روشنگری بی‌پرده و صریح حجت‌الاسلام نبویان در نکا:

حاصل برجام نابودی اقتصاد و حاصل cft نابودی امنیت کشور است/ راه شهدا مقاومت و حفظ منافع مردم است نه تسلیم برابر دشمنان/ آموزه سیدالشهدا مذاکره با یزید نبود بلکه مبارزه با یزید بود

شناسهٔ خبر: MTE2MjI5 -
حجت‌الاسلام نبویان در یادواره شهدای میانگله نکا به روشنگری درقبال پیامدهای برجام و لوایح مربوط به Fatf پرداخت و گفت: حاصل برجام نابودی اقتصاد و حاصل cft نابودی امنیت کشور است.

به گزارش پیک نکا، حجت‌الاسلام سیدمحمود نبویان در یادواره شهدای روستای میانگله نکا یاد شهدا را یاد اسلام و سیدالشهدا دانست و اظهار کرد: متأسفانه نگاه ما به شهدا گاهی مانند نگاهمان به ائمه اطهار است.

وی افزود: نسبت به سیدالشهدا دو نوع نگاه وجود دارد که یکی این است که امام حسین(ع) مربوط به یک هزار چهارصد سال قبل بوده و چه ربطی به مشکلات امروز ما دارد، امروزی که قیمت دلار در حال صعود به آسمان است و وضع تورم در بستر اجتماعی ما بسیار بد است، آیا امام حسین برای حل این مشکل آموزه‌ای دارد یا خیر، آیا ائمه و امام حسین(ع) مانند برکه راکد یا چشمه جاری هستند.

نماینده سابق مجلس در دوره نهم با بیان اینکه ائمه برکه راکد نیستند و به شهدا نیز نباید صرفاً به‌عنوان برخی انسان‌های خوب نگریست که دوره آن‌ها گذشته است، خاطرنشان کرد: آنچه مهم است امروز را باید دید.

 

منطق مبارزه، سیره شهدا

این مسئول اضافه کرد: در پایان دو ماه عزاداری باید بدانیم که آموزه سیدالشهدا مذاکره با یزید نبود بلکه مبارزه با یزید بوده است، آن یزید مرد و ما باید به قول شهید مطهری یزید زمان خود را بشناسیم.

وی گفت: بنابر اظهارات مسئولان دولت، امروزه دو نوع رویکرد در کشور در مقابل آمریکا و دیگر کشورهای استکباری وجود دارد که رویکرد اول تقابل و دیگری تعامل است، البته این سوال مطرح می‌شود که در دوره‌های قبل آیا ما با صدام جنگ را شروع کردیم و یا ما آمریکا را تحریم کردیم که ما رویکرد تقابلی داشته باشیم.

 

 

نبویان تصریح کرد: آنچه ما داشته‌ایم تقابل نبود بلکه مقاومت بوده است که این شیوه رهبر انقلاب است جایی که می‌فرمایند روی منافع مردم بازی نکنید روی منافع مردم مقاومت کنید و این آموزه شهدا نیز هست.

وی افزود: رویکرد دیگر که مد نظر این دولت است، رویکرد تعامل است درحالی که رهبر انقلاب تعامل را سازش تعبیر کرده‌اند و مدام تأکید می‌کنند که هزینه‌های سازش زیاد است اما عده‌ای با کنار زدن روش شهدا رویکرد سازش در پیش گرفته‌اند.

 

دولت پرچمدار شعار سازش با آمریکا

این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: این دولت پرچم‌دار شعار سازش با آمریکا و غرب است اما باید ببینیم که مقاومت در برابر آمریکا جواب می‌دهد یا سازش، این دولت با پرونده هسته‌ای اولین اقدام سازش با آمریکا را آغاز کرد.

این مسئول در تشریح عقیده برخی که با سازش مشکلات کشور حل می‌شود، اضافه کرد: لابد الآن مشکلات اقتصاد، بیکاری، فساد و گرانی‌های ما حل شد، اما ببینیم در هسته‌ای چه دادیم.

وی گفت: برجام 6 جزء دارد که یک جزء آن خود برجام و پنج جزء دیگر آن ضمیمه‌های آن است که شامل تعهدات ایران، تعهدات طرف مقابل، همکاری‌های صلح‌آمیز، کمیسیون مشترک و مراحل اجرا می‌شود.

نبویان اظهار کرد: امروزه دنیا به سمت برق هسته‌ای حرکت کرده و کشور ما نیز نیازمند تأمین 20 هزار مگاوات برق هسته‌ای است، مجلس هفتم نیز این مقدار را مصوب کرده اما امروز پس از 40 سال تنها یک نیروگاه هزارمگاواتی برق هسته‌ای در کشور داریم.

 

تحقیر و دیگر هیچ

وی افزود: نیروگاه برق بوشهر برای تولید برق هسته‌ای و تحویل آن به کشور به 90 تن مواد غنی شده سه‌ونیم تا پنج درصد نیاز دارد که سالانه تنها 30 تن از آن کفایت می‌کند و نظام برای تأمین آن سایت نطنز را در نزدیکی اصفهان ساخت تا سالانه این میزان را بتواند تولید کند.

دبیر کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس نهم خاطرنشان کرد: پیش از این دولت، در نطنز 11 تن غنی‌سازی سه‌ونیم تا پنج درصد و 447.8 کیلو نیز غنی‌سازی 20 درصد انجام شد اما در برجام آمریکا از آقای ظریف تعهد گرفت که ملت ایران حق نگهداری این 11 تن را نداشته و تنها می‌تواند تا 300 کیلو را نگهداری کند و اکنون کمتر از 300 کیلو در کشور اورانیوم غنی‌شده سه‌ونیم تا پنج درصد وجود دارد.

 

 

وی اضافه کرد: غنی‌سازی 20 درصد نیز برای تولید رادیو داروهایی که در راکتور تحقیقاتی تهران مورد مصرف قرار می‌گرفتند انجام می‌شد که از میزان تولید شده کشور در این دوره آمریکا حق نگهداری یک گرم اورانیوم غنی‌شده 20 درصد در کشور را نداد که در این سه سال هرچه 20 درصد داشتیم نابود کرده و حتی خط تولید آن را نیز نابود ساخته‌اند و در قبال آن آمریکایی‌ها در برجام وعده داده‌اند که پنج کیلو پنج کیلو به ما بدهند.

این استاد حوزه و دانشگاه سازش و عدم مقاومت در برابر دشمن را سبب ذلت ملت برشمرد و تأکید کرد: در نطنز سانتریفیوژهای نسل یک، دو، سه، چهار، پنج، 6 و هشت وجود داشت که با اجرایی شدن برجام به جز نسل اول، باقی سانتریفیوژها به انبار انتقال پیدا کرده است.

 

سازش، گرانتر از مقاومت

وی هزینه‌های سازش را بسیار بیشتر از مقاومت خواند و گفت: علاوه بر انبار کردن سانتریفیوژهای بالاتر از نسل یک، در برجام حق استفاده بیش از پنج هزار و 60 سانتریفیوژ نسل یک به ایران داده نشده است و این درحالی است که تنها از سانتریفیوژ نسل یک 16 هزار عدد در سایت نطنز وجود داشته است و الآن سه سال است که جمع‌آوری شده است.

نبویان ادامه داد: با جمع‌آوری بسیاری از سانتریفیوژها و واحدها در نطنز و دیگر مراکز تعداد هزار نفر از متخصصان هسته‌ای کشور از صحنه هسته‌ای کشور اخراج شده‌اند که یک مورد آن مسئول کل سایت نطنز بوده و امروز این متخصصان در مکان‌هایی مانند ادارات آب و فاضلاب در حال فعالیت هستند که این نابودی دانش هسته‌ای کشور را نیز به همراه دارد.

وی افزود: این یعنی آمریکا تنها صنعت هسته‌ای ما را نابود نساخته است بلکه درحال نابودی دانش هسته‌ای ما است چراکه وقتی یک متخصص زمان زیادی از فعالیت اجرایی مرتبط با تخصص خود دور بماند دانش عملی آن را نیز به مرور فراموش می‌کند.

نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی در ادامه به شرایط پیش آمده برای سایت فوردو پرداخت و اظهار کرد: در فردو غنی‌سازی سه‌ونیم تا پنج و 20 درصد داشتیم و دو هزار و 710 سانتریفیوژ در این مرکز موجود بوده که به دستور آمریکایی‌ها در برجام به هزار و 44 عدد کاهش پیدا کرد، همچنین غنی‌سازی در فردو به صفر رسید و در برجام تعهد داده شد که حتی دانش غنی‌سازی نیز در فردو پیگیری نشود.

 

ذلت دیپلماسی تسلیم در برابر دیپلماسی دینی

این مسئول دیپلماسی تسلیم را در مقابل دیپلماسی دینی و حاصل آن را ذلیل شدن توصیف و اضافه کرد: در برجام به بیش از یک هزار و 500 سانتریفیوژ جمع آوری شده در فردو حتی اجازه انبار شدن در خود فردو داده نشد و برای انبار کردن این مواد در داخل خاک خودمان نیز به ما اجازه ندادند خودمان مکان آن را تعیین کنیم که مجبور شدیم سانتریفیوژهای جمع‌آوری شده در فردو را به نطنز انتقال دهیم.

وی همچین به تشریح شرایط مرکز اراک پرداخت و گفت: مرکز تولید آب سنگین اراک یکی از دلایل ترس اسرائیل از ما بود چراکه با تولید پلوتونیوم امکان تولید بمب هسته‌ای فراهم می‌شود اما با وجود فتوای شرعی رهبر انقلاب مبنی بر حرام بودن بمب هسته‌ای امکان تولید بمب هسته‌ای به یک عامل بازدارنده در مقابل حمله احتمالی به کشور از سوی اسرائیل تبدیل شده بود.

 

پیش به سوی جنگ با برجام

نبویان با تأکید بر اینکه برجام کشور را به سمت جنگ برده است، تصریح کرد: امنیت کشور را دارند نابود می‌کنند دلیل هم این است که تا پیش از این تنها آمریکا ما را تهدید به جنگ می‌کرد اما الان بحرین، امارات و عربستان جرأت تهدید ما را پیدا کرده‌اند.

وی افزود: در اراک راکتوری تولید شده بود که سالانه 9 کیلو پلوتونیم تولید می‌کرد که دارای مصارفی ازجمله بمب، سوخت زیردریایی‌ها، سفینه‌های فضایی و سوخت‌های ترکیبی بوده که با سه تا هفت کیلوگرم از آن می‌شود یک بمب تولید کرد که تنها داشتن این راکتور یک عامل بازدارنده بوده است که آمریکا برای امنیت اسرائیل خواستار نابودی کامل این راکتور شد و آقایان هم در قلب راکتور اراک بتن ریختند و با افتخار در کنار آن عکس یادگاری گرفتند.

دبیر کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس نهم دومین دلیل بازدارندگی حمله اسرائیل به کشور را پسماندهای حاصل از تولید برق هسته‌ای دانست و اذعان کرد: با مصرف 30 تن سوخت در نیروگاه برق هسته‌ای، سالانه 30 تن سوخت مصرف شده به دست می‌آمد که با بازفرآوری این سوخت می‌شود از آن پلوتونیوم بدست آورد که به عنوان تعهدات برجام حق نگهداری حتی یک گرم از این سوخت مصرف شده به کشور داده نشده و اکنون درحال اجرا است.

 

محدودیت‌های ابدی ایران در برجام

این مسئول اضافه کرد: 6 روز پس از تصویب برجام، این معاهده از سوی ایران در ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل قرار داده شد تا کسی امکان خروج از آن را نداشته باشد چراکه قرار گرفتن در قطعنامه یک الزام بین‌المللی دارد اما اکنون آمریکا از برجام خارج شده و این نشان می‌دهد که این ها همه بازی است.

وی گفت: 12 مورد از محدودیت‌های کشور در برجام تا ابد است به عنوان مثال عدم حق نگهداری سوخت مصرف شده در تمام رئاکتورهای تحقیقاتی و تولید برق کشور، عدم بازفرآوری سوخت‌های هسته‌ای مصرف شده و حتی عدم کسب دانش بازفرآوری نیز توسط دانشجویان ما تا ابد یکی از همین تعهدات است.

 

 

ثبت برجام و cft  به نام دو نفر در کشور

نبویان تصریح کرد: باوجود هشدار علنی رهبر معظم انقلاب، یکی از تعهداتی که در برجام داده شده این است که غربی‌ها می‌توانند به تمام اماکن نظامی کشور دسترسی پیدا کنند و این مورد در بند 74 وجود دارد.

وی تأکید کرد: حتی مذاکره‌کنندگان اصلی کشور یک بار برجام را به دقت نخوانده‌اند و این در مباحثه حضوری با آن‌ها مشخص شده است و آنچه درمورد برجام در کشور روی داده را باید به نام دو نفر نوشت، یکی حسن روحانی و دیگری علی لاریجانی.

این استاد حوزه و دانشگاه متذکر شد: بنابر قول آمریکایی‌ها ما به چهار دلیل هسته‌ای، حقوق بشر، حمایت از تروریسم و فعالیت‌های موشکی تحریم شده‌ایم که 75 درصد از تحریم‌ها دست نمی‌خورد و از 25 درصد باقی مانده، در برجام آمده که تنها 12ونیم درصد برداشته می‌شود که یکی برداشته شدن تحریم‌های بانکی بوده اما سه سال است که هنوز این وعده عملی نشده است.

 

تعریفاتی در تعارض با آرمان‌های ملت ایران

وی گفت: پیش از این آمریکایی‌ها گفتند با عملی شدن برجام تحریم‌ها را بر می‌دارند که نکردند و اکنون می‌گویند با امضای cft و fatf تحریم‌ها را بر می‌دارند، این یعنی باید حاج قاسم سلیمانی را تحویل آنها بدهیم تا شاید تحریم‌ها را بر دارند.

نبویان اظهار کرد: اگر حاج قاسم سلیمانی را تحویل ندهیم و تنها به کشور برگردانیم نتیجه آن این است که وقتی در سوریه و عراق با داعش مبارزه نکنیم باید در اهواز یعنی در داخل کشور با داعش مبارزه کنیم که حاصل آن نا امنی کشور می‌شود پس حاصل برجام نابودی اقتصاد و حاصل cft نابودی امنیت کشور است.

 

 

وی افزود: پولشویی یکی از موارد مطرح شده در fatf است و این درحالی است که رهبر معظم انقلاب سه ماه است که از رئیس جمهور معرفی اسامی دریافت‌کنندگان ارز و طلا را درخواست کرده‌اند اما هنوز دولت و رئیس جمهور این کار را انجام نداده است.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی عدم تأمین مالی تروریسم را دیگر مورد مهم در fatf خواند و بیان کرد: جالب این است که دو کشور عربستان و اسرائیل دو عضو ناظر بر عدم حمایت مالی از تروریسم در fatf هستند.

این مسئول اضافه کرد: از نظر fatf دو کشور در دنیا بسیار خطرناک هستند که یکی ایران و دیگری کره شمالی است که اتفاقا هر دو کشور در تقابل مستقیم با آمریکا هستند و این یعنی fatf تنها ابزاری در دست اسرائیل و آمریکا است.

 

تعهداتی برای هیچ

وی گفت: در کشور ما در زمستان 94 بر اساس منافع ملت و قانون اساسی قانون مبارزه با تأمین مالی تروریست ها مصوب شده است که در تاریخ  22 اسفند 94 در نامه‌ای از سوی رئیس مجلس به جناب آقای حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران ارسال شد و رئیس جمهور نیز در تاریخ 27 اسفند همان سال یعنی تنها پنج روز بعد این قانون را به دو وزارتخانه دادگستری و اقتصاد ابلاغ کرد.

نبویان تصریح کرد: اما تنها سه ماه بعد در خرداد 95 وزیر اقتصاد وقت این دولت تعهدات 41 بندی را بدون اطلاع مجلس به fatf امضا کرده است که آنچه تعریف آن‌ها از تروریسم است در مجلس شورای اسلامی مصوب شود چراکه در تعریف آنان مردم فلسطین، حزب‌الله لبنان و مردم یمن تروریست تعریف می‌شوند و بر همین اساس ایران حامی تروریسم است.

وی افزود: این درحالی است که آنچه در fatf آمده این است که اگر هرآنچه گفتند را انجام دادیم تازه آن‌ها گام‌های بعدی را در نظر خواهند گرفت و حتی اسم برداشته شدن تحریم‌ها روی کاغذ نیز نیامده است.

 

 

تعهد به تحویل حاج قاسم سلیمانی

این استاد حوزه و دانشگاه تأکید کرد: با امضای این تعهدنامه به صورت جهانی اعلام و ثبت شد که ایران حامی تروریست‌ها است چراکه وقتی قبول کنیم که حزب‌الله لبنان و ملت‌های فسطین، عراق، سوریه و یمن تروریسم هستند بزرگترین حامی آن‌ها ملت ایران است که سر دسته آن‌ها سپاه، سپاه قدس و به خصوص شخص حاج قاسم سلیمانی است.

وی اضافه کرد: طبق این تهدنامه اگر دادگاهی در کشورهای غربی فردی مانند حاج قاسم سلیمانی را محکوم کند به سرعت و به طور کامل این فرد درصورت درخواست استرداد مجرم باید تحویل داده شود.

در پایان نبویان بیان کرد: رهبری در 30 خرداد 97 در دیدار نمایندگان مجلس درخصوص عدم تصویب چنین معاهداتی هشدار داد اما مجلس پس از آن cft را تصویب کرد که شورای نگهبان 22 ایراد به آن گرفته اما مجلس مجدداً قصد تصویب آن را دارد که مردم باید هوشیار باشند.

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه