امام جمعه نکا:

معاهده‌های خارجی روزنه نفوذ و بسط سلطه استکبار است/ لزوم جدی گرفتن توصیه‌های رهبری توسط مسئولان

شناسهٔ خبر: MTE2MjIx -
امام جمعه نکا گفت: دلیلی ندارد که ما این کنوانسیون‌ها و معاهده‌هایی که در اتاق‌های فکر آنها پخت و پز می‌شود، بعد می‌آورند به کشورها تحمیل می‌کنند که کشورها تصویب کنند را بپذیریم،‌ این معاهده‌ها روزنه‌هایی برای نفوذ و برای بسط سلطه نظام استکباری هستند.

به گزارش پیک نکا، آیت‌الله محمدباقر محمدی لائینی در خطبه‌های این هفته نمازجمعه نکا با ابراز تأسف نسبت به تصویب بندهایی در رابطه با لایحه مبارزه با پولشویی در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: این لوایح به عنوان مبارزه با سرچشمه‌های مالی و منابع مالی تروریسم به وسیله خارجی‌ها تهیه شده است.

وی با خودداری از قضاوت زودهنگام در این رابطه، افزود: ​اگر امام آن روز نسبت به کاپیتولاسیون بعد از تصویب آن انتقاد و اعتراض را داشتند، امروز رهبر بزرگوار نیز پیش از تصویب هشدار لازم را دادند و ما از نمایندگان انتظار داشتیم که هشدار مقام معظم رهبری را جدی بگیرند.

امام جمعه نکا در تشریح هشدارهای رهبر معظم انقلاب در این رابطه، خاطرنشان کرد: به صراحت رهبری فرمودند دلیلی ندارد که ما این کنوانسیون‌ها و معاهده‌هایی که در اتاق‌های فکر آنها پخت و پز می‌شود، بعد می‌آورند به کشورها تحمیل می‌کنند که کشورها تصویب کنند را بپذیریم،‌ این معاهده‌ها روزنه‌هایی برای نفوذ و برای بسط  سلطه نظام استکباری هستند.

این مسئول اضافه کرد: انشاءالله شورای نگهبان و ارگان‌های دیگر وظیفه خود را انجام می‌دهند، ما فقط در حد گلایه که با توجه به این هشدار رهبری، مطرح می‌کنیم که مجلس نباید این را تصویب کند اما به استکبار جهانی می‌گوییم که  اگر شما به خیال خام خود چنین خواب دیده‌اید که با این کنوانسیون‌ها و معاهده‌ها می‌توانید در ایران اسلامی نفوذ پیدا کنید، هرگز این ملت بیدار و آن رهبر بیدار اجازه نفوذ را به شما نخواهند داد.

 

بخش اعظم مشکلات داخلی است

وی در ادامه با اشاره به آب‌گرفتگی و سیل چند روز گذشته در مازندران، ضمن تقدیر از تلاش مسئولان، تصریح کرد: شاید تلاش مسئولان به اندازه حجم مشکلات نبوده و بخشی از مشکلات هنوز باقی مانده باشد اما در هر حال از دستگاه‌هایی که واقعاً زحمت کشیدند خدمات را ارائه کردند، جای تقدیر دارد.

محمدی لائینی همچنین با اشاره به جلسه چند ساعته رهبر معظم انقلاب با سران قوا، تأکید کرد: در این جلسات آنچه که در رابطه با ساختارهای اقتصادی کشور، مسائل ناشی از تحریم‌های ظالمانه است، مشکلات را به دو دسته تقسیم کردند، بعضی از مشکلات مربوط به تحریم است و بعضی از مشکلات هم داخلی و مربوط به ساختارهای اقتصادی است.

وی افزود: رهبری تأکید فرمودند این مشکلات به ویژه مشکل گرانی و کاهش قدرت خرید، معیشت بخش زیادی از مردم به ویژه طبقات ضعیف را دچار تنگنا کرده است.

امام جمعه نکا با تقدیر از رهبر معظم انقلاب به علت پیگیری جدی مشکلات، با توصیه به مسئولان برای جدی گرفتن توصیه‌های رهبری، بیان کرد: درست است که حوزه اقتصاد به عنوان یک جنگ امروز از طرف دشمنان مطرح است ولی همه باید باور کنیم، رهبر بزرگوار هم بارها فرمودند که بخش زیادی از مشکلات مربوط به داخل است و بخش کمتری مربوط به تحریم ها  به شمار می‌آید.

 

جبهه دفاعی مستحکم متکی به اقتصاد مقاومتیِ‌

این مسئول اضافه کرد: باید مدیریت‌ها را کیفی‌تر، جهادی‌تر و تلاش‌ها را بیشتر کرد و سیاست‌ها و رویکردها را بعضاً باید عوض کرده و یک تغییر درست کارشناسی شده انجام داد و یک جبهه دفاعی مستحکم متکی به داخل و اقتصاد مقاومتی را باید پی‌ریزی کرد.

وی با انتقاد نسبت به احتکار برخی کالاها در کشور، گفت: انشاءالله فروشندگان ما خودشان را آلوده به این ننگ نکنند، چقدر می‌خواهند از احتکار سود به دست بیاورند، البته شاید یک درصد هم این‌ها هم نباشد، یک در هزار صنف شریف بازاریان هم نیستند اما به همان اقلیت می‌گوییم واقعاً به قیمت گرسنگی دادن و تحمیل فشار به خانواده‌های ضعیف آدم بخواهد چهار شاهی بیشتر به دست بیاورد واقعاً نمی‌ارزد و روز قیامت شما باید جواب این‌ها را بگویی.

در پایان محمدی لائینی با اشاره به در پیش بودن سالروز کاپیتولاسیون، اظهار کرد: جریان کاپیتولاسیون در 13 مهرماه سال 42 در کابینه علم تصویب شد، سپس در مرداد ماه 43 در مجلس سنای وقت تصویب شد و در 21 مهرماه حسنعلی منصور این لایحه را به مجلس شورای ملی آن زمان می‌برد و در یک جلسه پر تنش بالاخره به تصویب اکثریت مجلس می‌رسد و در چهارم آبان، یعنی حدوداً 15 روز بعد،​ فریاد امام در اعتراض به کاپیتولاسیون بلند می‌شود و آن سخنرانی بسیار غرّا و مهم را انجام دادند که این‌ها سرآغازی برای انقلاب اسلامی ما شد.

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه