مسئول کمیته روابط عمومی جیتسای ایران مطرح کرد:

جیتسا، ورزشی الهام گرفته از فنون و فرهنگ دیار طبرستان

شناسهٔ خبر: MTE2MjU2 -
مسئول کمیته روابط عمومی جیتسای ایران گفت: ورزش رزمی جیتسا بر گرفته از فنون اصیل دیار علویان به ویژه مردم طبرستان است که با الهام از نام سرزمین شمالی ایران در مسیر جاده ابریشم در قالب جیتسا به دنیا معرفی شده است.

شعبان خدادی در گفت‌وگو با خبرنگار پیک نکا، با اشاره به فعالیت رو به رشد ورزش رزمی دفاع شخصی جیتسا در سطح کشور، اظهار کرد: ورزش رزمی جیتسا بر گرفته از فنون و فرهنگی اصیل دیار علویان به ویژه مردم طبرستان است که با الهام از نام سرزمین شمالی ایران در مسیر جاده ابریشم در قالب جیتسا به دنیا معرفی شده است.

وی افزود: رشد فراگیر این ورزش در سطح کشورهای جهان به‌گونه‌ای بوده که هم‌اکنون 32 کشور در این ورزش دارای فعالیت رسمی بوده و کشورهایی ازقبیل برزیل، اسپانیا و آمریکا همراه با چند کشور برجسته دیگر به عنوان فدراسیون‌های جهانی و بین‌المللی شناخته می‌شوند.

مسئول کمیته روابط عمومی جیتسای ایران شعار ورزش رزمی جیتسا را برگرفته از اخلاق و منش پهلوانی توصیف و خاطرنشان کرد: شکل احترام‌ها در این ورزش متفاوت از سایر ورزش‌های رزمی در کشورهایی مانند ژاپن و چین است که به اشخاص تعظیم می‌کنند.

این مسئول اضافه کرد: چراکه در ورزش دفاع شخصی جیتسا باتوجه به نگاه خداپرست مردم ایران زمین از دیرباز و اینکه تنها در برابر خداوند سر تعظیم فرود می‌آورد، سبک احترام همراه با تعظیم در این رشته ورزشی وجود ندارد.

وی درمورد فعالیت این رشته ورزشی در کشور نیز گفت: جیتسا در ایران دارای مجوز رسمی از وزارت ورزش و جوانان همراه با مجوز فدراسیون ورزش‌های رزمی است که در فدراسیون ورزش‌های رزمی به عنوان سیستم رزمی جیتسا و درفدراسیون رزمی کارگری به عنوان کمیته دفاع شخصی جیتسا معرفی و در حال فعالیت است.

خدادی از فالیت ورزش رزمی جیتسا در 15 استان کشور خبر داد و تصریح کرد: به زودی در سه استان دیگر کشور نیز فعالیت این رشته ورزشی رزمی آغاز می‌شود تا جمع استان‌های فعال در این زمینه به عدد 18 برسد.

وی از برگزاری یک دوره مسابقه در سطح آقایان و دو دوره برای بانوان در کشور خبر داد و افزود: از اهداف ما در ورزش رزمی جیتسا شناساندن کامل آن در تمام دنیا است تا امکان حضور در بازی‌های المپیک نیز برای این رشته ورزشی فراهم شود.

مسئول کمیته روابط عمومی جیتسای ایران، این ورزش را به علت سطح آماتوری آن در کشور، در چارچوب قوانین فدراسیون ورزش‌های رزمی خواند و بیان کرد: جیتسا ورزشی رزمی با استایل مبارزه بی‌نهایت با درگیری کامل و آزاد است که می‌تواند جایگاه خوبی را در سطح ایران و جهان پیدا کند.

در پایان وی خاطرنشان کرد: ورزش جیتسا به عنوان یک رشته بادیگاردی معرفی شده که برای ارگان‌های دولتی و حتی اشخاص در کشور درحال فعالیت بوده و دوره‌های تخصصی بادیگاردی آن نیز در حال برگزاری است.

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه