فرماندار نکا مطرح کرد:

خسارت 500 واحد مسکونی در شهرستان نکا از بارش‌های اخیر/ بعضی جاده‌های کوهستانی هنوز خطر رانش دارد

شناسهٔ خبر: MTE2NDUz -
فرماندار نکا با بیان وارد شدن خسارت به بیش از 500 واحد مسکونی شهرستان، اضافه کرد: برای این واحد‌ها تشکیل پرونده انجام شده و آماده پرداخت هستند که البته تاکنون 200 مورد در مباحث وام‌های کم‌بهره و تسهیلات، پرداخت نیز صورت گرفته‌است.

عبدالجواد توحیدی مقدم در گفت‌وگو با پیک نکا، با اشاره به بارندگی 27 اسفند 97 در سطح شهرستان نکا، اظهار کرد: نزدیک به 200 میلیمتر بارندگی را در سطح شهرستان داشتیم که در ارتفاعات بخش هزارجریب شاهد بارش برف نیز به ارتفاع دو متر بوده‌ایم.

وی افزود: در همان ایام دِبی رودخانه نکا در ساعات پیک خود به 500 مترمکعب رسید که این حجم بارش بی‌سابقه بوده و می‌توانست خسارت‌های زیادی را نیز به بار بیاورد.

رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان نکا با بیان تدابیر اتخا شده در شهرستان همراه با تشکیل ستاد مدیریت بحران و اطلاع‌رسانی مناسب در کنار تدابیر پیشگیرانه اتخاذ شده در حاشیه رودخانه، خاطرنشان کرد: باتوجه به سابقه بدی که مردم نکا از سیل سال 78 داشتند شهر در امنیت کامل قرار گرفت و اجازه ورود آب به شهر و به تبع آن همراه داشتن خسارت برای مردم را داده نشد.

این مسئول اضافه کرد: اما برخی از خسارت‌ها ناخواسته بوده و باتوجه به حجم وسیع بارندگی‌ها کاری هم در برابر آن نمی‌شد انجام داد چراکه حجم بارندگی بسیار وسیع بوده و در بعضی از اراضی کشاورزی شهرستان به وسعت حدود 10 هزار متر مربع ارتفاع آب به یک متر نیز رسید و خسارت‌های زیادی را به اراضی کشاورزی و باغات وارد کرد.

وی گفت: در بخش هزارجریب نیز باتوجه به بارندگی بسیار شدید سبب اشباع شدن خاک شد و رانش‌های متعددی را در ارتفاعات و جاده‌ها شاهد بودیم که حدود 70 نقطه رانشی را در این منطقه شهرستان ایجاد کرد.

 

 

* خسارت 200 میلیاردی طوفان در نکا

توحیدی مقدم رانش‌های منطقه بالادست را سبب بروز خسارت‌هایی در زیرساخت‌ها و ابنیه بخش هزارجریب و دهستان پی‌رجه در بخش مرکزی شهرستان برشمرد و تصریح کرد: شخص استاندار باتوجه به اهمیت موضوع چهار بار از شهرستان نکا بازدید کرد.

وی افزود: معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، وزیر اقتصاد و رئیس مجلس شورای اسلامی نیز از خسارت‌ها در سطح شهرستان بازدید کردند که سبب آشنایی بیشتر مسئولان با عمق خسارت‌ها در شهرستان شد.

فرماندار نکا رقم ریالی خسارت‌ها در شهرستان را نزدیک به 200 میلیارد تومان برشمرد و اذعان کرد: مصوبات خوبی را هیئت دولت داشت تا علاوه بر کمک به بخش‌های مسکونی بخش‌های کشاورزی نیز شامل پرداخت کمک‌های موردی وام و تسهیلات قرار بگیرند.

این مسئول با بیان وارد شدن خسارت به بیش از 500 واحد مسکونی شهرستان، اضافه کرد: برای این واحد‌ها تشکیل پرونده انجام شده و آماده پرداخت هستند که البته تاکنون 200 مورد در مباحث وام‌های کم‌بهره و تسهیلات، پرداخت نیز صورت گرفته‌است.

وی گفت: حدود 80 درصد از موارد مربوط به حوزه کشاورزی و دامداری استخراج شده است که به محض ابلاغ دستورالعمل‌های نحوه پرداخت و رسیدگی از سوی جهاد کشاورزی در سریع‌ترین زمان ممکن در دستور کار قرار خواهد گرفت.

 

* عدم نیاز مناطق آسیب‌دیده به اقلام خوراکی

توحیدی مقدم با اشاره به عبور از بحران و شرایط خاص آن زمان، اظهار کرد: هرچند هنوز در ارتفاعات برف داریم و رانش و آب گرفتگی در برخی روستاها همراه با تخریب ابنیه، پل‌ها و آب‌روها وجود دارد اما به صورت مستمر درحال نگهداری و مراقبت هستیم.

وی افزود: در این مدت بیش از 40 دستگاه ادوات سبک و سنگین از قبیل بیل مکانیکی، لودر و گریدر و سایر تجهیزات در بحث راهداری، بهسازی و نگهداری استفاده شد که بخشی از این‌ها در منطقه مستقر و مشغول به کار هستند.

رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان نکا در موضوع کمک‌های مردمی و خیرین، خاطرنشان کرد: ما دیگر نیازی به اقلام خوراکی و اقلام اولیه زندگی نداریم اما در بحث اقلام ضروری زندگی مانند لوازم منزل و مصالح ساختمانی باید مدیریت شود که کمک‌ها با هماهنگی مدیریت بحران شهرستان، هلال احمر و کمیته امداد باشد تا پراکنده‌کاری و موازی‌کاری صورت نگیرد.

این مسئول در ادامه به آخرین وضعیت محورهای مواصلاتی شهرستان پرداخت و اضافه کرد: درحال حاضر تمام محورهای مواصلاتی ما باز است و مشکل جدی وجود ندارد هرچند در برخی از نقاط خطر رانش وجود داشته و توصیه می‌شود رفت و آمدها با رعایت نکات ایمنی صورت بگیرد.

در پایان وی گفت: طبق تقسیم کار صورت گرفته دو جاده پدافندی کُمشی‌چشمه به زیارتکلاه و محور پَجِت بین پیمانکاران بومی منطقه و بسیج سازندگی تقسیم شدند که از چند روز آینده کار در آن‌ها آغاز می‌شود.

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه