فرمانده یگان دریایی ارتش در شرق مازندران مطرح کرد

نیروی دریایی، بازوی توانمند دکترین دفاعی جمهوری اسلامی در شمال و جنوب کشور

شناسهٔ خبر: MTE2MjY0 -
فرمانده یگان دریایی ارتش در شرق مازندران گفت: نیروی دریایی توانمند ارتش مقتدرتر از همیشه در مرزهای آبی جنوب و شمال کشور قادر است در راستای دکترین بازدارندگی و تدافعی کشور به عنوان یک بازوی توانمند نظام مقدس اسلامی در برابر هر تهدیدی چون کوهی استوار و با صلابت ایستادگی نماید و پاسخ قاطع و دندان شکنی به آن‌ها بدهد.

به گزارش پیک نکا، ناخدا یکم علی سنچولی در جمع نمازگزاران جمعه شهرستان نکا با اشاره به شرایط روزهای آغازین جنگ تحمیلی، اظهار کرد: در شرایطی جنگ به انقلاب اسلامی ایران تحمیل شد که هنوز ساختار سیاسی کشور به خوبی و کامل تشکیل نشده بود و خائنینی مانند بنی‌صدر و سلطنت‌طلبان حضور داشتند.

وی افزود: در بعد نظامی با اینکه دستور تشکیل سپاه و بسیج داده شده بود اما هنوز در روزهای ابتدایی جنگ نیروهای نظامی کشور به تجهیزات مناسبی مجهز نشده و در محدوده ارتش نیز برخی از سران اخراج شده و یا برخی فرار کرده بودند.

فرمانده یگان دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه شرق مازندران، خاطرنشان کرد: مستشارانی که وظیفه نگهداری و تعمیر تجهیزات نظامی کشور را بر عهده داشتند نیز در آغاز جنگ تحمیلی کشور را ترک کرده بودند.

این مسئول ارتش را در آن دوران کاملاً وابسته توصیف و اضافه کرد: ارتش ما کاملاً وابسته بود به صورتی که تجهیزات آن نیز خارجی بود تا جایی که حتی سیم خاردار را نیز خودمان تولید نمی‌کردیم و در زمان جنگ دیگر سیم خاردار نیز به ما نمی‌دادند.

وی در تشریح بعد اقتصادی کشور در آن زمان، بیان کرد: کشور به صورت تک محصولی و وابسته به نفت بود که تنها منبع درآمدی کشور محسوب می‌شد و 100 درصد این صادرات نیز از طریق خلیج فارس صورت می‌گرفت.

سنچولی تصریح کرد: بسیاری از نیازمندی‌های کشور ازجمله گندم در آن زمان وارد می‌شد و 95 درصد این واردات از خلیج فارس صورت می‌گرفت بنابراین خلیج فارس هم برای کشور ما و هم در جهان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بود.

وی افزود: در آن زمان بنادر کشور در سواحل شمالی خلیج فارس و به صورت ابتدایی بوده و دلیل آن هم طراحی آن‌ها از سوی خارجی‌ها بود که بر اساس منفعت خود که بنابر نفت متمرکز در خوزستان به شمار می‌رفت طراحی بنادر ما نیز به صورت محدود در گوشه‌ای از کشور بنا شده بودند.

فرمانده یگان دریایی امیرآباد اذعان کرد: برنامه دشمنان برای فتح چند روزه کشور در زمان آغاز جنگ براساس از کار انداختن منابع درآمدی کشور که همان بنادر به شمار می‌رفت طرح‌ریزی شده بود به‌گونه‌ای که سکوهای نفتی البکر و المیه عراق که در نزدیکی و خطوط مواصلاتی بنادر امام خمینی(ره) و ماهشهر بودند را به تجهیزات پیشرفته شنود، رادرا و واحدهای نظامی توسط حزب بعث عراق تکمیل کردند.

این مسئول اضافه کرد: دلیل هم این بود که به محض ورود و یا خروج یک واحد به بنادر ایرانی به سرعت متوجه شده و با موشک به آن حمله کنند و این درحالی است که در آن بهبوهه جنگ، خبرهای ناگواری از حملات به خاک کشور و کشته شدن زنان و کودکان نیز شنیده می‌شد.

وی گفت: فرزندان دریادل این سرزمین در همان 40 روز اول خود را آماده کرده و سه عملیات را طراحی کردند که در نهایت تنها 40 روز پس از آغاز جنگ عملیات‌های اصلی کشور به نام‌های شهید اشکان، شهید صفری و عملیات مروارید انجام شد.

سنچولی اظهار کرد: پس از 27 روز از آغاز عملیات‌ها که با عملیات مروارید نیز ادامه پیدا کرد فرزندان ایران اسلامی توانستند در یک روز با حماسه‌آفرینی یکی از ناوچه‌های نیروی دریایی به نام ناوچه کلاس پیکان و با پشتیبانی نیروهای هوایی و دریایی به این سکوها حمله کرده و آن‌ها را تصرف کنند و حدود 600 نفر از نیروهای حزب بعث عراق را زخمی و هلاک کرده و 28 نفر از آنان را نیز اسیر کنند.

وی افزود: این نیروها در درگیری دریایی خود 12 واحد شناور نظامی را منهدم می‌کنند که فقط پنج مورد آن‌ها ناوهای مشک‌انداز بودند و چندین بالگرد و هواپیمای دشمن نیز به قعر دریا فرستاده می‌شود.

فرمانده یگان دریایی راتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه شرق مازندران خاطرنشان کرد:  این بدان معناست که 70 درصد نیروی دریایی عراق در همان روز منهدم شد و باقی آن نیز با صدمات جدی روبرو و سکوهای البکر و الامیه تا انتهای جنگ از توان صاردات نفت برای عراق خارج شدند.

این مسئول اضافه کرد: عراقی که می‌وخواست صادرات نفت ایران را هفت روزه قطع کرده و به سرعت این کشور ار فتح کند خودش در محاصره دریایی قرار گرفت و در بحث صادرات از طریق دریا با مشکل مواجه شد.

وی گفت: به مناسبت این عملیات غرورآفرین روز 7 آذر از سوی امام راحل به نام روز نیروی دریایی نام‌گذاری شد که پس از آن تا پایان جنگ نیز بیش از 150 عملیات دریایی و اسکورت برای کشور صورت گرفت.

سنچولی تصریح کرد: بعد از جنگ نیز صنعت تعمیر، نگهداری و قطعه‌سازی در این نیرو پیگیری شد تا جایی که امروز در نیروی دریایی حتی در شمال کشور ناوچه‌های موشکن‌انداز و ناوشکن ساخته و به آب می‌اندازیم و حتی زیردریایی‌های پیشرفته‌ای را به ناوگان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ملحق می‌کنیم.

وی افزود: حتی در بحث ناامنی دریایی که دشمن به عمد برای حضور خود در محدوده دریای سرخ، خلیج عدن و دریای عمان برای نزدیکی به محدوده مسلمانان، ضربه زدن به آن‌ها و تحت سیطره در آوردن این محدوده با تشکیل و پشتیبانی از دزدان دریایی آبی نقشه کشیده بود با تلاش نیروی دریایی درقالب 58 ناوگروه با حضور متوسط 90 تا 120 روز دریانوردی بیش از چهار هزار و 500 کشتی تجاری کشور را اسکورت کردند تا این نقشه دشمن در این محدوده نیز نقش بر آب شود.

در پایان این فرمانده ارتش جمهوری اسلامی ایران، تأکید کرد: درحال حاضر نیروی دریایی توانمند ارتش مقتدرتر از همیشه در مرزهای آبی جنوب و شمال کشور مستقر بوده و قادر است در راستای دکترین بازدارندگی و تدافعی کشور تحت رهنمودهای مقام معزز فرماندهی کل قوا در کنار سایر نیروهای نظامی مقتدر کشور به ویژه برادران عزیز و موفق نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک بازوی توانمند نظام مقدس اسلامی در برابر هر تهدیدی چون کوهی استوار و با صلابت ایستادگی نماید و پاسخ قاطع و دندان شکنی به آن‌ها بدهد.

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه