معاون وزیر جهاد کشاورزی در نکا خبر داد:

آزادسازی و واردات 11 رقم تمشک و بلوبری از اروپا به کشور/ گردشگری، ارزش افزوده کسب و کار در بخش کاورزی است

شناسهٔ خبر: MTE2NjA4 -
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: حدود 11 رقم تمشک و بلوبری آزاد و از اروپا وارد شد، قرنطینه خود را طی کرد و اکنون درحال تکثیر است که در آینده می‌توان ماشینی و مکانیزه این محصولات را برداشت کرد و زحمت چیدن تمشک‌های این گونه را ندارد.

به گزارش پیک نکا، محمدعلی طهماسبی در مراسم افتتاحیه دومین جشنواره تمشک جنگلی ایران در شهرستان نکا این محصول را جزو سالم‌ترین غذاها توصیف و اظهار کرد: محصولات غذایی در سه گروه غذا، غذادارو و دارو دسته‌بندی می‌شوند که تمشک در زمره غذادارو قرار می‌گیرد.

وی افزود: حدود 11 رقم تمشک و بلوبری آزاد و از اروپا وارد شد، قرنطینه خود را طی کرد و اکنون درحال تکثیر است که طبق اخبار رسیده درخصوص ایجاد باغ‌های چند هکتاری این محصولات در استان مازندران امید است تا این نهال‌ها در اختیار مردم قرار بگیرد تا رنج قبل را نداشته باشد.

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با بیان عملکرد چندین برابری نهال‌های وارداتی نسبت به تمشک‌هایی که استفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: در آینده می‌توان ماشینی و مکانیزه این محصولات را برداشت کرد و زحمت چیدن تمشک‌های این گونه را ندارد.

این مسئول به نمایشگاه جانبی جشنواره نیز پرداخت و اضافه کرد: همین نمایشگاه کفایت می‌کرد تا ظرفیت‌های این شهرستان و شهرهای اطراف قابل توجه باشد که نشان می‌دهد چه ظرفیت بالایی در زمینه کسب و کار در بخش کشاورزی وجود دارد.

وی گفت: بخش کشاورزی علاوه بر اینکه در صنایع تبدیلی و فرآوری قرار می‌گیرد ارزش افزوده نیز ایجاد می‌کند که یکی از ارزش‌های افزوده بخش کشاورزی و باغبانی، گردشگری است که جشنوراه‌هایی مانند تمشک، گل محمدی، انار و زعفران در سراسر کشور این ظرفیت‌ها را نشان می‌دهد.

طهماسبی با اشاره به تسهیلات ویژه دولت به بخش کشاورزی برای سال 98، تصریح کرد: پنج هزار میلیارد تومان برای گلخانه‌ها تخصیص دارد که امید است در مازندران مورد اقبال واقع شود تا به جای برداشت فصلی از طریق گلخانه‌ای بتوان دائم برداشت کرد.

وی افزود: سال گذشته مازندران 450 میلیارد سهمیه تسهیلات داشته  که 900 میلیارد تومان جذب کرده و در سال جدید نیز تا به حال 130 میلیارد تسهیلات جذب شده و امسال بالای هزار میلیارد تومان تسهیلات جذب می‌شود تا در همه زمینه‌های کشاورزی استفاده شود.

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه