

همانطور که حضور در هیئت رئیسه کمیسیون‌های تخصصی مجلس برای نمایندگان یک نوع افتخار و برگ برنده در پیشبرد اهداف و برنامه‌های آن‌ها محسوب می‌شود، نوع جایگاه و کرسی کسب شده در هیئت رئیسه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

برهمین اساس باتوجه به برگزاری انتخابات هیئت رئیسه کمیسیون‌های تخصصی مختلف مجلس شورای اسلامی در سال چهارم و پایانی دوره دهم به بررسی روند حضور و کسب جایگاه از سوی علی‌محمد شاعری به‌عنوان نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در شرق مازندران پرداختیم.

 

* آغازی محکم و صریح

شاعری که با کسب 70 هزار و 403 رأی و کمی بیشتر از 40 درصد آرای حوزه انتخابیه خود در انتخابات اسفند 94 به مجلس راه پیدا کرد در اولین سال حضور خود باتوجه به بهره‌مندی از سوابقی چون استاندار گلستان، معاون وزیر کشور، معاون وزیر جهاد کشاورزی، قائم مقام معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، شهردارمنطقه ۲۲ تهران، مدیرکل منابع طبیعی استان گلستان و مدیرکل برنامه‌ریزی و اموراقتصادی استانداری مازندران موفق به کسب کرسی ریاست کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس دهم شد.

این درحالی بود که شاعری در قامت یک نماینده اصولگرا پا به عرصه انتخابات گذاشت و بعد از ورود به مجلس نیز در قالب فراکسیون نمایندگان ولایی به ادامه فعالیت خود پرداخت که کم و بیش موضع‌گیری‌های صریحی را نیز علیه مسئولان حوزه تخصصی خود در کشور اتخاذ می‌کرد.

اما در سال دوم فعالیت مجلس دهم و با برگزاری انتخابات هیئت رئیسه کمیسیون‌های تخصصی، شاعری این بار نتوانست روند ریاست بر کمیسیون کشاورزی را حفظ کرده و باوجود موفقیت در حضور در ترکیب هیئت رئیسه جایگاه سخنگویی را کسب کرد.

درحالی که حضور بیشتر در رسانه‌های مختلف و اعلام مواضع صریح درخصوص موضوعات مختلف کشور از ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت و لزوم تشکیل وزارت محیط زیست تا ارزیابی مثبت گفتمان دولت یازدهم درمورد محیط زیست و مخالفت با مجانی بودن آب برای مصرف‌کنندگان از یک تاکتیک برنامه‌ریزی شده برای کسب کرسی سخنگویی از سوی وی خبر می‌داد.

 

* نزول معنادار با عملکردی قابل نقد

اما با فرارسیدن سومین سال حضور در دهمین دوره مجلس و برگزاری انتخابات جدید هیئت رئیسه کمیسیون‌ها، شاعری علی‌رغم حضور مجدد در هیئت رئیسه موفق به کسب جایگاهی بهتر از دبیری نشد که نه‌تنها تاکتیک‌های متصور شده را نفی می‌کرد بلکه از نزول جایگاه این نماینده در یکی از کمیسیون‌های استراتژیک مجلس خبر می‌داد.

و این روند نزولی در چهارمین و آخرین سال مجلس دهم برای این نماینده سیر صعود به خود نگرفت تا در این دوره نیز شاعری به کسوت دبیری کمیسیون بسنده کرده و دلخوش به حضور در جمع هیئت رئیسه که شاید کمترین توقع از چنین فردی با آن سابقه و بهره‌مندی از دکترای تخصصی علوم کشاورزی باشد، به فعالیت خود پایان دهد.

این‌ها همه درحالی است که شاعری باوجود عملیاتی ساختن برخی از پروژه‌ها در منطقه شرق مازندران که البته به گفته کارشناسان اکثریت طرح‌های مصوب و تخصیص‌یافته در دوره‌های قبل از وی بوده اما در تحقق برخی از شعارهای اصلی و اساسی خود که سهم بسزایی در رأی‌آوری وی داشته ازجمله تبدیل بندر امیرآباد به منطقه آزاد اقتصادی نیز موفق نبوده است.

از سوی دیگر آغاز پروژه شبکه فاضلاب شهری را می‌توان به‌نوعی تنها عملکرد مختص به این نماینده در منطقه شرق مازندران در مدت چهار سال دانست که در آخرین سال حضور وی و با نزدیک شدن به زمان انتخابات دوره یازدهم مجلس در این سال چهره عملیاتی به خود گرفته و به یقین در این دوره نیز به اتمام نخواهد رسید.

همچنین اجرای طرح گازرسانی به روستاهای هزاجریب شرق مازندران نیز پروژه دیگری است که در دوره شاعری عملیاتی شده اما از منظر کارشناسان این طرح در ادامه طرح اتصال گاز جنوب به شمال کشور از عسلویه تا ساری و برای مقابله با بدعهدی‌های کشور ترکمنستان در سال‌های سرد سال بوده و با تحقق زمینه لازم در این دوره، شرایط گازرسانی به روستاها فراهم شد که بنابر آنچه اعلام شده این طرح در ماه‌های نزدیک به زمان برگزاری انتخابات سال 98 به اتمام می‌رسد.

 

* شایعاتی خیلی دور خیلی نزدیک

با همه این تفاسیر به نظر کارشناسان که روند نزولی در کسب کرسی‌های کمیسیون کشاورزی مجلس از سوی علی‌محمد شاعری به جز جنبه ضعف می‌تواند روی دیگری هم داشته باشد و آن نیز زمینه‌سازی و ایجاد شرایط با دغدغه کمتر برای حضور موفق‌تر در انتخابات سال 98 مجلس به شمار می‌آید.

البته این درحد گمانه‌زنی است و امیدواریم اینگونه نبوده باشد که یک نماینده فرصت‌های مناسب برای بهره‌مندی از شرایط بهتر در خدمت‌رسانی به مردم کشور و حتی منطقه را به بهای ناچیز کسب رأی و پیروزی در انتخابات بسوزاند.

به هر حال بهتر است همان ضعف در عملکرد و کاهش اثرگذاری به جای سیاسی‌کاری و ایجاد شرایط بهتر در راستای کسب موفقیت‌های شخصی در انتخابات پیش رو را دلیل نزولی شدن جایگاه مرد با سابقه عرصه کشاورزی و محیط زیست کشور در کمیسیون تخصصی مربوط به آن در مجلس بدانیم.

در پایان ناگفته نماند که این روند نزولی کار نماینده فعلی مردم شرق مازندران در انتخابات سال 98 برای ورود به یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را از هر زمان دیگری سخت کرده و حتی شاید این زمزمه‌های عبور از شاعری توسط حامیان سال‌های اخیر وی نیز به همین دلیل و فراتر از یک شایعه بوده باشد.

 

ارسال نظر

عسکری
پنجشنبه ۰۳/مرداد/۱۳۹۸ ۱۱:۴۲:۲۴

ای کاش دوست ( کمنام ) بخشی از اقدامات 3 و نیم ساله آقای شاعری را بیان میفرمودند و بعد به مقاله ایراد میگرفتند . شاید هم معنی کلمات پیگیر و جهادی را نمیدانید . بازی با کلمات برای مردم شرق مازندران نون نمیشود...

عسکری
یکشنبه ۲۳/تیر/۱۳۹۸ ۲۳:۱۷:۰۷

آقای شاعری طی این سه و سال و اندی که بعنوان نماینده شرق مازندران ( با سه شهرستان تاثیر گذار در اقتصاد استان و کشور ) فقط در سخنگویی موفق بودند و در عمل کار خاصی برای منطقه انجام ندادند . دیگر دوران شعار به سر آمده و مردم مرد عمل میخواهند ... در گام دوم انقلاب باید به گزینه ای عملگرا فکر کرد ...

گمنام
چهارشنبه ۲۶/تیر/۱۳۹۸ ۱۲:۱۵:۱۹

کاملا مطالبت یکسو و بدون کارشناسی از اون تیتر تا پایانش کمی دقت کن در ارسال اخبار ما در گذشته و در حال حاضر و برای مجلس بعد شخصیتی پیگیر باسواد و جهادی تر از اون نداریم

بالا
کیمیا سامانه