اختلافی که در بدنه اعتدال جدیست

حاشیه پر رنگ‌تر از متن جابجایی نمایندگان ارشد دولت در نکا/ فرماندار نکا: باید همه باعث کارآمدی نظام باشیم

شناسهٔ خبر: MTE2MTM3 -
مراسم تودیع و معارفه فرماندار نکا درحالی برگزار شد که عدم حضور جعفر احمدی و عدم استقبال جریان حامی دولت در شهرستان از این مراسم، سبب سردی و به حاشیه رفتن آن گردد.

به گزارش پیک نکا، نوزدهمین روز از خردادماه مصادف شد با یک جابجایی تاحدودی قابل پیش‌بینی که از مدت‌ها قبل بسیاری از نخبگان و مسئولان در مازندران و نکا انتظار آن را می‌کشیدند تا سرانجام پس از سه سال سکان فرمانداری نکا به فردی تازه واگذار شود.

مسئولیتی که از خردادماه سال سال 94 پس از سرپرستی حدود 10 ماهه اولین سرپرست گماشته شده از سوی دولت تدبیر و امید در این شهرستان، به جعفر احمدی که پیش از آن مدیریت برنامه‌ریزی و آمار استانداری مازندران را برعهداشت سپرده شود.

البته که پس از 10 ماه سخت و رفتارهای عجیب مرد پر ادعای اعتدال و توسعه در مازندران که نتوانست انظارات اعتدالی دولت را در این شهرستان اجرایی سازد، معرفی فرمانداری جدید در آن برهه انتظارات را از یک فرماندار دولت بسیار تنزل داده بود تا صرفاً فردی معرفی شود که بدون حاشیه به کار برای مردم بپردازد.

مسئول جدید نیز معرفی شد و اکنون باوجود تمام فعالیت‌های صورت داده و نداده، سخنان بیان داشته و نداشته در کنار هرآنچه از خود به یادگار گذاشته در همان خردادماه البته پس از سه سال پر فراز و نشیب به کار خود پایان داد.

 

غیبت معنادار فرماندار سابق

درمورد عملکرد اولین فرماندار رسمی دولت تدبیر و امید در شهرستان نکا جای بحث به اندازه کافی وجود دارد اما آنچه در روز تودیع و معارفه فرماندار نکا در خرداد 97 رقم خورد باوجود تلاش مسئولان شهرستانی و استانی دولت برای عادی جلوه دادن شرایط خبر از یک عدم رضایت پشت پرده داشته است.

جایی که شخص جعفر احمدی در مراسم تودیع خود حضور پیدا نکرد تا به زبان دیپلماسی عمومی و داخلی، اعتراض خود به این جابجایی را به صورت علنی ابراز کند، اعتراضی که می‌تواند به فرد معرفی شده، چرایی پایان عمر مسئولیت خود، نحوه اطلاع و مدت زمان کوتاه تا زمان تودیع و معارفه، چگونگی برگزاری مراسم و از این دست موضوعات باشد.

 

 

هرچند معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندان از نماز شکر جعفر احمدی به خاطر سلب مسئولیت از وی خبر داد، اما خود حسین‌زادگان نیز در لفافه و با بیان جملاتی در حضور مخاطب فهمیده و کاربلد خود منظور لازم را به فرماندار سابق نکا رساند.

از سوی دیگر نیز عبارات معاون فرماندار نکا پیش از بیان عملکرد سه ساله فرماندار سابق درحالی که خود وی باید در جلسه حاضر بوده و به دفاع از عملکرد خود می‌پرداخت نیز به وضوح از یک اعتراض علنی پرده بر می‌داشت.

این درحالی است که بیان ناکام ماندن تلاش‌های صورت گرفته برای حضور جعفر احمدی در این مراسم نیز خود بر عمق این اعتراض صحه گذاشت تا برای افکار عمومی شهرستان نکا کمی چرایی عدم حضور عجیب جناب فرماندار سابق حتی در مراسم روز قدس رمضان امسال نیز روشن‌تر شود.

 

نقض معادلات جهانی با گفتمان جمهوری اسلامی ایران

از حواشی این مراسم که کمی فاصله بگیریم در این جلسه عبدالجواد توحیدی مقدم به عنوان فرماندار جدید نکا به بیان ترسیمی از سیمای نظام جمهوری اسلامی ایران پرداخت و اظهار کرد: با استناد به قانون اساسی، جمهوری اسلامی نظامی است که همه ارکان آن از پایین تا بالاترین، به اتکای آرای عمومی انتخاب می‌شوند که همان دموکراسی شرعی و قانونی است.

وی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را در زمره چند قانون اساسی برتر دنیا برشمرد و افزود: این قانون هم برگرفته از فقه ما بوده و هم با قوانین اساسی به روز دنیا تطبیق دارد.

 

 

فرماندار نکا با بیان افتخار به خدمت در نظام جمهوری اسلامی، خاطرنشان کرد: این فرصت را مغتنم می‌شماریم تا در راستای پیشبرد اهداف نظام جمهوری اسلامی قدم‌هایی را برداریم.

این مسئول اضافه کرد: اگر در گذشته چند ابر قدرت حرف اول را زده و تصمیم‌های جهان را می‌گرفتند اما با انقلاب اسلامی ایران، این اضلاع متفاوت شد و ضلع جدید و گفتمان جدیدی به نام جمهوری اسلامی ظهور کرد که همه معادلات ابر قدرت‌های دنیا را به هم ریخت.

وی گفت: این افتخار ما است که در این کشور زندگی می‌کنیم که قطعاً اداره کردن این کشور نیز سختی‌ها و شیرینی‌های خاص خود را دارد اما تک تک ما در قبال این نظام مسئول بوده و باید بتوانیم در حوزه‌های مختلف کمک کنیم.

 

شروط غلبه بر مشکلات

توحیدی مقدم با اشاره به اینکه دنیا امروز سر تعظیم برابر جمهوری اسلامی فرود آورده، حقانیت و وجود آن را پذیرفته، تصریح کرد: اما قوای مختلف در کشور وجود دارند که جزایر جدای از هم نیستیم که بخواهیم دوباره کاری کنیم بلکه زنجیره متصلی هستیم که وظایف ذاتی داریم اما در برخی موارد نیز باید ستادی، حاکمیتی و جمعی کار کنیم.

وی افزود: دشمن تمام تلاش خود را می‌کند که این نظام را ناکارآمد نشان دهد که وظیفه ما و در هر جایی که هستیم باید وظیفه خود را انجام داده و همه باعث کارآمدی نظام باشیم.

 

 

فرماندار نکا با تأکید بر لزوم استفاده از ظرفیت نخبگانی شهرستان، بیان کرد: اگر همه دستگاه‌های شهرستان به خوبی استفاده شود با همه مشکلات می‌توان آسیب‌ها و تهدیدها را کم کرده و آن‌ها را تبدیل به فرصت کنیم.

این مسئول دولت را پیشانی اجرایی نظام خواند و اضافه کرد: در افکار مردم تفاوتی بین دولت و نظام نیست یعنی عملکرد فرماندار و کارمندان دستگاه‌ها را عملکرد نظام می‌دانند که باید به آن توجه کرد.

 

مهر نیمه صنعتی، توریستی و کشاورزی بر پیشانی نکا

وی گفت: مدیران باید همسو و همگام با گفتمان دولت حرکت کنند و توقع از مدیران این است که بر مبنای قوانین و اسناد توسعه و بالادستی به صورت برنامه‌محور بوده و پیگیری امور زیربنایی در دستور کار ادارات قرار بگیرد.

توحیدی مقدم خاطرنشان کرد: با استفاده از ظرفیت‌های احزاب، گروه‌ها و سمن‌ها به عنوان گروه‌های فعال و بازوان قوی می‌توانند در امور به مسئولان کمک کنند.

وی در پایان تأکید کرد: شهرستان نکا را یک شهرستان نیمه‌صنعتی، توریستی و کشاورزی می‌بینیم که ظرفیت‌های بسیار خوبی در حوزه‌های مختلفی دارد که باید آنچه را بالفعل است را حفظ کرده و ارتقا داد و آنچه بالقوه است را شکوفا کنیم و در آینده بستری آماده سازیم تا جامعه‌ای با آرامش و با نشاط داشته باشیم.

 

تلاش برای فعالیت توحیدی

همچنین در این جلسه آیت‌الله محمدباقر محمدی لائینی با اشاره به تفاوت نداشتن بومی یا غیربومی بودن مدیران، اظهار کرد: ساروی، نکایی یا شیروانی اگر در راه خدمت به خلق خدا باشند با هم تفاوتی ندارند.

وی افزود: انتظار داریم روزی برسد که همه بتوانیم مدیران، مسئولان و کارگزاران دولت جهانی حق و عدل امام زمان(عج) باشیم که نعمت و حیات واقعی، عمران و آبادانی واقعی در آن دوران است.

امام جمعه نکا خاطرنشان کرد: تا امام زمان نیاید بشریت یتیم است و در فقدان پدر معنوی خود نمی‌تواند به سرور و خوشحالی برسد که البته باید در زمان غیبت ایشان نیز شایستگی خود را نشان دهیم که این هم به میزان تقوای ما بر می‌گردد.

 

 

این مسئول در ادامه نسبت به جابجایی فرمانداران این شهرستان، اضافه کرد: فرماندار سابق نکا نیز در این سه سال با انگیزه و پر تلاش بوده و کارنامه پر محتوایی را بر جای گذاشت که از زحمات وی تقدیر می‌شود و همچنین برای فرماندار جدید نیز آرزوی توفیق و فعالیت توحیدی داریم.

وی گفت: فعالیت توحیدی یعنی در راستای خدا، ارزش‌های دینی و انقلاب اسلامی، در راستای توسعه و تقویت فرهنگ آن و هم در راستای توحید اجتماعی با ایجاد انسجام و وحدت همراه با زدودن تنش‌ها و زمینه‌های تنش‌ها درکنار تعامل و ارتباط بیشتر با تلاش‌های خالصانه‌تر و تقویت روزنه امید در دل مردم در حوزه‌های مختلف برای مشاهده امید و رضایتمندی در میان مردم تلاش کنیم.

محمدی لائینی مردم را پشتوانه نظام برشمرد و تصریح کرد: حق این مردم است که مشکلات آن‌ها کاهش یافته، تبسم رضایتمندانه در لب‌های آنان مشاهده شود و دل‌های آنان پر از امید باشد.

 

اختلافت جدی زیر پوست بدنه حامی دولت

به گزارش پیک نکا، در ابتدای این جلسه درحالی که جعفر احمدی فرماندار سابق نکا در مراسم تودیع خود شرکت نکرده بود، معاون فرماندار نکا به بیان برخی از فعالیت‌های صورت گرفته در زمان فرماندار سابق این شهرستان پرداخت.

بیان این نکته نیز ضروری است که مراسم تودیع و معارفه فرماندار نکا علاوه بر تفاوت با مراسم سه سال گذشته که با حضور جمع کثیری از حامیان دولت، مدیران دستگاه‌ها و حتی برخی از خانواده‌های شهدا نیز همراه بوده اما این بار در خلوت معنادار بدون حضور اعتدالیون شهرستان و کمیته جوانان خود خوانده آنان و حتی بدون حضور برخی از اعضای مهم حزب اعتدال و توسعه نکا برگزار شد.

این حضور ضعیف اعتدالیون در مراسم تودیع و معارفه فرماندار منتسب به دولت تدبیر و امید باتوجه به سابقه قبلی حضور پرشور در چنین مراسمی خبر از یک اتفاق قابل توجه در بدنه این جریان در سطح استان و شهرستان می‌دهد که متن پیام منتشر شده از سوی فرماندار سابق در شبکه های اجتماعی و مسئول ستاد انتخابات سال 96 دولت در نکا نیز همگی احتمال شدیدتر بودن اختلافات را بیش از پیش می‌سازد.

در هر صورت باوجود بیان شایعاتی مبنی بر موقتی بودن معرفی توحیدی مقدم به عنوان فرماندار نکا و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای زمینه‌سازی در راستای معرفی فردی جدید که گفته می‌شود از اهالی نکا بوده و یک لابی قوی از سرمایه‌داران صاحب نفوذ نیز از وی حمایت دارند، اکنون نماینده سابق سوادکوه بر مسند فرمانداری نکا جلوس کرده و به قول امام جمعه نکا به شرط خدمت به خلق و دوری از حاشیه‌سازی باید از این مسئول نیز در راستای حل مشکلات و افزایش رضایت مردم حمایت کرد.

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه