با برگزاری مراسم افتتاحیه

دومین جشنوراه ملی تمشک جنگلی ایران در شهرستان نکا آغاز شد/ فرصتی دوباره برای رونق اقتصادی، نشاط اجتماعی و ارتقای فرهنگ بومی در سایه تمشک

شناسهٔ خبر: MTE2NjA3 -
دومین جشنواره تمشک جنگلی ایران به میزبانی شهرستان نکا با برگزاری مراسم افتتاحیه با حضور مسئولان و استقبال مردم در شهرک شهید عباسپور نکا کار خود را آغاز کرد.

به گزارش پیک نکا، پس از برگزاری نسبتا موفق اولین دوره جشنوراه ملی تمشک جنگلی ایران در سال 97 به میزبانی شهرستان نکا، دومین دوره این جشنواره بزرگ نیز شامگاه پنجشنبه 29 خردادماه امسال با برگزاری مراسم افتتاحیه و حضور مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی شروع به کار کرد.

این جشنوراه که از برپایی 100 غرفه مختلف برای ارائه محصولات مرتبط با تمشک همراه با فروش این محصول و همچنین دیگر محصولات صنایع دستی و گردشگری تشکیل می‌شود به مدت پنج روز در شهرک شهید عباسپور نکا دایر است.

همچنین به مدت پنج شب از دوره برگزاری جشنوراه نیز مراسم جشن و نشاط با اجرای برنامه‌های متنوع بومی و محلی در کنار غرفه‌های دایر شده برگزار می‌شود.

 

* رویدادی ویژه برای معرفی ظرفیت‌ها

در مراسم افتتاحیه این جشنواره عبدالجواد توحیدی‌مقدم فرماندار نکا اظهار کرد: اگر نگاهی واقع بینانه به مسائل اقتصادی کلان کشور، استان و شهرستان داشته باشیم قطعاً ریشه حل بسیاری از مشکلات را در آمایش سزمینی، فرهنگ‌های بومی و محلی و در منابع و ذخایر داخلی کشور و هر منطقه خواهیم یافت.

وی افزود: باتوجه به محوریت‌های اقتصاد مقاومتی، دومین جشنوراه تمشک جنگلی با هدف برگزاری چندمنظوره دایر شد تا بتوان هم در سیاست‌های کلان کشور و نشاط اجتماعی و مدیریت اقصادی بتوان از این ظرفیت استفاده کرد.

نماینده دولت در شهرستان نکا خاطرنشان کرد: این موضوع را به عنوان یک رویداد ویژه در راستای معرفی شهرستان و ظرفیت‌های آن برای حساس کردن سرمایه‌گزاران، تولیدکنندگان و مدیران به منظور تبدیل استفاده از ظرفیت‌ها به فرهنگ عمومی تلقی می‌کنیم.

این مسئول اضافه کرد: در نکا در مدت 40 روزه میانگین 56 هزار نفر روز و بالغ بر بیش از یک هزار تن تولید این محصول خواهد بود که معرفی صنایع دستی، گردشگری و اقتصاد روستایی در این جشنوراه مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی گفت: اگر بتوان اقتصاد روستایی و این زنجیره تولید را بهم وصل کرد قطعاً در اقتصاد خانوار می‌تواند موثر باشد که امید است در صنایع وابسته برنامه خوبی را با همکاری دستگاه‌های متولی بتوان انجام داد.

 

* بهانه‌ای برای تحقق رونق اقتصاد

سیدمهدی احمدی شهدار نکا نیز در حاشیه این مراسم به خبرنگار ما گفت: در راستای تحقق شعار سال به منظور رونق تولید، شهرداری و شورای اسلامی شهر نکا با کمک همه دستگاه‌های اجرایی شهرستان نکا بسیج شدند تا دومین جشنواره تمشک جنگلی ایران را به میزبانی شهر نکا برگزار کنند.

وی افزود: یکی از ظرفیت‌های بسیار مهم شهر نکا که از نعمت‌های الهی به حساب می‌آید و منبع درآمد بسیاری از خانواده‌های نکایی بوده و نقش بسیار مهمی در رونق تولید می‌تواند داشته باشد همین محصول است.

شهردار نکا خاطرنشان کرد: به منظور شناسایی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در شهرستان و معرفی نماد گردشگری شهر با موضوع تمشک این جشنواره برای دومین مرتبه برگزار می‌شود.

این مسئول اضافه کرد: امسال در چهار شب هر شب به مدت 55 دقیقه صداوسیمای مرکز مازندران مراسم را ضبط و از ساعت 21و30 دقیقه به بعد پخش خواهد کرد.

در پایان وی گفت: بالغ بر یک هزار و 200 تن تمشک در سال در شهرستان نکا چیده می‌شود و برگزاری جشنواره فرصتی برای رونق تولید، کسب درآمد بیشتر برای مردم و هدفمند کردن فروش محصول در نمایشگاه با کوتاه شدن مسافت به شمار می‌آید.

 

* نیازمند اقداماتی فراتر از برگزاری یک جشن

بی شک برگزاری چنین جشنواره‌هایی می‌تواند سهم بسزایی در افزایش توجه عمومی نسبت به وجود چنین ظرفیت‌های بی‌نظیر الهی داشته و در کنار آن به جلب نظر سرمایه‌گزاران، تولیدکنندگان و مدیران در راستای رونق و افزایش آورده‌های اقتصادی پایدار در سطح منطقه بی‌‌انجامد.

البته پر واضح است که صرف برگزاری چنین برنامه‌هایی با جشن‌های شبانه به تنهایی کارساز نبوده و نیست بلکه نوع برنامه‌ریزی و پیگیری مداوم آن از جهات گوناگون در سطوح مختلف ملی، استانی و شهرستانی است که می‌تواند مثمرثمر بوده و سبب اهداف در نظر گرفته شده گردد.

موردی که به نظر می‌رسد در فاصله زمانی دوره اول تا برگزاری دوره دوم چندان جامه عمل به آن پوشانده نشد تا جشنوراه دوم با کاستی‌ها و نکات فراوانی حتی در برخی موضوعات ضعیف‌تر از دوره اول کار خود را آغاز کند که در گزارش‌های بعدی بدان پرداخته می‌شود.

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه