چرا اثرات سلامتی روزه را مشاهده نمی‌کنیم؟

شناسهٔ خبر: MTE1ODYz -
در ماه مبارک رمضان یک عادت بد غذایی وجود دارد و آن این است که با توجه حذف یک وعده غذایی میزان مصرف غذا در افطار و سحر افزایش می‌یابد؛ در واقع به جای دو وعده غذایی چهار وعده مصرف می‌شود، به همین دلیل است که ما اثرات سلامتی روزه را مشاهده نمی‌کنیم.

به گزارش پیک نکا، غلام رضا نورمحمدی، مدیر گروه پزشکی مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی با بیان اینکه بین بیماری‌هایی که روزه آنها را تشدید و یا از بین می‌برد باید تفاوت قائل شد، عنوان کرد: از منظر فقهی و با توجه به اینکه فقه مبنای احکام اسلامی است، بیمارانی هستند که از روزه داری معاف هستند و بیمارانی نیز هستند که علی رغم بیماری همچنان می‌توانند روزه بگیرند و در واقع روزه برای آنان در حکم دارو است.

وی افزود: در بیماران گوارشی روزه به صورت متضاد عمل می‌کند کسانی که دارای نفخ معده و یا سوءهاضمه هستند روزه داری در آنها موجب بهبودی می‌شود همچنین سیستم گوارشی را قویتر می‌کنند، لذا در این افراد روزه یک راه حل درمانی است.

نورمحمدی ادامه داد: از سوی دیگر بیمارانی که مبتلا به زخم معده فعال هستند و مرتب دچار خون‌ریزی معده می‌شوند مشکلات آن‌ها با روزه گرفتن نه تنها حل نمی‌شود بلکه بر مشکلات آنها افزوده می‌شود.

تنها یک دسته از بیماران دیابتی می‌توانند روزه بگیرند
وی در ادامه به مشکلات بیماران دیابتی پرداخت و با تقسیم آنها به چند دسته اظهار‌ کرد: مبتلایان به دیابت‌ به صورت کلی دو دسته هستند آنهایی که بیماریشان وابسته به انسولین است که معاف از روزه هستند و دیگرانی که وابسته به انسولین نبوده اما مدت زمان مصرف دارو در آنها تعیین می کنند که آیا مجازه به روزه هستند یا خیر؟

این پژوهشگر طب اسلامی اضافه کرد: افرادی که فاصله مصرف دارو در آنها دو نوبت است روزه نه تنها برای آنان مشکلی ایجاد نمی‌کند و چه بسا برای آنها مفید باشد، اما کسانی که مصرف دارو در آنان به فواصل کمتری صورت می پذیرد نیز نباید‌ روزه بگیرند.

به دلیل پرخوری اثرات سلامتی روزه کاهش یافته است
وی همچنین با اشاره به نقش مهم تغذیه در ماه مبارک رمضان استفاده از غذاهای کم چرب و و شیرینی‌های طبیعی را در کنار مصرف کاهو و سبزیجات برای تأمین آب بدن ضروری دانست و گفت: علاوه بر ایام روزه‌داری باید مصرف چربی در اواخر بهار و اوایل تابستان کم کرد همچنین با کاهش غذاهای شیرین غیر طبیعی به شرینی‌هایی مانند خرما و عسل روی آورد.

چرا اثرات سلامتی روزه را مشاهده نمی‌کنیم؟
نورمحمدی با تأکید بر اینکه ماه رمضان فرصت مغتنمی برای کنارگذاشتن عادت‌های بد غذایی است، بیان کرد: در ماه مبارک رمضان یک عادت بد غذایی وجود دارد و آن این است که با توجه حذف یک وعده غذایی میزان مصرف غذا در افطار و سحر افزایش می‌یابد و در واقع به جای دو وعده غذایی چهار وعده مصرف می‌شود که نسبت به روزهای عادی هم یک وعده اضافه شده است و به همین دلیل است که ما اثرات سلامتی روزه را مشاهده نمی کنیم. باید ازاین فرصتی که ماه رمضان در اختیار ما گذاشته  عادات و سبک زندگی غلط را حذف کرده و تلاش شود رویکرد تغذیه‌ای بهتری در پیش گیریم.

روایات معصومین بر مصرف مواردی تأکید دارد که زمانی در کنار سفره غذایی ایرانیان بود
مدیر گروه پزشکی مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی با اشاره به سفارش امام رضا(ع) در رابطه با کم خوری عنوان کرد: در هنگام افطار که معده خالی است باید غذاهایی مصرف شود که هضم آن سهل و آسان است و یکی دو ساعت بعد که معده عادت غذایی خود را بازیافت غذاهای دیگر را مصرف کرد.

وی با اشاره به روایت‌هایی در زمینه مصرف برخی میوه‌ها و سبزیجات برای تأمین آب بدن در ایام روزه‌داری اظهار کرد: زمانی در برنامه غذایی مردم موادی وجود داشت که در روایات معصومین(ع) و طبیبان سنتی مصرف آن توصیه شده بود موادی مانند خاک شیر، تخم شربتی و آب زرشک همچنین میوه‌هایی مانند کیوی، طالبی و مواردی هستند که به عنوان منابع سرشار و نگهدارنده آب بدن از آن یاد شده است که به ویژه در ماه رمضان مصرف آنها در فواصل افطار تا به سحر سفارش شده است.

بهداشت نیوز

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه