یک کارشناس مسائل دینی:

ولایت ائمه اطهار شرط نجات بشر از گمراهی و تاریکی است

شناسهٔ خبر: MTE2MjI3 -
کارشناس مسائل حوزه دین گفت: فقر ما به خداوند به واسطه ائمه اطهار ازجمله امام رضا(ع) بر طرف می‌شود که تنها شرط نجات از گمراهی و تاریکی محض از همین راه ولایت امام رضا(ع) محقق می‌شود.

به گزارش پیک نکا، حجت‌الاسلام سیدمالک خوشور در مراسم شهادت امام رضا(ع) که با حضور جمعی از کسبه و روحانیون نکا در دفتر امام جمعه این شهرستان برگزار شد با اشاره به دسته‌بندی انواع فقر انسان‌ها از سوی علما، اظهار کرد: اولین فقر مربوط به فقر وجودی انسان‌ها است چراکه انسان‌ها در نظام عالم فقیر خلق شده و نمی‌توانند احتیاجات خود را به‌تنهایی برآورده سازند.

وی تهی‌دستی و فقر اقتصادی را دومین نوع فقر برشمرد و افزود: اگر این فقر در نظام عالم وجود نداشته باشد چرخه اقتصادی نظام عالم با مشکل روبرو می‌شود.

این کارشناس مسائل دینی فقر نفس را سومین و بدترین نوع فقر خواند و خاطرنشان کرد: این نوع از فقر از نظر پیامبر گرامی اسلام اگر از درب منزلی وارد شود، ایمان از پنجره آن خانه خارج می‌شود بنابراین فقر قلب بدترین فقرها بوده که باید از آن به خداوند پناه برد.

وی اضافه کرد: اما چهارمین و بهترین نوع فقر، نیازمندی و فقر به خداوند است که خداوند در قرآن می‌فرماید ما انسان‌ها را فقیر به خدا خلق کردیم اما خداوند بی‌نیاز مطلق است.

وی گفت: در طول تاریخ نمرودها و فرعون‌ها بودند که احساس بی‌نیازی کردند ولی تیشه به ریشه زندگی خود زدند بنابراین همه انسان‌ها فقیر خلق شده و نیازمند به خداوند هستند که برهمین اساس قائده لطف خداوند ایجاب می‌کند برای همه مخلوقات ازجمله انسان‌ها یک رابطی بین خود و خلق قرار دهد کند.

سرلک تصریح کرد: این رابطه در واقع واسطه فیض الهی است که انسان می‌تواند به خدای خود برسد و بنابر آیات قرآن برای رسیدن به خداوند نیاز به وسیله‌هایی است و یکی از این وسیله‌ها ائمه اطهار ازجمله امام رضا(ع) است که رضایت پروردگار نیز در گرو رضایت این امامان بزگروار است.

وی افزود: این قضیه نیز آنقدر مهم است که امام باید معتدل‌ترین افراد از لحاظ جسمی و روحی باشد تا نیاز انسان‌ها به امام برای رسیدن به خدا و به بتوانند رفع فقر الهی مردم کمک کنند.

این کارشناس حوزه بیان کرد: این امر در حدیثی از سوی امام رضا(ع) نیز مطرح شده که در نیشابور در جمع مردم حدیث سلسلة‌الذهب را نقل و عبارت دیگری را نیز به آن اضافه کردند که شرط دست یافتن به توحید محض الهی تنها از طریق ولایت و امامت میسر می‌شود که میزان اهمیت امر و لایت و امامت در نظام عالم را نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد: همه ما نیازمند به ولایت اهل بیت،ائمه، وجود امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) هستیم چون فقیر خلق شدیم و این‌ها واسطه الهی بوده و نقش رابطه مهم را ایفا می‌کنند.

سرلک ائمه را شرط نجات از گمراهی دانست و یادآور شد: اگر ائمه دین نباشند ما در تاریکی و گمراهی محض قرار می‌گیریم و به برکت ولایت اهل بیت و حشر با اهل بیت به خصوص در دو ماه محرم و صفر می‌توانیم اهل نجات قرار بگیریم.

وی در پایان افزود: نه تنها همه انسان‌ها بلکه همه مخلوقات نیاز به ولایت امام و حجت خدا دارند که براساس غریضه‌ای که خداوند به آن‌ها عطا فرموده امام‌شناسی خود را دارند.

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه