عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در نکا مطرح کرد:

تخصیص 380 میلیارد تومان وام رونق تولید به مازندران/ پرداخت بیش از 10 میلیارد کمک بلاعوض آبیاری نوین باغات مازندران

شناسهٔ خبر: MTE2NjA5 -
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: 540 میلیارد تومان وام هشت ساله با بهره 6 درصد برای رونق تولید در مناطق شهری و روستایی به مازندران اختصاص یافته که 380 میلیارد تومان آن در سال 98 اعطا می‌شود.

به گزارش پیک نکا، علی‌محمد شاعری در مراسم افتتاحیه جشنوراه تمشک جنگلی ایران در شهرستان نکا با اشاره به وظایف مسئولان و مردم در تحقق رونق تولید، اظهار کرد: ما وظیفه داریم قوانینی تصویب کنیم که تولید رونق پیدا کرده و موانع از سر راه برداشه شود.

وی افزود: حدود هفت میلیون تن تولید محصولات کشارزی در مازندران وجود دارد که اگر کشاورزی مازندران را صنعتی کرده رونق داده و حمایت کنیم حتما بخش زیادی از بیکاری را می‌توان حل کرد و درآمد کشاورزان، مردم شهر و روستا را افزایش داد.

نماینده شرق مازندران در مجلس خاطرنشان کرد: اولین کاری که در مجلس صورت گرفت تصویب یک‌ونیم میلیون دلار تسهیلات قرض‌الحسنه برای رونق تولید در مناطق روستایی و شهری بوده که سهم مازندران 540 میلیارد تومان است.

این مسئول اضافه کرد: 160 میلیارد تومان از این مبلغ سال گذشته اختصاص پیدا کرد و باقی نیز امسال اختصاص پیدا می‌کند که در سامانه کارا تعریف شده و همه با ثبت نام در این سامانه و دریافت مجوز از نهادهای مربوطه در بخش‌های مختلف می توانند از این وام هشت ساله با نرخ سود 6 درصد استفاده کند.

وی گفت: همچنین کسانی که می‌خواهند سامانه‌های نوین آبیاری را توسعه دهند در باغات حدود 10 میلیون تومان کمک بلاعوض تصویب شده که تلاش می‌کنیم امسال این مبلغ افزایش پیدا کند.

شاعری تصریح کرد: دولت را مکلف کردیم که 85 درصد هزینه‌های اجرای طرح‌های نوین آبیاری را دولت و 15 درصد باقی‌مانده را مردم پرداخت کنند.

وی تشویق صادرات را اقدام مهم دیگر خواند و افزود: با بیمه سرمایه‌گذاری کشاورزان و مشوق‌های صادراتی از طریق صندوق حمایت کشاورزی توسعه پیدا کرد که در سال گذشته مازندران 200 هزار تن صادرات داشته و امسال صادرات محصولات کشاورزی از پرتقال و کیوی تا مواد لبنی تا 350 هزار تن در مازندران صادرات خواهیم داشت که بخش اصلی آن از طریق بنادر امیرآباد، اینچه برون، نوشهر و فریردونکنار خواهد بود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس بیان کرد: برای بیمه محصولات کشاوزی سعی شد تا از هزار میلیارد به یک هزار و 500 میلیارد تومان افزایش یابد که بخش زیادی از مشکلات کشاورزان را حل خواهد کرد.

این مسئول کنترل واردات را اقدام بعدی برشمرد و اضافه کرد: در زمان برداشت محصول نگذاریم که واردات انجام شود که وزارت جهاد خوب دارد عمل می‌کند و امید است امسال نیز به خوبی این کار را انجام دهد.

وی برنج طارم را بهرین برنج دنیا توصیف کرد و گفت: درست است که برنج پاکستانی بازار منطقه را در اختیار گرفته اما  ما برای اینکه نتوانستیم خوب بازاریابی کنیم بازار را به کشورهایی مانند هند و پاکستان واگذار کردیم.

در پایان شاعری با اشاره به پیگیری بحث منطه آزاد با ابراز امیدواری در تسریع دولت برای ارائه لایحه منطقه آزاد به مجلس، اظهار کرد: ما آمادگی پیدا کردیم برای امسال یا سال آینده منطقه آزاد امیرآباد را بتوانیم جشن بگیریم که اگر به تصویب دولت و مجلس برسد بسیاری از دغدغه‌های بیکاران، تولیدکنندگان، کشاورزیان و بازاریان حل خواهد شد.

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه